|
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

بررسی کالکشن‌های پاییز 2021

بهار اسماعیل پور
17 می 2021
موضوعاتی که به آن می‌پردازیم

با وجود اینکه در سرتاسر جهان واکسیناسیون کووید-19 با سرعت بیشتری در حال پیشرفت کردن است، اما ما همچنان شاهد نمایش‌های بدون تماشاگر برای پاییز 2021 هستیم. بی شک کرونا و دوران قرنطینه تغییرات عظیمی را در شکل صنعت مد ایجاد کرده است. مثلا علاوه بر نمایش‌های مجازی، تغییراتی را نیز در تاریخ برگزاری نیز ایجاد کرده است. از این رو طراحان دیگر در قید و بند هفته‌های مد نیستند و گاهی کالکشن‌های خودشان را خارج از تقویم به دید انظار در می‌آورند. وقفه‌ای که در این اجراها به وجد آمد باعث شد که فشار از روی برندها برداشته و کالکشن‌هایی با ایده و تفکر بهتری ارائه شوند.

تفاوتی که در کالکشن‌های اخیر با مجموعه‌های سال قبل وجود دارد این است که طراحان خیلی خوشبینانه به آینده نگاه می‌کنند. حتی با وجود اینکه راحتی در لباس را مد نظر قرار می‌دهند. اما آن‌ها اکثرا ظاهر لباس را بسیار شکیل و زیبا طراحی می‌کنند، زیرا به بازگشایی و برگزاری دوباره‌ی مهمانی‌ها بسیار امیدوار هستند.  در این مطلب قصد داریم که بر روی چندین کالکشن پاییز 2021 تمرکز کنیم و فرآیند فکری که طراحان در طی ساخت این کالکشن‌ها داشتند را به همراه بررسی مجموعه‌هایی که برخی از آن‎ها خارج از تقویم سنتی مد برگزار شدند را برایتان شرح دهیم. با ما در کمد سارک همراه باشید…

هفته مد میلان پاییز ۲۰۲۱ ! هفته‌ای پر سر و صدا

ANDREW GN

Andrew Gn با نژاد مختلط چینی و ژاپنی در سنگاپور بزرگ شده است. او برای تحصیل به لندن و میلان سفر کرد و بعد برند خودش را در فرانسه تاسیس کرد. گویی این طراح یک شهروند جهانیست و تمام این گردشگری‌ها در خلاقیت او کاملاً منعکس می‌شود. مجموعه‌های او سفری در زمان و مکان است که در لوکس‌ترین و منحصر به فردترین متریال محصور شده است. Andrew یک عاشق واقعی مد است. سکته مغزی سال پیش او و شش هفته بستری در بیمارستان، نه تنها مانعی برای نیمه تمام گذاشته شدن کالکشن پاییز 2021 او نشدند، بلکه به زیبایی هرچه تمام‌تر لوک‌های مجللی را به نمایش در آورد.

در یادداشتی این طراح نوشت: لباس‌های زنانه‌، هر فصل به نمایش گذاشته می‌شوند و من احساس می کنم که به جای اینکه به دنبال یک موضوع جدید بروم ترجیح می‌دهم لباس‌هایی که آنها را قطعات میراث می‌نامم را ادامه دهم. ما در واقع یک اینستاگرام به نام andrewgn_heritage راه اندازی کردیم که اساساً می‌گوید لباس‌های ما می‌تواند برای سال‌های زیادی نگه داشته و حتی به نسل بعدی تحویل داده شود. این نیز پاسخ من به مد پایدار است: کمتر تولید کنید اما فقط بهترین‌ها را تولید کنید.

Andrew Gn: کمتر تولید کنید اما بهترین‌ها را تولید کنید.

مجموعه پاییز زمستان 2021 / 2022 این برند به نام Hope & Glory در خانه‌ای متعلق به قرن 18 میلادی فیلم‌برداری شد. در این کالکشن لباس‌هایی به سبک باروک و غرق در مروارید و سنگ دوزی شده، به همراه لباس‌های کوتاه پلیسه‌دار با سبک Mariano Fortuny 1 در پالت رنگی سبز، قرمز، طلایی و مشکی به نمایش گذاشته شد.

ویرجیل ابلوه؛ طراح موفق سیاه پوست

Paco Rabanne

اسم Paco Rabanne موازی با سبک آوانگارد است. طراحی جسور که با سنت شکنی، فلز را جایگزین پارچه کرد. Julien Dossena مدیر خلاقیت این برند تلاش کرده است که از سال 2013 که پای خود را به این برند گذاشته است همین دیدگاه آوانگارد را ترویج دهد اما با یک شکل و شمایل جدید!

در هفته ی مد میلان 2019 چه خبر بود
ادامه مطلب

در فیلم کالکشن پاییز زمستان 2021 / 2022 این برند، روح هدونیسم 2 و شادی جویی اولین پیامی است که به مخاطب القا می‌شود. شاید مکتب فلسفی هدونیسم بهترین هدیه‌ای باشد که در این دوران انزوا و قرنطینه، هر کسی به سبک زندگیش اضافه کند. مهارت او در مخلوط کردن عناصر متفاوت با چیزهای کاملاً جدید و بسیار اغوا کننده است.

مثلا در این کالکشن لذت‌جویی‌های دهه‌ی 70 و 80 میلادی در فرانسه همراه با جواهرات کریستالی فراوان و کمی از استایل جوانی پرنسس دایانا دیده می‌شود.   Julien Dossena اعتراف می‌کند که دیدن سریال تاج و فیلم‌های فرانسوی از Chabrol و Buñuel باعث خلق یقه‌ی بزرگ سفید بر روی لباس‌های مخمل و یقه‌های توری و کت‌های تویید به سبک انگلیسی شد.

Saint Laurent

یک مکان آخرالزمانی، وسیع و بی‌انتها از طبیعت سرد و بی روح یک منطقه آتشفشانی، پس‌زمینه‌ی مناسب برای پذیرایی از لوک‌های رنگی Saint Laurent بود. این مکان، سردی زمستان در طبیعتی که به گفته‌ی Vaccarello ما در کنارش هیچ محسوب می‌شویم را به زیبایی یک رویا، برای کالکشن پاییز زمستان 2021 / 2022 مهیا کرد.

این کالکشنِ خارج از تقویم مد، با هدایت Anthony Vaccarello (مدیر خلاقیت این برند) در قالب یک ویدئو با چند لوکیشن طبیعی به نمایش گذاشته شد. مجموعه، زیبایی کاملا منحصر به فردی را القا می‌کند. با وجود آن‌که در ریشه‌هایش، نوستالژی‌های دهه‌ی 80 و 60 میلادی کاملا مشهود است. طبق یادداشت‌های نمایش، Vaccarello با الهام از کمد لباس 3Peaches دست به طراحی زده است. با وجود اینکه این خواننده به عنوان یک آیکون کلاسیک و زیبا دوران خودش معروف نبود. اما دقیقا این همان چیزی است که مد نظر Anthony بود که مرزی بین خوب و بد به سبک فرانسوی را انتخاب کند. او با خلق لباس‌های پرزرق و برق تصمیم داشت تا مرز بین لباس‌های غیر رسمی و لاکژری را محو کند.

لوک‌ها تلفیقی از سیلوئت دهه‌ی 60 و پالت رنگی دهه‌ی 80 میلادی بود. کت‌های تویید خشک در رنگ‌های آبی کبالت، بنفش، سبز چمنی، طلایی و…
بادی‌های براق، دامن‌های کوتاه، متریال چرم و خز، بوت‌های بسیار بلند و کفش‌های نوک تیز فلزی به همراه اکسسوری‌های بزرگ چشمگیر و چوکر‌ با نقش برگ شبدر، خلاصه‌ی تمام این 64 لوک‌های این کالکشن بود. 

رخدادهای طلایی در عرصه آرایش و گریم فشن‌شو

Burberry

 ریکاردو تیشی مدیر خلاق بربری در مورد کالکشن پاییز 2021 این برند می‌گوید :”من می‌خواستم که این مجموعه واقعاً نمادی از قدرت و انرژی زنانه باشد؛ یک زره پوش مدرن. یک نگرش اساسی نسبت به مجموعه وجود دارد که بسیار به سبک بریتانیایی است.” این نگرش بریتانیایی از دیدگاه تیشی به این صورت است که در نحوه‌ی بیان خود باید بی نظیر، عجیب و غریب و کاملاً اصیل بود.

من می‌خواستم که این مجموعه واقعاً نمادی از قدرت و انرژی زنانه باشد؛ یک زره پوش مدرن. یک نگرش اساسی نسبت به مجموعه وجود دارد که بسیار به سبک بریتانیایی است.

با توجه به آنکه دوران قرنطینه برای ریکاردو، کاهش سرعت صنعت مد را به ارمغان آورده بود. او این‌بار به جای ‌آنکه ران‌وی خود را با لباس‌های مختلف و مردانه اشباع کند. این مجموعه‌ را به شکل متمرکز به زنان اختصاص داد و بدین شکل ادای احترام به قدرت زنان کرد.

بهترین فشن شوهای هفته مد نیویورک بهار 2020
ادامه مطلب

  تیشی می‌گوید: “در زمانی که دنیا متوقف شد، ما از این فرصت استفاده و دوباره هویت بربری را تعریف کردیم.” شاید اولین نشانه‌ی تغییر هویت بربری را به این گونه تعبیر کنیم که خبری از کت ترنچ کلاسیک با آستر پترن معروف چهارخانه نبود. اما پالت رنگی نود دقیقا حس این برند را به بیننده القا می‌کرد. این کالکشن به شکل coed نبود اما در همین ران‌وی نمایش مجزا دیگری ارائه شد که لباس‌های مردانه را به نمایش گذاشت.

در این مجموعه خبری از لباس‌های خیابانی یا کفش ورزشی نبود. اما در عوض، برای بسیاری از لوک‌ها به شکل مجلل از خز مصنوعی استفاده شده بود. پترن‌های راه راه و هندسی در کنار پارچه‌ی پولکی طلایی که نمادی از تلالو خورشید بود در این مجموعه جلوه بسیار زیبایی داشت.

Jil Sander

 برند Jil Sander  که توسط طراح مینیمالیست آلمانی در سال 1968 تاسیس شد و به عنوان تاثیر‌گذارترین خانه‌ی مد آلمان در نیم قرن گذشته شناخته شده بود، توسط گروه OTB (Only the Brave) خریداری شد. کالکشن پاییز 2021 این برند با طراحی‌های Lucie و Luke Meier (مدیران خلاق این برند) و به سرپرستی Renzo Rosso (مالک OTB) ارائه شد. لوسی و لوک مایر با لمس حس جسورانه، پیچیدگی امضای خود را به روز کردند. نتیجه این کار یک مجموعه شیک، خوش بین به آینده و پر از جزئیات بی نظیری بود. لوسی و لوک مایر به شدت به قدرت لباس اعتقاد دارند. آنها معتقدند که افراد با لباس قادرند که خود را توانمند بروز دهند. همچنین آنها فکر می‌کنند که مد می تواند خوش‌بینی ما برای دیدن نور در انتهای تونل تاریک این دوران پاندمی را فراهم کند.

به عنوان بازتاب این دیدگاه، این کالکشن زیبای پاییزی را پر از رنگ، پترن و انرژی مثبت می‌توان توصیف کرد. این مجموعه شامل لباس‌های مختلفی بود از قبیل: کت و شلوار، بافت‌های مینیمال، دامن‌های ماکسی پلیسه و … .
 دست کش‌های بلند چین خورده به همراه بوت‌های بلند، کیف‌های مینیمال و صندهای نوک تیز قسمتی از اکسسوری‌های این مجموعه بود.

از عروسک‌های Bratz تا برند Cult Gaia

Valentino

همان‌طور که قبلا در تحلیل کالکشن بهار 2021 ولنتینو گفتیم در این 1 سال اخیر Pierpaolo Piccioli سخت مشغول ایده‌ی resignification4 بود. او در مصاحبه‌ی خودش در مورد کالکشن Pre-Fall2021  با مجله‌ی ووگ گفت: “امروز بیش از هر زمان دیگر، زیبایی شناسی توسط هویت تعیین می‌شود. برای اینکه کدها و ارزش‌های ولنتینو برای امروز مناسب باشند من می خواهم هویت آن را محکم حفظ کنم.” در این مجموعه گل‌ها‌ی برجسته، چه به شکل 3 بعدی و چه به شکل اپلیکه‌های توری بر روی بلوز و سویشرت تضاد چشمگیری را نشان می‌داد. این تضاد فقط به همین‌جا ختم نمی‌شد؛ بلکه لباس‌های خیابانی را با ظرافت کوتور نیز در این مجموعه شاهدش بودیم که با توجه به عملکرد Piccioli اتفاق عجیب و تازه‌ای نیست. لباس‌هایی که در عین راحتی با پارچه‌های گران‌بهای غرق در گلدوزی و مروارید دوزی، تهیه شده بودند.

هفته مد لندن، کالکشن پاییز زمستان 2021
ادامه مطلب

 در کالکشن بهار سال قبل همکاری این برند را با شلوار‌های Levi’s دیدیم که اکنون این شلوار‌ها با کفش‌های کتانی‌ سفید استایل شده بودند. از زمانی که لاین Rockstud استارت خورده است گل‌میخی بر روی کیف و کفش یک امضا برای برند Valentino Garavani محسوب می‌شود که تداعی تصاویر پانک برای ما است. از آنجایی که جامعه‌ی مخاطبین جوان بیش از پیش برای ولنتینو مهم شده است این گل میخی‌ها را حتی روی کیف‌های بافتنی این مجموعه نیز مشاهده کردیم.

Marques’Almeida

سال گذشته Marta Marques و Paolo Almeida برای دیدار خانواد‌ه‌ی خودشان به پرتغال سفر کردند و در شرایط محدودیت‌های مسافرتی مجبور شدند چند ماهی را در کشور خودشان اقامت داشته باشند تا مسیر برای بازگشت به لندن باز شود. در این مدت مکث اجباری صنعت مد، فشار از روی شانه‌ی این زوج طراح برداشته شد و به آنها فرصتی داد تا مانیفستی را برای مسئولیت اجتماعی و محیط زیست تهیه کنند. منشوری که از منابع پارچه گرفته تا برابری در محل کار را بیان می کند. همجواری جدید آنها با تولیدکنندگان پرتغالی این امکان را به آنها داد تا اعتبار صنعت فشن پایدار خود را دو برابر کنند. همچنین فرصت بازدید از کارخانه‌های محلی، بازجویی از مواد و روش‌های جدید تولید را برای آنها فراهم کرد.

مجموعه ردی تو ور پاییز 2021 این برند بر روی بزرگترین پل معلق دنیا با نمایش منظره‌های طبیعت اطراف در کشور پرتغال به اجرا در آمد. مدل‌ها در طول این پل در لباس‌هایی که امضای این برند هستند مثل جین‌های گشاد، لباس‌های تای-دای و لباس‌های ابریشمی شیک راه می‌رفتند. در این مجموعه بیشتر بر روی پایداری تمرکز شده بود و از هیچ پارچه‌ای با پایه‌ی نفتی استفاده نشده بود. پارچه‌های کتان همه بازیافت شده و یا قابل تجزیه بودند. پالت رنگی این مجموعه شامل رنگ‌هایی از جنس طبیعت بودند مثل بقایای پوست پیاز، ریشه گیاهان یا چوب‌هایی که با آنها پارچه‌ها رنگ شده بودند.  

بیزینس این برند نیز به دلیل کووید-19 دچار خسارتی شده بود. اما این خسارات مالی را با فروش اینترنتی و فروش لاین جدید کودک خود جبران کرد. مارتا می‌گوید: ” در یک سال اخیر با دشواری کارهای مهم زیادی انجام شد مثل پایداری، حفظ صنایع دستی، تقویت جوامع، مبارزه برای اهداف درست، عمل کردن به مسئولیت اجتماعی، ایجاد بستری برای جوانان خلاق و همه‌ی اینها پیشرفت ما محسوب می‌شود.”

هفته کوتور بهار ۲۰۲۱ پاریس


پاورقی:

1- یک طراح لباس اسپانیایی بود که خانه مد خود را در سال 1906 افتتاح کرد و تا سال 1946 ادامه داد.
2- لذت‌گرایی (شادخواری، شادی‌جویی) یا هدونیسم (به فرانسوی: Hédonisme)، مکتبی فلسفی است که یافتن لذت و شادی جویی را هدف و ارزش غایی، و مهمترین پیشهٔ انسان می‌داند.
3- خواننده‌ای به سبک پانک که از سال 1990 میلادی فعالیت خودش را شروع کرد
4- دادن معنای جدید به چیزی

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه‌ی حقوق مادی و معنوی مالکیت مطالب منتشر شده بر عهده‌ی مجله‌ی کمد سارک می‌باشد، هرگونه بازنشر بدون ذکر منبع و یا ارجاع در هر شبکه‌ی اجتماعی بدون کسب اجازه، مورد پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

لینک‌های مفید
کمد سارک در شبکه‌های اجتماعی

Completing this form is to improve the content of the magazine.