|
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

هفته کوتور بهار 2021 پاریس

بهار اسماعیل پور
14 فوریه 2021
موضوعاتی که به آن می‌پردازیم

رویدادها و فشن شوهای حضوری ممکن است با کمی تاخیر، مجددا به شکل سابق بازگشایی شود. اما این توقف مانع آن نمی‌شود که ما از لذت نمایش‌های مد بی‌بهره بمانیم. هفته کوتور بهار 2021 یکی از ران‌وی‌های جذاب هر سال است که دنیایی از زیبایی را به نمایش می‌گذارد.

خانه‌های کوتور با این واقعیت که ما بخش نسبتا عظیم زندگی‌مان به شکل مجازی سپری می‌کنیم، سازگار شده‌اند. از اسکیاپارلی و دیور گرفته تا شانل و جورجیو آرمانی و دیگر برندها، روایت‌های خود را از طریق ویدئو، لوک بوک و بسترهای دیجیتالی دیگر به نمایش گذاشتند. در ادامه با ما همراه باشید تا برخی از مجموعه‌های کوتور بهار 2021 را باهم بررسی کینم.

طراحان روسی، ناشناخته اما تاثیرگذار (قسمت دوم)

هفته کوتور پاریس بهار 2021
هفته کوتور پاریس بهار 2021

Fendi

کیم جونز با سابقه‌ی فعالیت در لاین مردانه‌ی برندهایی نظیر Louis Vuitton و Dior و همچنین تجربه‌ی مدیر و استایلیست در چندین مجله‌ی مردانه؛ اکنون در جایگاه مدیر هنری مجموعه‌های زنانه فندی قرار دارد. که سابقا طراح بزرگ، Karl Lagerfeld در این سِمت مشغول به کار بود. این اولین ارائه‌ی جونز در فندی است، که همگان منتظرش بودند تا ببیند او با پیشینه‌ی فعالیتش چگونه در این خانه‌ی مد عمل می‌کند. نمایش کوتور فندی با بازیگر آمریکایی Demi Moore در فضایی شیشه‌ای که از نمای بالا، لوگوی برند فندی را نشان می‌داد شروع شد. از دیگر سوپر مدل‌های سر شناس این فشن شو می‌توان به Naomi Campbell، Kate Moss و Christie Turlington اشاره کرد. 

از لباس‌های کوتور بهار 2021 فندی طراحی شده توسط کیم جونز
از لباس‌های کوتور بهار 2021 فندی طراحی شده توسط کیم جونز

منابع الهام

کیم جونز منابع الهامش را با هوشمندی هرچه تمام‌تر انتخاب کرد. مطالعه‌ی طراحی‌ها بایگانی شده‌ی فندی برای او می‌تواند جرقه‌ای باشد تا مسیر را به درستی ادامه دهد. او در صفحه‌ی اینستاگرامش لباسی که بر تن کیت موس است و تلفیقی از کت و پیراهن به همراه دامن است را به اشتراک گذاشت. او اشاره کرد این کار با الهام از اسکچ karllagerfeld  اجرا شده است.

گروه انگلیسی بلومزبری و مخصوصا ویرجینیا وولف (به عنوان یکی از مشهورترین اعضای این گروه)، یکی دیگر از منابع الهامش بود که با توجه به رزومه‌ی کاریش به زیرکی انتخاب شده بود. نتیجه‌ی تلفیق آندروژنی مدرن با این منبع تاریخی، جسارت ورود مدل‌های مرد را به کوتور‌های زنانه می‌طلبید که با حضور Ludwig Wilsdorff محقق شد.

هفته مد لندن 2020 و حواشی آن
ادامه مطلب

لباس‌های  کوتور بهار 2021 فندی

پارچه‌های ساتن ابریشم براق، پارچه مشبک و توری، گل‌های ارگانزا و شیشه‌ای مورانو، مهره‌ دوزی و مروارید دوزی از متریال‌ و تکنیک‌های استفاده شده در این کالکشن بود. اکسسوری و جزییات موجود در این مجموعه مثل گوشواره‌های بلند و آویزدار هماهنگی جذابی را با متریال‌ لباس‌ها ایجاد می‌کرد.     

تصاویری از لباس های کوتور 2021 فندی و حضور آقایان در نمایش کوتور
تصاویری از لباس های کوتور 2021 فندی و حضور آقایان در نمایش کوتور

کمپین The North Face Gucci؛همکاری دو برند آمریکایی و ایتالیایی

DIOR

الهام از تاروت که در مجموعه‌ی لباس‌های کوتور بهار 2021 دیور به وضوح مشاهده می‌شد سابقه‌ی طولانی در این خانه‌ی ‌مد دارد.

کریستین دیور موسس خانه‌ی دیور علاقه زیادی به هنرهای پیشگویی و نشانه‌های سرنوشت داشت. بر اساس گفته‌های Soizic Pfaff (آرشیو گردان دیور) دیور به عنوان یک کوتوریست، همیشه طلسم‌هایی به همراه داشت، به طور مرتب با روشن بین خود مشورت می‌کرد و طرح‌های خود را با نام‌ها و نقوش مربوط به خرافات تلفیق می‌کرد.

مدیر خلاقیت Dior  “ماریا گراتزیا کیوری” بلافاصله با این جهان‌ خیالی ارتباط برقرار کرد. او از این زبان تصویری که غنی از شخصیت‌های نمادین و جذاب است، برای رویاپردازی‌های افسانه‌ای خودش، بهره گرفت. او با همکاری مجدد با کارگردان ایتالیایی Matteo Garrone در یک فیلم کوتاه 15 دقیقه‌ای با عنوان “Le Château du Tarot”، در یک سرزمین جادویی، ذهن نا خودآگاه یک دختر را به تصویر کشید.

تصویر لباسهایی از کالکشن کوتور بهار 2021 دیور
تصویر لباسهایی از کالکشن کوتور بهار 2021 دیور

لباس‌های مجموعه‌ی کوتور بهار 2021

در طول فیلم، کاراکتر اصلی داستان با مجموعه‌ای از شخصیت‌های کارت‌های تاروت از جمله “کاهن اعظم”، “ملکه”، “عدالت” و “احمق” روبرو می‌شود که همگی لباس‌های کالکشن جدید کوتور بهار 2021 دیور را بر تن دارند. به غیر از این شخصیت‌های فیلم، دیگر لوک‌ها با سبک رمانتیسم عکاسی شدند. عناصر خیالی و ساختار انتزاعی از مشخصه‌های این مجموعه است که معنای نمادین هر یک را به زیبایی نمایش داده است.

برای مثال شخصیت مرگ با وجود نام گمراه کننده‌ی آن، نمادی مثبت برای تغییر و تولد دوباره است. از همین رو متناسب با همین نگرش لباسی نقره‌ای رنگ با دامن هشت ترک بلند که با کریستال‎‌های درخشان تزیین شده است نمایانگر این کاراکتر داستان است. همکاری ماریا با هنرمند رومی Pietro Ruffo منجر به اجرای تکنیک‌های جذابی در این مجموعه شد. پیترو، نمادهای اصلی کارت‌های تاروت را نقاشی می‌کرد و سپس با انتقال آن‌ها به پارچه و گلدوزی بر روی نقاشی‌ها، جلوه ‌تصویر را دو چندان می‌کرد.

فشن در سال ۲۰۲۰

تصویر لباسهایی از کالکشن دیور
تصویر لباسهایی از کالکشن کوتور بهار 2021 دیور

Armani

جورجیو آرمانی در اقدامی عاشقانه نسبت به محل ‌زادگاهش، میلان را به عنوان مکانی برای زندگی با سبک زندگی خاص خودش انتخاب کرده است. از همین رو کالکشن ‌اخیر کوتور خودش را به این شهر اختصاص داده است. این مجموعه در ساختمان تاریخی پالازو اورسینی، در میان فضای داخلی نئوکلاسیک و نقاشی‌ دیواری‌های قرن هجدهم ارائه شد که کاملاً سبک و مهارت ایتالیایی را منعکس می کند.

هفته مد اوت کوتور 2024، برند Maison Margiela
ادامه مطلب

نمایش با کت و شلوارهای بسیار زیبا که متناسب برای خانم‌هاییست که قرار‌های رسمی روزانه دارند شروع می‌شود. این مجموعه، از سفر جورجیو، احساس آزادی و مقاومت او در برابر روندهای زودگذر مد، الهام گرفته شده است. هرچند که سرشانه‌های تیز برخی از کت‌ها یادآور این است که جورجیو حواسش به جوانان و ترندهای زیبا نیز هست. روند نمایش از کت‌های توییت با شلوار‌های گشاد مخمل کم‌ کم به سمت لباس‌های شب رفته و پالت رنگی مجموعه را به سمت رنگ‌های شارپ‌تر گسترش می‌دهد.

لباس های کوتور بهار 2021 جورجیو آرمانی
لباس های کوتور بهار 2021 جورجیو آرمانی

Valentino

مدیر خلاق Valentino، پیرپائولو پیچیولی تصمیم گرفت این مجموعه از کوتور خود را حس و حال زمینی دهد. بر خلاف لباس‌های سورئالیستی مجموعه کوتور فصل قبلش که متشکل از لباس‌های سفید معلق در هوا بود.
 این مجموعه‌ی جسور در کاخ Colonna در رم فیلمبرداری شد. تضاد فضای باروک کاخ با سبک مینیمالیسم مجموعه جذابیت کالکشن را دو چندان می‌کرد.

استفاده از رنگ‌های درخشان یک خط عبوری از مرز جسارت، در این کالکشن بود. رنگ‌هایی نظیر:  فوشیا (صورتی تند)، نارنجی، سبز فلورسنت و رنگی با عنوان قرمز تند و تیز، که پیچ و تاب تازه ای را در رنگ امضای ولنتینو ایجاد می‌کرد. به شکل واقعی Pierpaolo Piccioli، دیدگاه جدیدی نسبت به آینده‌ی فشن می‌دهد. این اولین بار است که می‌بینیم لباس مردانه به اوت کوتور راه پیدا می‌کند و از این به بعد آقایان نیز می‌توانند از ران وی‌های کوتور ولنتینو استفاده کنند و لذت ببرند.

تصاویری از مجموعه لباس Valentino
تصاویری از مجموعه لباس کوتور 2021 Valentino

هفته مد نیویورک ۲۰۲۱

Iris van Herpen

کالکشن Roots of Rebirth (ریشه‌های تولد دوباره) آیریس ون هرپن؛ مجموعه‌ای که به اهمیت وجود ما و شکوه و عظمت طبیعت اختصاص یافته است. این هنرمندی اغلب آثارش از دل طبیعت است و ماورایی توصیف می‌شود. او این‌بار کالکشن خودش را با الهام از کتاب Entangled Life  طراحی و اجرا کرده است. این کتاب در مورد قارچ شناسی است که توسط زیست شناس انگلیسی Merlin Sheldrake  در سال 2020 منتشر شده است. هرپن به واسطه این کتاب متوجه شد که چگونه قارچ‌ها دنیای ما را می‌سازند، ذهن ما را تغییر و آینده ما را شکل می‌دهند.

هفته‌ مد میلان، پاییز و زمستان ۲۰۲۴
ادامه مطلب

او با اشاره به این کتاب خاطرنشان می‌کند که معمای امپراتوری قارچ‌ها و رشته‌های ظریف میسلیوم (ریشه‌ی رشد کننده‌ی قارچ)، حامل زندگی هستند. در این کالکشن شکوه و فرم هر لباس بازتاب ظاهر تیغه‌های ظریف زیر کلاهک قارچ به اسم لاملا (lamella یا  gill) و فعالیت قارچ‌ها بود.

تصاویری از کالکشن کوتور ایریس ون هرپن
تصاویری از کالکشن کوتور بهار 2021 ایریس ون هرپن

همکاری با Parley for the Oceans برای Holobiont dress

هرپن از طریق مجموعه‌ای که مرجع آن پیچیدگی قارچ‌ها و درهم تنیدگی زندگی که زیر پای ما نفس می کشد، هم‌زیستی فن آوری بالا را با مهارت‌ها و تکنیک‌های کوتور نشان داد. از آن‌جایی که همین فن آوری‌ها، فشن را به سمت پایدار شدن متمایل می‌کند، هرپن در این مجموعه برای متریال لوک ششم (Holobiont dress) با Parley for the Oceans همکاری کرد. این متریال در واقع ضایعات خردشده‌ی پلاستیکی در اقیانوس‌هاست که جمع‌آوری و خرد شده و درنهایت به نخ و پارچه تبدیل شدند. هرپن می‌گوید: ” مردم وقتی در مورد پارچه‌های بازیافتی فکر می‌کنند تصور موادی سفت و بدون نمایی زیبا را دارند. در صورتی که اکنون کیفیت پارچه‌های بازیافتی Parley به قدری بالا است که حتی برای لباس های اوت کوتور نیز قابل استفاده است.”

تصویری از نمای لباس Holobiont کوتور بهار 2021

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه‌ی حقوق مادی و معنوی مالکیت مطالب منتشر شده بر عهده‌ی مجله‌ی کمد سارک می‌باشد، هرگونه بازنشر بدون ذکر منبع و یا ارجاع در هر شبکه‌ی اجتماعی بدون کسب اجازه، مورد پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

لینک‌های مفید
کمد سارک در شبکه‌های اجتماعی

Completing this form is to improve the content of the magazine.