|
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

از عروسک‌های Bratz تا برند Cult Gaia

رومینا معینی
13 آوریل 2021
موضوعاتی که به آن می‌پردازیم

در این مطلب شما را با یک ایرانی موفق دیگر آشنا می‌کنیم که طوفان موفقیت‌هایش از صنعت سرگرمی آغاز شد و توسط دخترش یکی از طراحان لباس موفق ایرانی‌الاصل در دنیای مُد ادامه دارد. این مطلب درباره‌ی اسحاق لاریان Isaac Larian موسس بزرگترین شرکت اسباب‌بازی دنیا و خالق عروسک‌های محبوب Bratz و دخترش Jasmin  Larian موسس و صاحب برند Cult Gaia است. تقریبا دو ماه پیش ویدئو کالکشن بهار 2021 برند Cult Gaia موردتوجه اهالی مُدِ فارسی زبان قرار گرفت. ویدئوی این برند با موزیکی ایرانی در دنیای مجازی بارها دیده شد.

کمی بعد در استوری پیج اینستاگرام این برند اعلام شد، طراح و صاحب این برند جزمین لاریان حکمت Jasmin Larian Hekmat اصالت ایرانی دارد و این موزیک و رقص از میراث کشور این طراح انتخاب شده‌است. در این مطب به زندگینامه و مسیر موفقیت پرفراز و نشیب اسحاق لاریان و دخترش می‌پردازیم.

طراحان ترک؛ اوج ظرافت و اصالت

اسحاق لاریان، موسس شرکت اسباب‌بازی و خالق عروسک‌های محبوب Bratz
اسحاق لاریان، موسس شرکت اسباب‌بازی و خالق عروسک‌های محبوب Bratz

اسحاق لاریان، موسس و خالق بزرگترین کمپانی اسباب‌بازی دنیا

زندگینامه

Isaac Larian بیزنس من ایرانی-آمریکایی، مدیرعامل MGA Entertainment بزرگترین کمپانی خصوصی ساخت اسباب بازی در دنیا، در سال 1954 میلادی در خانواده‌ای یهودی در کاشان به‌دنیا آمد. اسحاق لاریان در سال 1971 وقتی 17 سال داشت به آمریکا مهاجرت کرد. بعد از اینکه از رشته مهندسی عمران از دانشگاه ایالتی کالیفرنیا در لس ‌آنجلس فارغ التحصیل شد؛ در سال 1979 به همراه برادرش وارد حرفه صادرات و واردات شدند. در سال 1987 این دو برادر به عنوان پخش کننده محصولات الکتریکی به کمپانی Nintendo (یک کمپانی ژاپنی وسایل الکتریکی و بازی‌های ویدئویی) پیوستند.

لورا اشلی؛ طراح لباسی از نسل آینده که در گذشته زیست

زندگی حرفه‌ای

برادرهای لاریان در سال 1997 برروی تولید اسباب بازی تمرکز کردند. اولین موفقیت آن‌ها در این زمینه تولید عروسک‌های Bouncy Baby بود که این عروسک در تمام جهان مورد استقبال قرار گرفت. در سال 1998 این دو برادر نام کمپانی‌شان را به MGA Entertainment تغییر دادند. در سال 2000 برادر اسحاق لاریان سهام 45 درصدی خود از این کمپانی را به قیمت 9 میلیون دلار به اسحاق لاریان فروخت.

Bouncy baby dolls-عروسک‌های Bouncy baby و عروسک‌های Bratz
عروسک‌های Bouncy baby

عروسک‌های Bratz

در سال 2001 این کمپانی خط تولید عروسک‌های براتز Bratz را راه‌اندازی کرد. حدود 4 سال بعد این عروسک‌ها 800 میلیون دلار برای کمپانی MGA Entertainment  درآمد داشتند. این در حالی بود که رقیب اصلی این اسباب‌بازی، عروسک‌های باربی 445 میلیون دلار فروش داشتند.

عروسک‌های باربی Bratz
عروسک‌های باربی Bratz

در سال 2004 کمپانی اسباب بازی Mattel از MGA شکایت و ادعا کرد که این کمپانی ایده‌ی تولید عروسک‌های Bratz را از Mattel دزدیده است! کمپانی Mattel در شکایت خود ادعا کرده بود که  MGA طراح این کمپانی را با پرداخت مبلغی گزاف خریده‌است. MGA نیز در دفاع از خود از Mattel به جرم جاسوسی و پول دادن به خرده‌فروشان برای فروش بیشتر عروسک‌های باربی شکایت کرد. در آگوست 2011 کمپانی اسباب بازی Mattel محکوم به پرداخت 310 میلیون دلار به کمپانی MGA به غرامت شد.

آشنایی با طراحان لباس دنیا؛ طراحان لباس روسی

ورشکستگی MGA

در نوامبر سال 2006  MGA، Little Tikes (یک شرکت تولید اسباب‌بازی برای خردسالان) را خرید. در سال 2010 عروسک‌های Lalaloopsy توسط این کمپانی تولید شد و در مدت کمی به شهرت و محبوبیت رسید.

Lalaloopsy dolls و عروسک‌های Bratz
Lalaloopsy dolls

با وجود موفقیت‌های زیاد اسحاق لاریان در سال 2018 اعلام ورشکستگی کرد. بعد از این خبر اسحاق لاریان کمپینی در GoFoundme (پلتفرم سرمایه گذاری آمریکایی) راه‌اندازی کرد تا بتواند Toys “R” Us را بخرد. او در این پلتفرم 200 میلیون دلار سرمایه گذاری کرد و هدف نهاییش را یک میلیارد دلار قرار دارد که قرار بود تمام این پول صرف نجات کمپانی‌اش از ورشکستگی شود.

ایزابل مارانت،طراح لباسی که سررشته‌ای از مد نداشت
ادامه مطلب

اسحاق لاریان در سال 2004 و 2007 برند جایزه بهترین کارآفرین جوان سال Enrst & Young Enrepreneur of the year Award شد. شعار معروف این مرد موفق “Fortunes Favors the bold” (بخت با شجاعان یار است)، روی ساختمان اصلی MGA دیده می‌شود.

استایل زنان سیاستمدار؛ قسمت اول (تاریخچه)

Jasmin Larian

اسحاق لاریان سه فرزند دارد که یکی از فرزندانش، جزمین لاریان Jasmin Larian، طراحان لباس موفق ایرانی‌الاصل در صنعت سرگرمی و تولید عروسک‌های Bratz با پدرش همکاری دارد. علاوه بر این جزمین لاریان یک طراح مُد نیز هست. او در لس آنجلس به ‌دنیا آمد و در همان‌جا نیز بزرگ شد. جزمین لاریان با حرفه و شغل پدرش رشد کرد و به گفته خودش در میان طراحان لباس‌های عروسک‌های مینیاتوری بزرگ شد.

جزمین لاریان طراح لباس ایرانی صاحب برند Cult Gaia
جزمین لاریان طراح لباس ایرانی الاصل صاحب برند Cult Gaia

مادر جزمین یک هنرمند و طراح مُد است و پدر او نیز همانطور که گفته شد عروسک‌های محبوب فشن را تولید می‌کند. به همین دلیل او از کودکی با مُد و هنر بزرگ شد و علاقه‌اش را در این صنعت پیدا کرد. بعد از اینکه یک سال در مدرسه طراحی Otis تحصیل کرد. برای ادامه تحصیل در رشته مُد به نیویورک رفت و درسش را در Fashion Institute of Technology ادامه داد.

در سال 2010 در نیویورک با طراحی هدبند و تاج‌گل‌ برای دوستانش وارد دنیای مُد شد. اما کمی بعد این اکسسوری‌های زیبا مورد توجه افراد مشهوری مانند Chrissy Teigan مدل آمریکایی و Romee Strijd مدل هلندی قرار گرفت. این موضوع باعث شد جزمین جدی‌تر به فعالیتش در مُد ادامه دهد. در ابتدا قصد داشت لباس‌های شب طراحی کند اما خیلی زود تصمیمش عوض شد و به طراحی اکسسوری رو آورد.

اکسسوری‌های برند Cult Gaia
تاج گل cult gaia / هدبند برند Cult Gaia

Cult Gaia

جزمین در سال 2012 Cult Gaia برند پوشاک و اکسسوری‌اش را در لس آنجلس تاسیس کرد. او در مصاحبه‎‌هایش درباره‌ی نام برندش توضیح داده‌است: ” Gaia الهه زمین و دختر هرج و مرج است، برای من هرج و مرج یک نیروی خلاق است که فکر می‌کنم همه‌ی چیزهای زیبای جهان از آن ساخته شده‌است.”

ارتباط میان استایل و شخصیت
ادامه مطلب

برند Cult Gaia از سال 2012 فعالیتش را شروع کرد، اما در سال 2016 به اوج محبوبیت و شهرت رسید. در سال 2013 کیف محبوب این برند Ark Bag که یک کیف حلالی شکل از جنس بامبو بود رونمایی شد، اما تقریبا می‌توان گفت این کیف اصلا دیده نشد و دو سال هیچ خریداری نداشت!

جزمین چند نمونه از این کیف را به فروشگاه Fivestory (یک فروشگاه پوشاک) در نیویورک فروخت و این آغاز محبوبیت این کیف بود. کیف‌ها به سرعت به ‌فروش رسیدند و توجه افراد مُد روز را جلب کردند.

Cult gaia ark bags
Cult gaia ark bags

سکوی پرتاب برای برند Cult Gaia

این اتفاق یک سکوی پرتاب برای برند Cult Gaia بود. این کیف‌ها یک حس و حال مدرن، بهاری و بوهو داشتند. به همین دلیل افراد زیادی از جمله Jessica Alba بازیگر آمریکایی و Chriselle Lim استایلیست آمریکایی به آن علاقه‌مند شدند. محبوبیت این کیف به قدری زیاد شد که در تمام اینستاگرام عکس‌های افراد مختلف با آن دیده می‌شد.

 این طراح لباس موفق از ابتدای فعالیتش در مُد به پایداری و خلاقیت در سادگی پایبند بوده. ویدئو کالکشن بهار 2021 او در صحرا و با مدل‌هایی که با لباس‌های به رنگ‌های نود و خنثی و با اکسسوری‌های خلاقانه کت‌واک می‌کردند خلاقیت در عین سادگی طراحی‌های جزمین را نشان می‌دهند.

او برای این مجموعه از خورشید و عناصر طبیعی الهام گرفته و لباس‌های ساده و خلاقانه طراحی کرده. ویدئوی این مجموعه در کویر و با موزیکی ایرانی با صدای غزل شاکری ساخته شده، این ویدئو مورد توجه کاربران ایرانی صفحه برند Cult Gaia قرار گرفت و بارها دیده شد.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه‌ی حقوق مادی و معنوی مالکیت مطالب منتشر شده بر عهده‌ی مجله‌ی کمد سارک می‌باشد، هرگونه بازنشر بدون ذکر منبع و یا ارجاع در هر شبکه‌ی اجتماعی بدون کسب اجازه، مورد پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

لینک‌های مفید
کمد سارک در شبکه‌های اجتماعی

Completing this form is to improve the content of the magazine.