شاید تصور نمیکردیم تا جایی پیش برویم که استایل جوراب با صندل دوباره به شکل پررنگ‌تر به دنیای مد بازگردد. اما اولویت بندی سبک پوشش با راحتی در طول همه گیری کرونا، پیروی از این ترند را به یک امر عادی تبدیل کرده است. هنگامی که این استایل تنها برای بیرون بردن سطل‌های زباله خارج از خانه دیده می‌شد، افراد مشهور و برترین خانه‌های مد استایل صندل و جوراب را به شکلی منحصر به فرد و شیک در سال‌های مختلف ترند قرار داده‌اند.

اگر در مورد پوشیدن جوراب با صندل تردید دارید، در ادامه مطلب با ما همراه شوید. چون نه تنها از ترندهای بهار و تابستان ۲۰۲۱ محسوب می‌شود؛ بلکه به عقیده استایلیست‌ها به راحتی این دو آیتم کنارهم برای فصل پاییز و سال آینده قابل پوشیدن است.

با ۱۰ ترند پساکرونایی آشنا شوید!

پوشیدن صندل با جوراب، از کجا آغاز شد؟

پوشیدن صندل و جوراب نه تنها پدیده‌ی جدیدی نیست، بلکه از ۲۰۰۰ سال پیش در میان رومیان رواج داشته است. به دلیل شرایط آب و هوایی گرم رم صندل تنها کفش رایج بین آن‌ها بود؛ اما چون به مناطق سردتری مثل بریتانیا رفت‌وآمد داشتند، برای محافظت پاهایشان از جوراب استفاده می‌کردند. پوشیدن صندل و جوراب کنار هم از آن زمان‌های دور و گذشته پدید آمده و تا به امروز ادامه پیدا کرده است.

اگر به دهه‌های اخیر نگاهی بیندازیم، می‌توانیم پوشیدن صندل با جوراب را به صورت کم رنگ در بین استایل‌های هیپی‌ها و پانکی‌ها ببینیم. حتی این ترند را می‌توان مناسب هیپسترها بدانیم که علاقه دارند ظاهر متفاوت و خلاقانه داشته باشند و برخلاف باورهای جامعه عمل کنند.

تاریخچه استایل صندل با جوراب
تاریخچه استایل صندل با جوراب

تاثیرگذاری سبک normcore بر ترند جوراب و صندل

در سال ۲۰۰۹ اصطلاح normcore برای اولین بار از محبوبیت خاصی برخوردار و داشتن ظاهری معمولی به نوعی مد روز شد. در سال ۲۰۱۴ هم یکی از شایع‌ترین گرایش‌ها برای به دست آوردن نورم‌کور پذیرش مجدد پوشیدن جوراب با صندل بود. این استایل نه تنها به سبک لباس پوشیدن مربوط می‌شود، بلکه در مورد یک نگرش خاص صحبت می‌کند. به همین خاطر پوشیدن جوراب و صندل کنارهم، ترکیب مد و پدیده‌ی اجتماعی است که در فرهنگ‌های مختلف مورد بحث قرار می‌گیرد.

سبک normcore در رایج شدن صندل با جوراب نقش بسزایی داشته است؛ تا جایی که در سال ۲۰۱۸ برای اینکه این ایده‌ی مد را زیبا نشان دهد، با مخالفان این ترند جنگید و نورم‌کور، این امپراطور کوچک علی‌رغم مخالفت‌های زیاد ثابت کرد که پوشیدن جوراب به همراه صندل نه تنها ضایع نیست، بلکه یک ترکیب زیبا و خاصی به سبک پوشش افراد می‌دهد.

پوشیدن صندل و جوراب در کنار هم یک fashion faux pas است؟

بزرگ‌ترین اشتباهاتی که افراد می‌توانند در هنگام لباس پوشیدن و استایل مرتکب شوند را fashion faux pas می‌گویند. در سال ۲۰۱۷ ترکیب جوراب و صندل ترکیب بحث برانگیزی شد که در رتبه‌ی پنجم میان ۱۰ مورد از بزرگترین اشتباهات مد که توسط مردان مرتکب می‌شد، قرار گرفت. اما خیلی زود این ترکیب نه تنها درمیان استایل آقایان بلکه در بین خانم‌ها محبوب شد. در حقیقت صندل با جوراب در استایل‌های خیابانی به faux pas مربوط نمی‌شود و در سال‌های اخیر به یک سبک‌ خاص در پوشش تبدیل شده است.

موی طبیعی، ترندی جذاب برای طرفداران موی سفید

صندل و جوراب، یک سبک پوشش
صندل و جوراب، یک سبک پوشش

ترند جوراب و صندل در کالکشن برندها

در سال ۲۰۱۹ صندل‌ و جوراب در ابتدا به سبک‌ خیابانی ژاپنی معروف بود؛ اما طولی نکشید که خیابان‌های پایتخت مد اروپا مانند پاریس، لندن و برلین را فتح کرد. با وارد شدن و پذیرش این دو آیتم به دنیای فشن و استایل در سال‌های متعدد ثابت کرد که این ترند غیر معمول جایگاه خودش را محکم کرده است. همچنین در سال‌های اخیر نمادهای مد مانند پردا، دیور، گوچی اغلب این ترکیب را در کالکشن‌های خود نشان داده‌اند. برای اولین بار در سال ۲۰۱۷، گوچی یک صندل با جوراب متصل به آن را برای کالکشن بهار و تابستان خود طراحی کرد و در آن زمان بسیار وایرال شد.

ترند جوراب با صندل در این فصل به چرخه مد بازگشته است و ترکیب این دو آیتم در سال ۲۰۲۱ به طور فرآینده‌ای در میان اینفلوئنسرها و سلبریتی‌ها دیده شد. شما چه به سراغ جوراب‌های ورزشی مانند مدل‌های ران‌وی دیور و چه به سراغ یک جفت جوراب با رنگ‌ جسورانه به همراه صندل همانند برند گوچی بروید؛ در نهایت ست کردن جوراب مناسب با صندل‌هایتان و داشتن استایل خلاقانه آسان‌تر از چیزی است که فکر می‌کنید.

اینگونه ساختار شکنی‌ها در فشن من را به یاد سخن مایکل کورس، طراح آمریکایی، می‌اندازد که می‌گوید برای پوشیدن بوت در تابستان، صندل در زمستان و یا کتانی در مهمانی شب نیازی نیست خودتان را در معذوریت قرار دهید؛ فشن امروز فارغ از هرگونه قانونی است.

تی‌شرت‌ اورسایز به سبک‌های مختلف از کجا آغاز شد؟

ایده‌های جالب برای ست کردن جوراب با صندل

انتخاب جوراب با پترن خاص

پوشیدن صندل با جوراب راه حل مناسب برای آب و هوای متغیر و حتی انتخاب خوبی برای روزهای آفتابی پاییز است. می‌توانید در این استایل جوراب هایتان را با وسواس بیشتری انتخاب کنید؛ مثل جوراب‌هایی با حاشیه چین دار توری، جوراب‌های تای دای و یا حتی جوراب‌ها را برحسب پترنی بپوشید که برای شما نماد خاصی است. برای مثال طرح فانتزی پیتزا و قهوه را برای بیرون رفتن با دوستانتان به یک کافه، به همراه صندل‌های‌تان ست کنید و اینطوری با این اکسسوری استایل باحال‌تر و هماهنگ با محیط داشته باشید. یا برحسب علاقه تان به هنر و نقاشی، جوراب‌هایی را با پترن نقاشی ون‌گوگ و یا تصویر فریدا با صندل مورد نظرتان همراه کنید.

جوراب‌های طرحدار و خاص با صندل
جوراب‌های طرحدار و خاص با صندل

جوراب‌هایتان را با لباس‌های طرح‌دار ست کنید

جوراب‌هایی که قرار است با صندل بپوشید را با تناژ رنگ و طرح لباس‌هایتان ست کنید. به جزئیات پترن پیراهنتان توجه کنید برای تکمیل استایل به همان رنگ جوراب‌ها را انتخاب کنید؛ استفاده از لباس‌های طرح‌دار در کنار صندل و جوراب می‌تواند نوعی هارمونی و هماهنگی در استایل ایجاد کند. به طور مثال اگر پیراهنی با زمینه‌ی سبز و گل‌های صورتی پوشیده‌اید، جورابی از تناژ صورتی انتخاب کنید و متناسب با رنگ آن، صندلی درنظر بگیرید که درنهایت استایل‌تان را چشم‌گیر و دیدنی می‌کند. اما اگر طرفدار استایل مونوکروم و تک رنگ هستید، می‌توانید جورابی به رنگ نود بپوشید و به این شکل استایل مینیمال را برای خودتان رقم می‌زنید.

Cozy Slides، ترند صندل ۲۰۲۱

نه به قانون جوراب طرح‌دار با شلوار ساده

جوراب موردنظر با صندل‌تان را با شلوار از نظر تناژ رنگی ست کنید و برخلاف قانونی که می‌گویند جوراب طرح‌دار را حتما با شلوار ساده بپوشید؛ می‌توانید با تلفیق درست پترن‌ها کنار یکدیگر یک استایل فانتزی طبق ترندهای ۲۰۲۱-۲۰۲۲ داشته باشید. مثلا با شلوار راه‌راه یک جوراب گل‌دار یا خال‌دار چاشنی صندل‌تان کنید. گاها ست کردن جوراب با اکسسوری کیف و شال برای منحصر به فرد شدن شما ایده‌ی خوبی است.

ست کردن جوراب با کفش
ست کردن جوراب با کفش

از رنگ‌های روشن خجالت نکشید

برای پوشیدن صندل با جوراب می‌توانید از بازی با رنگ‌ها استفاده کنید. برای این کار بهتر است آیتم‌های استایل‌تان را در ترکیبات رنگی هماهنگ در کنارهم قرار دهید. استفاده از رنگ‌های روشن و پررنگ برای بیان یک ترند جدید، کمی جسارت می‌خواهد اما در عوض به استایل‌تان جلوه‌ای خاص می‌دهد و مثل خاکستری و مشکی کسل کننده نیست. جهت الهام بخشیدن به استایل خود سراغ رنگ‌های صورتی آبنباتی (candy color) و پاستلی و حتی ترکیب قرمز و سبز بروید.

اما اگر برای اولین بار می‌خواهید صندل زنانه با جوراب را امتحان کنید، بهتر است یک رنگ پایه برای جوراب درنظر بگیرید و آن را با صندل مطابقت دهید. به عنوان مثال، جوراب زرد را با صندل‌ طلایی ترکیب کنید. انتخاب جوراب‌هایی به رنگ نود و خثی مانند نسکافه‌ای، کرم و طوسی روشن گزینه‌ی مناسبی است. بعدها وقتی به این ترکیب عادت کردید، می‌توانید رنگ و چاپ‌های دیگری را تجربه کنید.

ترند صندل در تابستان ۲۰۲۱

با جوراب‌ خطای دید ایجاد کنید

ترند صندل زنانه و جوراب سبب ایجاد ظاهری ناسازگار اما چشم نواز می‌شود. امتحان کردن جوراب‌های بلند تا زانو به همراه صندل‌ها راهی برای بلندتر نشان دادن ساق پا است. برای ست کردن دامن‌ میدی با صندل، جوراب شلواری ضخیم بپوشید تا پای شما را کشیده‌تر نشان دهد و اینگونه صندل‌تان برای پاییز هم کاربردی محسوب می‌شود.

جوراب ساق بلند با صندل
جوراب ساق بلند با صندل

استایل صندل‌های مختلف (به ویژه ترندهای ۲۰۲۱) با جوراب

صندل Flip Flop یا لا‌انگشتی و جوراب

یکی از معروف‌ترین کفش‌های سنتی ژاپن گتا است؛ شبیه صندل لاانگشی با پاشنه چوبی که با یک بند در قسمت جلو پا، انگشت شصت را با سایر انگشتان جدا می‌کند. این مدل کفش به همراه جوراب تابی پوشده می‌شد، در واقع این جوراب به خاطر داشتن دوخت میانی بین انگشت شصت و سایر انگشتان دقیقا مناسب صندل‌های لاانگشتی است.

شاید پوشیدن جوراب با این نوع صندل کمی مضحک باشد اما امتحان آن ضرری ندارد. در دنیای مد کار غیرمعمول خاص‌تر به چشم می‌آید و سریع انتشار پیدا می‌کند. شما می‌توانید این نوع صندل را با تی شرت، شلوارک و یک جفت جوراب همراه کنید و در کنار ساحل دریا به همراه دوستان خاص بنظر برسید.

صندل   Flip Flop و جوراب
صندل Flip Flop و جوراب

استایل جوراب و صندل Fisherman

یکی از صندل‌های ترند ۲۰۲۱ که با جوراب گزینه‌ی مناسبی است، صندل‌های fisherman (به اصطلاح ماهیگیری) می‌باشد؛ این ترکیب در استایل‌های خیابانی ۲۰۲۱ بین خانوم‌ها و آقایان از محبوبیت زیادی برخوردار است. یک کفش کاربردی و شیک که مدت طولانی می‌توانید آن را بپوشید و با جوراب حتی در فصل سرما استایل شیک داشته باشید. می‌توانید این مدل صندل زنانه را با یک جوراب به رنگ تی‌شرت اورسایزتان و جین بوی فرند بپوشید.

اگر شلوار برمودا را برای این نوع کفش تابستانه انتخاب می‌کنید، بهتر است جوراب ساق بلند با نوشته‌های تایپو گرافی را درنظر بگیرید. بعضی از افراد چنان به جزئیات استایل خودشان توجه می‌کنند که با نوشته جوراب‌هایشان پیام خاصی را نشان می‌دهند؛ حتی برای داشتن پوشش متمایز می‌توانید پابندتان را بر روی جوراب ببندید.

شمایی که طرفدار استایل‌های راحت و پسرانه مثل تام بوی هستید، به راحتی در فصل پاییز می‌توانید با شلوار بگی کتان، جوراب ساق کوتاه با صندل ماهیگیری و یک سوئت‌شرت اورسایز استایل راحت داشته‌ باشید.

۱۷ ترند طرح تی‌شرت برای سال ۲۰۲۱

صندل Birkenstocks با جوراب

این صندل از ترندهای ۲۰۲۲ آقایان به حساب می‌آید و همچنین هر سال این آیتم کلاسیک و راحت برای خانم‌ها در مدل زنانه قابل استفاده است. صندل‌ Birkenstocks اغلب به صورت دو کمربند چرمی است که بر روی پای شما قرار می‌گیرند. این صندل زنانه بدون جوراب هم جلوه‌ی قشنگی دارد. اما ممکن است مدام موقع راه رفتن پای شما به جلو سر بخورد و درست قرار نگیرد؛ در عوض با پوشیدن جوراب به همراه پیراهن‌های آستین‌دار تابستانه یک استایل شیک وراحت را رقم بزنید. در انتخاب طرح پیراهن به جزئیات دقت کنید و جورابتان را با نقوش پیراهن ست کنید.

از آن جایی که ترند صندل با جوراب هنوز چندان رایج نشده است، پس شما می‌توانید با آیتم‌هایی که به نظرتان فانتزی‌ و غیرمعمول هستند، ست کنید. می‌توانید شلوارهای دارای پترن مانند شلوار گورخری، پلنگی و گل‌دار را با جوراب‌‌های رنگی و صندل‌های brikenstock بپوشید.

اگر طرفدار لباس ساده و مینیمال هستید به شما پیشنهاد می‌دهیم که آیتم پیراهن سفید و یک جفت جوراب سفید ورزشی (برخلاف نظریه‌ها که تنها پوشیدن جوراب ورزشی سفید با کتانی درست است) را با صندل بیرکن استوک رنگی استایل کنید. این مدل صندل‌ها گزینه‌ی مناسبی برای پیاده روی در پارک و سفر هستند.

ست کردن جوراب و صندل‌های Strappy

صندل‌های بنددار چسبی که به صورت پارچه‌ای و چرمی در بین ترندهای ۲۰۲۱ دیده می‌شود، اگر به همراه جوراب پوشیده شود تفاوت را در ظاهر شما ایجاد می‌کند. این دو آیتم به همراه شلوار جین راسته یا شلوارک جین و Biker short به خوبی ست می‌شود. البته ترکیب آیتم‌های کلاسیک و کژوال شما را خاص‌تر نشان می‌دهد؛ همانند پوشیدن صندل بندی teva با جوراب ورزشی و پیراهن‌های توری کلاسیک که می‌توانید حتی در مهمانی‌ها شیک ظاهر شوید. صندل‌های Strappy در مدل کوهنوردی (athletic or hiking sandal) به همراه جوراب‌های ورزشی، شلوارک‌های کارگو و کلاه‌های bucket و کت سافاری یک استایل باحال کوروز برای شما رقم می‌زند.

در مدل استرپی برند Timberland صندل‌های خاص با بندهای چرمی ضربدری با کف‌های درشت اسفنجی ارائه می‌کند. می‌توانید آن‌ها را با جوراب‌های بلند اسکیت بازی دو خطه یا tie-dieبپوشید و به همراه یک تی‌شرت و دامن‌ گلدار یا پلنگی استایل هیپی‌ها را داشته باشید.

محبوب‌ترین رنگ‌ها؛ ترند رنگ در سال ۲۰۲۱

صندل Strappy با جوراب
صندل Strappy با جوراب

صندل‌های راحت استرپی برند teva

tevas یکی از صندل‌های زیبای ترند ۲۰۲۱ است که طرفداران زیادی را به همراه دارد که در سال ۱۹۹۴ این صندل به دنیایی مد وارد شد و دوباره امسال در چرخه تکرار مد قرار گرفت. این نوع صندل یکی از پرکاربردترین صندل‌ها است که حتی در فصل سرما هم با جوراب می‌توان استایل کرد.

این صندل برای رفتن به پیکنیک، کمپینگ و یا گردش‌های دوستانه فوق العاده راحت و شیک است. شما برای استایل تابستان می توانید از یک دامن چین دار که بلندیش تا مچ پا باشد و شومیز به همراه یک جوراب طرح‌دار با زمینه سفید به همراه صندل tevas از رنگ‌های روشن استفاده کنید. یا برای برنامه کمپ می‌توانید استایل شلوار جاگر و یک تی شرت اورسایز آستین دار را به همراه یک جفت جوراب زخیم از پالت رنگی تیره که از پای شما محافظت کند، در نظر بگیرید.

برای داشتن یک استایل پاییزه هم شما می‌توانید از ترکیب یک جفت جوراب ورزشی با لوگوی دلخواه از برندهای اسپرت با صندل‌های بندی tevas در رنگ‌ها خنثی و پاستلی ایده بگیرید. آن‌ها را با آیتم هودی و شلوار جین جاگر همراه کنید. در انتخاب رنگ جوراب‌ هیچ محدودیتی برای استایل شما وجود ندارد. جوراب و صندل را میتوان از نظر رنگ، هم طیف انتخاب کنید؛ مثلا صندل سبز پاستلی را با جوراب سبز تیره، یا جوراب لیمویی و صندل پرتقالی را با شلوار آجری استایل کنید. تضاد رنگی میان صندل زنانه و جوراب، انتخاب جالبی است؛ اما نه به این معنی که پوشیدن جوراب و صندل هم‌رنگ، فکر خوبی نباشد.

ترند مدل مو در سال ۲۰۲۱ چه خواهد بود؟

صندل Strappy پاشنه بلند با جوراب

این نوع صندل کلاسیک پاشنه دار که با آیتم جوراب همراه است، در بهار تابستان ۲۰۲۱ در کالکشن‌ها دیده می‌شد. چنان حضورش در این فصل پررنگ بود، گویی می‌خواست بگوید که من آمده‌ام به طور دائم درصنعت مد ماندگار شوم. اگر شما هم طرفدار صندل‌های پاشنه‌دار کلاسیک هستید بهترین انتخاب صندل زنانه Strappyاست که به صورت یک بند روی پا قرار می‌گیرد. بهتراست این مدل صندل‌ها را با جوراب شلواری‌هایی با پترن از لوگوی برندها مانند گوچی، بربری و … استایل کنید. با این ترکیب به همراه پیراهن‌های کوتاه آستین پفی و یا دامن‌های مینی و نیم تنه، استایل مدرن خودتان را جذاب و چشمگیرتر کنید.

البته برای خاص‌تر بودن از ایده‌های خلاقانه برند گوچی همانند پوشیدن جوراب سه ربع روی جوراب شلواری رنگی در یک تناژ می‌توان بهره گرفت. همانطور که در دوران مدرسه علاقه داشتیم جوراب‌های دخترانه توری را با کتانی بپوشیم، امسال هم می‌توانیم برعکس عمل کنیم. صندل بنددار پاشنه بلندمان را با جسارت کامل با یک جوراب ورزشی سه ربع سفید مانند جوراب نایکی ست کنید و با شلوار گرم کن و ترنچ کت بلند متفاوت و مد روز ظاهر شوید.

جوراب و صندل Dr. Martens تلفیق سختی و شیرینی

صندل‌های دکتر مارتینز یکی از ترندهای ۲۰۲۲-۲۰۲۱، با مدل چرمی لژدار و پاشنه پهن هستند. به طور کلی کفش‌های Dr. Martens از اواسط دهه ۴۰ شروع به طراحی شدند و اغلب پانکی‌ها از طرفداران پر و پا قرص این مدل‌ها بودند. صندل‌های راحتی که در بین خوانندگان جاز و راک محبوبیت زیادی داشت. پوشیدن یک جفت جوراب نازک، رنگارنگ و شاید حتی براق از جنس لمه با این مدل صندل‌ها تلفیق یک ظاهر تقریبا زمخت با یک ظاهر لطیف و شیرین است. این تناقض کنارهم به همراه یک پیراهن راحت آستین پف‌دار و باندانا استایل شما را برای پیکینیک تکمیل می‌کند.

این صندل‌های چرمی به علت اینکه کمی سنگین هستند، با پوشیدن جوراب‌های نازک از ایجاد تاول بر پا جلوگیری می‌شود. البته جوراب‌هایی را باید انتخاب کنید که به درستی در پای شما قرار گیرند بدون اینکه پارچه‌های اضافه در صندل جمع شود. در پیروی از این ترند کمی باید تیزبین باشید و درز دوخت جوراب را درست روی انگشان پا قرار دهید.

شما می‌توانید این مدل صندل‌های پرطرفدار را با جوراب ضخیم سفید با شلوار جین اسلوچی، به همراه تی شرت اورسایز و کت بلیزر تجربه کنید؛ یا به همراه شلوار چهارخانه استایل روزمره را ایجاد کنید. یکی از ترندهای امسال، کت و شلوارهای اورسایز در پالت رنگی‌های پاستلی است؛ بهترین گزینه برای صندل دکتر مارتینز و یک جفت جوراب هم‌رنگ با کت و شلوارتان استایل کنید و در قرارهای نیمه رسمی شیک حاضر شوید.

اگر شما طرفدار دامن هستید می‌توانید دامن‌های چین‌دار از جنس پارچه توری، یا گیپور و حتی از جنس نخی با پترن چهار خانه به کاربگیرید. این آیتم را به همراه پلیور اورسایز، جوراب توری از نوع لانه زنبوری و یک جفت صندل زنانه دکتر مارتینز خوش استایل بدرخشید.

استایل صندل و جوراب سلبریتی‌ها، از استایل خیابانی تا فرش قرمز…

افراد مشهور در همه جا از مهمانی گرفته تا فرش قرمز این روند پوشش جوراب با صندل را دنبال می‌کنند. همانند کندال جنر بر فرش قرمز کن که در واقع صندل نقره‌ای پاشنه بلند خود را به یک جوراب شیشه‌ای ساق کوتاه سفید با پیراهن حریر ست کرده بود. جی جی حدید که صندل برند والنتینو و یک جفت جوراب مشکی ساق کوتاه را به همراه کت جین و Biker Shorts استایل کرده بود؛ در یک عکس تبلیغاتی مثل همیشه می درخشید. همچنین بلا حدید در کت واک Anna Sui با یک ربدوشامبر به همراه صندل Strappy با یک جوراب گلدار لبه چین دار زیبا ظاهر شد.

کایا برگر، یکی دیگر از سلبریتی‌هایی که طرفدار پوشیدن جوراب با صندل است. او جوراب‌های پشمی خود را با صندل‌های بریکن استوک و شلوار استرچ ست می‌کند. هیلی و جاستین بیبر زوجی هستند که در استایل‌های خیابانی‌شان با صندل‌های Yeezy Slide و جوراب‌های ساق بلند سفید به همراه شلوارک و هودی اورسایز زیاد دیده می‌شوند. شما هم اگر با پوشیدن این مدل صندل‌های اسلاید در بیرون از خانه مشکلی ندارید، می‌توانید با جوراب رنگی و شلوار ورزشی به همراه یک پلیور و پافر در فصل سرما هم متفاوت ظاهر شوید.

ترند رنگ مو در سال ۲۰۲۱

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on twitter
Share on pinterest
Share on linkedin
Share on telegram
Share on email

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

جدیدترین محصولات سارک