|
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

Michael Kors، چهل سالگی برند این ستاره‌ی آمریکایی

مونا میرزایی
11 می 2021
موضوعاتی که به آن می‌پردازیم

در سال 1981 یک طراح جوان به نام مایکل کورس مجموعه نام تجاری خود را در فروشگاه معروف شهر نیویورک، برگدورف گودمن راه‌اندازی کرد. استعداد این طراح آمریکایی در کودکی بعد از طراحی لباس عروس مادرش (برای ازدواج مجدد) برای همه نمایان شد. او عمده زندگی‌اش را صرف حرفه‌ی خود کرده است و همچنان یکی از تاثیرگذاران مد نیویورک به حساب می‌آید. مایکل از طراحانی است که تمام هنر و خلاقیتش را به کار گرفته تا با ارائه کالکشن‌های بی‌نظیر، خود را با سرعت زندگی زادگاهش، نیویورک هماهنگ کند. زیرا وی معتقد است زمان بر محوری با سرعت‌تر از عملکرد ما در حال حرکت است.

Michael Kors،
برند مایکل کورس

رویکرد طراحی‌های خلاقانه Michael

Michael می‌گوید؛ شخصیت من دو بعدی است، بخشی از من بسیار عمل‌گرا و بخش دیگر بازیگوش و خوش ذوق است. این نیروهای متضاد در وجود او در طراحی‌هایش به وضوح دیده می‌شود. همچنین تمایز و خلاقیت منحصر به فردی در کارهای این طراح آمریکایی وجود دارد. در عین حال تلفیق دموکراتیک با هنر در مجموعه‌های او قابل مشاهده است. در واقع او می‌خواهد طیف بیشتری از مردم قدرت خرید از برند وی را داشته باشند. به علاوه کمتر کسی است که لباس‌های برند کورس مورد پسندش قرار نگیرد. این طراح لباس همواره با ارائه کالکشن‌هایش سعی کرده، نشان دهد هیج حد و مرزی برای پیروی از فشن برای هیچ کس وجود ندارد.

مایکل سه سال بعد از تاسیس برندش در سال 1984 اولین فشن‌شو خود را به نمایش گذاشت. بعد از اتمام نمایش، باورش نمی‌شد تمام کسانی که آرزوی دیدن آن‌ها را داشت، در کت واک او حضور پیدا کرده‌ بودند. اکنون بعد از 37 سال از اولین فشن شوی او، در شرایط پندمیک به مناسبت چهل سالگی برند Kors، کت واک منحصر به فردی را به اجرا درآورد.

مایکل کورس (Michael Kors) از همان ابتدای جوانی در مصاحبه‌ای با آنا وینتور تاکید داشت که هدف وی ارائه مد تکاملی است نه مد انقلابی. بعد از 40 سال بیان می‌کند؛ اکنون وقت آن رسیده است که در دنیای مد مرزبندی‌ها را کنار بگذاریم. دیگر تفاوت قائل شدن بین مد نیویورک و مد لندن و یا حتی مد فرانسه در مقابل مد ژاپن معنایی ندارد. با ارتباطات امروز و اطلاعات گسترده، هریک از طراحان در هرجایی می‌توانند منبع الهام یکدیگر باشند.

طراحی که سررشته‌ای از مد نداشت

کالکشن بهار و تابستان 2021 برند Michael Kors

این هنرمند سال گذشته، در اوایل بحران کووید-19 سعی کرد از علایق شخصی خود برای کالکشن SS2021 الهام بگیرد. تقریبا از هر آن‌ چه که در زندگی برای خودش معنای خاصی داشت. او برای نمایش ران‌وی این فصل از مد، باغ زیبای New York’s Restoration  در Bronx انتخاب کرد. از 8 قطعه بلوک سنگی برای دکوراتیو صحنه استفاده کرده، درست مانند باغ پدربزرگش که در آن‌جا بزرگ شده بود.

جشن 100 سالگی گوچی
ادامه مطلب

کالکشن بهار و تابستان 2021 او در شرایط کرونا به صورت دیجیتال نمایش داده شد. از آن‌جایی که تماشاگری به صورت فیزیکی وجود نداشت، این طراح لباس به هر جنبه‌ای از ران‌وی مانند فضاسازی و دکور، موسیقی و از همه مهم‌تر طراحی آیتم‌ها با جزئیات بیش‌تر توجه کرده بود تا عمیقا با مخاطب ارتباط برقرار کند. با فضاسازی نمایش در بین سبزه‌زار یک باغ، قصد داشت به اهمیت بیش‌تر طبیعت در وضعیت کند شدن صنعت مد اشاره داشته باشد. فضای سبز رنگ ران‌وی نشان از اشتیاق مردم حومه‌ی نیویورک به رنگ سبز بود و سوای آن در دنیای مد این رنگ برای مایکل به عنوان منبع ایده و کمک به داشتن حس بهتر تعبیر می‌شود.

تماشای کت واک مدل‌ها در باغ سبب می‌شد مخاطبان احساس بهتری داشته باشند و قطعا برای ابتدای وضعیت قرنطینه مکان مناسبی برای نمایش بود. در نهایت انتخاب این لوکیشن اوج کمال مجموعه‌ی این طراح را نشان می‌داد. این ایده‌‌ برای دوستی با طبیعت، برقراری تعادل زندگی شهری با تلفیقی از خوش‌بینی خستگی‌ناپذیر kors بود.

سبک و سیاق فشن شو مایکل کورس متناسب با شرایط قرنطینه

سبک غالب در کالکشن بهار و تابستان 2021 او به شکل مینیمال و ساده است. تمامی آیتم‌ها در عین راحتی، لوکس و شیک بودند. انتخاب پالت رنگی نود، روشن و بیسیک، مدل‌های ‌آزاد و راحت، انتخاب پارچه‌های ارگانیک و لطیف، با برش‌های ساده ارائه مناسب و به جایی در شرایط خانه‌نشینی کرونا بود. تمامی لباس‌ها به همراه صندل‌های چرمی تخت و کیف‌های دستی به تن مدل‌ها استایل شده بود. لباس‌های ساده، زیبا و خوش دوخت همانند؛ بلیزرهای اورسایز سفید، پیراهن‌های آبی راه راه برای پیاده‌روی در خیابان‌های شهر، گرفتن قهوه یا خرید روزنامه اول صبح به راحتی کاربرد داشتند.

در نظر گرفتن خواننده‌ای حاضر و اجرای موسیقی در ارائه کالکشن SS2021 حس زنده بودن را به این فشن شو  القا می‌کرد. قدرت صدای Samantha Diaz برنده‌ی سال گذشته American Idol و آهنگ‌های جذاب Carole King باعث می‌شد با هر طیف مخاطب ارتباط موثری برقرار کند. حضور Samantha بیان‌گر حمایت مایکل کورس از هنرمندان جوان و نوپای آمریکا است. درآمد حاصل از این مجموعه به پروژه مرمت نیویورک و خیریه Renassance Youth Center وقف شده است. این مرکز خیریه با هدف تقویت جوانان محلی، از هنرهای نمایشی گرفته تا ورزش و موسیقی را به آن‌ها آموزش می‌دهد. پول اهدا شده توسط مایکل کورس از ابتکار عمل سازمان Music on Wheels که آموزش موسیقی را در مدارس محلی به ارمغان می‌آورد، پشتیبانی کرد.

در مدوسامیت 2022 چه گذشت
ادامه مطلب

مجموعه بهار و تابستان این برند تولدی دیگر و احساسات جدید را در وجود تماشاگران احیا کرد. از آن‌جایی که سرعت زندگی همه‌ی ما کم شده است و به شکلی جدیدی هر چیزی را ارزیابی می‌کنیم، بهتر است با چیزهایی که در گذشته کمتر به آن توجه می‌کردیم همانند شکوفه‌های بهاری، غروب آفتاب و پیاده‌روی در طبیعت امید خودمان را حفظ کنیم.

بازگشت البر الباز به دنیای طراحی مد و لباس

چهل سالگی برند Michael Kors، کالکشن پاییز و زمستان 2021

ایده‌پردازی و برگزاری چنین کت واک مفهومی در هفته مد نیویرک SS2021 در ابتدای پندمیک کرونا، انتظار می‌رفت که این طراح لباس نمایشی با هدف متفاوت در فصل جدید برگزار کند. همچنین به علت عدم حضور مایکل کورس در فشن شوهای FW2021 نیویورک، به اجرا درآوردن یک نمایش فوق‌العاده دیگر غیر منتظره به نظر نمی‌رسید. سوای آن که رونمایی این کالکشن مصادف با چهلمین سالگرد برند وی بود. قطعا این سالگرد برای مایکل کورس که تصور نمی‌کرد از لحظه شروع برند خود تا 40 سال آینده همچنان در اوج مد نیویورک باشد، بسیار اهمیت داشت.

مجموعه بهار و تابستان 2021 مایکل کورس

هدف مایکل از برگزاری نمایش open night

مایکل از ابتدا نیز در هنر بازیگری یک کودک با استعداد و حضور او در فیلم‌های تبلیغاتی بسیار موفقیت آمیز بود، همچنین در این زمینه تحصیل نیز کرده است. او به خاطر علاقه‌ی خود به هنرهای نمایشی، از کالکشن پاییز و زمستان 2021 و جشن چهلمین سالگرد برندش با نمایشی با شکوه در خیابان Broadway با عنوان open night رونمایی کرد. Kors می‌گوید: مدتی است که شمارش را از دست داده‌ام اما من به چشم خود هزاران نمایش را در برادوی شاهد بوده‌ام. بنابراین من امروز اینجا هستم تا به گروهی از هنرمندان بی‌نظیری که چیزهای زیادی به من داده‌اند، آن‌ها را بازگردانم. در حقیقت این طراح آمریکایی با این کار قصد داشت به هنرمندان خلاقی که این خیابان را به یک محل تاثیرگذار در مرکز نیویورک تبدیل کرده اند و حال با وضعیت قرنطینه خاموش شدند، ادای دین کند.

نمی‌توان گفت شرایط پندمیک بر فعالیت‌های نیویورک پر شور و شوق بی‌تاثیر بوده است، اما هنرمند تاثیرگذار با برگزاری چنین فشن‌شویی نشان داد که این شهر تحت هیچ شرایطی خاموش نمی‌شود. با اجرای مجموعه‌ای که تعادل بین تجمل و سادگی بود، زیبایی، شکوه و جلال شهر نیویورک را به نمایش گذاشت.

هدف برگزاری این کالکشن کمک مالی به هنرمندان نمایشی بود. اپیدمی کووید-19 سبب بی‌کاری جمع زیادی از کارکنان این هنر شده است. از ابتدای برای القای این مفهوم، فشن‌شوی دیجیتال این برند با پیامی از بزرگترین و مشهورترین نام‌های برادوی آغاز شد. Bette Midler ،Bernadette Peters ،Judith Light و بسیاری دیگر از بازیگران به کورس پیوستند و از بینندگان خواستند تا از برادوی و 87000 کارمند که از ابتدای پاندمیک، هنوز به کار خود بازنگشته‌اند، حمایت کنند. شرکت معتبر مایکل کورس کمک مالی زیادی را برای بازیگران تئاتر اختصاص داد و پیام سپاس‌گزاری از محلی که او را به یک طراح تاثیرگذار تبدیل کرده است رساند.

آشنایی با طراحان لباس دنیا؛ طراحان لباس روسی

آیتم های کالکشن پاییز و زمستان 2021

کورس با امید به آن که در آینده‌ی نزدیک، دنیا در وضعیت بهتری قرار می‌گیرد و قرنطینه به پایان می‌رسد؛ آیتم‌های کالکشن خود را طراحی کرد. مجموعه‌ای کلاسیک و فاخر از پیراهن‌های براق و پولکی، کت و دامن، کت و شلوارهای پشمی و کت‌های ابریشمی به همراه خز مصنوعی که درخور تمام مناسبت‌های بعد از کرونا بود. درخشش این آیتم‌ها به تن خانم‌هایی که دوباره به سالن‌های تئاتر، جشن و مهمانی و حتی دفتر کار باز می‌گردند، قابل تصور است.

تیلور سوئیفت شخصیت منتخب سال 2023 مجله تایم
ادامه مطلب

این مجموعه الهام گرفته از دهه‌ی 90 مد نیویورک بوده است؛ در واقع او کالکشن‌ سال‌های 90، 92 و 98 خود را به روز کرده بود. به طور مثال وجود کت و شلوار و پالتوهای بلند مردانه ردپایی از کالکشن سال 1992 هنگام ارائه‌ی اولین مجموعه ‌مردانه این برند بود.  این بار برخلاف فصل قبل برای مجموعه FW2021 رنگ‌های پر از شادی و زندگی انتخاب کرد. پالتی از رنگ‌های قرمز آتشین و شرابی، سیاه و سفید براق در عین حال هم‌نشینی زیبا و عجیبی با کنتراست رنگی شهر نیویورک داشت. همچنین استفاده از پترن‌های پلنگی، راه‌راه، چهارخانه‌های Houndstooth و طرح‌های گرافیکی استفاده کرده بود. این طراح خلاق با استایل‌های متفاوت نشان داد که برای پوشیدن بوت در تابستان، صندل در محل کار و کتانی در مهمانی شب نیازی نیست خودمان را در معذوریت قرار دهیم، فشن امروز فارغ از هرگونه قانونی است.

مدل‌ها در سالگرد چهل سالگی Michael Kors

کت واک این مجموعه‌ با شکوه با اجرای موسیقی Rufus Wainwright با حضور مدل‌های مشهوری چون Bella Hadid ،Ashley Graham ،Helena Christensen و بسیاری دیگری آغاز شد. زیبایی و طیف متفاوت از مدل‌ها، پلاس سایز و رنگین پوست و… با استایل متفاوت موها و میکاپ حس یک مهمانی سورئال را به ببینده انتقال می‌داد. گویی یک نمایش بزرگ تاریخی از دیوارهای برادوی بیرون آمده بود و مخاطبان با تماشای آن وارد اجرای زنده‌ی یک تئاتر فوق‌العاده شده‌اند. حس اینکه Broadway Avenue قلب نیویورک، هرگز خاموش نخواهد ماند. نمایش را با لباس سیاه براق  Naomi Campbell مدل زیبا همیشگی کت واک‌های او به پایان رساند. با این مجموعه بی‌نظیر و لوکس جشن میراث چهل سالگی برند مایکل کورس هم به پایان رسید.

آنا وینتور ملکه‌ی دنیای مد

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه‌ی حقوق مادی و معنوی مالکیت مطالب منتشر شده بر عهده‌ی مجله‌ی کمد سارک می‌باشد، هرگونه بازنشر بدون ذکر منبع و یا ارجاع در هر شبکه‌ی اجتماعی بدون کسب اجازه، مورد پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

لینک‌های مفید
کمد سارک در شبکه‌های اجتماعی

Completing this form is to improve the content of the magazine.