فشن در دنیای گسترده‌ی خود، بستری می‌سازد که همچون سینماست. پیله‌ای برای رشد خلاقیت و تولد هویت‌های نو که جهان را تحت تاثیر قرار می‌‎دهند. شاید به همین دلیل است که این دو پیوندی جداناشدنی از هم دارند. Wim wenders فیلم‌ساز مهم آلمانی، یکی از کسانی است که با ساخت ویدئوهای متفاوتی برای دنیای فشن، این پیوند جذاب را تصویر کرده است. در این مطلب به سراغ این فیلم‌ساز و پیوند او با دنیای فشن می‌رویم.

دنیای مد و ارتباط آن با فضا

wim wenders و بازیگران فیلم a future together
wim wenders و بازیگران فیلم a future together
a future together

قدم نهادن در دنیای فشن  

۱۹۸۹ سال مواجهه‌ی Wim Wenders با دنیای فشن بود. او که پیش از این با نگاه ظریفش در paris texas و wings of desire شناخته می‌شد، با کارگردانی notebook on cities and clothes پا به دنیای فشن گذاشت. این فیلم مستندی ۸۱ دقیقه‌ای است که به معرفی Yohji Yamamoto، طراح فشن توکیویی می‌پردازد. Wenders این مستند را به تنهایی ساخت تا با قرار گرفتن در موقعیت کارگردانی تنها با یک دوربین، هرچه بیشتر به Yamamoto نزدیک شود. نزدیکی‌ای که به رفاقت این دو ختم شد و Wenders را به باوری نو از فشن رساند.

او با قرار گرقتن در پروسه‌ی کاری Yamamoto، به شباهت‌های انکارناپذیر سینما و فشن پی برد. تحقیق و پژوهش، نوشتن و اتود زدن، خلق کردن و تولید و نهایتا به نمایش و عرضه گذاشتن اثر نهایی، مسیری است که یک فیلم‌ساز و طراح فشن یکسان طی می‌کنند. اما مهم‌ترین شباهت فشن و سینما از نگاه Wenders روایت یک قصه است. او معتقد است که فشن، همچون سینما قصه‌سرایی می‌کند و با این ویژگی است که تاثیر به جا گذاشته و ادامه می‌یابد. این تجربه منجر شد تا Wenders همیشه دری برای پیشنهادات ساختن ویدئوهای فشن باز بگذارد.

عشق؛ پاسخ نهایی

Wenders عشق را پاسخ نهایی گذشته، حال، آینده و همیشه می‌داند. به همین دلیل است که در تمام آثارش، همیشه به تصویر کردن عشق و تاثیر آن پرداخته. کمپین بهار و تابستان ۲۰۱۸ Jil Sander، نیز با همین ایده و رویکرد wenders شکل گرفت. او برای این کمپین پنج ایپزود داستانی ساخت که همچون یک مینی سریال خطی از یک داستان عاشقانه را به نمایش گذاشتند. داستانی که بدون دیالوگ و تنها با کنش‌ها و مواجهه‌‌‌ی شخصیت‌ها با یکدیگر روایت شده است. او با نمایش درست شخصیت‌ها به روایت لباس‌ها نیز پرداخت و هویتی تازه به هر قطعه بخشید.

Wenders همچنین، در کمپین پائیز و زمستان ۲۰۱۸ این برند نیز حضور داشت. time passing عنوان ویدئویی بود که او برای این کمپین طراحی و کارگردانی کرد. شاید این ویدئو نسبت به کمپین قبلی از اتمسفر عاشقانه کمتری برخوردار بود. اما، امضای Wenders، یعنی به تصویر کشیدن ظرافت یک ارتباط انسانی قابل مشاهده است.

کمپین The North Face Gucci؛ همکاری دو برند آمریکایی و ایتالیایی

نمایی از فیلم کوتاه Wim wenders برای بهار و تابستان ۲۰۱۸ jil sanders

Ferragamo، روایت عشق در سرمای آیندگان

آینده‌ای در کنار هم، نام کمپینی است که Paul Andrew، مدیر هنری برند Salvatore Ferragamo برای کالشکن پائیز ۲۰۲۱ خود انتخاب کرد. این برند که پیش از این نیز با این هنرمند همکاری داشته، با شناخت رویکرد و سلیقه‌ی او، کارگردانی ویدئوی معرفی کالکشن آخر خود را به این کارگردان سپرد. در سال ۲۰۰۴، Wenders و همسرش Donata مجموعه عکس‌های خود، با نام off scene را در موزه‌ی Salvatore Ferragamo واقع در فلورنس ایتالیا به نمایش گذاشتند. این سرآغاز آشنایی این برند با کارگردان آلمانی شد. Wenders برای معرفی این کالکشن، فیلم کوتاهی ساخت که همچون آثار قبلی او عشق، لذت، شادی و امید را به نمایش می‌گذارد؛ اما این بار در دنیای سرد آیندگان.

از آن‌جایی که این کالکشن، با رویکردی تاریخی و در عین حال آینده نگرانه طراحی شده، روایت فیلم Wenders، همچون یک فیلم علمی تخیلی در آینده‌ای دور رخ می‌دهد. جایی که از نظر کارگردان، غالبا سرد، بدون امید و بدون عشق تصویر می‌شود. این چالشی بود که چطور باید عشق را در این اتمسفر به تصویر کشید. Wenders برای حل این چالش، تصمیم گرفت تا به بازنمایی خود روی آورد.

او در این فیلم تلاش کرده تا چیزی انسانی‌تر از محصولات یک برند را نشان دهد. این فیلم دو دقیقه‌ای، داستان عاشقانه‌ی یک کارگردان و صدابردارش در پشت صحنه‌ی یک فیلم علمی­ تخیلی است. Wenders اینجا هم، بدون هیج دیالوگی و تنها با کنش‌های شخصیت‌ها، اشارات جزئی و نگاه‌های معنادار عشق را در تصویر گنجانده. او با این فیلم تفاوتی بزرگ با دیگر ویدئوهای فشن ایجاد کرد. در a Future together ، مخاطب در عین غرق شدن در قصه‌ی عاشقانه Angela و Paul، به آرامی وارد دنیای کالکشن Ferragamo می‌شود و به اندازه‌ی یک کت‌واک لباس می‌بیند.

پیش به سوی آینده، با Sunnei

پسا کوید و بازگشت به کمد لباس‌های کلاسیک

Paul Andrew برای طراحی این کالکشن، رو به گسترش هدف Salvatore Ferragamo موسس این برند آورده است. او معتقد است که این برند امروز به اندازه‌ای که Ferragamo مرزها را کنار می‌زد بی‌پروا نبوده و این کالکشن برای محقق کردن این اصل طراحی شده است. استراتژی مجموعه‌ پائیز ۲۰۲۱ این برند، با تکیه بر دو کلید واژه شکل گرفته؛ جهان پساکرونا و سینما. این یک واقعیت تاریخی است که پس از هر بحران بزرگ، نوع پوشش در افراد تغییر می‌کند. اینکه آینده‌ی جهان پس از اتمام کرونای نفرین شده چگونه خواهد بود، هنوز در پرده‌ای از ابهام قرار دارد.

اما Paul Andrew حدسیاتی دارد. او باور دارد که جهان از پوشش‌های فرمال و رسمی دور خواهد ماند و لباس‌های کژوال، کمی لاکچری، متاثر از تکنولوژی و البته دوخته شده از مواد خام پایدارتر، قوی‌تر و راحت‌تر بر سر کار خواهند آمد. به همین دلیل برای طراحی این مجموعه سعی کرد تا مفاهیم کلاسیک و آینده‌نگر را با یکدیگر ادغام کند. اورکت‌های بلند و جوانانه، پیراهن‌های فاق بلند با برش‌های غیر متقارن، شلوارهایی با پیلی‌های کنار و بدون جنسیت از نمونه‌های موجود در این کالکشن هستند. در این کالکشن بلوز و شلوار‌های بدن نما و چسبان نیز به چشم می‌خورند؛ طراحی‌های که مشخصا متاثر از یونیفرم‌های کلاسیک و چرم موتورسواران سینما بوده‌اند. Andrew در مصاحبه با vogue بیان می‌کند که علاقه‌مند بوده تا تاثیر فیلم Gattaca را بازسازی کند.

با ۱۰ ترند پساکرونایی آشنا شوید!

او برای نمایش مجموعه‌ی بهار ۲۰۲۱ نیز رویکردی سینمایی داشت. این فیلم کوتاه که به کارگردانی Luca Guadagnino ساخته شد، یادآور آثار و امضای Hitchcock بود. زیرا Paul Andrew پس از تماشای تمام آثار این کارگردان آمریکایی در یک نشست تصمیم به ساخت این ویدئو گرفت.

مصاحبه با Luca Coser یکی از هنرمندان شو ولنتینو ۲۰۲۱

Ferragamo و بازگشت به هالیوود

عاشقانه‌ی سینمایی ferragamo، علاوه بر به رخ کشیدن امضای همیشگی Wenders، گذشته‌‌‌ی سینمایی این برند را نیز یادآوری می‌کند. ۱۹۲۰، سال تاسیس و شکوفایی Salvatore Ferragamo بود که با فروشگاه و کارگاه کفش‌های خود در بلوار هالیوود، ستارگان زیادی را به خود جذب می‌کرد. کفش‌های این برند، در شروع کار به صد تندیس و تقدیر دست پیدا کرد و منجر به محبوبیت روزافزون آن شد.

Salvatore در ۱۹۲۷، تنها با شکایت یک مشتری، کفه‌ی پهن برای کفش‌های پاشنه‌دار را طراحی کرد تا احساس راحتی را برای مشتریان تضمین کند. علاوه بر این، در جنگ جهانی دوم، برای کاهش هزینه‌ها رو به مواد خام در دسترس عموم آورد تا از افزایش قیمت جلوگیری کند. Audrey hepborn در Sabrina با کفش‌های باله‌ و Marilyn Monroe در The Seven Year Itch با کفش‌های پشت باز این برند بر روی پرده‌ی نقره‌ای ظاهر شدند. در زمان مرگ Salvatore Ferragamo در ۱۹۶۰، این برند به ۳۵۰ الگو و ۲۰ هزار طرح دست یافته بود. پس از مرگ او، همسرش wanda مدیریت برند را در دست گرفت و فرزندانش، با روی آوردن به دیگر شاخه‌های فشن به گسترش این برند پرداختند. امروز ferragamo علاوه بر کفش در تولید لباس، کیف دستی، روسری‌های ابریشم، کراوات و عطر نیز نقش دارد.

DIOR AND I، سفری رنگارنگ به خانه مد دیور

Hollywood bootshop، فروشگاه معروف برند Salvatore Ferragamo
Marilyn Monroe با کفش‌های پشت‌باز از salvatore Ferragamo در نمایی از فیلم The Seven Year Itch
Audrey hepborn با کفش‌های باله از salvatore Ferragamo در نمایی از فیلم sabrina

هم‌رقصی موسیقی، فشن و سینما

ویدئو فشن تنها تجربه‌ی غیرسینمایی Wenders نیست. در کارنامه‌ی هنری او، ساخت موزیک ویدئو نیز به چشم می‌خورد. او تاکنون سه موزیک ویدئو برای گروه ایرلندی U2، یک موزیک ویدئو برای گروه راک آمریکایی Eels و به تازگی اثری برای آهنگساز خاورمیانه‌ای Asaf avidan  کارگردانی کرده است. او معتقد است سینما ایده‌ها و نظرات ما را از دنیا می‌سازند و فشن، خاطره‌ی آنچه دوست داریم بپوشیم و آنطور که دوست داریم دیده شویم را شکل می‌دهد. از ترکیب این دو است که هویتی همچون یک پوست دوم برای هر فرد ساخته می‌شود.


منابع:

www.vogue.com/fashion-shows/designer/salvatore-ferragamo

www.vogue.com/fashion-shows/fall-2021-ready-to-wear/salvatore-ferragamo

www.wim-wenders.com/wim-wenders-new-fashion-film-for-salvatore-ferragamo

www.vogue.com/article/wim-wenders-film-for-salvatore-ferragamo-fall-2021

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on twitter
Share on pinterest
Share on linkedin
Share on telegram
Share on email

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

جدیدترین محصولات سارک