|
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

پارچه سیرساکر، داستان پارچه‌ی ایرانی در کنگره‌ی آمریکا

گیتی همتیان
28 ژوئن 2021
موضوعاتی که به آن می‌پردازیم

در گرمای تابستان اولین راه برای ایجاد حس خنکی، انتخاب پارچه‌های تابستانی است که در مقاله پارچه‌های مناسب مانتو تابستانی به آن اشاره شد. یکی از مناسب‌ترین پارچه‌ها برای لباس‌های تابستانی، پارچه سیرساکر، پارچه‌ای با نام ایرانی است که استایل شیک و راحت مردانه آمریکایی در عصر گذشته بوده است. به نظر شما سیرساکر به چه معنی است؟داستان این پارچه چیست؟ چه اهمیتی در تاریخ امریکا دارد؟ در این مقاله به تمام این سوالات پاسخ خواهیم داد.

سیرساکر seer sucker پارچه ای ۱۰۰% پنبه‌ای، با بافت کششی است که دربخشی از تارهای آن حالت برجسته یا چین خورده‌ای دارد. کلمه‌ی سیرساکر برگردان اصطلاح شیرشکری فارسی است که به پارچه‌هایی با بافت برجسته گفته می‌شد. این پارچه تداعی‌کننده رنگ و بافت صاف شیر و رنگ و بافت ناهموار شکر است. در گذشته در ایران با رنگ‌های سفید و قهوه‌ای مایل به زرد بافته می‌شد، اما پس از ورود به اروپا و آمریکا با رنگ‌های دیگر محبوبیت یافت.

 داستان تاریخی پارچه‌ی سیرساکر

شیر شکری پارچه‌‌ای که پیش از ۱۶۰۰ میلادی در ایران بافته شده است، ازدهه اول قرن 17 میلادی از طریق کمپانی هند شرقی وارد انگلستان شد. در قرن ۱۸ پارچه‌ای رایج در اروپا بود اما تقریباً یک قرن طول کشید تا به خاک آمریکا وارد شود. در طول جنگ داخلی امریکا از این پارچه‌ی ارزان و بادوام برای تهیه کوله‌پشتی و شلوار و… استفاده شد. از اواسط دوره‌ی ویکتوریایی تا قرن 20 در انگلیس و امریکا از این پارچه جهت دوخت تشک‌ها و بالش‌ها و پیراهن‌های خنک شب بخصوص در تابستان گرم جنوب امریکا استفاده شده است.

کمپانی هند شرقی
کمپانی هند شرقی

 سیرساکر، داستان پارچه‌ای برای طبقه‌ی کارگر امریکا

زمانی که سیرساکر در نیمه دوم قرن نوزده وارد آمریکا شد. اولین بار توسط مردان در صنعت راه آهن و صنایع نفت استفاده شد. این پارچه در آن زمان به رنگ سفید و آبی تیره برای وظایف سنگین مردان در شرایط گرم لوکوموتیو یا کوره‌های صنعت نفت ارزشمند بود. این پارچه متعلق به طبقه کارگر آن دوران در امریکا بود اما به زودی به پارچه‌ای محبوب میان طبقات دیگر جامعه تبدیل شد.

اندازه‌گیری پارچه؛ بهترین جواب برای “چقدر پارچه نیاز دارم؟”

پارچه سیرساکر وکارگران امریکایی
سیرساکر و کارگران امریکایی

سیرساکر، استایل ناقض قوانین پوشش در امریکا

 لباسی با پارچه‌ی سیرساکر اولین بار در سال 1903 جهت نقض قوانین پوشش، در مقابل فرد بلند پایه استفاده شد. “جوزف گارنی کانن” در مقابل رئیس جمهور وقت روزولت با کت و شلواری از این پارچه با هدف نقض قوانین پوشش ظاهر شد که خود به معنای کنار گذاشتن لباس سنتی و حرکت جسورانه او در زمان خود بود.

تحولات مد و پوشاک ایران در دهه‌ی اول بعد از انقلاب ۱۳۵۷
ادامه مطلب

سیرساکر، استایل مهمانی فضای باز دانشجویان امریکایی

مقبولیت عمومی سیرساکر تا سال ۱۹۲۰ طول کشید. در این سال دانشجویان دانشگاه پرینستون از این سبک پارچه برای کت و شلوارخود جهت مهمانی در فضای باز استفاده کردند. اما فراگیری استفاده از آن در میان طبقه‌ی متوسط و بالای جامعه توسط توسط “جوزف هاسپل” (صاحب کمپانی هاسپل : شرکت تولید لباس در نئواورلئان) در سال 1946 اتفاق افتاد. وی برای نشان دادن قابلیت خشک شدن سریع این پارچه و عدم نیاز به اتو، با کت و شلوار سیرساکر خود به داخل آب اقیانوس رفت و پس از چند ساعت با همان کت و شلوار در مهمانی شب ظاهر شد.

اما این فقط مردان نبودند که از راحتی و خنکی این پارچه لذت بردند. در طول جنگ جهانی دوم سروان “آنه لنتنر” یکی از اولین افسران زنی که نیروی محافظ زنان تفنگدار دریایی ایالات متحده را اداره می‌کرد. او سیر ساکر را به عنوان پارچه‌ی لباس تابستانی، شاخه جدید خدمت برگزید. در دهه ۱۹۴۰ پرستاران و داوطلبان بیمارستان در خلال جنگ جهانی لباس‌های فرمی از پارچه سیرساکر می‌پوشیدند.

افول سیر ساکر، تا ورود به کنگره امریکا

از دهه ۱۹۵۰ که دستگاه‌های خنک کننده هوا راه به خانه‌ها یافت. لباس‌هایی با پارچه‌ی سیرساکرکمتر مورد استفاده قرار گرفت و فقط جهت مهمانی در فضای باز یا پیک نیک استفاده می‌شد. در دهه ۱۹۷۰ به سیر ساکر دوباره به دنیای مد بازگشت و محبوبیت زیادی در بین جوانان آفریقایی_آمریکایی در مناطق شهری یافت. زیرا آنان از طریق پوشیدن این پارچه، یاد میراث فرهنگی روستایی خود را زنده کردند.

۸ آیتم ضروری برای داشتن تابستانی لذت بخش تر

پارچه سیرساکر بر تن افریقایی-امریکایی
سیرساکر بر تن افریقایی-امریکایی

پس از آن تا  دهه 90 میلادی این پارچه به فراموشی سپرده شد اما از سال  1996 توسط سناتور ترنت لات (Trent lott) در “روزهای ملی پنج شنبه سیرساکر” در ماه این پارچه به عنوان لباس سنتی جنوب امریکا پوشیده می‌شود.

سیر ساکر در قرن جدید

از سال 2012 به بعد بلیزر و شلوار سیرساکر در میان مردان امریکایی دوباره مد شد. پس از موفقیت فیلم گتسبی بزرگ (Great gatsby) در سال ۲۰۱۳ که بر اساس داستانی با سبک لباس دهه ۲۰ آمریکا بود و این پارچه در آمریکا دوباره محبوب پیشین خود را بدست آورد. پس از آن در المپیک ۲۰۱۶  تیم کشور استرالیا برای بازی‌های برزیل در بلیزرهایی به رنگ سبز و صورتی ظاهر شدند.

گتسبی بزرگ و کت وشلوار با پارچه سیرساکر
گتسبی بزرگ و کت وشلوار سیرساکر

از افراد صاحب نامی که سیر ساکر می‌پوشیدند می‌توان به دوک سابق وینزور، مایلز دیویس، گریگوری پک، جیمی فاکس، آتیکوس فینچ، رونالد ریگان، داستین هافمن، جورج بوش اشاره کرد.

گریگوری پک در فیلم کشتن مرغ مقلد، در کتی از جنس پارچه سیرساکر
گریگوری پک در فیلم کشتن مرغ مقلد

امروز استایل کلاسیک آمریکایی توسط کالکشن‌های زیادی از هاسپل، برادران بروکس و آرمانی استایل پیشنهادی خود را با این پارچه به بازار ارائه دادند.
امروزه پارچه سیرساکر به عنوان پارچه‌ی خنک و تابستانی برای پیراهن زنانه و مردانه استفاده می‌شود. به دلیل راحتی و سازگاری با الگوی آب و هوای گرم تابستانی، محبوبیت زیادی بین زنان و مردان آمریکایی دارد. این پارچه علاوه بر لباس در اکسسوری‌هایی مثل کلاه، کمربند و پاپیون استفاده می‌شود.امروزه به انواع رنگ های صورتی، آبی، مشکی، زرد و… در دسترس است. استفاده از شلوارک‌های سیرساکر به دلیل راحتی وزیبایی این روزها در بین مردان امریکایی طرفداران بسیاری دارد.

تاریخ رواج یک کالا یا لباس حس متفاوتی از آن را در ما زنده می‌کند. پارچه ای بر آمده ازشرق و کشور ایران با نام فارسی، با تاریخ پر فراز و نشیبش، از انگلستان و اروپا تا غرب وکنگره ی امریکا اهمیت تولید کالایی جهانی را بر ما روشن می‌سازد. سیر ساکر پارچه‌ای خنک، بر طرف کننده‌ی نیاز مشتری بدون تاریخ انقضا در طول زمان است. پارچه‌ای از بازار‌های سر‌پوشیده‌ی ایران تا کنگره ی امریکا و ثبت یک روز ملی با نام سیرساکر دراین کشور است. این نشان از محبوبیت بی‌افول یک کالا، در طول تاریخ و در میان مردمی با فرهنگ‌های مختلف است.

پارچه وال ،ظریف های خوشرنگ

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه‌ی حقوق مادی و معنوی مالکیت مطالب منتشر شده بر عهده‌ی مجله‌ی کمد سارک می‌باشد، هرگونه بازنشر بدون ذکر منبع و یا ارجاع در هر شبکه‌ی اجتماعی بدون کسب اجازه، مورد پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

لینک‌های مفید
کمد سارک در شبکه‌های اجتماعی

Completing this form is to improve the content of the magazine.