|
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

پارچه‌ های مناسب مانتو تابستانی

مونا فریدکیان
17 ژوئن 2021
موضوعاتی که به آن می‌پردازیم

فصل تابستان، گرما و انتخاب لباس مناسب برای این فصل یکی از مهم‌ترین دغدغه‌هاست. وارد هر فروشگاهی که می‌شویم انواع مدل‌های مانتو توسط تولیدی‌ها ارائه می‌شوند. اما این‌که بدانیم کدام پارچه چه ساختاری دارد و آیا مناسب فصل تابستان است یا نه موضوع مهمی است. شما به عنوان یک خریدار وقتی از انواع پارچه و کاربردهای آن اطلاع داشته باشید خرید برایتان راحت‌تر می‌شود.

امروز و در این مقاله می‌خواهیم در مورد انواع پارچه‌هایی که برای مانتوی تابستانی مناسب است صحبت کنیم. خیلی از ما عادت داریم که در زیر مانتوی خود شومیز و یا تاپ بپوشیم. به خاطر همین موضوع باید بیشتر در انتخاب نوع پارچه دقت کنیم تا سبب گرمازدگی‌مان نشود.

بدون اغراق بخواهم بگویم، مدل مانتو و نوع پارچه‌ی آن هر کدام سهم 50 درصد از یک محصول را به خود اختصاص می‌دهند. اگر برای شما مهم است که بعد از مدل چه پارچه‌ای در مانتوی انتخابی‌تان استفاده شده است کمد را همراهی کنید.

پارچه گاباردین؛ آشنایی با پارچه‌ای زیبا و کاربردی

چند نکته در مورد پارچه‌های تابستانی

قبل از این‌که به معرفی انواع پارچه مناسب فصل تابستان مخصوصاً برای مانتو بپردازیم باید چند نکته را بگوییم. اول این‌که در مورد پارچه‌های تابستانی قوانینی وجود دارد از جمله این‌که رنگ‌های تیره و مشکی را نباید در گرما پوشید. درست است که رنگ‌های تیره عرق ماسیده به لباس را نشان نمی‌دهند اما گرما را زیاد جذب می‌کنند. مورد بعدی این است که لباس‌های تابستانی بهتر است که جذب نباشند. لباس‌های گشاد بیشتر مناسب تابستان هستند مخصوصاً که امسال هم این مدل از لباس‌ها بسیار ترند هستند پس با خیال راحت از مدل‌های گشاد لذت ببرید.

مورد قابل تأمل بعدی این است که اگر مکان زندگی شما جایی‌ست که با تابش مستقیم آفتاب سر و کار دارید بهتر است لباس و یا پارچه ای انتخاب کنید که تمام پوست شما را بپوشاند. از لباس‌های کوتاه صرف نظر کنید و به جای آن‌ها از انواع لباس‌هایی که مردمان عرب به تن می‌کنند استفاده کنید.

اتفاقاً در این زمینه هم مطلبی در کمد موجود است. می توانید با مراجعه به آن انواع مختلفی از مانتوی تابستانی خنک را انتخاب کنید و در مورد آن‌ها بیشتر بدانید.

انواع پارچه تابستانی

پنبه و انواع پارچه‌هایی که از الیاف طبیعی بافته می‌شوند بهترین گزینه‌ها برای لباس تابستانی هستند در این مورد هیچ اختلاف نظری وجود ندارد. اما اگر در شرایطی زندگی می‌کنید که گرمای هوا و رطوبت زیادی وجود دارد باید پارچه‌هایی را انتخاب کنید که عرق بدن را از بین ببرند.

کتان؛ لینن

کتان یکی از انواع پارچه‌هایی‌ست که مناسب فصل تابستان است. کتان انواع مختلفی دارد و از انواع آن می توانیم لینن را نام ببریم که امسال بخصوص اسم آن را زیاد شنیده‌اید. البته بیشتر به نام لنین شهرت داشت که نام درست آن همان لینن است. اصل لینن از الیاف کتان یا flax بافته می‌شود که در بعضی از موارد هم به نوعی از پارچه کنفی لینن می‌گویند. لینن در انواع مختلف وجود دارد که به راحتی می‌توان بر روی آن چاپ یا دوخت‌های تزیینی انجام داد. کسانی که عاشق پارچه‌های طبیعی هستند از طرفداران پروپا قرص پارچه کتان به شمار می‌آیند. این پارچه 30 درصد از پنبه قوی‌تر است. نکته ی جالب توجه در این نوع از پارچه این است که هر چه بیشتر آن را بپوشید و بشویید نرم‌تر می‌شود.

پارچه کتان و لینن
پارچه کتان و لینن

کتان چگونه سبب خنکی شما می‌شود

بلوزها و پیراهن‌ها وقتی که از کتان ساخته می‌شوند هوای زیادی را به خود می‌گیرند. بلوز و پیراهن نمونه‌ای از لباس است که شما می‌توانید آن را با مانتو هم مقایسه کنید. در واقع یک مانتو با پارچه‌ی کتان اجازه نمی‌دهد که هوای درون مانتو گرم شود و آن را خنک نگه می‌دارد. غیر از مانتو، شما می‌توانید از شلوار لینن و شلوار کتان که مناسب فصل تابستان است استفاده کنید.

پارچه ژاکارد چیست؟ انواع و کاربرد آن
ادامه مطلب

تفاوت بلوز وپیراهن

کتان و سبک آن

از آن‌جایی که پارچه کتان سبک وزن است به راحتی چین و چروک می‌شود. اما نگران نباشید این چین و چروک هم جزئی از جذابیت این پارچه است. اول صبح که می‌خواهید لباس‌تان را به تن کنید آن را اتو کنید اما در طول روز نگران چروک شدنش نباشید و روز خود را خراب نکنید. چروک‌های ریز از خاصیت آن و زیباییش به حساب می‌آید.

۱۳ پارچه مناسب برای لباس کودکان

پارچه لینن
پارچه لینن

نگه‌داری از پارچه کتان

زمانی که پارچه کتان را می‌شویید، آن را نیمه خشک و به صورت مرطوب بردارید. در مجاورت هوا قرار دهید تا پارچه به صورت طبیعی خشک شود. از خشک‌کن برای این نوع پارچه استفاده نکنید.

Seersucker

نوع بافت پارچه seersucker نوع خاصی از بافت پارچه است. در زمان بافت آن یکی از نخ‌هایش محکم‌تر کشیده می‌شود. توضیح ساده‌تر برای شما این است که این پارچه نیازی به اتو ندارد.

چرا این پارچه برای تابستان مناسب است

از آن‌جایی که این پارچه به بدن نمی‌چسبد و کمی فاصله‌دار می‌ایستد باعث می‌شود که هوا در آن جریان داشته باشد و گرما را به خود جذب نکند. به همین خاطر هم هست که seersucker خیلی زود خشک می‌شود. یعنی چه زمانی که آن را شسته باشید و چه زمانی که عرق کرده باشید نگران خشک شدنش نباشید.

پارچه seersucker
پارچه seersucker

نحوه پوشیدن آن

تنوع رنگ در این پارچه بسیار زیاد است و ما هم که عاشق رنگ‌ها هستیم گزینه‌ی خوبی برای یک مانتوی زیبا است. این نوع از پارچه به صورت راه راه یا پیچازی بافته می‌شود. در گذشته از این پارچه برای عمامه‌ی بازاریان استفاده می‌شد اما در حال حاضر حتی برای کت شلوارهای سبک و اسپرت مردانه در فصل تابستان هم استفاده می‌شود.

واقعیت‌هایی درباره‌ی آن

کلمه‌ی seersucker از دو واژه‌ی شیر و شکر فارسی گرفته شده است و علت آن هم زمینه‌ی شیری رنگ آن با برجستگی‌های روی پارچه است که مانند دانه‌های شکر زیر دست حس می‌شود.

هفت پارچه مناسب برای دوخت بلوز و شومیز

پارچه seersucker
پارچه seersucker

ما در کمد این پارچه را به عنوان یکی از پارچه‌های مناسب برای مانتو به شما توصیه می‌کنیم.

خدی

پارچه خدی نوعی از پارچه با الیاف طبیعی است که بسیار قدمت دارد. این پارچه در سال‌های گذشته به صورت دستباف بافته می‌شد اما الان با ماشین‌های خاص خود بافته می‌شود. پارچه خدی به عنوان پارچه اختصاصی بافته شده در هند، پاکستان و بنگلادش است. به خاطر آب و هوای گرم و شرجی این مناطق چنین پارچه‌ای برای تابستان بسیار مناسب است.

نحوه‌ی پوشیدن آن

‌پارچه خدی مانند لینن بسیار سبک است و به همین دلیل هم چروک می‌شود. ریشه‌ی اصلی آن در واقع نوعی کتان است که در بافت آن از ابریشم و یا پشم استفاده می‌شود. اگر هر کدام از الیاف نام‌برده در بافت آن استفاده شود فصل استفاده از آن هم متفاوت خواهد بود.

پارچه خدی
پارچه خدی

خدی یکی از گزینه‌های خوب برای مانتوی تابستانی است. در نوع و بافت تابستانی آن هوا به راحتی جریان پیدا می‌کند و بر روی بدن بدون وزن است. این یکی از ویژگی‌های خوب برای این پارچه است. هوای گرم نفس کشیدن را سخت می‌کند به همین دلیل یکی از فاکتورهای مناسب برای پارچه لباس سبک بودنش است.

پارچه خدی را از کجا خریداری کنیم

اگر خواستار خرید این پارچه به عنوان یک پارچه ساده از پارچه فروشی باشید می‌توانید به نام پارچه هندی یا پاکستانی آن را از فروشنده بخواهید. البته این پارچه نوعی از لینن است که طرح‌های جذاب آن با لینن کمی متفاوت است. اگر هم در مانتوفروشی به دنبال یک پارچه سبک می‌گردید بازهم نام پارچه هندی را بیاورید و از فروشنده بخواهید مانتوهایی که پارچه هندی دارند را به شما نشان دهد.

پارچه‌های مناسب برای پاییز و زمستان
ادامه مطلب

ابریشم

پارچه ابریشم یکی از گزینه‌های خوب برای فصل تابستان است. از آن‌جایی که این پارچه قدمت زیادی در شرق دارد، پس مناسب با اقلیم گرم شرقی هم طراحی شده است. اگر شما جزو کسانی هستید که از پوشیدن لباس‌هایی با الیاف مصنوعی دوری می‌کنید به راحتی می‌توانید ابریشم را برای استایل تابستانی‌تان انتخاب کنید. این پارچه بسیار سبک، لطیف و زیباست و انتخاب خوبی برای یک مانتوی رسمی در فصل گرما می‌باشد. البته این موضوع را در نظر داشته باشید که ابریشم پارچه‌ای نیست که برای استفاده روزمره مناسب باشد. یکی از علت‌های آن هم این است که جای عرق روی آن باقی می‌ماند.

پارچه ابریشم در طول تاریخ

پارچه ابریشم
پارچه ابریشم

از دلایلی که می‌توانید ابریشم را در فهرست پارچه‌های مناسب برای مانتوی تابستانی قرار دهید به شرح زیر است:

  • ابریشم وزن کمی دارد و هوا به راحتی در آن جریان پیدا می‌کند.
  • دمای بدن را تنظیم می‌کند و شما را خنک نگه می‌دارد.
  • تنفس را راحت می‌کند. چون سبک است و به راحتی روی بدن می‌نشیند.
پارچه ابریشم
پارچه ابریشم

اما از معایب ابریشم هم برایتان بگوییم:

  • لکه‌های عرق بدن شما را به خوبی نشان می‌دهد. ابریشم رطوبت را به خوبی جذب نمی‌کند و تمایل به دفع آب دارد. بنابراین وقتی عرق می‌کنید لک‌های عرق بر روی آن نمایان می‌شوند.
  • نور زیاد آفتاب رنگ آن را از بین می‌برد. اگر پارچه ابریشمی زیر تابش مستقیم قرار بگیرد خیلی زودتر از پارچه‌های دیگر دچار رنگ پریدگی می‌شود.
  • برای شستن آن حتماً باید پارچه را خشک‌شویی کنید که سبب می‌شود نگهداری از آن برایتان گران تمام شود.
پارچه ابریشم
پارچه ابریشم

ارگانزا نوع دیگری از پارچه‌ی ابریشم است که به خاطر نازک بودن برای مانتو نیاز به آستر دارد.

کشمیر

پارچه‌ی کشمیر را بیشتر به عنوان یک لباس فصل سرد می‌شناسیم اما اگر با الیاف سبک بافته شود قابلیت استفاده در هوای گرم را دارد. انواع مدل‌های کشمیر را در بازار با رنگ‌ها و طرح‌های متنوع می‌توانید پیدا کنید. از ویژگی‌های این پارچه می‌توانیم به تنظیم دمای بدن اشاره کنیم. همچنین تنفس راحتی را برای شما به همراه می‌آورد و اجازه‌ی عبور هوا را می‌دهد. در واقع مانتویی که با پارچه کشمیر می‌پوشید حرارت بدن شما را در زیر لباس به بخار و گرما تبدیل نمی‌کند بلکه آن را دفع می‌کند. از محاسن دیگر این پارچه این است که در برابر بو مقاوم است. این پارچه خاصیت ضد باکتریایی طبیعی دارد و بوی بدن شما را از بین می‌برد.

پارچه کشمیر
پارچه کشمیر

اگرچه کشمیر از پشم سبک بافته شده است اما باز هم در مقایسه با کتان، نمره‌ی قبولی را نمی‌آورد. اگر می‌خواهید مانتویی با پارچه‌ی کشمیر داشته باشید به این نکته توجه کنید که مناسب مصرف کوتاه مدت است و زمان زیادی را نمی‌توانید با آن بیرون از خانه بگذرانید.

نخی

پارچه نخی همان پارچه‌ای است که از پنبه بافته می‌شود. یکی از قدیمی‌ترین و متداول‌ترین پارچه‌ها برای تابستان همین پارچه نخی است. از آن‌جایی که بسیار وزن سبکی دارد و هوا به راحتی در آن جریان دارد برای فصول گرم مناسب است. پارچه‌های نخی انواع مختلفی دارند که طرح‌ها و رنگ‌های مختلف آن سلیقه‌های زیادی را به خود جذب می‌کنند. پارچه نخی هم با الیاف کاملاً طبیعی بافته می‌شوند و هم با الیاف مصنوعی. اگر کمی الیاف مصنوعی در آن به کار رفته باشد درصد چروک شدن آن هم کمتر می‌شود. البته در این صورت خاصیت خنکیش هم کمتر می‌شود.

پارچه پوپلین، نکات مهم در مورد پارچه، دوخت و نگه‌داری

خامه‌دوزی

پارچه‌های خامه‌دوزی نوعی از پارچه‌های نخی هستند که روی آن‌ها با ماشین طرح‌هایی به صورت گلدوزی افتاده است. این طرح‌ها الهام گرفته از هنر اصیل خامه‌دوزی در استان سیستان و بلوچستان است. این پارچه‌ها به نام خامه‌دوزی شهرت دارند و برای فصل تابستان هم بسیار مناسب هستند. مدل اصلی خامه‌دوزی به صورت دست‌دوز است و ارزش زیادی دارد. اما با وجود ماشین‌های بافت، انواع آن با طرح‌ها و رنگ‌های متنوع در بازار موجود است. این پارچه به علت تنوع زیادی که دارد سلیقه‌های مختلف را در برمی‌گیرد و برای مانتوی سبک و خنک تابستانی گزینه‌ی خوبی است.

پارچه خامه‌دوزی
پارچه خامه‌دوزی

چه پارچه‌هایی مناسب مانتوی تابستانی نیست

در کنار پارچه‌هایی که برای مانتوی تابستانی به شما توصیه می‌کنیم، پارچه‌هایی هم هستند که برای این فصل مناسب نیستند. این پارچه‌ها ظاهر خنکی دارند اما در واقع هم گرما را به خود جذب می‌کنند و هم باعث تعریق می‌شوند.

پارچه سیرساکر، داستان پارچه‌ی ایرانی در کنگره‌ی آمریکا
ادامه مطلب

پلی استر

بسیاری از لباس‌ها از جمله پارچه‌های نخی از الیاف پلی‌استر درست شده‌اند. البته درصد پلی‌استر استفاده شده در آن متفاوت است. این پارچه هم ظاهر زیبایی دارد و هم به خاطر سبک بودن این توهم را ایجاد می‌کند که خنک است. اما این پارچه پلاستیکی نه تنها خنک نیست بلکه به تن می‌چسبد و گرمای بدن شما را بیشتر می‌کند. اگر مانتو یا لباسی دارید که از الیاف پلی‌استر درست شده است حتی‌المقدور از آن استفاده نکنید و یا در مواقع خاص آن را بپوشید. شاید با این توضیحات فکر کنید که پلی‌استر پارچه‌ی خوبی نیست، اما این‌طور نیست. از مشخصات آن می‌توان به این نکات اشاره کرد: بادوام، متنوع، ضد لک و نگهداری آسان. اما با همه‌ی خوبی‌هایی که دارد برای فصل گرم مناسب نیست.

ریون؛ شامل ویسکوز، MODEL  و LYOCELL

ریون یک سلولز طبیعی مانند چوب است که فرآوری شده است. به دلیل این‌که یک پارچه طبیعی نیست و با مواد شیمیایی ترکیب می‌شود برای فصل گرما مناسب نیست.

ویسکوز، لیوسل و مودل هر کدام ابریشم مصنوعی هستند اما روند ساخت متفاوتی دارند. از مشخصه‌های مهم آن‌ها این است که آب را دفع می‌کنند یعنی که احساس رطوبت در شما ایجاد می‌کنند.

جین

درست است که جین از نظر فنی از پنبه درست شده است اما به خاطر ضخیم بودن و این‌که کشش ندارد برای تابستان مناسب نیست. جین را اغلب به عنوان شلوار استفاده می‌کنیم اما پارچه‌های مانتویی آن هم در بازار موجود است. در تابستان توصیه می‌کنیم که جین را حتی به عنوان شلوار هم استفاده نکنید. به جای آن شلوارهایی بپوشید که نخی و خنک باشند و احساس گرما را کمتر به شما منتقل کنند.

ساتن

در گذشته ساتن را از ابریشم درست می‌کردند. اما این روزها برای تولید آن بیشتر از پلی استر و ابریشم مصنوعی بهره می‌برند. همین ساختار مصنوعی ساتن هم هست که استفاده‌ی آن را برای تابستان مردود می‌کند. ممکن است با لمس ساتن احساس خنکی داشته باشید اما در واقع فقط ظاهرش این‌طور است و ساتن گرما را در خود نگه می‌دارد.

بنابراین توضیحات به راحتی می‌توانید پارچه‌های مناسب برای مانتوی تابستانی را انتخاب کنید و در این هوای گرم خنکی را به خود هدیه دهید. 

راهنمای خرید پارچه، همه چیز درباره انتخاب پارچه

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه‌ی حقوق مادی و معنوی مالکیت مطالب منتشر شده بر عهده‌ی مجله‌ی کمد سارک می‌باشد، هرگونه بازنشر بدون ذکر منبع و یا ارجاع در هر شبکه‌ی اجتماعی بدون کسب اجازه، مورد پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

لینک‌های مفید
کمد سارک در شبکه‌های اجتماعی

Completing this form is to improve the content of the magazine.