|
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

پارچه‌ گل‌گلی محبوب مشتریان، پر‌سود برای تولید‌کنندگان

شایان وهاب‌زاده
13 مارس 2020
موضوعاتی که به آن می‌پردازیم

پارچه‌‌ گل‌گلی برای یک کالکشن یا چاپ‌های رنگارنگ برای فصل تابستان، مارکتینگ نوآورانه و خلاقی نیست، اما هرچه که هست ، تبدیل به یک کلیشه در فشن شده!
شاید با خودتان بگویید لباس‌هایی با پارچه گل‌گلی آیتم خاص و ویژه‌ای نیستند و شاید هم این لباس‌ها به نظرتان یک محصول تکراری در دنیای مد باشند.

ولی در پول‌ساز بودن آن‌ها هیچ شکی نیست، زیرا یک آیتم مناسب برای سرمایه گذاری برندها به حساب می‌آ‌یند!

با این حال ، به نظر می‌رسد که مصرف‌کنندگان از لباس‌های چاپی سیر نمی‌شوند و این لباس‎ها را تنها در ماه‌های گرم سال نمی‌خواهند .

Zara’s polka dot dress  را در نظر بگیرید؛ این لباس در تابستان سال پیش در انگلیس بسیار همه‌گیر شد و طرفداران پروپا قرصش، یک پیج اینستاگرام اختصاصی برای این لباس ساختند که این صفحه در حال حاضر 26.000 دنبال‌کننده دارد!

از دید Marguerite Le Rolland مدیر قسمت تحقیقات درباره‌ی فشن و زیبایی درEuromonitor International، موفقیت این لباس به این دلیل بود که چاپ monochrome (تک‌رنگ) کلاسیک، فیت گشاد و آزاد و قیمت بسیار مناسب این لباس‌ها، تمام افراد از تمام سنین و انواع سایز و بادی شیپ ها را تحت تاثیر خودش قرار داد.

پارچه گل‌گلی
Zara’s polka dot dress

چرا پارچه گل‌گلی برای مشتریان محبوب و برای برندها سودآور است؟

لباس‌هایی با پارچه گل‌گلی یا چاپی در فصل‌های اخیر، نوعی رنسانس را تجربه کردند به نحوی که علاقه‌‌ی زیاد به این لباس‌ها متقاضی آن‌ها را چه از برندهای نه چندان معروف و چه برندهایی مانند Zimmermann  دو چندان کرد.

به گفته‌ی سازمان تحقیقاتی Euromonitor International، در سال پیش، ارزش بازار جهانی لباس‌های چاپی (PRINTED DRESS) به 62 میلیارد دلار رسید و پیش‌بینی می‌شود این عدد تا سال 2021 به 67 میلیارد دلار افزایش پیدا کند.

به دنبال این موفقیت، برندهای معروف به حضور پررنگ و تاثیرگذار لباس‌های چاپی پی برده و در تولید محصولاتی با این طرح سرمایه‌گذاری ‌های کلانی انجام دادند و با ایجاد علاقه‌ی شدید در میان مصرف‌کنندگان و با ارائه پیشنهادهای وسوسه انگیز، به افزایش تقاضا و فروش این لباس‌ها کمک قابل توجهی کردند.

” از دلایل موفقیت این لباس‌ها می‌توان به قیمت و کیفیت چاپ آنها اشاره کرد. “

بیاید برند Rixo را در نظر بگیریم.
این برند در ابتدای کار موفقیت چشم‌گیری نداشت و با فروش لباس‌های معمولی و بیسیک بقای خود را تضمین می‌کرد.

پارچه سیرساکر، داستان پارچه‌ی ایرانی در کنگره‌ی آمریکا
ادامه مطلب

ولی بعد از رونمایی از یک کالکشن با پارچه گل‌گلی  در سال 2015 توسط Orlagh McCloskey و Henrietta Rix، به یک موفقیت تضمین شده دست پیدا کرد و از یک برند نه‌چندان معروف تبدیل به برندی شد که مجموعه‌ای از انواع پوشاک و اکسسوری را به بهترین شکل طراحی و ارائه می‌کند.

  ” لباس‌های ما فقط یک تکه لباس ابریشمی بودند، ما برندی متناسب با سبک‌های مختلف زندگی نبودیم، پس از این جهت یک برند کاملا تک بعدی به حساب می‌آمدیم”.

McCloskey

با این حال دلیل موفقیت این برند، تعادل قیمت و کیفیت محصولات بود.
قیمت بیشتر محصولات Rixo  از حدود 300 دلار شروع می‌شود که این برند را در مرتبه‌ی خوبی در میان برندهای لوکس اما قابل دسترس قرار می‌دهد.

نکته قابل توجه اینجاست: با اینکه محصولات Rixo ، ظاهری جوان پسند دارند، اما مشتری ثابت آن یک زن 35 ساله است که با وجود ثروت و دارایی قابل توجه‌اش، ترسی هم از خرج کردن برای این لباس‌های گل گلی ندارد.

این پیراهن گل گلی سارک را از اینجا تهیه کنید

با این وجود، این برند در عرضه محصولات، کمی سخت‌گیرانه عمل می‌کند، به گونه‌ایی که تعداد محدودی از لباس‌ها را با قیمتی مقطوع می‌فروشد و معتقد است که سخت‌گیر بودن در عرضه، کمک شایانی به حفظ ارزش برند می‌کند.

با این حال یک عرضه کننده‌ی چینی با ثبت سفارش‌های کوچک اما گران قیمت، باعث شد Rixo سال اول را با سود مناسب پشت سر بگذارد.
تا همین امروز که چهار سال از تاسیس این برند می‌گذرد، این برند 140 سهامدار دارد.

RixO در این باره توضیح داد: “ما برای اهداف طولانی مدت برنامه‌ریزی می‌کنیم، قرار نیست که یک برند امروزی و اینستاگرامی باشیم که عمر کوتاهی دارد.

ما می‌خواهیم که یک برند ماندگار باشیم که مشتری‌هایمان را به خوبی بشناسیم و البته قصد فروش برندمان را هم نداریم.

با این حال از تاثیر اینستاگرام در معرفی RIXO نمی‌توان صرف‌نظر کرد؛ موفقیت این برند در اینستاگرام  به طوری است که رنگ‌های چشم‌گیر و طرح‌های جالب توجه این برند، تمرکز کاربران را دزدیده و سمت خودش می‌کشاند.

اندازه‌گیری پارچه؛ بهترین جواب برای "چقدر پارچه نیاز دارم؟"
ادامه مطلب

برندها چگونه فروش محصولات با پارچه گل‌گلی را تضمین می‌کنند؟

شرایط برند Rotate که توسط Birger Christensen تاسیس شد، با Rixo یکی بود.

این برند توسط یک فرد دانمارکی به نام Denise Christensen ، در آگوست سال 2018 تاسیس شد.

در کنار موسس این برند اینفلوئنسرهایی مانند Thora Valdimars و Jeanette Madsen، به واسطه خالق این برند برای طراحی و ساخت کالکشن Rotate برگزیده شدند.

این کالکشن به گونه‌ای طراحی شده بود که یک مجموعه از لباس ها با پارچه گل‌گلی یا طرح‌دار چاپی با رنگ‌های متنوع باشد که توجه همه را به خود جلب کند.

همکاری این برند با اینفلوئنسرها و همچنین استفاده از اعتبار و اعتمادی که این افراد در میان مردم داشتند، او را به برندی معتبر تبدیل کرد و نگاه‌ها را به سوی این برند منعطف کرد.

اولین فروش موفق این برند مربوط به یک لباس با پارچه گل‌گلی صورتی رنگ بود و کوتاه که آستین‌های پف‌دار مثلثی LEG-OF-MUTTON داشت که به قیمت 280 دلار فروخته شد.

طراح این برند امید به فروش تنها 200 عدد از این پیراهن داشت اما در حال حاضر 2000 عدد از این پیراهن به فروش رسانده است.

پس این را می‌توان تاثیر پارچه گل‌گلی یا طرح‌دار چاپی دانست!
این برند نیز متوجه این موضوع شد که با اینکه برندی است که لباس‌های با کیفیت و خوش ساخت تولید می‌کند؛ داشتن یک قیمت مناسب برای فروش محصولاتش بسیار ضروری است.

Christensen در این باره می‌گوید: ما باید از میزان سودی که به دست می‌آوریم رضایت داشته باشیم تا قادر به پایین نگه داشتن قیمت‌ها باشیم.

لباس گل‌گلی - لباس گل گلی سارک - لباس گل گلی
این سرهمی گل‌دار سارک را از اینجا بخرید

در کنار این دو برند، برند Reformation که مجموعه ای از محصولات متنوع را دارد (در جولای 2019، New York Times در گزارشی بیان کرده که این برند یک فروش 150 میلیون دلاری در سال 2019 تجربه کرده است).

ولی به گفته‌ی موسس این برند Yael Aflao، پیراهن هایی که پارچه گل‌گلی داشتند از همان اول، معروف‌ترین آیتم‌های این برند بوده‌اند.

آبرفت پارچه چیست؟ 6 نکته مهم برای جلوگیری از آبرفت لباس ها
ادامه مطلب

به گفته او “نکته‌ی کلیدی در تولید این محصول این است که فیت یا تن‌خور لباس درست از آب دربیاید، تمرکز پروسه‌ی طراحی بیشتر بر روی الگو و تن‌خور لباس است تا پیروی از یک ترند!

با این وجود اگر یک استایل ترندی مانند پیراهن آستین پفی یا پیراهن هایی با چاک بلند فروش چشم‌گیری داشته باشند، ما این محصولات را از  پارچه‌هایی با طرح و رنگ متنوع تولید می‌کنیم”

تاثیر اینستاگرام و اینفلوئنسرها در محبوبیت پیراهن‌هایی با پارچه گل‌گلی

بعید است که شهرت پیراهن‌هایی با پارچه گل‌گلی از بین برود و به این زودی از چرخه مد خارج شود زیرا در پلتفرمی مانند اینستاگرام که درآن اینفلوئنسرها در بالاترین رده تاثیرگذاری قرار گرفته‌اند، لباس‌های رسمی به کژوال ترین شکل ممکن استایل می‌شوند!

به لطف این اینفلوئنسرها پیراهن دیگر فقط مختص یک مراسم عروسی نیست، دیگر می‌توان از آن در استایل‌های خیابانی و کژوال نیز استفاده کرد.

لباس گل‌گلی
استفاده از پیراهن با پارچه گل‌گلی در street style

 Poppy Lomax  مدیر فروش لباس زنانه در London department store Selfridges می‌گوید: شما می‌توانید این لباس‌های گل‌گلی رو با هودی، استایل‌های لایه‌لایه و با کفش TRAINERS بپوشید.

این در واقع راهی است برای معرفی استایل‌های جدید با پیراهن‌های چاپی و طرح‌دار به مشتری” با رشد ترندهای چاپی، طراحان باید این موضوع را در نظر داشته باشند که برای بقای یک لباس ترندی قابلیت ست شدن آن با دیگر آیتم‌ها را در نظر بگیرند.

این مساله در رابطه با چاپ‌های جالب توجه است اما نه لزوما چاپ‌های گل‌دار؛ به طور مثال ما شاهد رشد قابل توجه ترند اورسایز هستیم، چه در لباس‌های بلند و ماکسی و چه پیراهن‌های میدی یا کوتاه!

این به این معنی است که ما برای مدت طولانی شاهد حضور این ترند پرطرفدار خواهیم بود زیرا این لباس ها به راحتی با هر آیتم دیگری استایل می‌شوند.

پس برای بقای این طرح‌های چاپی پرطرفدار نیز بهتر است قابلیت ترکیب شدن آن با آیتم‌های کژوال‌تر را در نظر گرفت و پیراهن هایی با پارچه گل‌گلی را مختص زمان و مکان خاصی ندانست.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه‌ی حقوق مادی و معنوی مالکیت مطالب منتشر شده بر عهده‌ی مجله‌ی کمد سارک می‌باشد، هرگونه بازنشر بدون ذکر منبع و یا ارجاع در هر شبکه‌ی اجتماعی بدون کسب اجازه، مورد پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

لینک‌های مفید
کمد سارک در شبکه‌های اجتماعی

Completing this form is to improve the content of the magazine.