|
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

طراحان روسی، ناشناخته اما تاثیرگذار (قسمت دوم)

مونا میرزایی
7 دسامبر 2020
موضوعاتی که به آن می‌پردازیم

طراحان روسی، نبوغ و استعداد بی حد و مرز

خلاقیت، هنر و دنیای فشن تنها محدود به مکان خاص و یا برندهای معروفی که ما در ذهن داریم نمی‌شود. طراحانی با استعداد از سرزمین‌های مختلف هستند که شاید تازه وارد در مد باشند اما لباس‌های آن‌ها بر تن ستاره‌هایی بر فرش قرمز و در صحنه‌ی ران وی‌ها بسیار درخشیده است. اگر مطلب اول را خوانده باشید قطعا به استعداد و هنر بی حد و مرز طراحان روسی پی بردید. در این مطلب با کمد سارک همراه باشید تا در ادامه هنرمندان تاثیرگذار این سرزمین را برایتان معرفی کنیم.

آشنایی با طراحان لباس دنیا؛ طراحان لباس روسی

ورود Igor Chapurin به دنیای مد

ایگور چاپورین طراح روسی در شهر velikiye روسیه در نزدیکی مرز بلاروس متولد شد. پدر بزرگش در تولید پارچه پیشگام و متخصص بود و والدین او کارگاه خیاطی خودشان را اداره می‌کردند. پس از تحصیل در انیستیتوی Tecnoligical Vitebsk  فارغ تحصیل شد؛ در همان‌جا در طراحی لباس زنان متخصص شده بود. در اوایل 20 سالگی به دنیای مد قدم گذاشت و در مسابقه بین المللی طراحان جوان در پاریس برنده شد. همان‌جا پیشنهاد کار به عنوان یک طراح با Max Mara را رد کرد و گفت من آینده خودم را در روسیه می‌بینم.

او در سال 1995 اولین مجموعه خود را در زمینه اوت کوتور با نام  любовь(واژه عشق) برگزار کرد. این مجموعه‌ی او به عنوان عشق به سنت روسیه نمایش داده شد. این طراح روسی با این کالکشن به عضو رسمی انجمن اوت کوتور مد روسیه درآمد و به دنبال آن برنده جایزه Golden

ویژگی برند Igor Chapurin

ظهور طراح مد مسکو ایگور چاپورین همزمان با ظهور روسیه به عنوان یک بازار لوکس جدید در صنعت فشن بود. مشتریان اصلی این طراح از طبقات متوسط روس تا رو به بالا گرفته شده است، همانطور که خودش می‌گوید، مشتریان من از بازیگران، وکلا، بانک‌دار و مدیران هستند.

برند چاپورین یک برند شیک و مدرن، در عین حال سنتی، نوستالژی و منحصر به فرد در روسیه است. به طوری که این طراح روسی در پاریس، میلان و آسیای شرقی بسیار خوب درخشید. او در کالکشن‌هایش  ماهرانه با کلیشه‌ها و افسانه‌های قومی روسی بازی می‌کند. در آن‌ها زرق و برق و زینت غالب و الهام گرفته از اشکال معماری است.

۱۰ طراح لباس نوگرا و تاثیر گذار این قرن

کالکشن 2015 Igor Chapurin طراح روسی
کالکشن 2015 Igor Chapurin

شهرت Igor Chapurin

موضوعات نمایش‌های این طراح روسی اغلب زنان قوی از فرهنگ روسیه، مانند آنا کارنینا و آناستازیا هستند. کالکشن های وی جادویی، پر از تظاهر و خودنمایی، به دور از طراحی‌های عامه بود . این طراح روسی می‌خواهد به جای شهرت در خاویار و ودکا روسیه را به خاطر  Chagall و Kandinsky (هنرمندان آوانگارد، خلاق و مدرن روسی) بشناسند. از نظر او روسیه باید به خاطر خلاقیت و سبک هنر معروف باشد.

"جنگجویان خلاقیت: رکورد جابجایی مدیران خلاقیت در ماه‌های اخیر"
ادامه مطلب

با در نظر گرفتن این ویژگی‌ها او را آرمانی روس می‌نامند و او از داشتن چنین شهرتی خوشحال است. او همیشه با لبخند می گوید اینجا یک پارادوکس وجود دارد تمام جهان در تلاش است تا به روسیه نفوذ کند و من در تلاش که از آن خارج شوم.

شروع علاقه Olga Vilshenko به دنیای مد

اولگا ویلشنکو در حالی به مد علاقه‌مند شد که روسیه حرفی برای گفتن در این صنعت نداشت. ابتدا او در رشته‌ی امور مالی در دانشگاه تحصیل کرد چون رشته‌ی طراحی لباس در دانشگاه وجود نداشت. بعد از فارغ التحصیلی او در این حرفه به دانشگاه‌های روسیه راه پیدا کرد، توانست از نو در انیستیتو‌ی مد و لباس در مسکو رشته مورد علاقه‌اش را بخواند و سپس برای تکمیل تحصیل به لندن به یکی از موسسه‌های معتبر مد رفت.

اولگا می‌گوید اولین جرقه‌های طراحی لباس در دهه‌ی 80 زمانی به ذهن من خطور کرد که کم سن داشتم  و در حال تماشای نمایش لباس‌های اوت کوتور در تلوزیون بودم. دیدن این همه زیبایی او را که در جامعه‌ای کمونیستی زندگی می‌کرد، مسحور خودش کرده بود. این طراح روسی در آن زمان فکر نمی‌کرد روزی خواهد رسید که او متخصص مد و طراح لباس شود. 

Olga Vilshenko طراح روسی
Olga Vilshenko

منبع الهام Olga Vilshenko

این طراح روسی می‌گوید من از مادرم الهام گرفته‌ام؛ در دوران کمونیست دولت مخالف سبک‌های خاص و مختلف لباس زنان بود. اما مادر و مادربزرگم در آن دوران پر تنش  لباس‌هایی به سبک خودشان و گلدوزی شده‌ی دست‌دوز در خانه طراحی می‌کردند. پدرم سخت مخالف این‌ کار بود و هر روز می‌گفت شما خانه را به  آتلیه دوخت لباس تبدیل کردید.

 همین موضوع باعث شد مادر و مادربزرگم در همان سال‌ها خارج از خانه یک فروشگاه دوزندگی لباس افتتاح کردند. او می‌گوید مادرم آنقدر در کارش مهارت پیدا کرد که حتی می توانست یک لباس زیر زنانه را به طور کامل با منسوخ‌ترین‌ و سنتی‌ترین نقوش گلدوزی کند.

سبک برند Olga Vilshenko

سبک‌ خیاطی اولگا شفاف، مدرن و سیلوئت (در طراحی لباس، منظور نمای کلی لباس و خط فکری طراح)  الگانت، زیبا و برازنده دارد که سنت های شرقی را با غرب ترکیب می‌کند.

در واقع سبک او رمانتیک و ظریف است و دوست ندارد خودنمایی کند. بیشتر مجموعه‌های او از منابع قدیمی و نوستالژی غرق در دهه‌ی 70، همچنین سبک بوهو و گلدار با گلدوزی‌های زیبا که از مادرش این هنر بجا مانده، هستند. قطعا لباس‌های او به خاطر این ارزش‌های سنتی قیمت بالایی هم دارند.این طراح روسی فروشگاهای مختلفی در نیویورک، میلان و لندن افتتاح کرد و اعتقاد دارد که این روند برای تجارت من بسیار مهم است.

سبک خاص اولگا ویلشنکو طراح روسی از گلدوزی‌های سنتی
سبک خاص اولگا ویلشنکو از گلدوزی‌های سنتی

مسیر موفقیت طراحان بزرگ

معرفی Ulyana Sergeenko

این طراح زیبا روسی در دوران سوسیالیستی اتحاد جماهیر شوروی در قزاقستان متولد شد. پدرش مالک کارخانه سرامیک سازی و مادرش معلم زبان انگلیسی بود. پس از سقوط اتحاد شوروی او به همراه خانواده به سن پترزبوک نقل مکان کردند.

طراح لباس فرانسوی، بنیان‌گذار برندی به نام "کازابلانکا"
ادامه مطلب

آموزش مد برای او از همان زمانی که یک دختر جوان بود، آغاز شد. او می‌گفت مادربزرگم در همان دوران به من خیاطی آموخت. به علت دوران سوسیالیستی در روسیه تنها دو مجله وجود داشت، با عنوان زنان کارگر و زنان روستایی به همین خاطر زن‌ها مجبور بودند که لباس‌های شخصی خودشان را با طراحی‌های خود بدوزند.

اولیانا به طبع در طراحی، دوخت فوق العاده و تغییر خاص الگو‌های لبا‌س‌ها در مدرسه شناخته شده بود. او همیشه به لباس پوشیدن غیر سنتی علاقه داشت؛ تغیر مکرر الگوها باعث شد در زمینه طراحی و دوخت خلاق‌تر شود. او همیشه به شوخی می‌گوید که من از اول در دنیای مد بدنیا آمده‌ام.

برند اوت کوتور Ulyana Sergeenko

اولیانا سرگینکو طرفدار سرسخت اوت کوتور  و طراحی‌های وی ترکیبی از عناصر مختلف بود. از یک طرف سبک سنتی روسی و از طرف دیگر مدرنیته را در خود گنجانده است. تاکید او بر فرم ساعت شنی در لباس‌هایش، همچنین تلفیق تورهای دست ساز، قلاب‌بافی‌های دستی، گلدوزی پیچیده و دکمه‌های چینی رنگ شده طراحی‌های او را خاص‌تر می‌کند. اصول کلیدی کار این طراح روسی توجه دقیق به جزئیات و کیفیت است. به دلیل محدودیت‌های موجود در جامعه پارچه‌ها را از فرانسه، ایتالیا و ژاپن خریداری می‌کرد.

 در سال 2011 یکی از طراحی‌های او تلفیقی از سبک خیابانی و سبک نمادین babushka (مادربزرگ به روسی) که از دهه‌ی 50 الهام گرفته بود، ثبت و ماندگار شد. اثر او بر تن زنی با آرایش طلایی، با چشمان آبی و حجاب بر سر چنان زیبا و خاص بود که باعث جلب توجه عکاسان و شهرت او در محافل مد شد.

برند اوت کوتور Ulyana Sergeenko طراح روسی
کالکشن او به سبک babushka
برند اوت کوتور Ulyana Sergeenko طراح روسی
فرم ساعت شنی در لباس‌ها به همراه جواهر دوزی

فعالیت حرفه‌ای Ulyana Sergeenko

اولیانا وقتی با خاچاتورف تاجر میلیاردر روسی ازدواج کرد، خیلی زود مشتری مهم خانه‌های مد مانند Jean Paul Gaultier، Chanel، Valentino و  Givenchyشد. اولیانا می‌گوید منبع الهام من که عاشق او هستم جان گالیانو است، من همانند او رویا پرداز هستم و با بهره از تخیلات و ادبیات طراحی میکنم. او در سال 2012 مجموعه‌ی کوتور خود را در مسکو ارائه داد، سپس در همان سال در پاریس به نمایش گذاشت. خیلی زود در سراسر جهان فروشگاه‌های خودش را افتتاح کرد.

 بیانسه در یکی از موزیک ویدیئوهایش لباس اولیانا را به تن داشت؛ همچنین لیدی گاگا، کیم کاردشیان و Natalia Vodianova (سوپر مدل روسی) از مشتریان برند او هستند. جدا از برند لباس اولیانا آتلیه خود را در زمینه دیزاین صحنه ران وی افتتاح کرد. او و همسرش از شخصیت‌های ثروتمند روسیه هستند که حساب بانکی او در سال جاری به 208 میلیارد دلار رسید. حتی  اولیانا به همراه دو طراح دیگر به عنوان مافیای فشن در روسیه شناخته می‌شوند.

Kira Plastina طراح جوان روسی

Kira Plastina در مسکو به دنیا و بزرگ شده است. پدرش در سال 1992 بزرگترین شرکت فرآورده‌های لبنی Wimm Bill Dann تاسیس کرد و مدیر ارشد اجرایی آن‌جا بود. تحت تاثیر اشتیاق دخترش به طراحی و دیدگاه نوجوانانه او قرار گرفت. به دخترش پیشنهاد کرد که آن‌ها یک برند مد را با هم راه‌اندازی کنند.

فشن ژورنالیسم؛ چرخشی به سمت نسل جدیدمصاحبه با Odunayo Ojo، ژورنالیست و منتقد فشن
ادامه مطلب

در سال 2007 نخستین فروشگاه‌ Kira در مسکو افتتاح شد و اولین مجموعه خود را معرفی کرد. این طراح روسی 28. ساله به عنوان یکی از جوان‌ترین طراحان مد در جهان شناخته شد. او از زمان تاسیس برندش بیش از 300 فروشگاه در روسیه و کشورهای مشترک المنافع افتتاح کرده است.

Kira Plastina،طراح جوان روسی
Kira Plastina،طراح جوان روسی
Kira Plastina،طراح جوان روسی
پاریس هیلنون به همراه کیرا پلاستینا

ورود او به بازار آمریکا

در سال 2008 سعی کرد به  بازاز آمریکا راه پیدا کند اما با شکست روبه‌رو شد؛ در حالی که در آن زمان 15 سال داشت. با تلاش شکست ناپذیر او در اواخر همان سال ورود به بازارهای میلان، نیویورک و ایلات متحد امریکا را به ثبت رسانید. Plastina در طول حرفه خود، کالکشن‌های خود را در هفته‌ی مد رم، میلان. نیویورک و مسکو به نمایش گذاشته است.

 برند او توسط بسیاری از افراد مشهور از جمله Paris  Hilton  (هنرپیشه و مدل آمریکایی)، Lyndsy Fonseca (بازیگر مشهور آمریکایی)،Georgia May Jagger  (مدل انگلیسی و طراح)، Karlie Kloss (مدل زیبا و معروف ویکتوریا سکرت) و … پوشیده شد. Kira با Debby Ryan (خواننده و بازیگر آمریکایی) دوستان صمیمی هستند و او اغلب از لباس‌های این طراح روسی در مراسم‌ها می‌پوشد. اکنون پس از چند سال انتقاد افراد مهم صنعت مد، او شجاعانه در بازار آمریکا با خط ویژه LUBLU (من عاشق روسیه هستم) به حرفه‌ی خود ادامه می‌دهد.

طراحان لباس ژاپنی در عرصه‌ی مد مفهوم‌گرا

تحصیلات Plastina

پلاستینا در رشته طراحی لباس در سال 2014 در دانشگاه Methodist  دالاس فارغ التحصیل شد. برای موفقیت در بیزنس مطالعات خود را در دانشکده تجارت کلمبیا در نیویورک ادامه داد و بعد از دوسال در رشته‌ی MBA فارغ التحصیل شد. این طراح روسی و تیم او قصد دارند کیفیت، رشد مداوم و بلوغ را در نشان تجاری‌شان نمایش دهند.

اگر ما را در این مطلب همراهی کرده باشید متوجه شدید که این طراحان با محدودیت‌ها و جو حاکم گذشته در روسیه توانستند از هنرهای سنتی و سبک‌های قدیمی ایده بگیرند و جایگاه خودشان را در دنیا و صنعت فشن حفظ کنند. طراحان روسی تنها سعی دارند کشورشان را با دیگاهی متفاوت‌تر از لحاظ فرهنگ و هنر به مردم جهان معرفی کنند. امیدوارم از این مطلب لذت برده باشید و نظرات خودتان را با ما به اشتراک بگذارید.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه‌ی حقوق مادی و معنوی مالکیت مطالب منتشر شده بر عهده‌ی مجله‌ی کمد سارک می‌باشد، هرگونه بازنشر بدون ذکر منبع و یا ارجاع در هر شبکه‌ی اجتماعی بدون کسب اجازه، مورد پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

لینک‌های مفید
کمد سارک در شبکه‌های اجتماعی

Completing this form is to improve the content of the magazine.