|
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

مسیر موفقیت طراحان بزرگ

رومینا معینی
15 سپتامبر 2020
موضوعاتی که به آن می‌پردازیم

طراحان از کجا شروع کردند:

اگر به طراحی لباس و صنعت فشن علاقه داشته باشید؛ قطعا علاقه‌مند هستید درباره‌ی مسیر موفقیت بزرگ‌ترین و موفق‌ترین طراحان بدانید در این مقاله ما به صورت خلاصه ازتحصیلات، استعدادها، کارآموزی‌ها و امکانات برخی از طراحان بزرگ به شما می‌گوییم که هرکدام با توجه به موقعیت زمانی و مکانی که داشته‌اند مسیر خاصی را برای رسیدن به رویایشان انتخاب کرده‌اند.

بسیاری از طراحان بزرگ با مسیری پر فراز و نشیب به دلایلی همچون مخالفت خانواده، کمبود امکانات لازم و حتی در مواردی شرایط مالی نامناسب و دلایلی این چنینی دست و پنجه نرم کردند، اما نکته‌ی مشترک تمامی این داستان‌ها عزم راسخ و اراده قوی این انسان هاست که نامشان را نه تنها در دنیای مُد بلکه در تاریخ جهان ماندگار کرده است؛ اگر شما از افراد علاقه‌مند به مُد هستید،

دانستن مسیرهایی که این افراد دنبال کردند می‌تواند الهام بخش راه شما باشد. در این مقاله همراه ما باشید تا شما را با بخش‌هایی از زندگی این افراد آشنا کنیم.

Calvin  Klein

 کلوین کلاین

اولین طراحی که مسیر موفقیتش را روایت می‌کنیم؛ کلوین کلاین طراح مُد آمریکایی و موسس کمپانی کلوین کلاین CK است.

در دوران کودکی سرگرمی او کمک کردن به مادربزرگش در هنگام خیاطی و یا دوختن لباس برای عروسک‌های دوستان خواهرش بود؛ زمانی‌که دانش‌آموز بود به عنوان روزنامه‌فروش برای نشریه Womans war daily  کار می‌کرد.

 به سبب علاقه‌اش به هنر او به دبیرستان مُد و طراحی منهتن در نیویورک رفت و بعد از پایان دبیرستانش به موسسه فناوری هنر و طراحی نیویورک Fashion Institute of Technology رفت.

در سال 1962 پس از فارق‌التحصیلی به عنوان کارآموز در تولیدی کُت و شلوار دن میلشتاین  Dan Millstein مشغول به‌کار شد کار کردن در تولیدی دن میلشتاین اصلا کار راحتی نبود، اما کار کردن در این تولیدی فرصتی بود تا کلوین کلاین بتواند همراه با دن میلشتاین به پاریس برود و با صنعت مُد بیشتر آشنا شود.

پس از 3 سال در سال 1965 کلوین کلاین تولیدی دن میلشتاین را ترک کرد و به تولیدی دیگری پیوست اما همزمان به صورت مستقل هم طراحی می‌کرد تا اینکه در سال 1968 به همراه دوست دوران کودکیش بری شوارتز  Barry Schwartz کمپانی خودش را تاسیس کرد.

کلوین کلاین

Christian Dior

کریستین دیور

کریستین دیور طراح مُد فرانسوی در رشته علوم سیاسی در مدرسه مطالعات سیاسی پاریس Ecole des Science Politiques تحصیل کرد. والدینش علاقه داشتند که پسرشان در این رشته تحصیل کند. اما دیور به دلیل علاقه‌اش به هنر در سال 1928 درس را رها کرد و از پدرش برای تاسیس یک گالری پول قرض گرفت. سپس به همراه دوست صمیمی‌اش گالری‌ کوچکش را افتتاح کرد؛ او در این گالری آثار هنرمندان معروفی همچون پیکاسو را برای فروش به نمایش می‌گذاشت.

لباس‌های تاثیر‌گذار در دنیای مد (قسمت اول)
ادامه مطلب

طول عمر گالری دیور فقط سه سال بود؛ در سال 1931 زمانی که دیور مبتلا به افسردگی ناشی از مرگ مادر و برادرش شده بود. همچنین به دلیل ورشکستگی پدرش مجبور شد این گالری را ببندد.

پس از اینکه دیور گالری‌اش را بست شروع به فروختن طرح‌هایش کرد.

در سال 1935 او به عنوان یک تصویرساز در مجله فیگرو Figaro  استخدام شد. دو سال بعد در سال 1937 به عنوان دستیار طراح‌ توسط روبرت پیگوت Robert Piguet استخدام شد و این شانس را پیدا کرد برای روبرت پیگوت سه مجموعه طراحی کند. درهمان سال جنگ جهانی دوم آغاز شد و دیور مجبور شد به ارتش بپیوندد.

در سال 1942 بعد از تمام شدن خدمتش از جنگ بازگشت و در خانه مُد لوسیه لیلانگ Lucien Lelong در کنار پیر بالمین Pierre Balmain مشغول به کار طراحی لباس شد.

سرانجام در دسامبر سال 1946 دیور خانه مُد خودش را افتتاح کرد و در سال 1947 اولین کالکشن برند خودش را ارائه کرد با وجود سختی‌های زیادی که دیور در مسیر موفقیتش متحمل شد اما هرگز ناامید نشد.

کریستین دیور

Giovanni Maria Versace 

جیانی ورساچ

برند ورساچه متعلق به جیانی ورساچه Gianni Versace طراح مُد ایتالیایی بود، که پس ازمرگش این برند به خواهرش دوناتلا ورساچه Donatella Versace  به ارث رسید.

جیانی ورساچه از طراحانی است که در زمینه مُد هیچ‌گونه تحصیلات آکادمیک نداشت و با کمک آموزش‌های مادر خیاطش و تلاش و پشتکار خودش به دنیای مُد وارد شد.

جیانی علاقه زیادی به خیاطی داشت و از کودکی هنگام خیاطی به مادرش کمک می‌کرد. در نُه سالگی اولین لباسش را طراحی کرد. به دلیل علاقه و استعدادش به خیاطی بعد از تمام شدن دبیرستانش به عنوان کارآموز در کنار مادرش مشغول به کار شد و به سرعت در این کار پیشرفت کرد.

در سن 26 سالگی به قصد پیشرفت در طراحی لباس به میلان رفت و در تولیدی Genny مشغول به کار طراحی لباس شد؛ چند سال بعد به لطف موفقیت‌هایی که به‌دست آورده بود اولین مجموعه خودش را در سال 1978 طراحی کرد و برندی با نام خودش تاسیس کرد.

پس از مرگ او در سال 1997 این برند به خواهرش دوناتلا ورساچه Donatella Versace به ارث رسید؛ دوناتلا در رشته ادبیات در دانشگاه فلورانس ایتالیا تحصیل کرده است. اما به دلیل صمیمیت زیادی که با برادرش داشت به دنیای مُد وارد شد و در این زمینه با برادرش همکاری می‌کرد.

جیانی و دوناتلا ورساچه

Giorgio Armani

جورجیو آرمانی

جورجیو آرمانی طراح مُد ایتالیایی بعد از جنگ جهانی دوم در دانشگاه میلان به تحصیل در رشته داروسازی پرداخت. اما پس از سه سال تحصیل درس را رها کرد و به ارتش پیوست بعد از تمام شدن خدمتش در فروشگاه لاریناسکنت La Rinascente  در میلان در بخش پوشاک مشغول به کار شد.

هندی‌ها چه می‌پوشند؟
ادامه مطلب

مدتی بعد در فروشگاه‌ پوشاک دیگری به عنوان فروشنده فعالیت کرد. این تجربه‌ها باعث شد جورجیو آرمانی اصول بازاریابی و فروش در صنعت پوشاک را به خوبی بیاموزد.

در اواسط دهه 1960 میلادی در کمپانی نینو کروتی Nino Cerruti به عنوان طراح لباس‌های مردانه استخدام شد و روز به روز بیشتر استعدادش در این زمینه نمایان شد به همین دلیل تصمیم گرفت علاوه به طراحی برای نینو کروتی به صورت مستقل هم طراحی کند.

در اواخر دهه 1960 میلادی با فردی به نام Sergio Galeotti که یه معمار ایتالیایی بود آشنا شد که این شخص در زندگی جورجیو آرمانی تاثیر بسیار زیادی گذاشت.

Sergio Galeotti آرمانی را متقاعد کرد که باید برند خودش را تاسیس کند. در نتیجه با حمایت‌های Sergio Galeotti آرمانی برند خودش را تاسیس کرد.

جورجیو آرمانی

Alexander McQueen

الکساندر مک‌کویین

طراح مُد بریتانیایی و صاحب برندی به نام خودش است. علاقه‌ی این طراح به طراحی لباس به دوران کودکی او برمی‌گردد؛ در دوران  ابتدایی با طراحی و دوخت لباس برای سه خواهرش استعداد و علاقه اش به طراحی لباس را نشان داد.

در سن 16 سالگی مدرسه را رها کرد و در یک تولیدی کُت و شلوار مردانه مشغول به کار شد.

به واسطه‌ی استعدادش در سن 23 برای مربی‌گری الگوبری به دانشکده  مرکزی سنت مارتینز Central Saint Martin`s ،که یکی از دانشکده‌های هنرانگلیس است، درخواست داد. اما علی‌رغم سابقه کاری درخشان با وجود سن کمش درخواستش پذیرفته نشد در عوض مسئولین این دانشکده او را متقاعد کردند به عنوان دانشجو در آن‌جا ثبت نام کند و در زمینه استعدادش به صورت آکادمیک تحصیل کند. در نتیجه الکساندر قبول کرد و برای تحصیل در این دانشکده ثبت نام کرد.

چهار سال پس از فارق‌التحصیلی به عنوان طراح برند ژیوانشی Givenchy  استخدام شد. زمانی که برای این برند طراحی می‌کرد برند خودش را پایه‌گذاری کرد.

در سال 2000 برند گوچی 51 درصد از سهام برند الکساندر مک‌کویین را خرید.

طراحی‌های بی‌نظیر مک‌کویین باعث شد که در سال 2003 از سوی ملکه بریتانیا لقب امپراطور مُد بریتانیا را بگیرد.

الکساندر مک‌کویین

Tommy Hilfiger

توماس جیکوب هِلفیگر

توماس جیکوب هلفیگر طراح مُد آمریکایی و موسس برند تامی هلفیگر دوره‌ی دبیرستانش را در دبیرستان خصوصی المیرا (شهری که در آن زندگی می‌کرد) Elmira Free Academy  گذراند. والدین توماس انتظار داشتند که او به دانشگاه برود و یک مهندس شود. به همین دلیل او مدتی به کالج GST BOCES Bush رفت و در زمینه فروش ماشین آلات تحصیل کرد.

پارچه ویسکوز چیست؟ انواع و کاربرد پارچه ویسکوز
ادامه مطلب

درتابستان سال 1969 در یک فروشگاه لباس‌فروشی مشغول به کار شد؛ کار او در این فروشگاه این بود که جین‌های ارزان را می‌خرید ترمیم کرد و با قیمت بالاتری در این فروشگاه می‌فروخت. او توانست از این کار 150 دلار پس‌انداز کند. سپس با استفاده از پس اندازش در سن 18 سالگی فروشگاه خودش را تاسیس کرد. نام این فروشگاه The People`s Place  بود که درآن لباس‌های هیپی که از نیویورک تهیه می‌کرد را می‌فروخت.

در همین دوران توماس هلفیگر شروع به به طراحی کرد و متوجه استعداد و علاقه‌اش به طراحی لباس شد. پس از ورشکست شدن فروشگاه‌اش در سال 1977 او تصمیم گرفت به کلاس‌های تجارت در صنعت مُد برود. پس از این کلاس‌ها در سال 1979 برند خودش را تاسیس کرد.

توماس هلفیگر

Karl Lagerfeld

کارل لاگرفلد

کارل لاگرفلد  طراح آلمانی و صاحب برندی با نام خودش در آکادمی خصوصی هنر در پاریس Lycee Montaigne  نقاشی و تاریخ خواند.

او از دوران کودکی به طراحی لباس علاقه داشت از سرگرمی‌های وی جدا کردن عکس‌ها از مجله‌های مُد بود به دلیل علاقه‌ای که به مُد داشت در 14 سالگی به تشویق و حمایت خانواده‌اش برای آشنایی بیشتر با صنعت مُد به پاریس رفت.

مسیر موفقیت‌ او از پاریس آغاز شد.او در پاریس به عنوان کارآموز نزد طراحان بزرگی مشغول به کار شد.

زمانی که دو سال از زندگیش در پاریس می‌گذشت دریک مسابقه طراحی شرکت کرد که در این مسابقه در بخش طراحی کُت مقام اول را کسب کرد از طریق این مسابقه با ایو سن لورن  Yves Saint Laurent که در بخش طراحی پیراهن مقام اول را کسب کرده بود. آشنا شد مدتی بعد توسط پیر بالمین Pierre Balmain استخدام شد و سه سال به عنوان دستیار بالمین نزد او طراحی کرد. پس از سه سال در سال 1958 مدیر هنری ژان پاتو Jean Patou  شد.

در سال 1964 برای تحصیل در رشته تاریخ هنر و کارکردن برای موسسه طراحی تیزیانی Tiziano  به رُم رفت. در رُم به عنوان یک طراح مستقل برای برندهایی همچون ولنتینو Valentino،کلویی Chloe و چارلز جوردن Charles Jourdan طراحی کرد.

در سال 1967 برای مدرنیزه کردن خط تولید خز برند فندی Fendi در این کمپانی استخدام شد و تا زمان مرگ ادل فندی Adele Fendi با این برند همکاری داشت. در سال 1980 در برند شانل Chanel به عنوان مدیر بخش خلاقیت این برند مشغول به کار شد و در حالیکه این برند پس از مرگ کوکو شانل از رونق افتاده کارل لاگرفلد توانست روحی دوباره به این برند ببخشد.

سرانجان در سال 1984 کارل لاگرفلد تصمیم گرفت برند خودش را تاسیس کند.

کارل لاگرفلد
اشتراک گذاری

یک پاسخ

  1. همیشه زندگی نامه ها به غیر از الهام بخشی برای من ایجاد انگیزه میکنند، یادآوری میکنند که هیچ وقت، برای شروع دیر نیست و مهم برداشتن گام اول و بعد از آن حفظ کردن پشتکار است.
    ممنون از مطالب مفیدتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه‌ی حقوق مادی و معنوی مالکیت مطالب منتشر شده بر عهده‌ی مجله‌ی کمد سارک می‌باشد، هرگونه بازنشر بدون ذکر منبع و یا ارجاع در هر شبکه‌ی اجتماعی بدون کسب اجازه، مورد پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

لینک‌های مفید
کمد سارک در شبکه‌های اجتماعی

Completing this form is to improve the content of the magazine.