|
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

چرا ترندها را دنبال می‌کنیم؟

تیم کمد
30 می 2020
موضوعاتی که به آن می‌پردازیم

چرا ترندها را دنبال می‌کنیم؟ این سوالی است که شاید ذهن خیلی از ما را به خود درگیر کند. باید در جواب این سوال بگوییم که به طور معمول انسان به سمت زیبایی گرایش دارد و میل به خواسته و ستایش شدن در هر فرد به میزان مختلفی موجود است.
چه کسی را می‌شناسید که از تشویق بدش بیاید؟ یا تا به حال با فردی آشنا شده‌اید که دوست داشته باشد در نظر دیگران؛ چه از لحاظ ظاهری و چه باطنی، غیر موجه توصیف شود؟
بالا بروید، پایین بیایید نمی‌توانید این حقیقت را نقض کنید که میل به دیده شدن به هر میزان و مقداری در درونتان وجود دارد و شاید همین مساله دلیلی موجه برای پیروی از یک ترند باشد.

چرا ترندها را پیگیری و از آنها پیروی می‌کنیم؟

این یک سوال کلی است و می‌تواند پاسخ آن برای هر فرد متفاوت از دیگری باشد. برای قدم اول بهتر است ابتدا این سوال را از شخص خودمان بپرسیم: چرا ترندها را دنبال می‌کنم؟ آیا میل به خواسته شدن در شرایط مختلف ما را مجاب به این کار می‌کند؟

آیا این یک علاقه فردی است و ارتباطی با مواضع جامعه‌شناسانه ندارد؟ آیا این کار را برای خشنودی دیگران انجام می‌دهم یا خودم از این روند لذت می‌برم؟

دنبال کردن ترندها تنها مختص به یک رشته خاص نیست. ما در طول زندگی ترندهای مختلفی را دنبال می‌کنیم. حتی گاهی ممکن است طرز تفکر و نحوه رفتار نیز شامل یک ترند باشد. در واقع ترندها در کنار فلسفه وجودی‌شان که می‌توانند موافقان یا مخالفان خود را داشته باشند، به نحوی ما را به سوی پیشرفت هدایت می‌کنند. ترند برای ما نیازسازی می‌کند و ما به طور ناخودآگاه و به شکلی اجباری در راه برطرف کردن نیازهای خود تلاشمان را بیشتر کرده و قدم به سوی پیشرفت می‌گذاریم.

Cozy Slides، ترند صندل 2021
ادامه مطلب
پیروی از ترند
پیروی از ترند

پیروی از ترندها؛ راهی برای اثبات شخصیت فردی

بگذارید در زمین خودم بازی کنم و بیشتر در رابطه با ترندهای فشن صحبت کنم!
لباس، استایل، نوع آرایش و هر اتفاق ظاهری دیگری می‌تواند در نگاه اول معرف ما باشد. پیروی از ترند یک زبان ساده برای اثبات ما در دنیای مد است. ما با استفاده از ترندها می‌توانیم بدون اینکه زبان بگشاییم از اطلاعاتمان در این زمینه با افرادی که با آن‌ها تعامل داریم سخن بگوییم!


“بله! معلوم است که فرد به‌روز و مطلعی هستم! کافی است به لباس‌هایم نگاه کنی و آن را بفهمی”

این همان جمله ناگفته است که اولین تعریف از شخصیت شما برای فرد مقابل است. پیروی از ترند در استایل، یک نقطه قوت برای اهالی فشن به حساب می‌آید. پیروی از ترندها شما را فردی مطلع از آخرین اخبار و ترندها نشان می‌دهد؛ پس با داشتن یک استایل ترندی شما فردی به‌روز و مطلع به نظر خواهید رسید. و در آخر حضور ترندها در ظاهر شما نشان‌دهنده طبقه اجتماعی یا حتی اقتصادی شما خواهند بود.

پیروی از ترند
Bethany Williams’s social-justice themed collection.Photograph: Jamie Baker/The Observer

ترند و اجتماع

در جامعه عام اهمیت ترندهای فشن آن‌طور که باید نیست و شاید مردم ترندها را به شکل اجباری دنبال می‌کنند. در این جامعه اغلب مردم بر اساس نیاز خود به سمت ترندها گرویده می‌شوند. البته عموم مردم هم آن‌چنان طرفدار پوشیدن لباس‌های “دمده” نیستند اما نه نیاز دارند به اندازه اهالی فشن لباس بپوشند و نه می‌خواهند یک ظاهر قدیمی و کهنه از خود به نمایش بگذارند؛ از این رو حدود تعادل در میان افراد جامعه عام بیش از دیگر جوامع رعایت می‌شود.

ترند صندل در تابستان 2021
ادامه مطلب

شغل، میزان تحصیلات، شرایط اقتصادی، سبک تفکر و … به تنهایی می‌توانند جوامعی منحصر به خود داشته و ترندها در هر کدام از آنها متفاوت از دیگری باشند. در این جوامع می‌توان اهمیت ترند را بیش از جامعه عام دانست، زیرا مساله اثبات شخصیت، تفکرات و تعلق داشتن به یک گروه خاص بیش از هرچیزی در این جوامع مورد قضاوت قرار می‌گیرد. با این حساب می‌توان یکی دیگر از دلایل پیروی از ترندها را علاقه به متعلق بودن و جای داشتن در یک گروه خاص دانست.

پیروی از ترند
pre-fall 2020. Photographed at the Gucci offices in Milan on Feb. 19, 2020. Nick Waplington

نزدیک شدن به آنچه که می‌خواهیم باشیم

گاهی پدیدار شدن یک ترند آن‌قدرها هم که ما فکر می‌کنیم پیچیده نیست!
بیایید یک سلبریتی را در نظر بگیریم که هزاران یا شاید میلیون‌ها دنبال‌کننده داشته باشد! چه کسی بهتر از فردی است که در زمان خرید از یک سوپر مارکت هم شکار دوربین‌ها می‌شود؟ بله گاهی ترند به همین راحتی و در زمان خرید از یک سوپر مارکت می‌تواند به وجود بیاید!
تاثیرگذاری افرادی خاص در بین مردم پدیده‌ی تازه‌ای نیست اما تعدا مردمی که از آن فرد خاص پیروی می‌کنند و خواهان این هستند که در موارد قابل دسترس‌تری شبیه آن‌ها شوند، کم نیست.
گاهی افراد ترند را به دلیل شبیه شدن به فردی خاص، تعلق داشتن به یک جامعه و پیروی ازیک نوع سبک زندگی، دنبال می‌کنند.

پیروی از ترند
kaya gerber and amber heard at supeemarket shopping

انتخاب میان خوب و بد!

ممکن است از خودمان بپرسیم که با وجود این تعاریف بهتر است دست از پیگیری و پیروی ترندها بکشیم یا نه؟
پیش از هر توضیحی باید بگویم این یک انتخاب شخصی است اما پیروی از ترندها جوانب بسیار متفاوتی دارد!

ترندهای مو
ادامه مطلب

جنبه‌های خوب پیروی از ترند کم نیستند زیرا ترندها بیش از هرچیزی، شما را در زمان خود فردی استایلیش و مطلع از مد روز نشان می‌دهند. ترندها اعتماد به نفس انسان را تقویت می‌کنند و حتی می‌توانند جایگاه اجتماعی خوبی برای شما پدید بیاورند.

از طرفی محصولات ترندی بسیار قابل دسترس هستند و روح تنوع‌طلب شما را به راحتی ارضا می‌کنند. اما در کنار جنبه‌های خوب، واقعیت‌هایی نیز وجود دارند که می‌توانند مانعی برای پیروی از ترندها باشند.
هیچ‌کس دوست ندارد در فضایی باشد که حداقل دو نفر دیگر هم مانند او لباس پوشیده باشند. مطمئنا کسی هم آن‌چنان موافق این اتفاق نیست که بعد از گذشت 10 سال با دیدن عکس‌هایش به خنده بیفتد!


در نفی این موضوع باید به این مساله نیز اشاره کنیم که مصرف‌گرایی یک الگوی اشتباه در زندگی بسیاری از ماست که یکی دیگر از پیامدهای پیروی از ترندها به شمار می‌آید. استفاده از لباس و اکسسوری‌های ترندی که مختص به فصل، سال یا موقعیت زمانی خاصی هستند می‌توانند  باعث تشدید این رفتار شوند.

پیروی از ترند
french girl street style

پیروی از ترندها و داشتن استایل شخصی آن‌چنان که به نظر می‌رسند از هم فاصله نداشته و هیچ طرف از این ترازو نسبت به دیگری سنگینی بیشتری ندارد! اگر به ترندها علاقه‌مند هستیم به راحتی می‌توانیم از میان آنها گزینش کرده و بعضی از آنها را مهمان سبک زندگی و لباس پوشیدن خودمان کنیم.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه‌ی حقوق مادی و معنوی مالکیت مطالب منتشر شده بر عهده‌ی مجله‌ی کمد سارک می‌باشد، هرگونه بازنشر بدون ذکر منبع و یا ارجاع در هر شبکه‌ی اجتماعی بدون کسب اجازه، مورد پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

لینک‌های مفید
کمد سارک در شبکه‌های اجتماعی

Completing this form is to improve the content of the magazine.