|
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

فشن در سال 2020

تیم کمد
17 ژانویه 2021
موضوعاتی که به آن می‌پردازیم

اینکه زندگی ما و تمام صنایع مختلف در سال 2020 تحت تاثیر قرار گرفت قابل قبول همه است. در سال 2020 گرایش ما به نسبت سلامتی‌مان، سفر و شرایط اقتصادی در صنعت سلامتی، ورزش و پزشکی تغییر کرد.

اما سوالی که مطرح خواهد شد این است که این تغییرات چقدر در دنیای مد تاثیرگذار بوده؟ اگر شخصیت‌های اصلی ما در این سال تغییر کرده و شکل گرفته است، احساس ما نیز تغییر خواهد کرد. تغییر احساسات ما ارتباط مستقیم با تصمیمات ما در خرید و لباس‌هایی که می‌پوشیم دارد. در این مطلب، فشن در سال 2020 را بررسی می‌کنیم. از پرفروش‌ترین محصول 2020، تغییر کمدها در 2020، ماسک‌ها به عنوان اکسسوری پرکاربرد، انتخاب رنگ سال و فوت افراد مطرح دنیای مد برای شما می‌گوییم. همراه کمد سارک باشید.

تغییرات آشکار و پنهان فشن در سال 2020

بسیاری از تغییرات آشکار هستند. برای مثال ظهور و پرطرفدارشدن لگینگ‌ها و لباس‌های راحتی، استفاده از ماسک به عنوان اکسسوری، خرید آنلاین به عنوان مهم‌ترین پلت‌فرم خرید و فروش، سقوط بسیاری از فروشگاه‌های بزرگ و پایان یافتن جنجال‌ها و حواشی فرش قرمزها از تاثیرات آشکار کووید 19 بر دنیای مد بود. از طرفی تاثیرات پنهان زیادی هم داشت. پروها دیگر به شیوه‌ی قبل نخواهند بود مشتریان به خریدهای آنلاین اعتماد بیشتری کرده‌اند و طراحان برای مواقع بحرانی آماده‌تر خواهند بود. فوریه‌ی 2020 شاید آخرین باری بود که نویسندگان مد و فشن، طراحان و اینفلوئنسرها در هفته‌های مد از شهری به شهر دیگر رفتند. فشن شوها از حالت فیزیکی به دیجیتالی تغییر پیدا کردند.

تغییرات آشکار و پنهان در فشن سال 2020
تغییرات آشکار و پنهان در فشن 2020

پرفروش‌ترین محصول 2020

اگر سال گذشته را با این حجم از خستگی  و ناامیدی سپری نمی‌کردیم، آیا واقعا برندهای صندل و کفش‌های راحتی انقدر رشد می‌کردند؟ این کفش‌ها به عنوان کفش‌های رسمی زمان قرنطینه شناخته و استفاده شدند. در روزهایی که در خانه قرنظینه شده بودیم یکی از اتفاقاتی که برای ما افتاد، عادت به راحتی بود و این صندل‌ها از همه چیز راحت‌تر هستند.

پرفروش‌ترین محصول 2020
پرفروش‌ترین محصول 2020

تغییر کمدها در 2020

به سال گذشته همین موقع دقت کنید. کمد لباس‌های شما چه شکلی داشت؟ الان کمد لباس‌هایتان چه شکلی است؟ تغییرات زیادی اعمال شده، لباس‌های بیرونی شما کمتر و لباس‌های راحتی و خانگیتان افزایش پیدا کرده است. قطعا میزان زیادی از لباس‌ها را به صورت اینترنتی خریداری کرده‌اید. نکته‌ی حائز اهمیت و قابل ذکر این است که همه چیز معنادار شده است. شما برای همه‌ی خریدها و لباس‌هایتان به دنبال دلیل قانع کننده‌ای می‌گردید. دلیل استفاده! دلیل برای خرید! کمد لباس‌ها و انتخاب‌های ما از دنیای فشن در سال 2020 یک فاکتور مهم پیدا کرده‌اند و آن هم راحتی است.

فشن در 2020
تغییر کمدها در 2020

ماسک‌ها اکسسوری پرکاربرد از دنیای فشن در سال 2020

ماسک‌ها از مهم‌ترین اکسسوری‌های امسال بودند. انواع مختلفی از آن‌ها وارد دنیای مد شدند. طراحان مختلفی به طراحی و تولید ماسک‌های متفاوت پرداختند. پیش‌بینی می‌شود تا چند سال آینده ماسک‌های زیبا و طراحی شده، از اجزا مهم استایل ما باشند و همانند یک اکسسوری همیشه آن‌ها را گوشه کمد لباس خودمان داشته باشیم.  

اعتراض ناتالی پورتمن به کارگردانی (اوایل فوریه)

اوایل ماه فوریه‌ی سال 2020 زمانی که هنوز ویروس کوید 19 همه‌گیر نشده بود مراسم اسکار برگذار شد. صنعت مد و فشن یکی از راه‌های بیان غیرمستقیم نظرات، اعتقادات و انتقادات است. در نود و دومین مراسم سالانه جوایز، اسکار ناتالی پورتمن Natalie Portman بازیگر مطرح برای بیان اعلام اعتراضش نسبت به عدم حضور زنان در لیست نامزدهای کارگردانی نام برخی از بازیگران را بر روی شنل خود حک کرده بود.

دنیای مد در اسکار ۲۰۲۰

اعتراض ناتالی پورتمن به کارگردانی
اعتراض ناتالی پورتمن به کارگردانی

شروع قرنطینه از هفته مد میلان و جورجیو آرمانی (اواخر فوریه)

 جورجیو آرمانی Giorgio Armani اولین کسی بود که در هفته مد میلان از کالکشن‌های خود در پشت درهای بسته رونمایی کرد. این سالن تئاتر خالی اولین زنگ خطر برای دنیای مد و فشن در سال 2020 در برابر ویروس کووید 19 بود. در این مجموعه 12 مدل چینی، از لباس‌هایی که با الهام از فرهنگ چین طراحی شده بودند رونمایی کردند. طراحی و تولید این مجموعه نمایشی از همدردی و همبستگی با مردم چین بود.

جورجیو آرمانی
شروع قرنطینه از هفته مد میلان و جورجیو آرمانی

محصور شدن جرمی اسکات (اواخر سپتامبر)

از اتفاقات مهم این سال و تاثیرات کرونا عدم برگذاری فشن شوها و رونمایی‌های حضوری بود. جرمی اسکات در زمان قرنطینه کرونا به ناچار مجبور بود در لس‌آنجلس بماند. پس این توفیق اجباری برای او باعث شد تا همکاری با Creature Shop جیم هنسون داشته باشد و مجموعه‌ی RWT بهار و تابستان 2021 Moschino  را به صورت عروسک‌های مینیاتوری در هفته‌ی مد میلان به نمایش درآورد. تفاوت این شو با دیگر شوهایی که با استفاده از عروسک‌ها اجرا شده بودند این بود که، به واسطه‌ی وجود عروسک گردان‌ها احساس زنده بودن به افراد انتقال داده می‌شد.

هفته مد میلان ۲۰۲۱ و شکوه برندهای ایتالیایی

محصور شدن جرمی اسکات
محصور شدن جرمی اسکات

کنزو تاکادا درگذشت (4 اکتبر)

همیشه شهرهای مختلف مد را به افراد مشخصی وابسته می‌دانند کنزو تاکادا یکی از سه ستون اصلی مد پاریس در اوایل ماه اکتبر امسال بر اثر ابتلا به بیماری کرونا درگذشت.  او در سال 1939 در ژاپن به دنیا آمد. تنها پسری بود که در مدرسه هنر Bunka  تحصیل می‌کرد. او همیشه ریسک‌پذیر بود و بدون اینکه زبان بداند، شغلی داشته باشد و همچنین بدون پول به فرانسه سفر کرد. او برند کنزو را به برند جهانی با محصولات عطر، محصولات مراقبت از پوست و لباس تبدیل کرد. کنزو رئیس افتخاری فدراسیون کوتور آسیا نیز بود.

کنزو تاکادا، طراحی ژاپنی در مد پاریس

رضا قوچان نژاد (اوایل نوامبر)

Life after football یک پلتفرم چندرسانه‌ای با هدف ایجاد ارتباط میان سبک زندگی، فرهنگ، فوتبال و مد است. این رقابت در میان بازیکنان لیگ فوتبال هلند برگزار می‌شود. هر سال خوش‌پوش‌ترین فوتبالیست این لیگ توسط آرای مردمی انتخاب می‌شود. در سال 2020 رضا قوچان‌نژاد با کسب بیش از 40 درصد آرای مردمی برنده‌ی جایزه خوش‌پوش‌ترین فوتبالیست سال شد. جایزه‌ی رقابت امسال که شامل یک چک 3000 یورویی از hugo Boss  و ساعت از برند  GASSAN Diamondبود را از بنیانگذار life after football دریافت کرد.

رضا قوچان نژاد
رضا قوچان نژاد

رنگ سال انتخاب شد (9 دسامبر)

کمپانی پنتون اواخر سال میلادی رنگ سال را انتخاب می‌کند. کمپانی پنتون بعد از 4 سال و برای بار دوم دو رنگ را به عنوان رنگ سال انتخاب کرد. رنگ‌های سال 2021 دو رنگ Neutral Ultimate Gray  خاکستری طبیعی و Illuminating زرد نورانی در روز 9 دسامبر به عنوان رنگ سال انتخاب شدند. معاون رئیس کمپانی پنتون درباره‌ی این دو رنگ و انتخاب آن‌ها می‌گوید: این ترکیب رنگ بیانگر انعطاف‌پذیری خوش بینی و امید است؛ که برای شرع یک سال جدید و حیات به آن نیاز داریم. رنگ‌های امسال نمادهایی از اعتماد و پرتوهای خورشید هستند. در مطالب پیشین در مورد رنگ پنتون و تاریخچه این کمپانی صحبت شده است که پیشنهاد می دهیم مقاله پنتون؛ کمپانی رنگ‌ها را مطالعه کنید.

رنگ سال 2021
رنگ سال 2021

آنا وینتور تاثیرگذارتر شد (اواسط دسامبر)

آنا وینتور سردبیر ارشد مجله‌ی ووگ را شاید بتوان به عنوان تاثیرگذارترین فرد دنیای مد نام برد. مجله‌ی ووگ تحت نظارت کمپانی بزرگی به نام انتشاراتی conde nast  چاپ و منتشر می‌شود. در اواسط دسامبر سال 2020 آنا وینتور سردبیر 32 ساله‌ی مجله‌ی ووگ به عنوان مدیر ارشد محتوای conde nast  هم انتخاب شد. این سمت مهر تاییدی بر توانایی‌ها و تاثیرگذاری آنا وینتور بود حالا او می‌تواند تغییرات بیشتری بر دنیای فشن و چاپ و انتشار بگذارد. فشن در سال 2020 حامیان قدرتمندی دارد.

آنا وینتور ملکه‌ی دنیای مد

 آنا وینتور- anna wintour
آنا وینتور تاثیرگذارتر شد

پیرکاردین درگذشت (29 دسامبر)

نابغه‌ی مد اهل ایتالیا 29 دسامبر 2020 زمانی که 98 سال داشت، در بیمارستانی در پاریس درگذشت. او در ایتالیا به دنیا آمده بود اما خانواده‌اش زمانی که پیر دو ساله بود به فرانسه مهاجرت کردند و شاید این شروع تغییر خط زندگی او بود. از کودکی به خیاطی علاقه داشت و در سن 14 سالگی کار خود را در زمینه‌ی دوخت کت و شلوار برای زنان آغاز کرد. او در پاریس در رشته‌ی معماری تحصیل کرد و همین عامل او را یکی از پیشگامان طراحی لباس با الهام از معماری و لباس‌های یونی سکس و آوانگارد کرد.

مرگ پیر کاردین- Pierre Cardin دنیای فشن در سال 2020
پیر کاردین درگذشت

سال 2020 برای همه‌ی صنایع عجیب بود و صنعت مد هم از این جریان دور نماند. نظر شما در رابطه با فشن در سال 2020 چه بود؟

گزارش هفته‌ی دیزاین میلان: دروازه‌ای رو به آینده
ادامه مطلب
اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه‌ی حقوق مادی و معنوی مالکیت مطالب منتشر شده بر عهده‌ی مجله‌ی کمد سارک می‌باشد، هرگونه بازنشر بدون ذکر منبع و یا ارجاع در هر شبکه‌ی اجتماعی بدون کسب اجازه، مورد پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

لینک‌های مفید
کمد سارک در شبکه‌های اجتماعی

Completing this form is to improve the content of the magazine.