|
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

پنتون؛ کمپانی رنگ‌ها

تانیا هاتفی سعید
3 آوریل 2024
موضوعاتی که به آن می‌پردازیم

پنتون (Pantone) یک کمپانی مشهور در ایالات متحده‌ی آمریکاست که در زمینه‌ی رنگ فعالیت می‌کند و به نوعی هویتش با رنگ‌ها در آمیخته است. این کمپانی با ارائه‌ی سیستم تطبیق رنگ پنتون (PMS) زبانی استاندارد برای رنگ‌ها در سراسر جهان ابداع کرد و هر سال با معرفی “رنگ سال” به شهرت خود می‌افزاید.

 شرکتی که ماهیتش با رنگ‌ها پیوند خورده است؛ بدون شک داستان رنگارنگی هم دارد. پس در این مطلب از مجله‌ی کمد سارک با ما همراه باشید تا تاریخچه‌ی شرکت پنتون را با هم مرور کنیم و با فعالیت‌های این کمپانی آشنا شویم.

تاریخچه‌ کمپانی پنتون

تاریخچه‌ی کمپانی پنتون به دهه‌ی 50 میلادی و یک شرکت چاپ و نشر بازمی‌گردد. در سال 1950 شرکتی با نام M&J توسط برادران لیواین (مروین و جسی لیواین)  تأسیس شد و فعالیت خود را در زمینه‌ی چاپ و تبلیغات آغاز کرد.

مؤسسین این شرکت، یک دانشجوی تازه فارغ‌التحصیل شده‌ی شیمی به نام لارنس هربرت را جهت توسعه و پیشرفت شرکت در امر چاپ و تبلیغات به صورت پاره‌وقت استخدام کردند.

لارنس هربرت با توجه به دانش خود در علم شیمی، توانست سیستم‌ی دقیق و یکپارچه در جهت استانداردسازی و ساده‌سازی رنگ‌ها ارائه دهد. این سیستم که برگرفته از جدول مندلیف بود، هر رنگ را با کد مخصوص به خود مشخص می‌کرد و امکان اشتباه گرفتن رنگ‌ها به خصوص در میان طراحان مد، گرافیست‌ها و… را به حداقل می‌رساند. این ایده سود قابل توجهی را برای شرکت به ارمغان آورد و سبب شد شرکتی که در اوایل دهه‌ی 1960 تنها در زمینه‌ی تولید کارت‌های رنگی برای چند شرکت لوازم آرایشی فعالیت می‌کرد، مسیر خود را تغییر دهد.

با شرایط اقتصادی موجود چطور خرید کنیم؟
ادامه مطلب

لارنس هربرت شرکت M&J را در سال 1962 از برادران لیواین خریداری کرد و نام آن را به پنتون به معنای “همه‌یرنگ‌ها” تغییر داد و در نهایت در سال 1963 اولین سیستم تطبیق رنگ را به ثبت رساند که دلیل اصلی شهرت  و موفقیت کمپانی پنتون است. 

شرکت پنتون، حدود 4 دهه بعد، به کمپانی ایکس‌رایت و به مبلغ 180 میلیون دلار فروخته شد و پس از آن در سال 2012 به شرکت داناهر فروخته شد.

رنگ پنتون

هر زمان صحبت از پنتون باشد این سوال مطرح می‌شود که رنگ پنتون چیست؟ پاسخ این است که هیچ رنگ واحد و مشخصی به نام رنگ پنتون وجود ندارد. در واقع آن‌چه به عنوان رنگ پنتون از آن یاد می‌شود، مجموعه‌ای از رنگ‌های مشخص و کدگذاری شده با سیستم تطبیق رنگ پنتون هستند.

سیستم تطبیق رنگ پنتون (PANTONE MATCHING SYSTEM)

همان‌طور که پیش‌تر نیز گفته شد، موفقیت اصلی شرکت پنتون مربوط به سیستم تطبیق رنگ یا همان Pantone Matching System است که در سال 1963 توسط هربرت ارائه شد و انقلابی در صنعت چاپ ایجاد کرد.

این سیستم را که با نام اختصاری PMS شناخته می‌شود، می‌توان زبان رسمی و جهانی رنگ‌ها در سراسر جهان تعریف کرد که در جهت مشخص کردن و استانداردسازی رنگ‌ها در کل دنیا و سهولت در روند کار طراحی و چاپ محصولات ارائه شده است و بیش از ۱۰ میلیون نفر از آن استفاده می‌کنند. در حقیقت PMS ابزاری نوآورانه است که انتخاب و بازتولید دقیق یک رنگ را در هر نقطه از جهان ممکن می‌کند و به طراحان، گرافیست‌ها، تولیدکنندگان و… فرصتی می‌دهد تا با اطمینان خاطر برای تطابق رنگی از این سیستم استفاده کنند.

راهنمای خرید شومیز مناسب
ادامه مطلب

این سیستم رنگی برای تمامی صنایع رنگ‌محور از جمله منسوجات، پوشاک، زیبایی، دکوراسیون داخلی، معماری و… قابل استفاده است و محدود به یک صنعت خاص نیست.

رنگ پنتون - لیست رنگ سبز
رنگ پنتون - لیست رنگ
رنگ پنتون - لیست رنگ زرد
رنگ های پنتون - لیست رنگ قرمز

فعالیت‌ های کمپانی پنتون

کمپانی پنتون امروزه به کسب و کارهای مختلف در عرصه‌ی طراحی، بسته‌بندی، مد، دکوراسیون، گرافیک و… جهت انتخاب رنگ سازمانی متناسب با هویت برند مشاوره می‌دهد. 

از دیگر فعالیت‌های پنتون می‌توان به پیش‌بینی ترند رنگ‌ها، گزارش‌ رنگ‌های ترندی و پرتکرار در فشن‌شوها، مشاوره رنگ محصول، روانشناسی رنگ و البته تعیین رنگ سال اشاره کرد. هم‌چنین متخصصین این شرکت برای هر فصل، پالت رنگی خاصی را نسبت به شرایط فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و… معرفی کرده و در اختیار عموم قرار می‌دهند.

رنگ سال پنتون

در سال 2000، کمپانی پنتون برای اولین بار یک رنگ را به عنوان “رنگ سال” معرفی کرد و با استقبال بی‌نظیری مواجه شد. این استقبال سبب شد تا پنتون به این کار ادامه دهد و هر سال در زمانی مشخص، یک رنگ را به عنوان رنگ سال معرفی کند. 

امروزه بخش زیادی از محبوبیت کمپانی پنتون مربوط به رونمایی از رنگ سال است. این شرکت برای  تعیین رنگ هر سال، 2 جلسه‌‌ی محرمانه با نمایندگان استانداردسازی رنگ برگزار می‌کند. این جلسات در ماه می و نوامبر و در یکی از کشورهای اروپایی برگزار می‌شوند و قوانین خاص خود را دارند؛ برای مثال مکان برگزاری جلسه، تماما سفید است تا رنگ محیط تأثیری بر انتخاب نمایندگان نگذارد.

هدف کمپانی پنتون از انتخاب رنگ سال افزایش روحیه‌ی عمومی مردم جهان به واسطه‌ی رنگ‌هاست. لازم به ذکر است که رنگ هر سال با در نظر گرفتن عوامل متعددی چون مسائل سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و… انتخاب می‌شود و مبتنی بر سلیقه‌ی شخصی نمایندگان نیست.

آشنایی با انواع کلاه باکت و معرفی بهترین استایل‌ های آن
ادامه مطلب

در حال حاضر مدیر اجرایی مؤسسه رنگ پنتون، لیتریس آیزمن، است که نقش مهمی در تعیین رنگ سال دارد. خانم آیزمن هر سال بعد از انتخاب و تعیین رنگ سال، توضیحات کوتاهی درباره‌ی علت انتخاب آن رنگ در اختیار عموم مردم قرار می‌دهد.

در پایان می‌توانید تمام رنگ‌هایی را که کمپانی پنتون از سال 2000 تا کنون به عنوان رنگ سال معرفی کرده است؛ ببینید:

رنگ های سال معرفی شده توسط کمپانی پنتون

منابع:

www.pantone.com
en.wikipedia.org

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه‌ی حقوق مادی و معنوی مالکیت مطالب منتشر شده بر عهده‌ی مجله‌ی کمد سارک می‌باشد، هرگونه بازنشر بدون ذکر منبع و یا ارجاع در هر شبکه‌ی اجتماعی بدون کسب اجازه، مورد پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

لینک‌های مفید
کمد سارک در شبکه‌های اجتماعی

Completing this form is to improve the content of the magazine.