|
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

تکنیک چاپ سیلک در مقابل چاپ دیجیتال، کدام یک بهتر هستند؟

آرزو حاجی بابایی
12 سپتامبر 2020
موضوعاتی که به آن می‌پردازیم

مد و صنعت این روزها بیش از بیش با هم عجین شده‌اند

تکنیک‌های چاپ بسیار متنوع است، اما چاپ دیجیتال و سیلک از محبوب‌ترین تکنیک‌ها و پرکاربردترین‌ها هستند.
این دو تکنیک هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارد که ما به عنوان تولید کننده بر اساس کیفیت، هزینه، زمان و بسیاری فاکتورهای دیگر، یکی از این دو تکنیک را مورد استفاده قرار می‌دهیم.

در طی چندسال گذشته، فناوری در زمینه‌های مختلف از جمله مد و لباس توسعه بسیاری پیدا کرده است. مواردی که قبلا غیرممکن و یا پر دردسر بودند به راحتی قابل انجام و اجرا شده‌اند.
تکنیک چاپ دیجیتال و تکنیک چاپ سیلک نیز از صنایع وابسته به دنیای مد و فشن هستند و در این سال‌ها به کمک دستگاه‌های جدید بسیار پیشرفت کرده‌اند.
برای مطالعه تاریخچه و تاثیرات صنعت چاپ مطلب نقش چاپ درصنعت مد و فشن را از دست ندهید.

آشنایی با چاپ سیلک
آشنایی با چاپ سیلک

آشنایی با چاپ سیلک 

چاپ سیلک از محبوب‌ترین و مطمئن‌ترین تکنیک‌های چاپ است. استفاده از این تکنیک در چند سال گذشته برای تنوع‌دهی به طرح‌ تی‌شرت‌ها رایج شده است.
چاپ سیلک به صاحبان برند این امکان را داده است که در مدت زمان به نسبت کوتاهی تعداد زیادی تی‌شرت را چاپ بزنند.

فرآیند چاپ سیلک شامل ایجاد شابلون و استفاده از آن به عنوان ابزاری برای اعمال رنگ در لایه‌های مختلف بر روی پارچه است.
در این روش لایه‌های مختلف به صورت مجزا به کمک چند شابلن مرحله به مرحله رنگ اضافه می‌کنند تا تصویر نهایی ایجاد شود. از این تکنیک برای تولید لباس با تیراژ بالا استفاده می‌شود.
لایه رنگی که در این تکنیک بر روی پارچه اعمال می‌شود، غلیظ‌تر از چاپ دیجیتال است و این امر باعث می‌شود حتی در زمینه‌های تیره کیفیت رنگ حفظ بشود و رنگ‌ها مشابه رنگ در لباس با زمینه روشن باشد.

چاپ سیلک در تولید انبوه بسیار کارآمد و مقرون به صرفه است. یکی از دلایلی که برند سارک از چاپ سیلک برای تولید محصولات خود، به ویژه چاپ تی‌شرت‌ها، از این تکنیک استفاده می‌کند کیفیت بالای این تکنیک است. محصول نهایی چاپ سیلک بسیار ماندگار است و نتیجه آن افزایش طول عمر لباس است.

مزایای چاپ سیلک:

  • یک تکنیک مقرون به صرفه برای سفارشات عمده
  • چاپ در هر نقطه‌ای از لباس که مد نظر طراح است را ممکن می‌کند
  • بر روی طیف گسترده‌ای از پارچه با جنس‌های مختلف و حتی چوب و شیشه و … قابل اجرا است
  • خروجی با کیفیت و پایدار
  • تصاویر با ماندگاری بالا
راهنمای اخذ پذیرش دانشگاه در رشته طراحی لباس (قسمت اول)
ادامه مطلب
آشنایی با چاپ دیجیتال
آشنایی با چاپ دیجیتال

آشنایی با چاپ دیجیتال

چاپ دیجیتال دوره جدیدی در زمینه چاپ را باز کرده است، که به برندها امکان چاپ به کمک کامپیوتر و به طور مستقیم روی لباس‌ها را داده است.
تعداد بیشتری از افراد امروزه از چاپ دیجیتال برای طراحی لباس‌های شخصی با تصویری منحصر به فرد استفاده می‌کنند.

چاپ دیجیتال یک فرآیند چاپ مستقیم بر روی پوشاک است که برای تیراژهای محدود و پایین انتخاب مناسبی است.
از فواید این تکنیک می‌شود به آزادی عمل برای طراح در انتخاب تصویر و پالت رنگی متنوع آن اشاره کرد. چاپ دیجیتال به طرحی اجرا شده در رایانه و با کیفیت بالا احتیاج دارد که بعد از تایید طرح به صورت مستقیم روی لباس چاپ می‌شود.

 از آنجایی که در این تکنیک هیچ شابلون و یا تنظیم دستی وجود ندارد درصد خطا در حین فرآیند چاپ کاهش پیدا کرده است و منجر به کاهش ضایعات می‌شود.
اما چاپ دیجیتال از نظر کیفیت و ماندگاری رنگ ضعیف عمل می‌کند و اگر به دنبال محصولی با طول عمر بالا هستید این تکنیک به شما پیشنهاد نمی‌شود.

مزایای چاپ دیجیتال: 

  • امکان تغییر هر چاپ و گزینه شخصی‌سازی هر طرح، حداقل هزینه برای راه اندازی طرحی جدید
  • چاپ رنگ‌های مختلف به آسانی
  • طرح به صورت برجسته نیست و کاملا مسطح
  • این تکنیک برای محصولاتی که عمر طولانی ندارد بسیار مناسب است

بررسی تفاوت‌های عمده این دو تکنیک چاپ

حجم سفارشات عاملی تاثیرگذار در انتخاب تکنیک چاپ

در زمان انتخاب نوع تکنیک مورد استفاده برای اجرای چاپ تعداد تیراژ محصول بسیار مهم است.
روند آماده‌سازی در کارگاه‌های چاپ سیلک فرآیندی زمان‌بر و دشوار است. پس برای تیراژهای پایین پیشنهاد داده نمی‌شود.
در واقع به دلیل اینکه چاپ دیجیتال فرآیند آماده‌سازی خاصی ندارد قابلیت انعطاف‌پذیری بیشتری دارد و برای محصولات با تیراژ پایین مناسب است.

نکته دیگر هزینه آماده‌سازی برای فرآیند چاپ است. در چاپ دیجیتال بدون توجه به تعداد رنگ‌هایی که هر تصویر دارد یک قیمت ثابت دارد و بر اساس متراژ چاپ شده محاسبه می‌شود.
اما در رابطه با چاپ سیلک برای هر رنگ یک شابلون نیاز است. آماده سازی این شابلون‌ها زمان‌ و هزینه زیادی صرف می‌شود.
اما، پس از ایجاد این شابلون‌ها بدون کاهش کیفیت در چاپ نهایی می‌توان از آن بارها استفاده کرد. محصولات سارک برای بسیاری از فروشگاه‌ها و شعب مستقیم آن ارسال می‌شود و تیراژ کار برای این برند تیراژ بالایی است، پس با وجود هزینه بالا در آماده سازی شابلون‌ها در چاپ سیلک کیفیت بالای این تکنیک باعث شده برای تولید محصولات این برند از چاپ سیلک استفاده شود.

خلاقیت صنعت مد و فشن در سایه بحران اقتصادی
ادامه مطلب
کیفیت در چاپ دیجیتال و چاپ سیلک
جزئیات طرح و کیفیت رنگ عاملی اثرگذار برای انتخاب تکنیک چاپ

جزئیات طرح و کیفیت رنگ عاملی اثر گذار برای انتخاب تکنیک چاپ

1) جزئیات طرح: چاپ دیجیتال به شما این امکان را می‌دهد که طرح با جزئیات فراوانی را اجرا کنید و در این زمینه بسیار قوی‌تر از چاپ سیلک عمل می‌کند.
در نتیجه اگر طرح شما جزئیات فراوان و نوشته با فونت ریز دارد چاپ دیجیتال یک تصمیم درست است.
در چاپ دیجیتال با توجه به چاپ مستقیم تصویر بر روی پارچه کیفیت فایل و طرح بسیار مهم است چرا که اگر وضوح کافی نداشته باشیم ممکن برخی از جزئیات به درستی منتقل نشود.

2) یکی از اشکالات تکنیک چاپ دیجیتال عدم شفافیت رنگ‌ها است. در چاپ سیلک با توجه به اینکه رنگ‌ها به صورت دستی آماده می‌شوند تصاویر بسیار زنده و پرشور هستند.
در کل می‌توان گفت نتیجه چاپ سیلک تصویری زنده با رنگ‌های شاد و طبیعی است.
در چاپ سیلک اگر فرآیند ترکیب رنگ و تثبیت آن به درستی انجام شود محصول نهایی چاپی با کیفیت و با ماندگاری بالا به مصرف کننده ارائه می‌کند.
اغلب رنگ‌های استفاده شده توسط برند سارک دوستدار محیط زیست هستند، در رابطه با آثار محیطی نیز پایدار و دوستدار طبیعت است.
متاسفانه در این زمینه رنگ‌های استفاده شده در تکنیک چاپ دیجیتال آثار مخرب محیط زیستی به همراه دارند و هنوز در این زمینه نیاز به تحقیق احساس می‌شود تا رنگ‌های با کیفیت و مناسب‌تری برای این تکنیک چاپ ارائه شود.

نوع پارچه و تکنیک چاپ
تاثیر جنس پارچه مورد استفاده در انتخاب نوع تکنیک چاپ

تاثیر جنس پارچه مورد استفاده در انتخاب نوع تکنیک چاپ

جنس و نوع پارچه مورد استفاده ما در انتخاب تکنیک بسیار مهم است.
چاپ سیلک روی هر جنس پارچه از صد در صد پنبه تا نایلون قابل اجرا است. البته هر چه در صد پنبه پارچه بالاتر باشد کیفیت بهتری را ارائه می‌دهد.
اما در چاپ دیجیتال برای افزایش ثبات به وجود الیاف مصنوعی در پارچه نیازمندیم و هرچه الیاف مصنوعی بیشتری در پارچه شما باشد کیفیت بهتری را از چاپ دیجیتال خواهید دید.
غالب لباس‌های سارک از الیاف طبیعی و پنبه هستند پس کیفیت چاپ سیلک بر روی آن‌ها بسیار بالا و مورد قبول است. برای آشنایی با پارچه و ویژگی آن‌ها به شما پیشنهاد می‌کنیم مطلب آشنایی با الیاف و ویژگی‌های آن را از دست ندهید.

کیفیت چاپ سیلک و چاپ دیجیتال
سرعت انجام فرآیند چاپ و میزان هزینه نهایی هر تکنیک چاپ

سرعت انجام فرآیند چاپ و میزان هزینه نهایی هر تکنیک چاپ

چاپ سیلک هنوز تکنیک محبوب برای برندهای لباس است و جز پرکاربردترین فرآیندها است.
اما چاپ دیجیتال به گزینه اصلی برای تولیدات محدود و در تیراژ پایین است. چرا که چاپ دیجیتال بسیار ارزان و ساده است.
در چاپ سیلک به تعداد رنگ‌هایی که در تصویر است به شابلون نیاز داریم و فرآیند تنظیم و آماده سازی این شابلون‌ها چون به صورت دستی انجام می‌شوند هزینه بالایی را برای برندها به همراه دارد و با افزایش تعداد رنگ این هزینه افزایش می‌یابد.

بلا، زیبا‌رویی با نقاب
ادامه مطلب

پس تصاویر با جزئیات و لایه‌های رنگی زیاد در تکنیک چاپ سیلک مناسب نیست. اما در چاپ دیجیتال تنها یک هزینه در یافت می‌شود و آن هم بر اساس متراژ چاپ شده است و کافی لباس بر روی یک صفحه ثابت و چاپ انجام شود.

زمان مورد نیاز برای چاپ هر محصول

عامل مهم دیگری که باید به آن توجه کرد زمان صرف شده در طی فرآیند چاپ است.
اگر به دنبال تکمیل یک پروژه در مدت زمان کوتاهی هستید باید به سراغ چاپ دیجیتال بروید، چرا که در این روش می‌توانید در زمان کوتاه محصول را برای چاپ ارسال کنید.
در این روش آماده سازی از قبل وجود ندارد. همان طور که قبلا هم گفته شد روند چاپ سیلک پیچیده است و آماده‌سازی شابلون‌ها زمان قابل توجهی را از شما خواهد گرفت. اما پس از تهیه شابلون‌ها فرآیند چاپ زمان زیادی را از شما نمی‌گیرد.

کیفیت در تکنیک چاپ
کیفیت عاملی تاثیرگذار برای انتخاب تکنیک چاپ

کیفیت عاملی تاثیر‌گذار برای انتخاب تکنیک چاپ

وقتی به سراغ کیفیت محصول نهایی می‌رویم بدون شک از نظر کیفیت چاپ، تکنیک سیلک با اختلاف بسیار زیاد بهتر از چاپ دیجیتال است.
چرا که جوهر استفاده شده در چاپ سیلک جذب پارچه می‌شود و ماندگاری بالاتری خواهد داشت. همچنین تصویر ایجاد شده با کیفیت‌تر نیز خواهد بود.
لبه و حاشیه تصاویر در چاپ سیلک به دلیل کیفیت بالای شابلون‌ها بسیار صاف و تمیز خواهد بود و لبه کار تمیز چاپ می‌شود، اما در چاپ دیجیتال شاهد وجود پیکسل‌های ریز در حاشیه تصاویر هستیم.

ماندگاری بالای چاپ سیلک

در چاپ دیجیتال رنگ و جوهر جذب لباس نمی‌شود و تصویر به طور مستقیم روی پارچه قرار می‌گیرد، این امر باعث می‌شود چاپ با سرعت بیشتری رنگ خود را از دست بدهد.
در نتیجه برندهای لباس از جمله سارک که کیفیت محصول نهایی یکی از عوامل مهم و تاثیرگذار برای آن‌ها است استفاده از تکنیک چاپ سیلک را انتخاب می‌کنند تا ترکیب کیفیت بالای پارچه و چاپ ماندگار محصولی با عمر مفید بالا باشد.

اشتراک گذاری
دیدگاهتان را با ما با اشتراک بگذارید :

کلیه‌ی حقوق مادی و معنوی مالکیت مطالب منتشر شده بر عهده‌ی مجله‌ی کمد سارک می‌باشد، هرگونه بازنشر بدون ذکر منبع و یا ارجاع در هر شبکه‌ی اجتماعی بدون کسب اجازه، مورد پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

لینک‌های مفید
کمد سارک در شبکه‌های اجتماعی

Completing this form is to improve the content of the magazine.