|
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

فنگ شویی چیست و چه کاربردی دارد؟

فریناز غفاری
18 مارس 2024
موضوعاتی که به آن می‌پردازیم

فنگ شویی (به انگلیسی: Feng Shui و به چینی: 風水 ) یک فلسفه، شبه علم و باور چینی باستانی است و به معنای “راه باد و آب” است. این باور ریشه در تائوئیسم اولیه دارد؛ اما امروزه هم‌چنان محبوب است و در سراسر چین و حتی فرهنگ‌های غربی نیز گسترش یافته است. فنگ شویی از باور تائوئیست به چی یا نیروی حیاتی که در همه چیز ساکن است نشأت می‌گیرد و در دکوراسیون داخلی و طراحی محیط، برای ایجاد تعادل و هماهنگی انرژی استفاده می‌شود. این علم به مبانی و کیفیت‌ انرژی‌های محیط زندگی انسان توجه دارد و به باور اکثر مردم موجب سلامتی، شادی، موفقیت، هماهنگی و به‌ طور کلی تعادل نیروی چی یا همان انرژی می‌شود.

فنگ شویی موجب سلامتی، شادی، موفقیت میشود.

فنگ شویی چیست؟

فنگ‌شویی در لغت به معنای باد و آب است. در فرهنگ آسیای شرقی اعتقاد بر این است که اگر باد و آب با هم متحد شوند، سلامتی و محصول خوب به‌ دست می‌آید. فلسفه‌ی فنگ شویی نیز در اصل هنر قرار دادن هر وسیله بر جای صحیح خود است و بر این اصل تکیه دارد که محیط اطراف می‌تواند تأثیر قابل توجهی بر شادی، سلامتی و روند زندگی داشته باشد؛ چرا که هماهنگی انسان با محیط، رسیدن به موفقیت را در پی دارد. بنابراین اهمیت بخشیدن به چیدمان و طراحی مناسب فضاها برای جریان صحیح انرژی، موازنه و هماهنگی آن با افرادی که در این محیط زندگی می‌کنند، از اصول اساسی فنگ شویی است. هدف اساسی این شبه علم افزایش نشاط، آرامش و تعادل در زندگی است.

فنگشویی امروزه به عنوان یک روش طراحی و تنظیم فضاها به کار میرود.

کاربرد فنگ شویی چیست

فنگ‌شویی کاربردهای متنوعی دارد و در برخی از زمینه‌ها و فضاها مورد استفاده قرار می‌گیرد. در ادامه به برخی از کاربردهای فنگ شویی اشاره می‌کنیم:

طراحی دکوراسیون داخلی و معماری

 یکی از کاربردهای اصلی فنگ شویی در طراحی داخلی و معماری است. با استفاده از اصول فنگ‌شویی، می‌توان فضاها را به گونه‌ای طراحی کرد که تعادل انرژی و هماهنگی میان اجزا و عناصر اتاق فراهم شود؛ مثلا در طراحی یک خانه، می‌توان با استفاده از الگوها و نمادهای فنگ شویی، فضای زندگی را آرامش‌بخش و متعادل کرد.

محل کار و اداره

فنگ شویی در محیط‌های کاری و اداری نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. طراحی فضاهای کاری به گونه‌ای که انرژی مثبت و خلاقیت را تقویت کند و به کارکنان آرامش و رضایت ببخشد، از اهداف فنگ‌شویی در این زمینه است.

آرامش و روانشناسی

فنگ شویی به عنوان یک روش مؤثر در بهبود آرامش فکری و روانی مورد استفاده قرار می‌گیرد. طراحی فضاهایی که با توجه به اصول فنگ شویی صورت گیرد، می‌تواند به کاهش استرس، افزایش تمرکز و بهبود کیفیت آرامش در زندگی کمک کند.

هتل‌ها و اماکن تفریحی

فنگ شویی در طراحی هتل‌ها، اماکن تفریحی و رستوران‌ها نیز کاربرد دارد. ایجاد فضاهایی که با توجه به اصول فنگ شویی سازگار باشند، می‌تواند تجربه‌ی اقامت و سرگرمی مهمانان را بهبود بخشد و آن‌ها را به آرامش و رضایت بیشتری طی سفرشان دعوت کند.

فضاهای طبیعی و باغ‌ها

 اصول فنگ شویی می‌تواند در طراحی باغ‌ها و فضاهای طبیعی به توازن بین عناصر مختلف مانند آب، سنگ، درختان و گیاهان کمک کند و فضاهایی آرامش‌بخش و هماهنگ با طبیعت ایجاد کند.

بسیاری معتقدند امپراطور فو هسی اولین نفر بود که فنگ شویی را تعریف کرد.

افسانه ‌‌‌ای محلی از ظهور علم فنگ شویی

هزاران سال پیش، مردم چین درک کردند که برای بهبود کیفیت زندگی خود نباید با طبیعت درگیر شوند؛ بلکه باید با آن هماهنگ شوند. علم فنگ شویی به این زمان برمی‌گردد یعنی تقریبا ۴۰۰۰ سال قبل از میلاد. در آن زمان، زندگی در منطقه‌ی اطراف رودخانه‌ی لو(Loue) در چین باستان به طور قابل توجهی رشد کرده بود؛ اما سیلاب‌های مکرر رودخانه باعث بروز خسارت‌های زیادی به محصولات کشاورزی می‌شد. در همان دوره، مردی به نام فو هسی (Fu Hsi) روزها و شب‌ها روی قله‌های کوه نشسته و به مسیر رودخانه نگاه می‌کرد. او در نهایت راهی برای اصلاح مسیر رودخانه پیدا کرد و توانست برای همیشه به سیلاب‌ها پایان دهد. پس از مدتی، فو هسی به عنوان امپراتور منطقه شناخته شد. بسیاری او را بنیانگذار فنگ شویی می‌دانند و معتقدند که جرقه‌های اولیه‌ی این علم در همان دوره و توسط این فرد زده شد؛ به این صورت که یک روز، هنگامی که فو هسی در کنار رودخانه‌ی لو در حال مراقبه بود، لاک‌پشت عظیمی را دید که از آب بیرون می‌آمد. وقتی لاک‌پشت را از نزدیک مشاهده کرد، متوجه نقش‌های هندسی روی لاک آن شد. این نقش‌ها در یک مربع ۹ خانه، که بعدها به “مربع جادویی” معروف شد، قرار گرفته بودند. ترتیب قرارگیری این نقش‌ها به گونه‌ای بود که مجموع آن‌ها از هر طرف (عمودی و افقی) برابر با ۱۵ می‌شد. این کشف، امپراتور را شگفت‌زده کرد و او به فکر فرو رفت و در نهایت، این تفکر طولانی منجر به ایجاد علم فنگ شویی شد.

تاریخچهی فنگ شویی به ۵۰۰۰ سال قبل از میلاد و دوران ساکنان YangShao برمیگردد.

تاریخچهی اصلی فنگ شویی

اما فنگ شویی در اصل یک روش و هنر قدیمی است که در چین برای ایجاد تعادل و هماهنگی در فضاها و زندگی استفاده می‌شد. این باور مدت بسیار طولانی است که در چین وجود دارد و به عنوان یکی از جواهرات فرهنگی این کشور شناخته می‌شود، پس تاریخ دقیقی برای شروع این باور در دسترس نیست؛ اما در برخی منابع ذکر شده است که تاریخچه‌ی آن به ۵۰۰۰ سال قبل از میلاد و دوران ساکنان YangShao برمی‌گردد؛ یعنی زمانی که چینی‌ها از روش‌های خاصی استفاده می‌کردند تا انرژی‌های طبیعی را در محیط زندگی خود متعادل سازند. در برخی از اولین ارجاعات به فنگ‌شویی نیز، آن را به سلسله‌ی Zhou (۱۱۲۲ سال قبل از میلاد) نسبت داده‌اند، زمانی که از این روش برای تعیین مکان‌های ایده‌آل برای دفن مردگانشان استفاده می‌شد.

کتاب‌ها و متون بسیاری در مورد اصول و قواعد فنگ شویی نیز نوشته شده‌ است. یکی از مهم‌ترین آثار در این زمینه کتاب “I-Ching” است که به عنوان دایرةالمعارف فنگ شویی محسوب می‌شود. اما اولین کتاب در زمینه‌ی فنگ شویی توسط Guo Pu با نام “The Book Of Burials” یا “کتاب دفن” نوشته شده است. این کتاب اولین و معتبرترین منبع آموزه‌های فنگ شویی و اولین کتابی است که به مفهوم این باور در تاریخ چین پرداخته است. Guo Pu یک عارف تائوئیست، گردآورنده‌ی داستان‌های عجیب، ویراستار متون قدیمی و مفسر فرهیخته‌ای بود که اولین بار از نظر تاریخی فنگ شویی را تعریف کرد؛ بنابراین به عنوان پدر فنگ شویی شناخته می‌شود.

در قرن بیستم، فنگ شویی فراتر از آسیا رفت و به فضاهای بین‌المللی راه پیدا کرد. این علم به عنوان یک روش طراحی و تنظیم فضاها در ساختمان‌، محل کار، باغ‌ و فضاهای عمومی شناخته شد. طراحان داخلی و معماران در سراسر جهان از اصول فنگ شویی برای بهبود کیفیت زندگی و ایجاد تعادل در محیط‌ استفاده کردند و این روش به تدریج مورد قبول بسیاری از افراد قرار گرفت. از زمان قدیم تا به امروز، فنگ‌شویی به عنوان یک روش محبوب و مورد توجه در طراحی فضاها و تنظیم انرژی محیطی شناخته می‌شود. اصول این هنر در بسیاری از فضاها و طرح‌های معاصر، به‌ کار برده می‌شود.

سایز عرضی کفش چیست؟
ادامه مطلب

اصول هنر فنگ شویی چیست؟

اصول فنگ شویی شامل بررسی و تعیین جهت‌ و جایگاه مناسب، انتخاب و تنظیم رنگ‌ها، وجود مواد و عناصر طبیعی و مدیریت جریان انرژی در فضاست. با استفاده از این اصول، می‌توان کیفیت زندگی را بهبود داده و انرژی مثبت را افزایش داد و تعادل در محیط زیست یا زندگی را ایجاد  کرد. آنجی چو، یکی از بنیا‌گذاران مدرسه‌ی فنگ شویی طراحی ذهنی، نویسنده و مجری مشترک پادکست فضاهای جامع، می گوید: «ایده‌ی فنگ شویی ارتباط و زندگی در هماهنگی با دنیای طبیعی است. فنگ شویی این کار را با اتصال آسمان و زمین یا معنویت و امور دنیوی انجام می دهد و از دنیای مادی ما برای دستکاری یک انرژی ناملموس، استفاده می کند. به عبارت عملی‌تر، فنگ شویی شامل استفاده از محیط فیزیکی برای هدایت جریان چی یا انرژی در یک فضا است و این می تواند به همه چیز مربوط باشد؛ از مبلمان ما تا رنگ‌ها و ویژگی‌های معماری.

جانیس سوگیتا، طراح داخلی متخصص در فنگ شویی می گوید: «خانه‌ای با سقف‌های زاویه‌دار، گوشه‌های تیز، راه پله‌ای که مستقیما به در ورودی اشاره می کند، همه راه‌های مختلفی هستند که چی می تواند روی ساکنان تأثیر منفی بگذارد. پس باید به اصول فنگ شویی دقت شود تا  یک زندگی پر از انرژی مثبت داشت.”

 در ادامه به بررسی ۵ اصل اساسی فنگ شویی می‌پردازیم:

موقعیت فرماندهی در فنگ شویی

۱. خود را در موقعیت فرماندهی قرار دهید.

اگرچه فنگ شویی می‌تواند مفهومی بسیار پیچیده باشد، اما تأثیرگذارترین راه برای شروع، ساده‌ترین راه است: استفاده از موقعیت فرماندهی. این موقعیت، در اصل مکانی است که می‌خواهید بیشتر وقت خود را در آن نقطه سپری کنید. در حالت ایده‌آل، شما باید از این نقطه به درب دید واضح داشته باشید. هم‌چنین مناسب‌ترین مکان برای قرار دادن نماد‌های فنگ شویی مثل عود و مجسمه‌ی بودا، موقعیت فرماندهیِ هر اتاق است.

به گفته‌ی چو، موقعیت فرماندهی بر نحوه‌ی قرارگیری شما در یک فضا بستگی دارد. هنگامی که در خانه‌ی خود روی تخت، پشت میز یا جلوی اجاق گاز هستید، طوری قرار بگیرید که درب در محدوده‌ی دید شما قرار گیرد، بدون این‌که مستقیم جلوی آن باشید. قرار گرفتن در این حالت به شما امکان این را می‌دهد تا آرام باشید و بتوانید به بهترین شکل بخوابید و کار یا آشپزی کنید. چو در توضیح اهمیت این سه مکان می‌گوید: “تخت شما نشان‌دهنده‌ی شخصیت شماست، میز تحریر شما نشان‌دهنده‌ی شغل شما و اجاق گازتان نشان‌دهنده‌ی منابع و امور مالی شما و نحوه‌ی تغذیه‌تان است.”

نقشهی Bagua در فنگ شویی

۲. یک نقشه‌ی Bagua در معرض دیدتان قرار دهید.

پس از این که بر موقعیت فرماندهی مسلط شدید، زمان خوبی است که از نقشه‌ی Bagua یا پاگوا استفاده کنید.  نقشه‌ی باگوا در اصل توشه‌ی انرژی فنگ‌شویی است و از یک ماندالا با هشت ناحیه و با یک مرکز مشترک تشکیل شده است؛ می‌توانید آن را مربعی با 9 قسمت نیز در نظر بگیرید. هر قسمت نمایانگر بخشی از زندگی شماست: ثروت، شهرت، عشق، خانواده، سلامتی، کودکان و خلاقیت، دانش شغلی و موفقیت، افراد مفید و سفر.

در این نقشه هر قسمت با هر منطقه از خانه‌ی شما مطابقت دارد. مکاتب مختلف فنگ شویی روش‌های خاص خود را برای ایجاد نقشه‌ی باگوا دارند که از نظر پیچیدگی با هم متفاوت است؛ برای مثال، در یک مدرسه‌ی فنگ شویی که بر ستاره‌شناسی تأکید دارد، نقشه‌ی باگوا هر سال تغییر می کند. در مکتب فکری چو، نقشه‌ی باگوا بر اساس درب ورودی ترسیم می‌شود.

اما به طور کلی، منطقه‌ی شغلی و موفقیت در پایین نقشه و منطقه‌ی شهرت در بالای نقشه واقع شده‌اند. سلامت نیز در مرکز قرار دارد. چو خاطرنشان می‌کند، مهم است که سعی کنید روی همه‌ی مناطق باگوا به طور همزمان تمرکز نکنید؛ در عوض، یک تا سه مورد را انتخاب کنید و واقعا روی آن چندتا تمرکز کنید. چگونه؟ با جنبه‌های کاربردی و دکور خانه بر اساس فنگ شویی و استفاده از عناصر خاص.

تاثیر عناصر متفاوت در فنگ شویی

۳. از عناصر مختلف برای تقویت منطقه‌ی باگوا استفاده کنید.

هر یک از نه منطقه‌ی Bagua با رنگ‌ها و اشیاء خاصی مرتبط است که می توانید از آن‌ها برای تقویت یا پشتیبانی هر منطقه استفاده کنید. فنگ شویی از عناصر مشخص‌شده در تائوئیسم استفاده می‌کند: آتش، خاک، فلز، آب و چوب. هر عنصر با رنگ، شکل، فصل و ویژگی‌های خاصی مرتبط است:

 • عنصر آتش:

 چو می‌گوید: “عنصر آتش در مورد شناخت شما، الهام شما، و این‌که مردم شما را چگونه می‌بینند است. این رنگ قرمز است. هم‌چنین می‌تواند در اشیایی مانند شمع یا لامپ استفاده شود.” آتش با قسمت شهرت نقشه‌ی Bagua مرتبط است؛ بنابراین برای پرورش آن منطقه، می توانید از عناصر قرمز و شمع‌ها در خانه‌ی خود استفاده کنید.

 • عنصر زمین:

 عنصر زمین نحوه‌ی حمایت و ثبات شماست. این رنگ با رنگ‌های خاکی مانند زرد، قهوه‌ای و نارنجی مرتبط است و می تواند در اشیاء خاکی مانند مجسمه، سنگ یا کریستال‌ها ظاهر شود.

 • عنصر فلز:

بر اساس باور چو، عنصر فلزی در نحوه‌ی برقراری ارتباط و هم‌چنین شادی شما تأثیرگذار است. می‌توان آن را در رنگ‌های سفید، خاکستری و نقره‌ای یا در اشیاء فلزی مانند زنگ‌های فلزی یافت.

 • عنصر آب:

 آب نماد شغل و خرد شماست. با کمال تعجب، این رنگ سیاه است. می توانید از آب واقعی در منزل استفاده‌ کنید تا انرژی این قسمت را به دست آورید؛ مانند یک آب‌نمای کوچک در خانه.

 • عنصر چوب:

آخرین عنصر چوب است: “چوب آغازی جدید است، خانواده است، شفابخش است و مانند بهاری تازه، شروع‌کننده است.” رنگ‌های آن سبز و آبی است و می‌توان عنصر چوب را در خانه با درختان یا گیاهان سبز و زنده نشان داد.

اما همان‌طور که در بالا ذکر شد، عناصر زمینی تنها نیمی از معادله‌ی فنگ شویی هستند. نیمه‌ی دیگر این باور، انرژی‌ها هستند: یین و یانگ.

یین و یانگ در فنگشویی

۴. با انرژی‌های یین و یانگ به تعادل برسید.

این اصل بر اساس تعادل دو نیروی متضاد یین و یانگ استوار است. یین نیروی مربوط به تاریکی، سکوت و آرامش است در حالی که یانگ نیروی مربوط به روشنایی، فعالیت و پویایی است. در فنگ شویی، تلاش می‌شود تا تعادل بین این دو نیرو در فضا حفظ شود. جالب است بدانید که این اصل در معماری کاربردهای فراوانی دارد. اگر می‌خواهید یک فضای آرام و متمرکز ایجاد کنید از پرتوهای تیره به خصوص در مبلمان و فرش استفاده کنید و اگر می‌خواهید فضایی پر انرژی داشته باشید از پرتوهای روشن و شیشه و مرمر در فضا استفاده کنید. فنگ شویی هنر تعادل بین این دو انرژی است.

به گفته‌ی چو، تعادل یین و یانگ یکی از جنبه‌های کلیدی فنگ شویی است: “یین و یانگ روشی فلسفی برای نگریستن به قطبیت‌ها یا دوگانگی‌ها در جهان است. در این اصل یکی بدون دیگری نمی‌تواند وجود داشته باشد. یین نشان دهنده‌ی انرژی زنانه است و با چیزهایی مانند شب و رنگ سیاه مرتبط است، در حالی که یانگ انرژی مردانه را منعکس می‌کند و در چیزهایی مانند خورشید و رنگ سفید یافت می‌شود. مانند عناصر ذکر شده در پاراگراف قبل، هر ناحیه‌ی باگوآ باید بر انرژی یین یا یانگ نیز تأکید کند.”

ارتبط فنگ شویی با ستارهشناسی و طالعبینی

۵. ارتباط فنگ شویی با ستاره‌شناسی را دریابید.

استایل گنگ چیست؟
ادامه مطلب

 فنگ‌شویی پیوندهای عمیقی با دیگر فلسفه‌های تائوئیستی از جمله ستاره‌شناسی دارد. چو می‌گوید: “ستاره‌شناسی سرنوشت و طالع شما را بر اساس تولدتان مشخص می‌کند. فنگ‌شویی می‌تواند به شما اجازه دهد تا با انتخاب‌هایی که در زندگی خود انجام می‌دهید، سرنوشت خود را تغییر دهید.” چو چندین سیستم مختلف ستاره‌شناسی را توصیف می‌کند که تمرین‌کنندگان در ارتباط با فنگ‌شویی از آن‌ها استفاده می‌کنند، از جمله چهار ستون، هشت عمارت و نه ستاره‌ی Ki.

همراه با فنگ‌شویی، روش‌های مختلف طالع‌بینی می‌تواند به تمرینات تعادل انرژی چی کمک کند تا اطلاعات بیشتری در مورد ویژگی‌های ذاتی عناصر جمع‌آوری کنید و تعادل را با سایر افراد  در خانه پیدا کنید.

مواردی که در فنگ شویی تاثیر مثبت دارند

دیگر موارد تأثیرگذار در فنگ شویی

موارد دیگری وجود دارد که بر فنگ‌شویی تأثیر زیادی می‌گذارند؛ این موارد عبارتند از:

 • باغچه و تراس

طبق فنگ‌شویی، باغچه و تراس از اهمیت بسیاری برخوردارند. طبیعت و ارتباط ما با آن تأثیر قابل توجهی بر حالت روحی و انرژی ما دارد. بنابراین، ایجاد فضاهای سبز و زیبا در اطراف خانه و توجه به طراحی مؤثر باغچه و تراس می‌تواند انرژی مثبت را به محیط زندگی اضافه کند.

 • جریان انرژی (چی) و جریان آب (شی)

در فنگ‌شویی، نحوه جریان انرژی و آب در فضاها بسیار مهم است. جریان انرژی باید به صورت آزاد و بدون مانع در فضاها جریان یابد. هم‌چنین، نحوه‌ی جریان آب در داخل و خارج از خانه نیز تأثیرگذار است و باید به طور مؤثر مدیریت شود.

 • مکان قرارگیری اشیاء

مکان قرارگیری اشیاء و وسایل در فضاها نقش مهمی در فنگ‌شویی ایفا می‌کند که شامل چیدمان مبلمان، میزها، تخت خواب و سایر اشیاء است. بر اساس اصول فنگ‌شویی، چیدمان مؤثر اشیاء می‌تواند جریان انرژی را بهبود بخشیده و حس آرامش و تعادل را در فضاها ایجاد کند.

 • آینه‌ها

آیینه در فنگ‌شویی به عنوان ابزاری برای جذب، جابه‌جایی و تغییر جهت انرژی استفاده می‌شود. آینه‌ها قادرند فضا را بزرگ‌تر نمایان کنند، دیوارها را صاف سازند یا فضا را پنهان کنند. در فنگ‌شویی، آینه‌ها معمولا به شکل دایره یا هشت ضلعی طراحی می‌شوند. یک نکته‌ی مهم درباره‌ی استفاده از آینه‌ها در فنگ‌شویی این است که آینه‌ها باید کامل و بدون شکاف باشند تا اشیا را به قسمت‌های مجزا تقسیم نکنند.

 • رنگ‌ها

رنگ‌ها نیز در فنگ‌شویی نقش مهمی دارند. هر رنگ دارای انرژی و تأثیر خاصی است که می‌تواند بر حالت روحی و انرژی ما تأثیر بگذارد. در فنگ‌شویی، استفاده از رنگ‌های مناسب و هماهنگ در فضاها می‌تواند احساس آرامش، انرژی مثبت و تعادل را تقویت کند.

 • عدم اشغال فضا

فضاهای شلوغ و اشغال‌شده می‌توانند جریان انرژی را متوقف کنند و به عدم تعادل در زندگی افراد منجر شوند. بنابراین، در فنگ‌شویی به تمیز کردن و بهبود فضاهای شلوغ و از بین بردن اشغال‌های غیرضروری تأکید می‌شود.

به طور کلی، فنگ‌شویی یک روش است که در طراحی محیط زندگی و فضاهای داخلی استفاده می‌شود. برخی از اصول فنگ‌شویی ممکن است بر اساس باورهای شخصی و متفاوتی تفسیر شود و نتایج ممکن است بر اساس شرایط مختلف متفاوت باشد.

سمبلهای فنگ شویی چه هستند؟

فنگ‌شویی باور دارد که نمادها و روش‌های قرارگیری مختلف می‌توانند جریان انرژی مثبت و خوشبختی را در خانه به وجود آورند. اگر جریان انرژی بسیار سریع باشد، نمی‌توانید از آن‌ها بهره‌ ببرید. اگر جریان انرژی کند باشد، رونق خانه از بین می‌رود؛ پس تعادل، کلید اصلی این باور است. می‌توان از نمادهای این شبه‌علم برای رسیدن به تعادل استفاده کرد. ضمن تأکید بر این‌که این نمادها ممکن است خرافی باشند و هیچ دلیل علمی در استفاده از آن‌ها وجود ندارد؛ در ادامه به برخی از نمادهایی که طبق باور چینی‌ها باعث آرامش می‌شوند، اشاره می‌کنیم:

نمادهای گل

علاوه بر زیبایی و شادابی که به خانه می‌بخشند، گل‌ها زیبایی و آرامش را به زندگی اضافه می‌کنند. در فنگ‌شویی، گل‌های تازه خوشبختی و شادی را به خانه می‌آورند؛ اما از آن‌جا که نمی‌توان همیشه گل تازه در خانه نگه داشت، استفاده از تصاویر گل یا گل‌های ابریشمی یک جایگزین عالی است.

نماد بودا

بودا نماد صلح، ثروت و خوش شانسی در علم فنگ‌شویی است. وقتی درگیر یک زندگی پرسرعت و پرهیاهو هستید، نیاز به چیزی دارید که آرامش را به زندگی شما بیاورد؛ بنابراین، با تصویر بودا می‌توانید انرژی مثبت خانه‌ی خود را افزایش دهید.

نماد اسب

اسب‌ها همیشه به عنوان تصویر سنتی ثروت و موفقیت پرطرفدار بوده‌اند. در فنگ‌شویی، اسب‌ها نیز آزادی و سرعت را نمایش می‌دهند. تصاویر اسب‌ اغلب در دفاتر و کسب و کارها استفاده می‌شود. طبق باورهای فنگ‌شویی، کسانی که به دنبال شهرت هستند باید نمادهای اسب را در جنوب و شمال اتاق قرار دهند تا آینده‌ی شغلی روشن‌تری داشته باشند.

نماد درخت جواهر

از نظر نمادهای فنگ شویی، درخت جواهر بهترین افزوده برای خانه‌ها است. آن‌ها به طور سنتی از جواهرات مختلفی تشکیل شده‌اند که هر کدام اهداف خاص خود را دارند. یک درخت جواهر یشم می‌تواند به عنوان درمانی برای سلامتی استفاده شود؛ در حالی که یک درخت رزکوارتز می‌تواند به عنوان درمانی برای عشق استفاده شود.

نماد اژدها

نمادهای اژدها در فنگ‌شویی برای نمایان کردن قدرت به کار برده می‌شوند. در باور فنگ‌شویی، اژدها انرژی یانگ یا مذکر را تداعی می‌کند. طبق باورهای فنگ‌شویی، اژدهای سبز در شرق می‌تواند برای حفظ سلامتی مفید باشد و اژدهای طلایی در خانه‌ی شما می‌تواند ثروت و فراوانی بیاورد.

نماد لاک‌پشت محافظ

لاک‌پشت یکی از قوی‌ترین نمادهای حفاظتی در فنگ‌شویی است؛ به عنوان یک حیوان فرازمینی شناخته می‌شود و یکی از نمادهای محافظ اصلی انرژی فنگ‌شویی است. استفاده‌ی اصلی از لاک‌پشت‌ها در فنگ‌شویی نمادی از حفاظت از هرگونه انرژی منفی است.

نماد قورباغه

قورباغه در فرهنگ چینی به عنوان نمادی از ثروت شناخته می‌شود. گفته می‌شود قورباغه در فنگ‌شویی سلامتی، ثروت و پیشرفت را به خانه‌های کسانی که به آن‌ها نیاز دارند، می‌آورد.

انواع مختلف فنگ شویی ؟

انواع مختلف فنگ شویی

چندین نوع فنگ‌شویی براساس سیستم‌ها و روش‌های مختلفی توسعه یافته است. در ادامه به برخی از انواع فنگ‌شویی معروف اشاره می‌کنم:

 فنگ‌شویی باگوا:

این نوع فنگ‌شویی بر اساس اصول باغ و گیاهان در طبیعت بنا شده است. مرکزیت در این سیستم بر ایجاد تعادل بین انرژی‌های یین و یانگ و هماهنگی با جریان چرخشی این دو اصل قرار دارد. استفاده از نمادها و سمبل‌های باغی مانند برگ‌ها، گل‌ها و میوه‌ها برای تعادل و هماهنگی در فضاها از جمله ویژگی‌های این نوع فنگ‌شویی است.

 فنگ‌شویی ترادیشنال (سنتی):

فنگ‌شویی ترادیشنال بر اصول و تکنیک‌های کلاسیک فنگ‌شویی چینی تأکید دارد. استفاده از الگوها، سمت‌ها و سنجش‌ها برای تعادل و هماهنگی در فضاها بسیار مهم است. این نوع فنگ‌شویی از نمادها و شکل‌های خاصی استفاده می‌کند که به تعادل و توازن انرژی در فضاها کمک کنند.

ناک‌ آف چیست؟
ادامه مطلب

فنگ‌شوییِ فنگ شی

این نوع فنگ‌شویی مبتنی بر اصولی است که در کتاب “I Ching” یا “کتاب تغییرات” گفته شده‌اند. فنگ‌شویی فنگ شی بر تعادل بین پنج عنصر طبیعی (آب، آتش، خاک، فلز و چوب) تمرکز دارد. استفاده از رنگ‌ها، شکل‌ها و المان‌های مرتبط با هر عنصر برای تنظیم انرژی و جریان در فضاها بسیار مهم است.

فنگ‌شویی مدرن:

فنگ شویی مدرن به سبک و روش‌های معاصری از فنگ‌شویی اشاره دارد که علاوه بر اصول سنتی، از اصول و الگوهای مدرن نیز بهره می‌برد. در این نوع فنگ‌شویی، توجه بیشتری به جنبه‌هایی مانند طراحی داخلی و دکوراسیون، استفاده از تکنولوژی، بهینه‌سازی فضا و تأثیرات روان‌شناختی رنگ‌ها و نورپردازی می‌شود. هدف از فنگ‌شویی مدرن ایجاد فضاهایی است که علاوه بر تعادل انرژی، سلامت و آرامش را برای ساکنین فراهم کند.

این تنها چند نمونه از انواع فنگ‌شویی هستند و هر یک دارای روش‌ها، تکنیک‌ها و فلسفه‌های خاص خود هستند. هم‌چنین، معمولا برای اجرای یک فنگ‌شویی موفق، نیاز به دانش و تجربه در زمینه‌ی طراحی داخلی و هماهنگی با فضاها و انرژی‌ها وجود دارد.

تاثیر رنگها در فنگ شویی چیست

تأثیر رنگها در فنگ شویی

رنگ‌ها در فنگ‌شویی نقش بسیار مهمی در ایجاد تعادل انرژی و احساس آرامش و هماهنگی در فضاها دارند. هر رنگ دارای انرژی و تأثیر خاصی است که می‌تواند بر حالت روحی و انرژی ما تأثیر بگذارد. در ادامه به برخی از رنگ‌ها و تأثیرات آن‌ها در فنگ‌شویی اشاره می‌کنیم:

رنگ سفید: سفید یک رنگ پاکیزه و آرامش‌بخش است و به عنوان نمادی از صمیمیت و پاکی در فنگ‌شویی استفاده می‌شود. سفید به خاطر تمیزی و شفافیت خود، احساس آرامش و تمیزی را در فضا ایجاد می‌کند و جریان انرژی را بهبود می‌بخشد. هم‌چنین، سفید به عنوان یک رنگ خنثی، با سایر رنگ‌ها به خوبی ترکیب می‌شود و به عنوان پایه‌ای برای تزیینات و دکوراسیون‌های دیگر استفاده می‌شود.

رنگ قرمز: قرمز یک رنگ پرانرژی و قدرتمند است که به عنوان نمادی از عشق، شور و انگیزه در فنگ‌شویی استفاده می‌شود. این رنگ می‌تواند احساس شگفتی، شور و هیجان را تقویت کند و انرژی مثبت را در فضا ایجاد کند. با این حال، بهتر است از قرمز در میزان مناسب و هماهنگ با سایر عناصر استفاده شود، زیرا به طور زیاد ممکن است محیط را به شدت فعال کرده و تعادل را بهم بزند.

رنگ آبی: آبی یک رنگ آرامش‌بخش است که به عنوان نمادی از آرامش و تمیزی در فنگ‌شویی استفاده می‌شود. این رنگ می‌تواند احساس تعادل و سکوت را تقویت کند و جریان انرژی را بهبود بخشد. آبی به خاطر ویژگی خود که به آب و آسمان اشاره می‌کند، احساس تمایل به بهره‌برداری از انرژی مثبت فضای باز و احساس انسجام با طبیعت را تقویت می‌کند.

رنگ سبز: سبز یک رنگ طبیعتی و آرامش‌بخش است که به عنوان نمادی از رشد، تجدید حیات و تعادل در فنگ‌شویی استفاده می‌شود. این رنگ می‌تواند احساس آرامش، تعادل و تجدید انرژی را تقویت کند و جریان انرژی را بهبود بخشد. سبز به خاطر ویژگی خود که به گیاهان و طبیعت اشاره می‌کند، احساس اتصال به طبیعت و احساس آرامش درونی را تقویت می‌کند.

رنگ زرد: زرد یک رنگ پرانرژی و خنثی است که به عنوان نمادی از شادی، خوشبختی و خلاقیت در فنگ‌شویی استفاده می‌شود. این رنگ می‌تواند احساس شادابی و انرژی مثبت را تقویت کند و فضا را روشن و پویا کند. با این حال، استفاده به میزان مناسب از زرد مهم است، زیرا ممکن است به طور زیادی فضا را فعال کرده و احساس اضطراب را تقویت کند.

رنگ نارنجی: نارنجی یک رنگ پرانرژی و گرم است که به عنوان نمادی از انرژی، خلاقیت و شادابی در فنگ‌شویی استفاده می‌شود. این رنگ می‌تواند احساس و انرژی را تقویت کند و فضا را پرانرژی و دینامیک نماید. با این حال، استفاده از نارنجی مهم است، زیرا ممکن است به طور زیادی فضا را فعال کرده و تعادل را بهم بزند.

همچنین، تأثیر رنگ‌ها ممکن است بسته به معنای فرهنگی و تجربیات فرد، متفاوت باشد. بنابراین، در انتخاب رنگ‌ها برای فنگ‌شویی، بهتر است با توجه به ذائقه‌ی شخصی، نیازها و حس خودتان از رنگی استفاده کنید که برای شما آرامش و تعادل را به ارمغان بیاورد.

فنگ شویی بر سلامت روحی و جسمی تاثیرات زیادی میگذارد

تأثیر فنگ شویی بر سلامت روحی و جسمی

 اگرچه یک بررسی عمیق در مورد اثربخشی علمی فنگ شویی با شواهد مشخص پیدا نکرده‌ایم، اما مطالعات نشان می‌دهد که معماری یک فضا می‌تواند بر خلاقیت ما، توانایی ما برای تمرکز، میزان آرامش و اجتماعی بودن ما تأثیر بگذارد. چو معتقد است که پیروی از اصول فنگ‌شویی ممکن است استرس را کاهش دهد. زمانی که در موقعیت فرماندهی قرار نداریم، حالت جنگ یا گریز ما فعال می‌شود و سطح ثابتی از اضطراب را برای ما فراهم می کند. با قرار دادن خود در موقعیت فرماندهی، می‌توانیم بهتر بخوابیم و نگرانی‌ها را کاهش دهیم. وجود شلوغی زیاد در نزدیکی درب ورودی از نظر انرژی برای فضای شما مضر است و هم‌چنین ورود به خانه را به معنای واقعی کلمه دشوار می کند. چرا که نه تنها یک مانع فیزیکی در خانه‌ی شما ایجاد می کند، بلکه یک مانع ذهنی و عاطفی نیز ایجاد می کند و شما را سنگین می‌کند؛ برای مثال اگر دانش‌آموزی، دوچرخه‌ای را کنار در ورودی بگذارد، هر بار که دوچرخه را می‌بیند از این‌که به اندازه‌ی کافی از آن استفاده نمی‌کند، احساس گناه دارد و این حس بر سلامت روان او تأثیر منفی می‌گذارد. همین امر را می توان در مورد نگه داشتن تردمیل یا جسم شکسته در اتاق نشیمن نیز گفت. طبق فنگ‌شویی انرژی شئ شکسته در خانه و انرژی زندگی شما تأثیر می‌گذارد و بر روحیه‌ی شما تأثیر منفی دارد.

  خانه تکانی نوعی فنگ شویی محسوب میشود

فنگ شویی در ایران

اصول و قواعد فنگ‌شویی که یک روش قدیمی و در ارتباط با فرهنگ آسیایی است، برای ایرانیان بیگانه و ناآشنا نیست؛ چرا که به دلیل خاستگاه این باور در قاره‌ی آسیا، مفاهیم و روش‌های آن با فرهنگ ما متفاوت نیست. بسیاری از اصول و روش‌های فنگ شویی در فرهنگ ایران باستان وجود داشته و بخشی از باورهای کهن ما بوده‌اند. برخی از راهکارهای فنگ‌شویی که در فرهنگ ما وجود دارد، شامل استفاده از شیشه‌های رنگی، هشت دریا، درب‌های دو لنگه، جدا بودن حمام و دستشویی از محل استراحت و مراسم خانه‌تکانی قبل از فصل بهار هستند.

 مراسم خانه‌تکانی، باعث پاکسازی از آلودگی‌ها و بی‌نظمی‌هایی می‌شود که در طول سال به وجود آمده است. این عمل به منظور ایجاد انرژی جدید و تازه و خالی کردن فضا از هرگونه آلودگی و انرژی کهنه انجام می‌شود تا در استقبال سال جدید به انرژی جدید روی بیاوریم. بنابراین، هرچند که فنگ‌شویی به عنوان یک روش قدیمی چینی در ایران معرفی شده است، اما بسیاری از اصول و روش‌های آن با تاریخ و فرهنگ ایران ارتباط داشته و در فعالیت‌های روزمره و آیین‌های مردم ما نیز نمود پیدا می‌کند.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه‌ی حقوق مادی و معنوی مالکیت مطالب منتشر شده بر عهده‌ی مجله‌ی کمد سارک می‌باشد، هرگونه بازنشر بدون ذکر منبع و یا ارجاع در هر شبکه‌ی اجتماعی بدون کسب اجازه، مورد پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

لینک‌های مفید
کمد سارک در شبکه‌های اجتماعی

Completing this form is to improve the content of the magazine.