|
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

مد پایدار و صنعت مد، ایجاد محدودیت یا گشودن در‎های خلاقیت

سپیده سوری
15 جولای 2021
موضوعاتی که به آن می‌پردازیم

صنعت مد دومین صنعت آلاینده در جهان است. صنعت مد و مد پایدار از رویکردی جدید در زمینه مد است که به عنوان پاسخ به مصرف‌گرایی و آلودگی زمین مطرح شده است.
از دهه 1990، خرده‌فروشان برای پاسخگویی به تقاضای بالا در رابطه با ترندهای مد، لباس‌های ارزان قیمت و بی‌کیفیت تولید می‌کنند. قبلاً در چهار فصل کالکشن توسط کمپانی‌ها ارائه می‌شد این در حالیست‌ که امروزه به بیش از 10 مجموعه در سال می‌رسد.

مد پایدار
مد پایدار

بازیافت نساجی هر ساله تنها تقریباً 15٪ از کل تولیدات را تشکیل می‌دهد و 85٪ از این تولیدات به محل دفن زباله‌های می‌روند. هنگامی که مصرف‌کنندگان لباس را دور می‌ریزند، نه تنها باعث هدر‌رفتن پول و منابع می‌شود، بلکه تجزیه مواد در محل دفن زباله 200+ سال به طول می‌انجامد. در طی فرآیند تجزیه، منسوجات گاز متان تولید می‌کنند و مواد شیمیایی سمی را شسته و در آب‌های زیرزمینی و خاک پخش می‌کنند. در مقاله تأثیرات نساجی و صنعت پوشاک بر محیط زیست به این موضوع بیشتر پرداخته‌ایم.

ضایعات زباله در طبیعت
ضایعات زباله در طبیعت

مد پایدار چیست؟

مد پایدار لباسی است که به محیط زیست ما آسیب نرساند و از مواد سبز ساخته شده‎ باشد. بسیاری از مردم متوجه تأثیر منفی پارچه و خرید بیش از حد لباس بر محیط زیست نیستند. پوشاک و منسوجات را می‌توان به طور عمده جمع‌آوری، بسته‌بندی و مجددا به مواد اولیه تبدیل کرد، تا محصولات جدید پوشاک یا غیرپوشاک تولید شود.

ادعای کمپانی‌ها در مورد پایبندی به مد پایدار و سازگاری با محیط‌‌زیست

متخصصان این صنعت پارچه‌های سازگار با محیط زیست را ابداع ‎کرده و در مورد گزینه‎‌های جایگزینی مواد حیوانی تحقیق کرده‌اند. برخی از خانه‌های مد در جستجوی چرم‌های گیاهی ساخته‌شده از لایه‌های پلاستیکی هستند، برای دانستن اطلاعات بیشتر در این رابطه مطلب چرم تولید شده از گیاهان دری جدید به سوی صنعت مد و فشن را از دست ندهید. آن‌ها همچنین باید تحت سیستم صدور مجوز قرار بگیرند که اهداف مربوط به پسماند را دربرداشته ‎باشد. این حرکت به سمت آینده‌ای پاک‌تر و سبز‌تر است.

مد پایدار با هدف در‌نظر‌گرفتن حقوق موجودات زنده، طراحی‌های خلاقانه‌ای هماهنگ با ارزش‎‌های حرفه‌‎ای و کیفیت بالا را هدف قرار‌می‌دهد. خانه‌های مد می‌خواهند مشتریان به آنچه می‌پوشند افتخار‌کنند. نه فقط از نظر زیبایی‌شناسی، بلکه از طریق پیامی که طرح‌ها منتقل می‌کنند، که تأثیر مثبت بر محیط و جامعه است. چنین ابتکاراتی می‌تواند به ایجاد درآمد مکرر و وفاداری مشتری کمک کند، که یک چالش همیشگی برای برندها است که هزینه‌های زیادی برای بازاریابی می‌کنند.

تاثیر مثبت از طریق لباس
تاثیر مثبت از طریق لباس

تغییر سبک زندگی

حرکت به سمت این سبک زندگی آسان نیست و همیشه این برند‎ها نیستند که تغییرات مثبت را آغاز می‌کنند. بنابراین، در اینجا چند روش ساده برای بازیافت و استفاده مجدد از آن‎ها در زندگی شخصی شما آورده ‎شده‎ است.

 • لباس‌هایتان را مبادله کنید:
  احتمالاً این جمله را شنیده‌اید که می‌گوید: “سطل آشغال یک انسان، گنجینه انسان دیگری است.” در مورد لباس دست دوم شما نیز همین مسئله وجود دارد.
 • اجاره لباس در موقعیت‌های خاص:
  برای موارد خاص که نیاز به لباس جدیدی دارد، مانند مصاحبه شغلی این مورد پیشنهاد جذابی خواهد بود.
 • لباس‌های سالم و بلا استفاده برای خودتان را اهدا کنید:
  اهدای لباس به موسسات خیریه راهی عالی برای جلوگیری از ورود منسوجات به محل دفن زباله است.

وینتیج استور یا تاناکورا؟

سلبریتی‌ها و مد پایدار

اخیراً اما واتسون، بازیگر، مد پایدار را در کانون توجه قرار‌داده‌است! او وقتی لباس کالوین کلین را در Met Gala به تن کرد خبرساز شد. این لباس از بطری‎‌های بازیافتی تهیه شده است!  اما اشاره کرد: صنعت مد دومین آلاینده آب شیرین در کره خاکی است، دیگر برای من کافی نیست که یک کالا زیبا باشد، من می‌خواهم مطمئن باشم که اثر منفی باقی نگذارد. پلاستیک آلاینده عظیمی در سیاره ما است. این لباس از سه عنصر مختلف تشکیل‎ شده ‎است: شلوار، دامن و تاپ. بنابراین می‎توان آن را به روش‌های مختلف پوشید.

کدام سلبریتی‌ها از مد پایدار استفاده می‌کنند؟

 لباس سه تکه اما واتسون ساخته شده از پلاستیک بازیافتی
لباس سه تکه اما واتسون ساخته شده از پلاستیک بازیافتی

چند برند که با روش‌ های ابتکاری با زباله مقابله می‌ کنند:

اکوالف (Ecoalf)

اکوالف برندی اسپانیایی که مسیری از ابتدا پایدار را شروع کرده است و برند پوشاک خود را در سال 2009 تاسیس کرد و مأموریتی فراتر از تجارت و کسب ثروت را شروع کرد. در این برند، پلی استر، پشم و پنبه، لاستیک‎‌های فرسوده و آسیاب‎‌های قهوه، لباس‎‌ها و لوازم جانبی ما می‎‌شوند. ما باید تعادل بین نیازهای خود و سلامتی سیاره را پیدا کنیم. باید همه بخشی از راه ‎حل باشیم و با هم برای یک سیاره فراتر از فصل آینده کار کنیم. خاویر گویانه بنیان گذار این برند پایدار می‌گوید: می‎خواستم برای نسل بعدی، استفاده از منابع طبیعی را متوقف کنم.

خاویر گویانه بنیانگذار اکوالف - برند فعال در مد پایدار
خاویر گویانه بنیانگذار اکوالف

من به لزوم تنظیم مجدد الگوهای فصلی مزخرف اعتقاد دارم. فقط از طریق مشارکت با ذینفعان مختلف مد (عمده‎ فروشان، نمایندگان، برندها و…) می‎توانیم به این مهم دست پیدا کنیم. باید متعهد‌ شویم که فصل‎‌ها را تراز‎ کنیم: تابستان را در تابستان و زمستان را در زمستان بفروشیم. ترندهای مد یکی از اصول اصلی طراحی این برند نیست. آن‎ها معتقدند که طراحی خوب نه جدید است و نه قدیمی. بلکه این فقط پلی است از گذشته به آینده. آن‌ها در کنار این عقیده هستند، حتی اگر فروش کمتری داشته‎ باشد.

مواد مورد استفاده در راستای حفظ صنعت مد و مد پایدار

پلی استر بازیافت شده

با استفاده از پلی‎‌استر بازیافتی کاهش مصرف آب 20٪ و مصرف انرژی 50٪ انجام می‌‎شود. مبدا پلی استر بازیافتی:

 • پلی استر بازیافتی حیوانات خانگی
 • پلی استر بازیافتی از دریا
 • پلی استر بازیافت‎ شده از پوشاک
لباس دست دوم، ترند مد پایدار یا مشوق مصرف‌گرایی؟!
ادامه مطلب

نایلون بازیافت شده

بسیاری از کت‎‌ها با نایلون بازیافتی ساخته می‎‌شوند. به لطف پیشرفته‌ترین فناوری، قادر به تولید پارچه‌‏های بسیار سبک و نرم هستند که لباس‏‌هایشان را قابل شناسایی می‌کند.

نایلون بازیافتی در مقایسه با فرآیندهای معمولی مورد استفاده برای نایلون، تعداد مراحل تولید را به شدت کاهش می‌دهد. این کاهش فرآیندها منجر به کاهش انتشار کربن دی اکسید و مصرف آب می‌شود. هنگامی که لباس‌ها به پایان عمر فعال خود می‌رسند، نایلون بازیافت‌شده می‎تواند دوباره بازیافت شود. از نایلون ساخته‎ شده با مواد باقی‎مانده فرآیندهای تولید نیز استفاده می‎‌شود.

نخ نایلونی بازسازی‎ شده از تورهای ماهیگیری دور انداخته شده (25٪)، فرش‎‌های فرسوده (25٪) و ضایعات نایلون (50٪) ساخته می‎‌شود. همه این سطل زباله بازیابی ‎شده و به یک نخ جدید تبدیل می‎‌شود که دارای همان خصوصیات نایلون ساخته ‎شده از مواد اولیه بکر است.

بازیافت طلا؛ جواهرات پایدار

 الیاف پنبه بازیافت‎ شده

حدود 3٪ از سطح جهان برای تولید پنبه استفاده می‎‌شود. بیش از نیمی از مزارع پنبه به صورت مصنوعی آبیاری می‎‌شوند و حداکثر 90 درصد آب مصرفی قابل آشامیدن است. تولید پنبه غالباً در کشورهای در حال توسعه واقع شده‌‎است، جایی که جمعیت در حال حاضر برای دسترسی به آب آشامیدنی سالم مشکل دارند. این برند تاکنون در روند تولیدش، بیش از 63 میلیون لیتر آب در مقایسه با تولید یک کالای پوشاک معمولی برای کره زمین پس ‎انداز کرده‎‌است. پنبه الیاف فشرده از نظر آب و مواد شیمیایی است و به دلیل تولید پنبه فعلی ما نمی‎توان دسترسی نسل‌های آینده به آب را تحت تأثیر قرار‎داد.

با مد روز بودن یا زنده ماندن !؟ مسئله این است.
ادامه مطلب

بنابراین باید:

 • ردپای آب را در تولید پنبه کاهش‎ داد.
 • به بهترین پنبه بازیافتی رسید.
 • روند رنگرزی را کاهش ‎داد.

الیاف پشم بازیافت‎ شده

پشم بازیافتی به عنوان جایگزینی برای پشم معمولی که مستقیماً از حیوانات تهیه می‌‏شود، انتخاب شده‎‌است. پشم از طریق یک فرآیند مکانیکی بازیابی می‎‌شود که مشابه روشی است که برای پنبه استفاده می‎‌شود. درست مانند پنبه بازیافتی، پشم احیا‎ شده همیشه ماده‌‎ای با کیفیت پایین یا درجه دو در نظر گرفته شده‎‌است. هدف این برند اما این است که کیفیت این مواد را بالا ببرد، به طوری که به سطح پشم بکر برسد.

برای دستیابی به این هدف، در دو زمینه کار می‎کند:

 • انتخاب مواد اولیه (پشم پس از صنعتی)
 • کار بر روی فرآیندهای پایدار

تایرهای بازیافتی

روند بازیافت لاستیک‌‎ها بسیار پیچیده است زیرا حاوی مواد مختلفی مانند منسوجات و فلزات است که باید در فرایندهای پیچیده از هم جدا‎ شوند. هنگامی که لاستیک از بقیه عناصر جدا شد، پودری با اندازه دانه و شرایط خاص بدست می‌‎آید که این امکان را می‎دهد تا با اعمال گرما و فشار بدون استفاده از چسب یا مواد چسبنده، به گروه‎‌های مسطح تبدیل شود. یک فرایند کاملاً ابتکاری که در آن هیچ ماده خارجی دیگری غیر از لاستیک‌های بازیافتی اضافه نمی‎شود.

قهوه بازیافتی

محلول‎‌های قهوه جمع‎‌آوری می‎‌شوند و فرآیندی را طی می‌‎کنند که در آن اولین مرحله حذف رطوبت با استفاده از فشار و خشک شدن است. سپس پودر قهوه متراکم شده و به گلوله‎‌هایی تبدیل می‎‌شود که با گلوله‎‌های پلی استر یا نایلون مخلوط می‌‎شود. قهوه خود نمی‎‌تواند به نخ تبدیل شود، به همین دلیل لازم است که با پارچه ترکیب شود. از این طریق نخ‌‎هایی بدست می‌‎آید که به طور طبیعی حاوی تمام خصوصیاتی است که قهوه می‎‌تواند داشته‎ باشد، بدون استفاده از مواد شیمیایی.

پارچه‌های ارگانیک و دوستدار محیط زیست

دودلاژ (Doodlage) برندی همراه محیط زیست

این برند مستقر در هند، با پارچه‌های سازگار با محیط زیست کار می‎‌کنند. آن‎ها پارچه‌‎هایی را تهیه می‎‌کنند که توسط خرده فروشان پس از برش استفاده نمی‌‎شوند. مانند قطعات یک پازل، این قطعات جمع می‎‌شوند که هرکدام داستان خاص خود را دارند.

یک برند لباس تجاری و سبک زندگی، در سال 2012 با یک ایده ساده برای ایجاد پوشاک منحصر به فرد سازگار با محیط زیست، ایجاد شد. کریتی تولا (Kriti Tula)، بنیانگذار، می‎‌گوید: این برند از عشق من به سیاره به دنیا آمد. من همیشه فکر می‎کردم که چرا کسی در این مورد کاری نکرده‎‌است. سپس فهمیدم که آن کس من هستم.

کریتی تولا
کریتی تولا

به عنوان کودکی که در دهه 90 در هند بزرگ می‎‌شد، می‎‌دیدم که هر لباسی گرامی داشته می‎‌شد و هر قطعه بیش از آنچه انتظار داشتیم دوام می‌‎آورد. ما خیلی ساده هدر نمی‎دادیم زیرا هرکسی پول بسیار کمتری برای خرج کردن داشت. زمان خوبی برای زمین بود.

پایداری صنعت مد و فشن زیر سایه فناوری
ادامه مطلب

او به فکر افتاد که پارچه‌‎های رد شده را دوباره اختراع کند و آن‎ها را بهتر استفاده کند. مفهوم بازیافت فرصتی برای پردازش مجدد زباله، بازیابی ارزش ذاتی و بهینه سازی فرآیندهای پایان عمر محصول به سمت فراهم می‎کند و به سوی سیستم زباله صفر پیش می‎رود. این برند بر توسعه شیوه‌‎های تجاری پایدار در هر مرحله از زنجیره تامین مد از تهیه مواد اولیه تا دفع لباس توسط مصرف‎‌کنندگان تأکید دارد.

به منظور تقویت کشاورزی برای افزایش اشتغال و تولید کالاها با ارزان‎ترین نرخ مطلوب برای بقیه جهان، این برند حساب منابع طبیعی را دارد و زباله‎‌های خطرناک را متوقف کرده‌‎است. این امر مد را ارزان و مقرون به صرفه کرده‌‎است.

زوریتا (Zuritaofficial) برندی متعهد به صنعت مد و مد پایدار

یک برند لباس معاصر شیلیایی است که خلاقیت‎‌های آن تعهد زیادی نسبت به محیط زیست و رفاه اجتماعی دارند. کار آن این است که روش‌‎های تولید ریشه یافته در سرزمین شیلی را بررسی می‎‌کند و از طریق ترکیب طراحی معاصر و صنایع دستی سنتی، یک سیستم اخلاقی ایده‎‌پردازی و تولید لباس ایجاد می‎‌کند که معنای جدیدی به مفهوم لوکس بودن می‎‌دهد و توسط روایت‎‌های محلی و جهانی تأیید می‎‌شود.

زوریتا از طریق فلات مرتفع واقع در شمال دور شیلی و خیاطان شهر سانتیاگو با زنان صنعتگر آیمارا همکاری نزدیک می‎‌کند و دانش و قدردانی از صنایع دستی سنتی را به عنوان منبع هویت فرهنگی و حافظه جمعی قلمرو ارتقا می‎‌دهد.

مجموعه‎‌هایی که طراح گابریالا فاریاس (Gabriela Farías) طراحی کرده‌‎است، تاریخ موقت یا انقضا ندارند به این منظور که رد سیستم مد “معمولی” را بیان کنند. آخرین کارهای او مبتنی بر هندسه بدنه نساجی‌‎اند و عبور آن از خیاطی غربی است که توسط مهاجران اروپایی در قرن نوزدهم به شیلی آورده‌‎شد و این خود به یکی از سنت‎های سنتی بدل شد. کار با الیاف شتر مانند آلپاکا، پنبه ارگانیک و ابریشم، نازک با برش‎‌های هندسی و در رنگ‌‎های طبیعی تولید می‎‌شود.

تولید کنندگان پوشاک با ضایعات چه می‌کنند؟

لباس‌های برند زوریتا، صنعت مد و مد پایدار
لباس‌های برند زوریتا
زوریتا (Zuritaofficial)، صنعت مد و مد پایدار
لباس‌های برند زوریتا
مواد به کار رفته در لباس‌ها، صنعت مد و مد پایدار
مواد به کار رفته در لباس ها

حقیقت تلخ درباره صنعت مد و مد پایدار

صنعت مد مملو از مسائل و مشکلات در رابطه با پایداری است که هم شرکت‎‌ها و هم برخی از مصرف‎‌کنندگان مایل به چشم ‎پوشی از آن هستند. آیا محصولات در واقع سبز است؟ یا آن‎ها فقط به این شکل نقاشی شده‎‌اند؟ آسان است که لیستی از واژه‎‌های پر سر و صدا که توسط جنبش پایداری رواج می‎یابد استفاده‎‌شود: اخلاقی، ارگانیک، آگاهانه، شفاف، حتی پایداری.

کمیسیون اروپا در ادامه بررسی سالانه ادعاهای بازاریابی، نشان داد که در 42 درصد موارد شرکت‎ها ادعاهای سبز، اغراق‌آمیز یا فریبنده بودند.

شهروندان باید خود را در مورد آنچه مصرف می‌کنند آموزش دهند و مطالعه کنند که دقیقاً چگونه این محصولات ساخته شده‌اند. شهروندان کنترل اقتصادی بر مشاغل دارند. با وجود اینکه چقدر طرح‌های بازاریابی آن‎ها قانع‎ کننده به نظر می‎رسد، مصرف‎‌کنندگان تصمیم می‎گیرند که چه چیزی را می‎‌خرند.

صنعت مد و مد پایدار

منابع:

https://www.inputmag.com
https://doodlage.in
https://ecoalf.com/

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه‌ی حقوق مادی و معنوی مالکیت مطالب منتشر شده بر عهده‌ی مجله‌ی کمد سارک می‌باشد، هرگونه بازنشر بدون ذکر منبع و یا ارجاع در هر شبکه‌ی اجتماعی بدون کسب اجازه، مورد پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

لینک‌های مفید
کمد سارک در شبکه‌های اجتماعی

Completing this form is to improve the content of the magazine.