|
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

دو ترند سال 2024 با الهام از مد قرون وسطی

بهار احتشامی
9 جولای 2024
موضوعاتی که به آن می‌پردازیم

الهام گرفتن از استایل و سبک‌های پوششی دوره‌های تاریخی مختلف موضوعی است که همیشه در دنیای فشن رایج بوده و طراحان و برندها نیز به آن توجه داشته‌اند. گاهی اوقات بیشتر تمرکز به قرن حاضر و نهایتا چند دهه‌ی گذشته است، ولی در برخی از مواقع توجه و تمرکز بر چند صد سال و چندین قرن گذشته برمی‌گردد. این مطلب از مجله‌ی کمد سارک درباره‌ی 2 ترند این روزهای فشن است که با الهام از قرون وسطی بوده و شامل سربند‌ها و اکسسوری‌های آن دوره به همراه استایل‌هایی با الهام از سبک لباس جادوگران این قرن و دوران رنسانس است.

ترندها در فشن

وقتی صحبت از ترند شدن یک آیتم در دنیای مد می‌شود، در اصطلاح عامیانه خبر از رایج شدن و فراگیر شدن آن در یک بازه‌ی زمانی می‌دهد؛ برای مثال tenniscore جزو یکی از ترندهای بهار و تابستان 2024 است. نکته‌ی مهمی که درباره‌ی ترندها وجود دارد این است که گاهی در یک بازه‌ی زمانی ترندی که بسیار رایج است و توسط عموم مردم، طراحان، برندها و… استفاده می‌شود، این قابلیت را دارد تا در دوره و زمان بعدی جای خودش را به ترند دیگری بدهد.

از طرفی ممکن است این ترندها صرفا مربوط به چند دهه‌ی گذشته و دوران معاصر نباشند. آن‌ها گاهی می‌توانند به آیتم و استایلی که مربوط به چند صد سال گذشته و یک دوره‌ی تاریخی خاص است برگردند و با تغییراتی که به دنیای مدرن اشاره دارد، به همراه استایل‌ها و تحولات عظیمی که در طی تمام این سال‌ها در صنعت فشن رخ داده است، تطبیق پیدا کند.

برای آشنایی بیشتر با موضوع ترند‌ها در فشن، می‌توانید به مطلب دیگر مجله‌ی کمد با عنوان “ترند چیست و در دنیای مد و فشن به چه معناست” سر بزنید.

 در ادامه به سراغ دو ترند این روزهای دنیای مد می‌رویم که تقریبا مربوط به قرون وسطی است؛ سربندها و اکسسوری‌های مو و استایلی که با الهام از جادوگرهای این دوره است.

بازگشت اکسسوری‌های مو و سربندهای قرون وسطی (Medieval HeadPiece Trend)

وقتی صحبت از قرون وسطی می‌شود، به یک بازه‌ی زمانی هزار ساله در تاریخ اروپا و چیزی در حدود سال‌های 400 تا 1400 میلادی اشاره کرده‌ایم. در این بازه‌ی زمانی کلاه‌ها و اکسسوری‌های موی خانوم‌ها شکل‌های متفاوتی داشته و حتی به مرور زمان در طی سال‌ها می‌توان گفت شاهد سیر  تکامل و تغییر آن‌ها نیز بوده‌ایم.

محبوب‌ترین رنگ‌ها؛ ترند رنگ در سال 2021
ادامه مطلب

 استفاده از کلاه و روسری  به دلایل مختلفی از جمله مذهب، سن، جنسیت و تأهل در کنار شرایط آب و هوایی استفاده می‌شد؛ برای مثال در سال‌های 550 تا 570 میلادی می‌بینیم که زنان متأهل  معمولا به دو شکل روسری سر می‌کردند؛ یا به شکل عمامه آن روی سر خود می‌بستند یا از یک روسری بلند به طوری که تمام بدن را بپوشاند استفاده می‌کردند.  حتی در سرمای زمستان برای محافظت از سر استفاده از نوعی روسری یا سربندهایی از جنس لینن و ابریشم رایج بود.  این روند ادامه یافت تا زمانی که به پایان این قرن می‌رسیم و می‌بینیم که استفاده از انواع کلاه‌ها به شکل‌های مختلف و متنوع تا پایان سده‌ی پانزدهم بسیار رایج شد.

برای آشنایی بهتر با شکل و فرم تعدادی از سربند‌ها و کلاه‌های این دوره تصاویر زیر به شما کمک خواهند کرد.

بازگشت اکسسوری‌های مو و سربندهای قرون وسطی
اکسسوری‌های مو و سربندهای قرون وسطی

حالا این روزها اکسسوری‌های مو و سربندهای مربوط به قرون وسطی به شکل امروزی‌تر و به عنوان یکی از ترندهای بهار و تابستان 2024 استفاده می‌شود. شاید نمونه‌ی نزدیک به این ترند را قبلا در استایل‌های مدل‌ها، بازیگران و سایر افراد مشهور در رویدادهای مختلف دیده باشید. برای مثال استایل مت‌گالای 2018 زندایا که می‌توان  گفت جنس لباس آن چیزی شبیه به زره‌های سربازان یا شوالیه‌های مربوط به قرون وسطی است.

لباس الهام گرفته از قرون وسطایی

برای امسال نیز برخی برندها و طراحان  با الهام از آن دوره سربند‌های قرون وسطایی را با متریال‌های رایج و طرح‌های متنوع امروزی طراحی و تولید می‌کنند.

نمونه‌ی از این طراحی‌ها را می‌توانید در تصاویر زیر ببینید:

برند Les Fleurs

برند Les Fleurs - قرون وسطایی
برند Les Fleurs - استایل به سبک قرون وسطا

برند Caspar The Label

برند Caspar The Label

Falconiere Shop

Falconiere Shop - استایل قرون وسطایی

Ashley Williams

Ashley Williams - استایل زنانه به سبک قرون وسطایی

در مدل‌های بالا جنس‌های مختلفی از این سربند‌ها را می‌بینیم. بعضی با پارچه‌های چهارخانه و نخی، برخی از جنس توری‌های نازک یا قلاب‌بافی، تعدادی از جنس نقره و زنجیرهایی از جنس استیل ضد زنگ طراحی شده‌اند.

این ترند برای برخی از طراحان نگرانی‌هایی از بابت فروش این سربندها و نحوه‌ی استقبال مشتریانشان نیز ایجاد کرده است. به هر حال، این سربندها آیتمی جدید و امروزی به حساب می‌آیند ولی از آن‌جا که منبع الهام آن‌ها به  قرن‌های بسیار دور مربوط می‌شود، نگرانی‌هایی از بابت تناسب آن‌ها با استایل‌های امروزی به وجود آمده است.

ترند کیف و کفش بهار و تابستان 2024
ادامه مطلب

 طراح و بنیان‌گذار برند Les Fleurs، ماریا برناد، می‌گوید این نگرانی تقریبا تا قبل از فروش سری اول سربندها همراهش بود. او عنوان کرده است که بار اول بسیار نگران میزان استقبال مخاطبینش از کلاه‌های و سربندها بود، در حالی که ظرف یک هفته به فروش رفت و حالا در حال کار و تولید روی سری دوم این سربندها هستند.

از دید ماریا برناد، سربندهایی که او طراحی و تولید می‌کند به راحتی می‌توانند در استایل‌های متنوعی برای مراسم و رویدادهای بهاره و تابستانه مانند عروسی، کنار ساحل و یک مهمانی‌ عصرانه‌ی تابستانی و حتی مهمانی شام مناسب و قابل استفاده باشد.

با این که این ترند به شکل و استایل امروزی‌تری ارائه می‌شود، ولی اگر در استفاده از آن شک دارید یا دوست ندارید که استایلتان متعلق به دوره‌های خیلی قدیمی و باستانی باشد؛ النا کانگی لوکس، مورخ و  سازنده‌ی تورها و آیتم‌های قلاب‌بافی در صنعت فشن، پیشنهاد می‌کند از لایه‌بندی‌های مختلف در ظاهرتان غافل نشوید و از آیتم‌هایی که مربوط به دوره‌های تاریخی مختلف هستند استفاده کنید. برای مثال، او این مدل کلاهک یا سربندهای ترندی را با  دامن‌های حجیم و کفش‌های بزرگ استایل می‌کند.

هم‌چنین پیشنهاد می‌کند برای این‌که بتوانید راحت‌تر و با اعتماد به نفس بیشتری از این آیتم جدید در استایلتان استفاده کنید، ابتدا در داخل خانه آن را با آیتم‌های مختلف موجود استایل کنید، سپس کم‌کم با آن در محیط‌های بیرون و مکان‌های مورد نظرتان ظاهر شوید.

ترندی با الهام از لباس‌های جادوگرهای قرون وسطی و رنسانس(Druid Dressing)

ترند بعدی که باز به دوران قرون میانی و تقریبا اوایل رنسانس برمی‌گردد،  الهام از استایل و بعضی از آیتم‌های لباس‌های جادوگرهاست. در واقع این ترند اشاره به ایجاد یک فضا و حس و حال سحرآمیز، جادویی و مرموز دارد. چیزی که در داستان‌ها و فیلم‌ها از جادوگران آن دوره دیده‌ایم این است که آن‌ها معمولا در کلبه‌ای در دل جنگل با شنل‌ها و چکمه‌های بلند، کلاه، کیف و در کل اکسسوری‌های کهنه ظاهر می‌شوند و اغلب با ظاهری به رنگ‌های قهوه‌ای، طوسی، سبز، مشکی، سفید و تناژهای متنوعی از کرم، حضور دارند. شاید از لحاظ فضاسازی و طراحی لباس بتوان گفت این استایل چیزی شبیه به  حال و هوای سریال  Hobbit است.

ترند رنگ‌ها در سال 2022 چیست؟
ادامه مطلب

نمونه‌هایی از این استایل را می‌توانید در تصاویر زیر ببینید.

حالا در سال 2024 طراحان با الهام از طرح‌های آرت نوو یا هنر نو(سبکی از هنرهای تجسمی که با الهام از فرم‌های گیاهی، طبیعت و سوژه‌های ارگانیک انجام می‌شود) و شکل‌های فولکلوریک، استایل‌ها و آیتم‌های ترندی از این دوران طراحی کرده‌اند. در نهایت این استایلی است که شکل امروزی آن در نگاه اولیه تقریبا مینیمال و حتی شاید عجیب ولی رمانتیک به نظر می‌رسد.

برای آشنایی بیشتر با آیتم‌هایی امروزی از این ترند، به این تصاویر توجه کنید:

  1. پیراهن‌های آزاد، جلیقه و سارافون یا پیش‌بند در رنگ‌های کلاسیک مانند سفید، کرم، بژ، طوسی، قهوه‌ای و …
  2. گلدوزی‌ یا قیطان‌دوزی‌ روی کت، پیراهن و…
  3. پیراهن‌های مینیمالی که سیلوئت‌های پیچیده یا برش‌های خاصی ندارند.
  4. شال رودوشی و شنل‌ به همراه آیتم‌های قلاب‌بافی شده برای ایجاد حس قدیمی و وینتیج.
  5. کفش‌های Slippers.
  6. اکسسوری با سنگ‌های طبیعی، اجرام آسمانی یا مواد طبیعی مثل صدف‌های دریایی.
  7. کیف‌های حصیری یا  قلاب‌بافی.
  8. استفاده از عطر، خوشبوکننده و شمع‌هایی  با نت‌های عود، انجیر خشک و رایحه‌های طبیعی و جنگلی.

در آخر تصاویر زیر نمونه‌هایی از آیتم‌های گفته شده برای ساخت چنین استایلی هستند.

لباس به سبک قرون وسطا - مجله کمد
استایل زنانه به سبک قرون وسطی
استایل قرون وسطایی - مجله کمد

کلام آخر

الهام گرفتن از سبک پوشش و پوشاک مردمان قرن‌های بسیار دور احتمالا برای علاقه‌مندان به دوره‌های تاریخی مختلف، موضوع جالب و جذابی خواهد بود. ما نیز در این مطلب به دو ترند دنیای مد که با الهام از سربندهای قرون وسطی و لباس جادوگران این قرن پرداختیم و متوجه شدیم که آیتم‌هایی مانند سربندهای قلاب‌بافی‌ شده یا شنل و کیف‌های قلاب‌بافی و حصیری، از آیتم‌هایی هستند که تعدادی از طراحان و برندها با الهام از مد چند صد سال پیش در حال طراحی و تولید آن هستند.

در پایان شما به ما بگویید کدام یک از این ترندها برای شما جذاب‌تر است؟

منابع:

www.thecut.com

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه‌ی حقوق مادی و معنوی مالکیت مطالب منتشر شده بر عهده‌ی مجله‌ی کمد سارک می‌باشد، هرگونه بازنشر بدون ذکر منبع و یا ارجاع در هر شبکه‌ی اجتماعی بدون کسب اجازه، مورد پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

لینک‌های مفید
کمد سارک در شبکه‌های اجتماعی

Completing this form is to improve the content of the magazine.