|
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

انواع پلیور زنانه ؛ راهنمای خرید

بهار احتشامی
31 دسامبر 2023
موضوعاتی که به آن می‌پردازیم

یکی از لباس‌ های مناسب برای فصل زمستان که در عین گرم نگه داشتن شما می‌توانند زیبایی خاصی به استایلتان بدهند، پلیورهای بافتنی هستند.

 همان‌طور که می‌دانید، پلیورها لباس‌هایی بافتنی هستند که به حفظ گرمای بدن شما در فصل‌های سرد کمک می‌کنند. اولین بار پلیورهای بافتنی به صورت دست‌بافت در قرن پانزدهم استفاده شدند و جالب است بدانید که در ابتدا پلیورها برای کشاورزان، ماهیگیران و ملوان‌ها بوده و به مرور در دهه‌ی 1920 محبوبیت بیشتری بین عموم مردم پیدا کرد.

در این مقاله ما نیز به بررسی انواع پلیور زنانه بر اساس مدل، نقش و مواد تشکیل دهنده به همراه تصاویری از آن‌ها و چند نکته‌ی مهم و قابل توجه برای شستشوی اصولی پلیورهای بافتنی می‌پردازیم.

معرفی 15 مدل پلیور زنانه

1.  بافت‌ های آستین زنگوله‌ ای یا شیپوری (Bell sleeve)

این مدل پلیور زنانه‌ بافت به خاطر شکل آستین‌هایش به شیپوری یا زنگوله‌ای معروف است. در قسمت بازوها کاملا به اندازه‌، ولی از آرنج به پایین به شکل سیلوئت A-Line  است که باعث  می‌شود پایین آستین شبیه به یک زنگوله یا شیپور به نظر برسد.

بافت‌ های آستین زنگوله‌ ای یا شیپوری

2.  پلیور‌ زنانه Cardigan

تقریبا می‌توان گفت که همه‌ی ما یک بار این مدل پلیور را داشته‌ایم. یکی از قدیمی‌ترین و نمادین‌ترین پلیورهای زنانه است. کاردیگان‌ها معمولا با یقه‌ی هفت و دکمه‌خور هستند و به دو صورت کوتاه و بلند وجود دارند.  به مرور زمان مدل اورسایز آن نیز بسیارفراگیر شد.

پلیور‌ زنانه Cardigan

3.  پانچوها (Poncho)

یکی دیگر از انواع پلیور زنانه پانچو نام دارد. پانچوها مدل‌های مختلفی دارند؛ ولی عموما این مدل  با بالاتنه‌ی آزاد و آستین‌دار است.  این مدل بافت زنانه به علت داشتن آستین گزینه‌ی خوبی برای فصل‌های سرد هستند.

پانچوها (Poncho) - مجله مد

4.  شنل‌ ها

شنل‌ها نیز در دسته‌ی دیگری از پلیور زنانه جا می‌گیرند. شنل‌ها که یک مدل دیگری از پانچو‌ها هستند، با توجه به مدلشان می‌توانند جلوبسته یا جلوباز باشند. در واقع این مدل از بافت زنانه، پانچو‌های بدون آستینی هستند که به صورت یک لایه‌ بافته شده، بر روی شانه‌ها و بازو‌هایتان قرار می‌گیرد.

لباس‌های سفر و مناسب تفریحات ساحلی و کویرگردی
ادامه مطلب

بهتر است که این شنل‌ها را برای گرمای بیشتر به عنوان لایه‌ی خارجی لباس زمستانیتان بپوشید و زیر آن از لایه‌های گرم‌تری مانند لباس‌های آستین بلند استفاده کنید.

شنل‌ ها - مجله کمد

5.   پلیور زنانه از جنس کشمیر

یکی دیگر از انواع  پلیور زنانه‌ بافت، پلیورهای کشمیری هستند. این مدل پلیورها به علت الیاف به کار رفته در آن، در عین گرم بودن بسیار نرم و سبک نیز هستند. از طرفی ممکن است قیمت بالایی به نسبت سایر پلیورها داشته باشند. هم‌چنین به خاطر جنس و نوع الیافشان عمر طولانی‌تری نیز دارند.

پلیور زنانه از جنس کشمیر

6.  پلیور زنانه‌ بافت به شکل پیراهن

در سال‌های اخیر مدل‌های پلیورهای زنانه بسیار متنوع‌تر از قبل شده‌اند. یکی از این مدل‌ها، بافتنی‌های بلندی هستند که به شکل پیراهن‌های زنانه قابل استفاده‌اند. نمونه‌ی این مدل را می توانید در تصویر زیر ببینید. این مدل برای مهمانی‌های فصل‌های سرد، می‌تواند گزینه‌ی خوبی برای خانم‌ها باشد.

پلیور زنانه‌ بافت به شکل پیراهن

7.  پلیور زنانه اورسایز

چه چیزی راحت‌تر و گرم‌تر از پلیورهای اورسایز که گزینه‌ی بسیار مناسبی نیز برای زمستان هستند؟! این مدل پلیورها در سال‌های اخیر به دلیل ایجاد حس راحتی و در عین حال گرم بودن، بسیار محبوب شده‌اند.

پلیور زنانه اورسایز

8.  پلیورهای یقه برگردان  (Cowl Neck)

پلیور زنانه‌ای که دارای یقه‌های پهن و بزرگی است که  به صورت برگردان روی خودش تا می‌شود. برخی از آن‌ها مدل یقه‌شان به صورت دراپه شل می‌ایستد و برخی صاف و ایستاده روی گردن قرار می‌گیرند

پلیورهای یقه برگردان  (Cowl Neck)

9.  پلیور زنانه  (Fair Isle)

یکی از کلاسیک‌ترین پلیورها که طرح‌هایی در قسمت  شانه و سینه دارد، پلیورهای Fair Isle هستند که در تصویر زیر می‌توانید مشاهده کنید. این پلیورها به طور معمول با طرح‌های هندسی و افقی هستند. علت نام‌گذاری آن‌ها به مکانی به همین نام در اسکاتلند برمی‌گردد که این پلیور از آن‌جا شناخته شده است.

پلیور زنانه  (Fair Isle)

10. پلیور زنانه یقه قیفی ( Funnel Neck)


 این مدل از پلیور زنانه بافت شباهت زیادی به پلیورهای یقه برگردان دارد؛ با این تفاوت که جدا از لباس نیست، معمولا به صورت ایستاده است، مانند یقه برگردان تا نمی‌شود و دوباره لایه‌ای روی یقه‌ی اولیه قرار نمی‌گیرد. نمونه‌ی آن را در تصویر زیر می‌توانید مشاهده کنید.

پلیور زنانه یقه قیفی ( Funnel Neck)

11.پلیورهایی از جنس مرینوس(Merino)

یکی دیگر از انواع پلیورهای زنانه مرینوس‌ها هستند که از پشم گوسفندهایی به همین نام تهیه شده‌اند. از ویژگی‌های این الیاف می‌توان به نرمی، تنظیم کننده‌ی دمای بدن و مقاوم بودن در برابر بو اشاره کرد.

پلیورهایی از جنس مرینوس(Merino)

12.پلیورهای جلیقه‌ ای

پلیور جلیقه‌ای یکی از کاربردی‌ترین پلیورهای بافتنی زنانه است. این پلیورها که بدون آستین و اغلب با یقه‌‌ی هفت می‌بینیم، یکی از گزینه‌های مناسب برای پوشیدن روی انواع شومیز و پیراهن‌های دکمه‌دار هستند.

پلیورهای جلیقه‌ ای

13.پلیورهای زیپ‌ دار

دسته‌ی دیگری از پلیورهای زنانه‌ بافتنی، ژاکت‌های بافتنی زیپ‌داری است که گزینه‌ی بسیار مناسبی  برای استفاده به عنوان لایه‌های خارجی لباس هستند. معمولا این نوع ژاکت‌ها بر اساس جنس و نوع بافتشان گرمای خوبی را نیز به بدن انتقال می‌دهند.

پلیورهای زیپ‌ دار

14. پلیور زنانه یقه شال

این مدل پلیورها با یقه‌ی شال که حالت برگردان دارند، هم برای خانم‌ها و هم برای آقایان مناسب هستند. هم‌چنین برای  موقعیت‌های رسمی و غیر رسمی می‌توانند گزینه‌ی خوبی باشند.

پلیور زنانه یقه شال

15. پلیور زنانه‌ با طرح های لوزی رنگارنگ ( Argyle)

این  پلیور دارای طرح‌های لوزی شکل رنگارنگ و به هم پیوسته است. هم‌چنین علاوه بر خانم‌ها گزینه‌ی‌ مناسبی برای آقایان نیز هست.

پلیور زنانه‌ با طرح های لوزی رنگارنگ ( Argyle)

دسته‌ بندی انواع پلیورهای زنانه بر اساس طرح و جنس

در ادامه، دو دسته بندی برای پلیورهای زنانه بر اساس 1- طرح و نقششان و 2- جنس و مواد تشکیل‌دهنده خواهیم داشت.

10 استایل با تیشرت‌های رنگی زنانه
ادامه مطلب

پلیور بافتنی بر اساس  طرح و نقش

 • Birdseye
پلیور بافتنی با طرح Birdseye
 • Cable Knit
پلیور بافتنی با طرح Cable Knit
 • Guernsey Stitch
پلیور بافتنی با طرح Guernsey Stitch
 • Marled
بافتنی با طرح Marled
 • Rib Stitch
بافتنی با طرح Rib Stitch
 • Waffle
بافتنی با طرح Waffle

پلیورهای بافتنی بر اساس مواد تشکیل دهنده

 •   اکریلیک: نوعی الیاف مصنوعی است.
 •   آلپاکا: الیاف طبیعی نرم و سبکی از پشم شتر آلپاکا.
 •   بافت‌هایی که ترکیبی از الیاف مختلف مثل پنبه و پشم و پلی‌استر هستند.
 •   کشمیر: دارای عمر طولانی و نوعی الیاف طبیعی که از پشم گوسفند تهیه شده و بسیار گران و لوکس است.
 •   آنگورا: نوعی الیاف طبیعی از پشم خرگوش به همین اسم. نرم و سبک.
 •   پنبه: معمولا با الیاف دیگر برای گرمای بیشتر ترکیب می‌شود.
 •   ابریشم: ترکیب با الیاف دیگر برای گرمای بیشتر و نرمی بافت.
 •   پشم: یکی دیگر از الیاف بادوام که در عین نرم بودن، گرمای مناسبی نیز به بدن می‌دهد.

نکاتی برای شستن اصولی پلیور زنانه

1.قبل از شستشو بهتر است ابتدا برچسب شستشو را بخوانید و به تمام نکات و دستورالعمل‌های آن توجه کنید. برای مثال بسیاری از پلیورهای بافتنی برای شستشو با ماشین لباسشویی مناسب نیستند و ممکن است در این نوع شستشو به مرور شکل و فرم خود را از دست بدهند.

2. از خشک‌کن  لباس‌شویی برای خشک کردن پلیورهایتان استفاده نکنید؛ زیرا می‌تواند موجب تغییر شکل و فرم اولیه‌ی بافت شود.

3. بهترین کار این است که با آب سرد و با دست بشویید؛ روی یک حوله قرار دهید و بگذارید به صورت طبیعی در سایه خشک شود.

4. هیچ‌وقت پلیورهای بافتنی خود را تا زمانی که به طور کامل خشک نشده‌اند، آویزان نکنید. اگر به صورت خیس و مرطوب آویزان کنید به مرور کشیده می‌شوند و فرم خود را از دست می‌دهند.

بودجه‌بندی خرید عید را چگونه انجام دهیم؟
ادامه مطلب

5. پلیورهای خود را به صورت تا شده در فضایی به نسبت خنک و سرد در کمد لباس‌هایتان قرار دهید. هم‌چنین پیشنهاد می‌کنیم پلیورهایتان را از چوب لباسی آویزان نکنید، حتی اگر روی برچسب آن منعی برای این کار نوشته نشده باشد.

 رعایت تمامی این نکات به طولانی‌تر شدن عمر  پلیورهایتان کمک می‌کند و در نتیجه مانند روز اول برای شما باقی می‌مانند.

در آخر…

پلیورهای بافتنی یکی از لباس‌های کاربردی و محبوب فصل زمستان هستند. با انتخاب اصولی پلیورها براساس طرح و نقش دلخواهتان و جنس الیاف آن می‌توانید در زمستان استایل مناسب و البته کاربردی را برای خودتان بسازید. هم‌چنین اگر قصد خرید پلیور زنانه برای زمستان امسال را دارید، با مراجعه به سایت فروشگاهی برند سارک، می‌توانید مدل‌های مختلفی از پلیورهای یقه اسکی تا کاردیگان‌ها را مشاهده و خریداری کنید.

در پایان دوست داریم تا نظر شما را درباره‌ی پلیورهای گفته شده بدانیم، در زمستان امسال شما کدام مدل را استفاده می‌کنید؟

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه‌ی حقوق مادی و معنوی مالکیت مطالب منتشر شده بر عهده‌ی مجله‌ی کمد سارک می‌باشد، هرگونه بازنشر بدون ذکر منبع و یا ارجاع در هر شبکه‌ی اجتماعی بدون کسب اجازه، مورد پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

لینک‌های مفید
کمد سارک در شبکه‌های اجتماعی

Completing this form is to improve the content of the magazine.