|
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

بررسی لباس‌ سرسی لنستر در سریال بازی تاج و تخت

بهار اسماعیل پور
27 ژوئن 2019
موضوعاتی که به آن می‌پردازیم

لباس‌های شخصیت‌های گیم آو ترونز (Game Of Thrones) متناسب با روند فیلم‌نامه، بازتابی از جایگاه اجتماعی و شرایط روحی کاراکترهاست. از این رو بررسی لباس‌های برخی از شخصیت‌ها بسیار جذاب و جالب می‌باشد. در ادامه، لباس‌های سرسی و رازهای نهفته در لباس‌هایش را بررسی و تحلیل می‌کنیم، با ما همراه باشید…

بررسی لباس‌های سریال بازی تاج و تخت دنریس تارگرین

ملکه شرور سریال گیم آو ترونز سرسی لنیستر

سرسی لنیستر (Cersei Lannister) که مادر 3 تن از وارثان تخت آهنین است، بیشترین تنوع پوششی را در سریال گیم اف ترونز دارد. او به هر روشی که بتواند زمان خودش را فقط صرف به دست آوردن قدرت می‌کند.

او حتی از رفتارهای شنیع و فجیع پسر بزرگترش پادشاه جفری (Joffrey Baratheon) چشم پوشی می‌کند و حاضر است سرزمین خودش را به آتش بکشد تا دشمنانش را از سر راه خودش بردارد.

او مثل یک ماده شیر از بچه‌های خودش مراقبت می‌کند و بعد از مرگ فرزندانش او به عنوان یک حاکم هر چه سر راهش باشد را خراب می‌کند تا به مقام ملکه هفت پادشاهی دست پیدا کند.

بررسی استایل سرسی در فصل اول سریال

در فصل اول سریال گیم اف ترونز، زندگی سرسی لنیستر به عنوان همسر پادشاه رابرت (robert baratheon) و مادر سه فرزند، به نظر ساده و آرام می‌رسد. از نظر تنوع رنگ و استایل در این فصل لباس‌های سرسی به نسبت فصل‌های بعدی، بسیار متنوع‌تر هستند.

او تظاهر به یک زن وظیفه شناس برای شوهرش می‌کند هر چند که از رابرت متنفر است. او اغلب در تلاش است چهره تندخویی لنستری خودش را با پوششی که در این فصل برای او مهیا شده است مخفی و به عنوان یک زن ضعیف و تحت تسلط جلوه کند.

سریال بازی تاج و تخت

استایل سرسی نماد آرامش

سرسی لنستر با بازیگری تاثیر گذار لینا هیدی (Lena Headey) در اولین سکانس بازی‌اش به عنوان مهمانِ وینترفل (Winterfell) حضور پیدا می‌کند. او در لباسی به رنگ اخرایی_طلایی با جنسی نرم و لطیف بود و سرشانه‌ی خودش را با پوست روباه پوشانده بود که رنگ قرمز لباس زیری‌اش تمام و کمال پنهان بماند.

از لحاظ رنگ در لباس‌های سلطنتی رنگ طلایی و اخرایی بر تمام لباس‌ها غالب است. این رنگ را ما هم در لباس‌های خانواده‌ی براتیون و هم در لباس‌های خانواده‌ی لنستر مشاهده می‌کنیم. از رنگ قرمز در لباس‌های سرسی لنیستر به طور کامل و مشهود پرهیز می‌شود. به این دلیل که طراح لباس قصد ندارد در این قسمت بر روی جاه طلبی و اصالت سرسی تمرکز کند و در تلاش است هماهنگی لباس سرسی با برادرش جیمی لنیستر (Jaime Lannister) بیشتر نمایان شود.

سریال بازی تاج و تخت
سرسی در وینترفل

سریال گیم اف ترونز و هنرنمایی طراح لباس آن میشل کلپتون

جشن وینترفل و استایل خاص سرسی

در جشن وینترفل پادشاه رابرت براتیون (Robert Baratheon) همچنان به بی‌توجهی به همسرش ادامه می‌دهد و سرسی لنیستر هیچ قدرتی ندارد که با این موضوع مقابله کند. او در این صحنه لباس طلایی آستین‌دار که سرشانه‌ی برهنه دارد بر تن کرده است.

ربانی جدا از لباسش به مانند یک طناب‌دار به دور گردنش سفت و محکم بسته شده است که در واقع وضعیت روحی او را منعکس می‌کند.

سریال بازی تاج و تخت
بررسی استایل سرسی در جشن وینترفل

نکات طراحی لباس سرسی برای پنهان کردن بارداری بازیگر

در فصل اول لینا هدی بازیگر سرسی لنستر باردار است که این موضوع تاثیر ناخوشایندی در انتخاب زاویه فیلمبرداری، اکسسوری و البته استایل‌های مختلف لباس‌های او داشت.
بنابراین میشل کلپتون (Michele Clapton) طراح لباس سریال گیم آف ترونز باید با استفاده از لایه‌های پارچه و لباس گشاد، شکم گرد او را پنهان کند. بهترین منبع الهام برای این طراحی‌ها سبک لباس‌های کیمونو قرون وسطی است.

صداتو، ترکیب جذابیت با عنصر بی‌سلیقگی
ادامه مطلب

به این دلیل که سیلوئت این لباس‌ها به فرورفتگی و برآمدگی‌های بدن تاکید نمی‌کند. هم چنین آستین‌هایی بلند و دنباله‌دار بهترین گزینه برای پوشاندن شکم لیندا بود. با این حال حتی در پشت آستین و لایه‌های لباس گاهی اوقات شکم برجسته او قابل مشاهده است.

بررسی استایل سرسی در فصل اول گیم او تورونز
بررسی استایل سرسی در فصل اول گیم او تورونز

استایل سرسی به عنوان پرنده‌ای در بند

در ابتدای داستان ‏سرسی لنیستر از لحاظ شخصیت بسیار آسیب پذیر و وابسته به شوهرش است. بمانند یک پرنده که در قفس زندانی شده و نمی‌تواند میل به قدرتش را نشان دهد. این شرایط سرسی لنیستر به شکل گلدوزی در لباس‌هایی به رنگ آبی فیروزه‌ای و صورتی کم رنگ، کامل روایت شده است.
در یکی از همین لباس‌ها، پرنده‌ای روشن و رنگارنگ که به شکل لطیف بر روی لباس گلدوزی شده و مهره سنگ‌هایی به دور این پرنده در بند بودن آن را خاطرنشان می‌کند.

گیم او ترونز، بررسی لباس و استایل مارجری تایرل

از صحنه‌هایی که سرسی همین لباس آبی را به تن کرده به دو سکانس می‌توان اشاره کرد. سکانس اول: لحظه ای که او به کاتلین استارک (catelyn stark) برای در بستر بودن پسر کوچکش دلداری می‌دهد. با تعریف کردن خاطره ای از مرگ فرزند اولش از رابرت سعی می‌کند به کاتلین نزدیک شود.
رنگ لباس سرسی به رنگ آبی خاکستریِ لباس استارک‌ها بسیار نزدیک است و این وجهه مشترک هوشمندانه‌ایست برای نزدیک شدن او برای ابراز همدردی خودش با غم و اندوه کاتلین. هرچند که این رنگ نشات گرفته از ترس و ضعف سرسی است.

سریال بازی تاج و تخت
سرسی لنستر در صحنه دلداری کاتلین

سکانس دوم: صحنه‌ای است که تریون (tyrion lannister) برادر سرسی برای مسائل امنیتی دخترش مرسلا (Myrcella) را به دورن (Dorne) می‌فرستد.
او در این سکانس نیز همین لباس را بر تن دارد و عدم توانایی و ضعف سرسی را برای جلوگیری این اتفاق نشان می‌دهد.

استایلی خاص و کلیدی برای بیوه سبز پوش

سرسی در مراسم عزاداری همسرش تمامِ سنت‌های عزاداری رو با پوشیدن لباس سبز نقض می‌کند. البته که رنگ سبز تاکیدی به رنگی بودن چشم‌هایش بود و در واقع می‌تواند منشا فردیت او باشد. سرسی از رنگ قرمز و طلایی به عنوان رنگ خانواده‌اش فاصله می‌گیرد و حتی زمرد سبز برای تاجش انتخاب می‌کند که سر تا پا به رنگ سبز دیده شود.

او به عنوان یک ملکه بیوه احساس کاملاً آزاد و مستقلی دارد.

سریال بازی تاج و تخت
مراسم تدفین همسر سرسی لنستر

ظهور قدرت در لباس‌های سرسی

پس از مرگ رابرت براتیون و دستگیریند استارک سرسی به نمایندگی از پسرش در دادگاه قضاوت می‌کند. در واقع با تکیه بر قدرت نظامی لنسترها به عنوان یک ملکه، قدرت به دست می‌آورد.

یونیفرمی برای باران قورباغه‌ها
ادامه مطلب

هر چند که او برای حکومت کردن بسیار کم تجربه است، و هنوز نفوذ کامل را بر روی پسرش جفری پیدا نکرده است و در تصمیم گیری‌های نظامی اشتباهات فاحشی می‌کند، مثل اخراج کردن سر باریستان سلمی Barristain از گارد پادشاهی.

از این قسمت به بعد به آهستگی نماد‌های قدرت، در لباس‌های او مشهود می‌شود و او لباسی حاوی تمام این پیام‌ها را به تن می‌کند؛ لباسی به رنگ صورتی کم رنگ که اشاره به ضعف او در تصمیمات دارد ولی قطعات فلزی به عنوان اکسسوری به لباس‌های او افزوده می‌شود و نکته جالب این که گلدوزی‌های لباس او از پرنده به شیر که نماد خانوادگی اوست تغییر پیدا می‌کند.

در مجموع لباس‌های سرسی لنیستر در این قسمت‌ها در عین حال هم قدرت و هم ضعف حکومتی او را به نمایش می‌گذارد.

سریال بازی تاج و تخت
سرسی در پوشش صورتی

جنگ بلک واتر و سبک استایل سرسی

در جنگ بلک واتر (Blackwater) سرسی لنیستر مجبور است از حاکمیت خودش و پسرش در مقابل تهدید استنیس براتیون (Stannis Baratheon) محافظت کند.‌ از لحاظ سیاسی لازم است که او دیگر رنگ خانوادگی اش را بر تن کند.

لباس او در این صحنه از پارچه ابریشمی قرمز است و بر روی ان زره ای طلایی که رنگ مکمل خانوادگی‌اش را به تن کرده است.
بر روی دو طرف قسمت پایین دامن طرح شیر غران گلدوزی شده است ولی بر روی قسمت سینه کنار یقه، طرح پرنده ها مجدداً بر روی لباسش بازگشتند که اشاره به ضعیف بودن او در این جایگاه می کند.

هر چند که پرنده ها به رنگ قرمز گلدوزی شدند و البته بر روی زره نقوشی نفیس به همراه طرح شیر که بر روی زره مردان لنستری نیز وجود دارد، حکاکی شده است؛ که به او قدرت لازم برای یک جنگجوی ایستاده و مقاوم را می‌دهد.

نمایش رقابت سرسی با مارجری با نوع استایل

مارجری تایرل که به عنوان بانوی محبوب در بین مردم جایگاه خاصی دارد و از طرفی در ذهن و قلب جفری نفوذ پیدا کرده است، تهدید بزرگی برای سرسی محسوب می شود. با وجود اینکه سبک لباس پوشیدن مارجری با سرسی کاملا متفاوت است ولی رقابتی بین آنها از لحاظ ظاهری شکل می‌گیرد.

از این رو سرسی برای زیباتر به چشم آمدن سبک جدیدی را با استایل لباس‌های قبلی‌اش تلفیق می‌کند. لباس‌های جدید‌‌‌اش از پارچه‌های گران قیمت ضخیم دوخته می‌شود و سر شانه‌های او دیگر پوشیده نیست همچنین گردنبند‌های برجسته‌ای با نقش شیر را به عنوان اکسسوری انتخاب می‌کند.

در برخی از لباس‌های جدید او از هیچ نوع گلدوزی استفاده نشده است. در عوض از قطعات فلز برای با شکوه کردن لباس بهره برده شده است. ولی در لباسی که سرسی در جشن عروسی سانسا استارک و برادرش تریون به تن داشت از پارچه‌ای منقوش مخمل قرمز تیره و طلایی بود که بر روی سر شانه‌هایش گلدوزی‌های شیر ایستاده به چشم می‌آمد.

سریال بازی تاج و تخت
لباس سرسی با قطعاتی از فلز

بررسی استایل سرسی در مراسم‌های عروسی

در فصل چهارم در عروسی پسرش سرسی لباس باشکوهی را به نمایش گذاشت که گلدوزی و گردنبند برجسته شیر نشانش عظمت لباسش را دوچندان کرده بود. اما برای به نمایش گذاشتن جایگاه از دست رفته‌ی او شدت قرمزی رنگ لباسش کاسته شد.

ماده شیر در لباس عزا

پس از مرگ جفری می‌بینیم که سیلوئت لباس‌های سرسی لنستر تغییر چندانی با لباس‌های قبلش نکرده است.
فقط عزادار مرگ ‌عزیزانش است و رنگ سیاه را به نشانه غم انتخاب می‌کند که البته لباس او دارای جزئیاتی طلایی و نقره‌ای هم است.
مثلا در یکی از لباس‌هایش به جنس مخمل سیاه در قسمت گلدوزی سرشانه‌ها از حلقه‌های طلایی و قطعاتی به شکل اسکلت جمجمه و مرواریدهای سیاه و سفید برای تزیین استفاده شده است که شبیه به سر یک هیولا است.

سریال بازی تاج و تخت

یکی دیگر از لباس‌ها عزاداری سرسی به رنگ آبی نفتی تیره است، که سرشانه‌هایش با ۳ شیر تزیین شده است.‌
که نصف صورت شیرها پژمرده و مریض، در بین مهره‌ها قرار گرفته و اشاره به 3 فرزندش دارد.

سریال بازی تاج و تخت

سرسی در استایل میلیتری

از فصل ۴ به بعد ما شاهد مشکلات عظیمی در خانواده لنستر هستیم. سرسی فرزندانش را یک به یک از دست می‌دهد و با مشکلاتی که با گروه گنجشک اعظم (High Sparrow) پیدا کرده، دست و پنجه نرم می‌کند و هر روز بی‌رحم تر می‌شود.

لباس‌ها ابزار شخصیت‌پردازی در داستان
ادامه مطلب

پس از آزاد شدن سرسی و از بین رفتن دشمنان او، سیلوئت لباس‌های او به کلی تغییر می‌کند. لباس‌های او کاملا شبیه به یونیفرم نظامی، کاملا بسته و پوشیده می‌شود ( مثل لباس های دنریس) و با اکسسوری و گلدوزی‌های تیز و خشن بر روی شانه و یقه ایستاده‌اش، قدرت و جاه طلبی‌اش را به رخ می‌کشاند. او که تقریباً تمام عزیزانش را از دست داده است، از پوشیدن رنگ خانوادگی‌اش خودداری می‌کند و سعی می‌کند گاهی اوقات پوشش خود را به سبک لباس پوشیدن پدرش نزدیک کند.

که نشان دهنده این است او از تدبیر و سیاست پدرش الهام می‌گیرد. در گلدوزی‌های سر شانه‌اش خبری از 3 شیر پژمرده نیست و یک شیر نقره‌ای غران گلدوزی شده است و اشاره به انفجار مهیب سپتا (Septa) که سرسی تدارک دید، می‌کند.

سریال بازی تاج و تخت
لباس سرسی بعد از انفجار سپتا

اگر به بررسی، نقد لباس و طراحی‌ لباس‌های سینما علاقه‌مند هستید مطالب مد و سینمای کمد را از دست ندهید.

انتقام به سبک سرسی

در سکانسی که سرسی تصمیم دارد الاریا سند (Ellaria Sand) را به قتل برساند، حس انتقام جویی مرگ دخترش در سرشانه‌ی لباس کاملا مشهود می‌باشد.
با وجود اینکه هیچ نمادی از شیر و خانواده‌ی او در لباسش نیست ولی میخ های تیز نقره ای حتی در فضای تاریک زندان کاملا خودنمایی می‌کند و حس خشونت لازم را به شخصیت سرسی می‌دهد.

سریال بازی تاج و تخت
لباس سرسی هنگام انتقام مارسالا

از پرنده در بند تا مار فریب دهنده

یکی از جذاب‌ترین دیتیل‌هایی که در طرح لباس‌های اخیر سرسی آمد، برگرفته شده از دم مار بود. در فرهنگ اروپای غربی، مار نماد ریاکاری و فریب است و دقیقاً سرسی در قسمت‌های پایانی به دروغ وعده صلح و همکاری می‌دهد.

این دیتیل در لباس‌های بعدی او در جلوی لباسش آشکار می‌شود و به همراه سرشانه‌های فلزی، آماده به رزم بودنش را بیان می‌کند. سرسی در آخرین قسمت حضورش بار دیگر به رنگ خانوادگی‌اش رجوع می‌کند و خود را برای واپسین نبردش آماده می‌کند.


اشتراک گذاری

6 پاسخ

 1. خیلی خوب بود و نکات به جا بود با اینکه اسرار لباس این سریال هیچ وقت تموم شدنی نیست
  لباسای سرسی خیلی شبیه به شخصیتش بود در تمام طول سریال حتی سبک ارایشش و موهاش خیلی نشانگر شخصیتش بود ضمن اینکه سرسی ی شخصیتی بود که کم کم تکامل پیدا کرد و به نظرم لباساشم همینجوری بود تو فصلای اول فکر حکومت همیشه تو سرش بود و کسی نمیدونست و لباساشم همینطور همیشه ی رنگ از رنگ های خانوادگیش تو لباساش بود ولی پنهان بود و نقش کمرنگ تری داشت کلا ممنون خیلی اطلاعات خوب و کامل بود به نظرم

 2. خیلی عالی بود
  سرسی لنیستر یکی از شخصیت‌های مورد علاقه من بود دنبال یه همچین تحلیل خوبی از استایلاش بودم 👌👌

  1. سلام وقتتون بخیر
   خیلی خوشحالم که مطلب براتون مفید بوده
   دسته مطالب فشن و سینما را بهتون پیشنهاد میدم، مطالب مختلفی در رابطه با طراحی لباس فیلم‌های مشهور جهان و ایران در اون معرفی شده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه‌ی حقوق مادی و معنوی مالکیت مطالب منتشر شده بر عهده‌ی مجله‌ی کمد سارک می‌باشد، هرگونه بازنشر بدون ذکر منبع و یا ارجاع در هر شبکه‌ی اجتماعی بدون کسب اجازه، مورد پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

لینک‌های مفید
کمد سارک در شبکه‌های اجتماعی

Completing this form is to improve the content of the magazine.