پارچه‌های بازتابنده

881 بازدید

همه ما می‌دانیم که پارچه‌های مختلفی در بازار وجود دارند و هر یک کاربرد خاص خود را دارا می‌باشند. در این میان با برخی پارچه‌ها مثل کرپ، ساتن، تافته و حریر بیشتر سر و کار داریم و با برخی پارچه‌ها به ندرت از نزدیک ارتباط داشتیم. پارچه‌ای که در این مطلب قرار هست معرفی کنیم به دلیل کاربردش در صنعت، ظاهرا غریبه است. اما در عمل و طی چند سال اخیر در صنعت مد و فشن بسیار مورد توجه قرار گرفته. نام این پارچه رِفلِکتور یا بازتابنده نور است. البته در بازار پارچه و پوشاک به پارچه‌های براق یا شاین‍دار هم شناخته می‌شود.

پارچه‌های بازتابنده نور

با شما هم عقیده هستم که پارچه‌های بازتابنده نور یا رفلکتور در نگاه اول خیلی اسم عجیب و پیچیده‌ای دارند. این پارچه‌ها این روزها به صورت مستقل و همچنین به صورت نواری یا حتی به اشکال مختلف در تولید انواع پوشاک استفاده می‌شود. البته از نوع نواری این پارچه در لباس‌ها و جلیقه‌های کار در شب و همچنین لباس‌های ورزشی به طور گسترده‌تری استفاده می‌شود.

جادوی اعداد در کیفیت کت شلوار

پارچه‌های بازتابنده نور
پارچه‌ بازتابنده نور

تولید پارچه‌های بازتابنده نور

تولید این پارچه‌ها با هدف بازتاب یکپارچه نور صورت می‌گیرد. این پارچه‌ها از یک پایه پارچه‌ای، چسب و مجموعه‌ای از ریزدانه‌های شیشه‌ای تشکیل شده است. روش تولید این پارچه متشکل از فرایندهایی شامل پوشش‌دهی و لایه‌گذاری می‌باشد. لازم به ذکر است که ریزدانه‌های شیشه‌ای به کار گرفته شده روی سطح این پارچه‌ها برای انعکاس بهتر با یک لایه آلومینیومی پوش داده شده‌اند. به واسطه لایه شیشه‌ای پوشش داده شده روی سطح پارچه، نور تابانده شده از سمت منبع نوری به طور موثر به سمت منبع منعکس می‌شود.

پارچه‌های بازتابنده نور
تولید پارچه‌های بازتابنده نور

به شکل ساده‌تر پارچه‌ها یا نوارهای پارچه‌ای بازتابنده نور، فقط برای فردی که دارای منبع نور است و یا همسو با آن باشد روشن می‌شود و قابل رویت خواهد بود. علت این اتفاق حضور منشورهای شیشه‌ای است که در این پارچه‌ها وجود دارد. منشورها نور را دریافت می‌کنند، جمع می‌کنند و در نهایت به صورت متمرکز دوباره به منبع نور برمی‌گردانند.

برای درک بهتر این اتفاق به تصویر بالا توجه کنید. در سمت چپ فردی دیده می‌شود که لباسی با نوار‌های پارچه‌ای بازتابنده نور به تن دارد و در تاریکی شب مشغول به کار است. همانطور که می‌بینید نور خودرو به نوار موجود در این لباس برخورد کرده و بازتاب آن به صورت متمرکز به سمت منبع نور بازگشته است. این در حالی است که فرد سمت راست که لباس نارنجی به تن دارد، نور دریافت شده را به صورت نامنظم منعکس می‌کند. تردیدی نیست که استفاده از این پارچه‌ها و نوارهای پارچه‌ای تا چه میزان در مورد لباس‌های کار می‌تواند در حفظ امنیت افراد موثر عمل کند. شما می‌توانید در تصویر پایین به وضوح نمونه دیگری از کاربرد این پارچه‌ها را در لباس یک دوچرخه سوار و در تاریکی شب مشاهده کنید.

۴ عامل مهم پارگی فاق شلوار جین

کاربرد پارچه‌ بازتابنده نور در لباس دوچرخه سواری و در تاریکی شب
کاربرد پارچه‌ بازتابنده نور در لباس دوچرخه سواری و در تاریکی شب

این پارچه‌ها چطور عمل می‌کنند؟

تصور کنید که در مرکز یک اتاق گرد هستید. اگر توپی را به سمت دیوار پرتاب کنید، همیشه به سمت شما باز می‌گردد. پارچه‌ها یا نوارهای بازتابنده نور به همین روش عمل می‌کنند. به این ترتیب که منشورهای شیشه‌ای، نور را فقط به منبع نور بازتاب می‌کنند. در این نوع پارچه‌ها نور با کمترین خطا و پراکندگی باعث می‌شود ناظری که در نزدیکی منبع نور قرار دارد این پارچه‌ها را درخشان‌تر ببیند. این اتفاق در شرایط شب که نور کمتری در اطرافمان وجود دارد، منجر می‌شود با کمترین نور به راحتی شاهد یک انعکاس متمرکز باشیم. استفاده از این پارچه‌ها گذشته از جذابیت ظاهری که دارند همواره می‌تواند باعث جلوگیری از وقوع بسیار حوادث ناگوار باشد. خاطر نشان می‌شود سه استاندارد بین المللی EN 20471, ANSI 107, CSA-Z96  در این زمینه شاخص های حرفه‌ای تعریف کرده‌اند.

بهترین جنس برای آستر لباس کدام است؟
ادامه مطلب

پارچه‌های بازتابنده و صنعت مد

از این پارچه‌ها امروزه در دنیای مد، همزمان با لباس‌های کار استفاده می‌شود. اقبال عمومی و علاقه به این نوع پارچه‌ها به دلیل کارکرد خاصی که دارد روز به روز در حال افزایش است. بی‌شک باید منتظر فراگیرتر شدن این سبک پارچه در لباس‌های روزمره در آینده نزدیک باشیم.

پارچه‌های بازتابنده و صنعت مد
پارچه‌های بازتابنده و صنعت مد

جنس لباس‌های کادر درمان چیست؟

جنس این پارچه‌ها چیست؟

همانطور که اشاره شد این پارچه‌ها از یک بستر تشکیل شده که روی آن را ریزدانه‌های شیشه‌ای پوشانده است. این ریزدانه‌های شیشه‌ای قابلیت آن را دارند که بر روی انواع پارچه‌ها از جمله تافته و حریر و با جنس‌های مختلف مثل پلی‌استر، نایلون و پنبه اعمال شود.

چگونه می‌توانم از لباس انعکاسی خود مراقبت کنیم؟

­­گاهی اوقات استفاده از یک نوار باریک در این لباس‌ها ممکن است باعث شود این تصور را داشته باشید که اتفاق خاصی رخ نمی‌دهد، به این ترتیب بی‌توجه به این نوارهای حساس، لباس را با دیگر لباس‌هایتان مورد شستشو قرار خواهید داد. اما  شستن این لباس‌ها به روشی اشتباه می‌تواند باعث شود که پارچه بازتابنده، رنگ و عملکرد اصلی خود را از دست بدهد. تردیدی نیست که پارچه‌های انعکاسی استفاده شده در انواع لباس، حالتی معمول ندارند. این پارچه‌ها از یک پوشش بهره‌مند هستند که با یک رزین به سطح پارچه چسبانده شده‌اند. با توجه به این موضوع ضرورت دارد که هنگام شستشو با هدف افزایش عمر این پارچه‌ها موارد زیر را به طور دقیق توجه کرده و در جریان شستشو به آن‌ها توجه ویژه داشته باشد:

  • شستشو با ماشین لباسشویی بلامانع است. اما دقت در انتخاب رنگ‌های مشابه کاملا ضروری است.
  • از آب 30 درجه سانتیگراد جهت شستشو استفاده شود.
  • برنامه شستشویی مخصوص لباس‌های ظریف در ماشین لباسشویی انتخاب شود.
  • هنگام شستشو از یک شوینده ملایم (بدون سفید کننده و نرم کننده) استفاده کنید.
  • سعی کنید از شستشوی محصولات بازتابنده با شلوار جین و یا هر لباس که جنس پارچه خشنی دارد خودداری کنید. دقت داشته باشید دانه‌های شیشه میکروسکوپی موجود در پارچه و نوارهای بازتابنده با بافت خشن پارچه‌های دیگر فرسوده می‌شوند.
  • سعی کنید محصولات تولید شده از این نوع پارچه را به صورت مکانیکی (روی سطح صاف یا روی بند) و در شرایط عادی خشک نمایید. اگر خشک کردن چرخشی با ماشین لباسشویی را انتخاب کردید، سعی کنید بلافاصله پس از اتمام کار ماشین لباسشویی، محصول را خارج کنید. گرمای اضافه شده در لباسشویی می‌تواند به ساختار پارچه بازتابنده آسیب برساند.
  • به شمایل‌های موجود در لیبل نگهداری لباستان مثل همیشه توجه کنید. شاید موارد دیگری باشد که دقت به آن‌ها زمان شستشو ضروری باشد و تولید کننده محصول این موارد را در لیبل اشاره کرده باشد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جدیدترین محصولات سارک

.
معنی کلمه‌ی Gusset رو می‌دونین؟
.
.

کمدیکشنری شما رو با واژه‌های تخصصی دنیای مد آشنا می‌کنه و به کمک اون، می‌تونید راحت‌تر به بخش‌های مختلف این صنعت سرک بکشین.
.
.
.

.
نظرتون درباره‌ی این بخش چیه؟
.
.
.
#fashionmagzine #comode_expert
#comodedictionary #fashionvocabulary
#مجله_مد #کمدسارک
#کمددیکشنری #دیکشنری_فشن #دیکشنری_مد
...

10 سپتامبر تولد کارل لاگرفلد، افسانه ماندگار دنیای مده.
.
.
.
لاگرفلد ناجی برندهای بزرگه و به بازسازی برندهای بزرگ کمک بسیاری کرده...
.
.
.
www.sarak.mag-co.com
.
.
.
Music:Time by iluvu
#karllagerfeld #karllagerfeldbirthday #fashionmagazine #comod_expert
#کارل_لاگرفلد #مجله_مد #کمد_سارک
...

.
معنی کلمه‌ی Crinoline رو می‌دونین؟
.

کمدیکشنری رو دنبال می‌کنین؟ این بخش شما رو با واژه‌های تخصصی آشنا می‌کنه و باعث میشه بتونین راحت‌تر به بخش‌های مختلف این صنعت سرک بکشین.
.
.
.

.
نظرتون درباره‌ی این بخش چیه؟
.
.
.
Music: Moose by LockieLTB
#fashionmagzine #comode_expert
#comodedictionary #fashionvocabulary
#مجله_مد #کمدسارک
#کمددیکشنری #دیکشنری_فشن #دیکشنری_مد
...

از شاهزاده تاریکی و تاثیراتش بر فشن آوانگارد چی می‌دونید؟
.
.
در این مطلب کمد به سراغ ریک اونز رفتیم تا با آثار و سبکش آشنا بشیم....
.
.
نویسنده: شایان وهاب‌زاده
.
.
www.sarak.mag-co.com
.
.

#avangardefashion #Rickowens #rickowensfw22 #fashionmagazine #comod_expert
#مجله_مد #کمد_سارک
...