|
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

جنس لباس‌های کادر درمان چیست؟

مسعود طالاری
11 آوریل 2021
موضوعاتی که به آن می‌پردازیم

لباس‌های بیمارستانی مخصوص کادر درمان از جنس‌های مختلف تولید می‌شوند. این لباس‌ها علاوه بر تفاوت جنس می‌توانند بافت‌های مختلف به همراه فرایندهای تکمیلی متنوعی داشته باشند. به این ترتیب تنوع بالایی از مدل لباس‌های مخصوص کادر درمان اعم از پزشک و پرستار در اختیار خواهد بود. به این لباس‌های فرم مخصوص کادر درمان اسکراب نیز گفته می‌شود. ما در این مطلب قصد داریم اطلاعاتی را به شما انتقال دهیم تا نسبت به این نوع خاص لباس به جهت جنس و کیفیت دانش بهتری داشته باشید.

مهمترین الیافی که در تولید لباس‌های بیمارستانی کاربرد دارند، شامل پنبه، پلی استر، اسپاندکس (لاکرا) و ویسکوز می‌باشند. سه نوع از چهار مدل الیاف نام برده شده شامل پنبه، پلی استر و ویسکوز، به تنهایی و یا به صورت ترکیب با الیاف دیگر در جهت تولید لباس‌های اسکراب کاربردی می‌باشند. بنابراین لازم است ابتدا به صورت جامع این چهار نوع لیف به طور دقیق معرفی شوند:

کدام شوینده لباسشویی بهتر کار می‌کند؟

پنبه، بهترین انتخاب برای تولید لباس کادر درمان:

 بی‌تردید پنبه یکی از بهترین و کاربردی‌ترین الیاف در تولید پوشاک مختلف از جمله یونیفرم‌های بیمارستانی می‌باشد. دلایل مختلفی را برای این انتخاب می‌توان نام برد که از جمله آن سبکی، نرمی، صافی، استحکام و مقاومت خوب آن در برابر مشکل الکتریسیته ساکن می‌باشد. پارچه‌های تولید شده از پنبه با وجود نازک بودن همچنان مستحکم هستند. فرم ایستایی محصول نهایی تولید شده از الیاف پنبه داخل تن بسیار قابل توجه و جذاب است. تردیدی نیست که جنس پنبه بهترین انتخاب برای فصل گرم سال، یعنی بهار و تابستان است. اما مزیت ویژه محصولات تولید شده از این الیاف این است که در باقی ماه‌های سال نیز کاربردی و مناسب خواهند بود. نقش‌ها و طرح‌های پرینت شده روی پارچه‌های پنبه‌ای به خوبی و در بالاترین سطح کیفیت نمایش داده می‌شوند.

در مقابل رنگ لباس‌های از این جنس با مرور زمان و همزمان با شستشوی مداوم کم و کمتر خواهد شد. شستشوی نادرست محصولات پنبه‌ای همچنین باعث کاهش کیفیت و چروک زیاد آن خواهد شد. این الیاف به دلیل جذب رطوبت بالایی که دارند همواره قابلیت لکه شدن را نیز دارا می‌باشند.

با تمام این اوصاف، شستشوی لباس‌های اسکراب از این جنس الیاف کار پیچیده‌ای نخواهد بود و نیاز به مراقبت‌های عجیب و غریب نخواهد داشت. تردیدی نیست که خشک کردن لباس‌های پنبه‌ای به روش آویزان کردن به سادگی قابل انجام خواهد بود. در نهایت لباس‌های فرم بیمارستانی از جنس ۱۰۰درصد پنبه در بازار در دسترس می‌باشد. نکته مهم این است که این الیاف عموماً با الیافی همچون پلی‌استر با هدف افزایش کیفیت شستشویی محصول نهایی و همچنین کاهش میزان چروک‌پذیری ترکیب می‌شود.

جنس لباس کادر درمان
پنبه، بهترین انتخاب برای تولید لباس کادر درمان

اتو؛ ۹۰ درصد خوش استایلی شما

پلی استر، انتخاب دوم برای تولید لباس کادر درمان

الیاف پلی‌استر به جهت محبوبیت و کاربرد بلافاصله پشت سر الیاف پنبه قرار می‌گیرد. این جنس از الیاف از واکنش شیمیایی میان مواد نفتی، هوا و آب تهیه می‌شود. به واسطه آن که پلی استر از دسته محصولات مصنوعی می‌باشد، حس طبیعی نشأت گرفته شده از پنبه را هیچ گاه نخواهد داشت. اما به خودی خود دارای خواص مفید و موثر بسیاری می‌باشد که از آن جمله می‌توان به استحکام بالا، مقاومت در برابر چروک، نگه‌داری آسان و در نهایت خشک شدن سریع اشاره نمود. تمامی شاخص‌های فوق برای تولید لباس‌های فرم کادر درمان بسیار مهم و تاثیرگذار خواهند بود. محصولات پلی‌استری در برابر پدیده آبرفت و کش آمدن بسیار مقاوم می‌باشند از این رو این الیاف را با پنبه معمولاً ترکیب می‌کنند. این ترکیب باعث افزایش میزان توانمندی هر دو لیف در کنار هم می‌شود.

پارچه شانتون چیست؟ چه ویژگی‌ هایی دارد؟
ادامه مطلب

پلی‌استر همچنین در برابر جذب رطوبت مقاومت خوبی را دارد از این رو در صورت به کارگیری برخی تکنولوژی‌های بافت، این امکان وجود خواهد داشت که عرق از سطح پوست بدن به سمت خارج لباس انتقال داده شود و بر خلاف پنبه جذب لیف نشود.

بسیاری از افراد زیردست و جنس ۱۰۰ درصد پلی استر را دوست ندارند. خاصیت الکتریسیته ساکن از معایب دیگر این جنس به حساب می‌آید، البته استفاده از نرمکن‌ها در جریان شستشو باعث رفع این مشکل خواهد شد.

شستشوی این نوع جنس در آب ولرم و همراه با نرم کننده ها بهتر است انجام شود. خشک کردن آن نیز توسط خشک کن ماشینی با دور پایین پیشنهاد می‌شود. پشت و رو کردن محصول پلی استری از نکات مهمی است که هنگام شستشو باید انجام شود. این کار در حقیقت باعث ممانعت از پرز شدن سطح پارچه در دراز مدت خواهد شد.

جنس لباس کادر درمان
پلی استر، انتخاب دوم برای تولید لباس کادر درمان

ویسکوز، متنوع و گسترده

الیاف ویسکوز ریون از دسته الیاف مصنوعی به حساب می‌آیند که به‌صورت بازیافتی از پالپ چوب به همراه یک سری واکنش‌های شیمیایی تهیه و تولید می‌شوند. این الیاف قابلیت آن را دارند تا ظاهر و احساس متفاوتی را هنگام استفاده از خود نمایش دهند (معمولاً احساس مثبت). لباس‌های اسکراب تولید شده از این جنس دارای کیفیت و تنوع گسترده می‌باشند. در حالت کلی آویزش خوب و زیردست ابریشم گونه دارد. اما از قدرت کشسانی بالایی برخوردار نیستند. لباس‌های اسکراب تولید شده از جنس ویسکوز به راحتی چروک می‌شوند. ثبات ابعادی لباس‌های تولید شده از این جنس همواره در معرض آسیب می‌باشد، لذا هنگام شستشو می‌بایست بسیار مراقب آن‌ها بود. شستشو با ماشین‌های لباسشویی می‌بایست حتماً با آب ۳۰ درجه و تا حد امکان بدون خشک کن چرخشی باشد.

۱۵ نکته خیاطی برای دوخت لباسی بی‌نقص

اسپاندکس، سبک و مقاوم

تردیدی نیست با الیاف اسپاندکس که با نام‌های لاکرا و الاستان نیز شناخته می‌شوند در طی خرید و استفاده از لباس‌های مختلف آشنایی دارید. این جنس الیاف، سبک و مقاوم هستند و خاصیت کشسانی را برای انواع لباس‌ها فراهم می‌آورند. این الیاف همزمان با استفاده و پوشیده شدند لباس کش می‌آیند، اما بلافاصله با خارج کردن لباس از تن به فرم اولیه خود در ساختار لباس باز می‌گردند. جالب است بدانید این الیاف به تنهایی خاصیت راحتی با خود به همراه ندارد و حتماً می‌بایست به صورت ترکیب شده با دیگر الیاف استفاده شوند. از این رو این الیاف با پنبه، پلی استر و ویسکوز جهت تولید لباس‌های اسکراب ترکیب می‌شوند. باید توجه داشت که ترکیب بیشتر از ده درصد اسپاندکس در تولید این دسته لباس‌ها از میزان راحتی و کارآیی آن می‌کاهد.

پارچه سیرساکر، داستان پارچه‌ی ایرانی در کنگره‌ی آمریکا
ادامه مطلب

قوانین شستشوی مربوط به این الیاف معمولا به میزان درصد به کار گرفته شده از آن در ساختار پارچه باز می‌گردد. اما در حالت کلی دمای ۳۰ تا ۴۰ درجه سانتی‌گراد برای آب و خشک کن با درجه حرارت پایین پیشنهاد می‌گردد.

جنس لباس کادر درمان
اسپاندکس، سبک و مقاوم

لکه آزاردهنده لباس و روش­ از بین برد آنها

ترکیبی‌ها، ترکیبی از الیاف مختلف با هم

چهار جنس نامبرده شده در بالا معمولا با همدیگر با درصدهای مختلف ترکیب شده و محصول با شاخص جدیدی را ایجاد می‌کنند. ترکیب متداول موجود در این بین پلی استر-پنبه و پلی استر-اسپاندکس است، که در ادامه به این دو ترکیب خواهیم پرداخت.

پلی استر-پنبه

ترکیب این دو جنس لیف از معروف‌ترین ترکیب‌ها در تولید بسیاری از پارچه لباس‌ها از جمله لباس‌های فرم بیمارستانی می‌باشد. بخش پلی‌استر در این ترکیب کمک می‌کند تا پارچه فرم و ظاهر خود را حفظ کند. در عین حال وجود پلی‌استر پارچه لباس‌های اسکراب را در مقابل لک شدن و چروک شدن مقاوم خواهد کرد. در حالی که پنبه بخشی است که راحتی را در ساختار پارچه فراهم می‌نماید. اگرچه ترکیب الیاف مختلف در ساختار پارچه هیچگاه خاصیت خالص هر یک از بخش‌ها را نخواهد داشت. به عنوان مثال پارچه ترکیب پنبه-پلی‌استر هیچگاه تنفس‌پذیری صد درصدی پنبه خالص را نخواهد داشت. تردیدی نیست، شاخص‌های مربوط به پارچه، کاملاً بر اساس میزان درصد ترکیب هر یک از بخش‌ها وابسته خواهد بود. اما بدون شک، ترکیب پنبه و پلی استر محصولی را ایجاد می‌کند که همه کاره و بسیار مقاوم است.

محصول جدید همچنین این قابلیت را دارد که رنگ و فرم چاپ را در جریان شستشو و استفاده مداوم به خوبی حفظ نماید. برای نگه‌داری بهتر ترکیب پنبه پلی‌استر می‌بایست دقت شود از دمای بسیار بالا استفاده نشود و در محدوده ۳۰ تا ۴۰ درجه سانتیگراد شسته شده و خشک کن متوسط ماشین لباسشویی استفاده گردد، تا عمر و کیفیت محصول برای مدت زمان طولانی‌تر حفظ شود.

پارچه‌های آیکونیک در برند‌های لوکس
ادامه مطلب

پلی استر-اسپاندکس

ترکیب این دو جنس، یک ترکیب کارآمد در تولید پارچه مخصوص لباس کادر درمان می‌باشد. پلی‌استر در این ترکیب کیفیت و دوام محصول را تضمین می‌کند. اسپاندکس نیز در این ترکیب راحتی را برای محصول نهایی فراهم می‌آورد. ترکیب پلی استر-اسپاندکس به مراتب نسبت به ترکیب پنبه-پلی استر مقاومت بیشتری در برابر چروک شدن خواهد داشت. کیفیت محصول تولید شده، با توجه به میزان ترکیب و کیفیت نخ و الیاف به کار گرفته شده در تولید پارچه می‌تواند متفاوت باشد. شستشوی لباس‌های با این ترکیب پارچه با توجه به میزان اسپاندکس موجود و ساختار پارچه می‌تواند کمی متفاوت باشد. اما در حالت کلی از آنجا که اسپاندکس نسبت به حرارت و گرما کمی احساس می‌باشد. می‌بایست نسبت به انتخاب دمای شستشو دقت کافی شود و از آب با درجه حرارت پایین تر و خشک کن بدون حرارت و یا با حرارت پایین بهره گرفته شود.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه‌ی حقوق مادی و معنوی مالکیت مطالب منتشر شده بر عهده‌ی مجله‌ی کمد سارک می‌باشد، هرگونه بازنشر بدون ذکر منبع و یا ارجاع در هر شبکه‌ی اجتماعی بدون کسب اجازه، مورد پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

لینک‌های مفید
کمد سارک در شبکه‌های اجتماعی

Completing this form is to improve the content of the magazine.