|
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

اتو؛ 90 درصد خوش استایلی شما

تیم کمد
3 ژانویه 2021
موضوعاتی که به آن می‌پردازیم

اتوکشی حرفه‌ای لباس نکته‌ی بسیار مهمی است. در درجه اول اتوی لباس می‌تواند تعیین کند که شما خیاط حرفه‌ای هستید یا نه و در درجه‌ی دوم شما را به عنوان یک فرد خوش پوش معرفی خواهد کرد.

 اتو کردن ممکن است کار حوصله سربری باشد؛ اما باید به شما بگویم که عمل بسیار مهمی است. دوخت لباس، اتو کردن و پرس کردن دست به دست هم می‌دهند تا یک لباس زیبا و خوش فرم دیده شود. ما در این مطلب اتوکشی لباس از ابتدای دوخت تا پروسه‌ی استفاده از لباس را بررسی می‌کنیم؛ از تفاوت اتو کردن با پرس کردن، اتوکشی در دوخت لباس و اتو به عنوان عنصر اصلی می‌گوییم. اگر به عنوان مصرف کننده برای اتوکشی لباس‌هایتان به مشکل برمی‌خورید، در این مطلب پیشنهادات ویژه‌ای از جمله  ابزار لازم اتوکشی در خانه واتو متناسب با جنس پارچه برای شما داریم.در ادامه همراه کمد سارک باشید.

تفاوت اتو کردن با پرس کردن

ironing and pressing

در محاوره‌های روزمره‌ی ما شاید این دو کلمه با هم اشتباه گرفته شوند؛ اما فرق اساسی بین آن‌ها است.

 • اتو کردن:  جلو عقب کشیدن سطح فلزی داغ بر روی پارچه به منظور از بین بردن چین و چروک است.
 • پرس کردن: یعنی اتو (سطح فلزی داغ) را روی لباس بگذارید و بدون فشار و تکان دادن آن را بردارید.  
اتوکشی- اتوکردن- پرس کردن
تفاوت اتو کردن با پرس کردن ironing and pressing

اهمیت اتوکشی در دوخت لباس

اگر به اصول الگوسازی و دوخت وارد هستید، حتما از اهمیت بالای اتوکشی هنگام دوخت نیز خبر دارید. اگر صرفا مصرف کننده هستید باز هم نیاز است که از جریان دوخت باخبر باشید تا بتوانید لباس با دوخت بهتر را انتخاب کنید.

 • در روند دوخت: هنگام دوخت لباس درزها در هر مرحله باید پرس شوند. یعنی مهم است که درز بغل لباس بعد از دوخته شدن و قبل از وصل شدن به آستین اتوکشیده، پرس شده و دقیقا همانند یک خط صاف بنظر برسد. بعد از اتو کشی ایرادهای دوختی مثل کشیدگی نخ و …. هم بهتر دیده می‌شوند.
 • فرم‌گیری با اتو: از طرفی خیلی از بخش‌های مختلف لباس با اتو حالت می‌گیرند. برای مثال کمری لباس برای ایست بهتر و برای اینکه اصطلاحا روی بدن بخوابد، باید به صورت دایره‌وار روی میز اتو پهن شود و در راستایی که قرار است روی بدن قرار بگیرد اتو شود. شکل‌گیری انواع یقه‌ها به نوع درست اتو کشی بستگی دارد. از طرفی دوخت‌های منحنی داریم که فقط بعد از اتو و پرس شدن شکل اصلی خود را پیدا می‌کنند.
 • اتوکشی برای رفع ایرادات: از طرفی درزهای رو کاری باید بعد از اتوکشی کاملا صاف باشند؛ به گونه‌ای که روکاری‌ها فقط مثل یک خط دیده شوند. این کار باعث می‌شود شما میزان درست کشش نخ را بدانید.
 • پیشگیری با اتو: بعضی از پارچه‌ها باید قبل از برشکاری و بعضی پس از برش و قبل از دوخت اتو کشی شوند. این پارچه‌ها زیر اتو تغییر شکل (معمولا کوتاه می‌شوند) یا حالت اصلی خود را از دست می‌دهند .همین امر باعث می‌شود که اگر قبل از دوخت اتو نشوند سایز مورد نظر ما را نداشته باشند.
اتوکشی در دوخت لباس
اتوکشی در دوخت لباس

اتوکشی به عنوان عنصر اصلی

در بعضی از موارد اتو به عنوان کمک کننده نیست و نقش اصلی را ایفا می‌کند. مثلا برای چسپاندن لایه حریر به پارچه‌هایی که به لایه احتیاج دارند، فقط به اتو احتیاج داریم و مهم است که از اتو به روش درست استفاده کنیم. اگر از موارد استفاده‌ی لایه‌ها بپرسید باید برای مثال بگوییم که کت‌هایی که پارچه‌های نازک دارند باید لایه کوبی شوند.

پرز لباس ، با این گلوله‌های دوست نداشتنی چه کنیم؟
ادامه مطلب

به دو صورت می‌توان از اتو برروی لایه‌ها استفاده کرد، یا اتو باید به صورت خشک روی لایه قرار بگیرد یا با بخار، اگر قرار است این کار با بخار انجام شود باید بعد از بخار اتو را روی لایه نگه‌دارید تا رطوبت ایجاد شده ناشی از بخار با دمای خود اتو خشک شود. اگر لایه مرطوب بماند بعد از شستشو باز خواهد شد.

لایه زانفیکس که حالت آن نزدیک به الیاف کاغذی است و دو نوع دارد، برای قسمت‌هایی از لباس کاربرد دارد که می‌خواهیم دو بخش پارچه به یکدیگر وصل شوند اما نمی‌خواهیم دوخت داشته باشیم؛ هر چند در بعضی از موارد روی آن دوخت هم انجام می‌شود. نوعی از آن چسبپیده به کاغذ است و نوع دیگر آن فقط خود الیاف است. زانفیکس کاغذی مزیت‌های بیشتری دارد به شما کمک می‌کند تا دقیقا در جای درست آن را بچسپانید. ابتدا اتو را روی کاغذ می‌گذارید و بعد از چسبیدن یک طرف لایه به پارچه کاغذ را برمی‌داریم و پارچه رویی را روی آن می‌گذاریم و مجدد اتو می‌کنیم. بهتر است از اتوی بخار استفاده کنیم؛ اما باید بخار حتما بعد از اتو با دمای خود اتو خشک شود.

اندازه‌گیری پارچه؛ بهترین جواب برای “چقدر پارچه نیاز دارم؟

زانفیکس کاغذی و زانفیکس معمولی
زانفیکس کاغذی و زانفیکس معمولی

اتوکشی در هنگام استفاده لباس

اتو کردن زیاد لباس می‌تواند به بافت پارچه‌ی آن آسیب برساند. سعی کنید تا مرتب باشید و از اتوکشی بالای لباستان جلوگیری کنید. لباستان را روی گیره آویزان کنید تا چروک نشود. اگر سرتان آنقدر شلوغ بود که فراموش کردید از لباس گران قیمتتان محافظت کنید و چروک‌های ریزی روی آن افتاد، نگران نباشید. هنگام حمام کردن گیره‌ای که لباستان به آن آویزان است را در حمام آویزان کنید تا بخار، چروک‌های ریز را باز کند. اتوکشی کمتر و اتو با استفاده از بخار حمام، یکی از راه‌های حمایت شما به عنوان مصرف‌کننده از مدهای زمین دوست است.  

اتوکشی
اتوکشی در هنگام استفاده لباس

نکات اتوکشی متناسب با جنس پارچه

برای اتو کردن به جنس پارچه‌ها توجه کنید. مشخصا پارچه‌های نازک دمای پایین‌تر و پارچه‌های ضخیم دمای بالاتری احتیاج دارند. روی خود اتوها معمولا پیشنهاداتی برای دمای اتو برای پارچه‌های مختلف نوشته شده است. روی تگ خود لباس‌ها care lable آن‌ها هم نوشته شده‌است که با چه دمایی باید اتو شود. حتما به این موارد و نکات نوشته شده روی خود لباس توجه کنید. بعضی از پارچه‌ها هم هستند که برای اتوکشی شرایط خاصی را می‌طلبند. در ادامه این پارچه‌ها و نحوه‌ی اتو کشی را بررسی می‌کنیم.

 • اتو مناسب پارچه مخمل: پارچه‌های مخمل را نباید اتو کنید. خط اتو انداختن روی پارچه‌های مخمل کار صددرصد اشباهی است؛ زیرا شما فقط به بافت پارچه آسیب می‌رسانید. قطعا الان می‌گویید بدون اتو که نمی‌شود! بله نمی‌شود. ما پیشنهاد می‌دهیم به شما که بدون چسپاندن سطح اتو به لباس فقط به آن بخار بزنید و یا اگر بخارگرهای دستی دارید از آن‌ها استفاده کنید.
 • اتو مناسب پارچه‌های ابریشم: پارچه‌های ابریشم را فقط وقتی نمناک هستند اتو کنید. حتما میان اتو و پارچه‌ی ابریشم از پارچه‌ی مخصوص اتو (در بخش ابزار لازم برای اتوکشی به آن اشاره خواهیم کرد) استفاده کنید.
 • اتو مناسب لینن، کتان و دنیم: این پارچه‌ها چین و چروک را در خود نگه‌می‌دارند. پس برای اتو کردن آن‌ها باید از دمای بالا معمولا بین 150 تا 200 درجه استفاده کنید تا اندازه‌ای که می‌خواهید اتو کار خودش را درست انجام دهد.
اتوکشی متناسب با جنس پارچه
اتوکشی متناسب با جنس پارچه

پارچه پوپلین، نکات مهم در مورد پارچه، دوخت و نگه‌داری

ابزار لازم اتوکشی در خانه

 • پارچه اتو
چرا تیشرتم سوراخ می‌شه؟
ادامه مطلب

برای اینکه همانند یک حرفه‌ای لباس‌هایتان را صاف و بدون نقص کنید، به یک تکه پارچه ترجیحا سفید با درصد نخ بالا احتیاج دارید. این پارچه را روی لباستان بگذارید و بعد سطح فلزی اتو را روی آن قرار دهید. این کار باعث می‌شود تا برق افتادگی‌های همیشگی بعد از اتو روی آن اتفاق نیفتد.

 • اسپری آب

خود اتوها معمولا قابلیت اسپری کردن آب روی لباس را دارند اما یک اسپری آب جدا به اتوکشی شما کمک می‌کند. آبی که روی پارچه اتو اسپری شده است بخار می‌شود و حالتی که با اتو به پارچه می‌دهید ماندگارتر می‌شود. بخار سرعت باز شدن چروک‌ها را سریع‌تر می‌کند.

 • تخته‌ی مخصوص اتوی آستین ژانت یا بالشتک اتو

در خانه لازم نیست که تجهیزات کامل داشته باشید، یک بالشتک یا ژانت برای اتوکشی بخش‌های منحنی لباس، مثل یقه، حلقه آستین و … به شما کمک می‌کند.

ابزار اتو
ابزار لازم اتوکشی در خانه

شما چقدر به اتوکشی لباس‌هایتان اهمیت می‌دهید؟ آیا برای استفاده‌ی کم‌تر از اتو راه‌حل‌های هوشمندانه‌ای به کار می‌گیرید؟


اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه‌ی حقوق مادی و معنوی مالکیت مطالب منتشر شده بر عهده‌ی مجله‌ی کمد سارک می‌باشد، هرگونه بازنشر بدون ذکر منبع و یا ارجاع در هر شبکه‌ی اجتماعی بدون کسب اجازه، مورد پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

لینک‌های مفید
کمد سارک در شبکه‌های اجتماعی

Completing this form is to improve the content of the magazine.