|
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

آرایش شب چیست؟

فریناز غفاری
24 فوریه 2024
موضوعاتی که به آن می‌پردازیم

آرایش صورت، نقش مهمی در تکمیل لباس و استایل بانوان در مجالس و مهمانی‌های مختلف دارد. بانوان با انتخاب صحیح رنگ‌ها، تکنیک‌های مخصوص و محصولات مناسب، می‌توانند به ظاهری شیک و مناسب در هر مراسمی دست یابند. به طور کلی آرایش چهره در دو دسته‌ی “آرایش شب” و “آرایش روز” قرار می‌گیرد که این دو گروه، تفاوت زیادی با یکدیگر دارند. ما در ادامه‌ی این مقاله به بررسی آرایش شب و ویژگی‌های آن می‌پردازیم.

آرایش شب چیست؟
آرایش شب چیست؟

تعریف آرایش شب

آرایش شب، آرایشی است که برای مراسم‌ و مهمانی‌های شبانه طراحی شده است و عموما برای تأکید بر ویژگی‌هایی از صورت استفاده می‌شود که ممکن است در طول روز به آن‌ها توجهی نشود؛ مانند: چشم‌ها، لب‌ها و گونه‌ها. این نوع آرایش معمولا شامل استفاده از هایلایترهای براق روی برجستگی‌های صورت، آرایش چشم اسموکی و رژلب‌های پررنگ‌ و تیره‌تر می‌شود تا با نور کم فضا، کنتراست خوبی ایجاد کند و بهتر دیده شود. هدف اصلی آرایش شب، ایجاد ظاهری شیک و جذاب برای مهمانی‌ها و مراسم‌ها در نور کم شب است. انتخاب رنگ‌های مناسب برای لباس و جواهرات نیز باعث می‌شود تا آرایش شب، بهترین شکل خود را نشان دهد و توجه‌ها را به خود جلب کند.

آرایش شب چه ویژگی دارد
آرایش شب باید مناسب نور کم شب باشد.

ترندآرایش 2023

تفاوت آرایش روز و آرایش شب

نوع و رنگ پوست هر فرد با دیگری متفاوت است؛ بنابراین قبل از انجام یک روال مشخص آرایش بر روی صورت، بهتر است ابتدا در مورد نوع پوست و حساسیت احتمالی به مواد آرایشی اطلاع کسب کنید. برای تشخیص نوع پوست خود می‌توانید از روش‌های مقاله‌ی مراقبت از پوست در زمستان  ، که پیش از این در مجله‌ی کمد سارک منتشر شده بود، کمک بگیرید.

آرایش شب و آرایش روز به مناسبت و شرایط نوریِ محیط بستگی دارد. این تفاوت‌ها در نحوه‌ی استفاده از رنگ‌ها، نوع محصولات آرایشی و تمرکز استفاده‌ی محصولات روی برخی از اجزای صورت وجود دارد. به طور کلی، بارزترین تفاوت بین آرایش روز و آرایش شب در پالت رنگ است. آرایش روز سبک‌تر است و معمولا ظاهری طبیعی‌تر با رنگ‌های نود دارد که برای استفاده در نور خورشید مناسب‌ است؛ اما در آرایش شب اغلب از رنگ‌های غلیظ‌تر استفاده می‌شود تا در تاریکی هوا  درخشان‌تر جلوه کند. در ادامه با جزییات بیشتری به تفاوت‌های اصلی این دو آرایش می‌پردازیم:

آرایش روز

 • آرایش لایت

 آرایش روز یا اصطلاحا لایت، به طور کلی طبیعی‌تر و سبک‌تر از آرایش شب است. هدف اصلی آرایش روز، تأکید بر زیبایی طبیعی چهره و به خصوص پوست است.

 • نور طبیعی خورشید
11 ترند آرایش عید 1403 که شما را زیباتر خواهد کرد!
ادامه مطلب

زمانی که آرایشتان را برای روز انتخاب می‌کنید، باید به نورپردازی محیط هم توجه کنید. در روز، نور خورشید به روی صورت تابیده می‌شود؛ بنابراین باید از محصولاتی استفاده کنید که با نور طبیعی سازگاری داشته باشند یا مانند ضد آفتاب، پوستتان را از اشعه‌های مضر در امان نگه دارند.

 • استفاده از پالت رنگ نود و ساده

در آرایش روز، استفاده از رنگ‌های طبیعی و نود توصیه می‌شود؛ مثلا رژ لب‌های روشن مانند هلویی می‌توانند انتخاب مناسبی باشند.

 • تمرکز اصلی بر پوست

پوست صورت در آرایش روز مهمترین بخش است؛ بنابراین، تمرکز بر نشان دادن پوستی سالم و زیبا با استفاده از فاندیشن، کرم پودر و کانسیلر می‌تواند رکن اصلی این آرایش باشد. هم‌چنین، استفاده از رژ گونه‌های هلویی یا صورتی می‌تواند به سالم نشان دادن بیشتر پوست کمک کند.

تفاوت آرایش شب و روز
ویژگی‌های آرایش روز

پاک کردن آرایش صورت با چند مرحله‌ اصولی و دقیق برای پوست

آرایش شب

 • رنگ‌های غلیظ‌تر

به طور کلی آرایش شب زیباتر و شیک‌تر از آرایش روز است. در این نوع آرایش چهره، می‌توانید از رنگ‌های تیره‌تر و درخشان‌تر استفاده کنید.

 • نور مصنوعی لامپ‌ها

در شب، نور مصنوعی لامپ‌ها به پوست می‌تابد؛ بنابراین می‌توانید از آرایشی استفاده کنید که در برابر نور مصنوعی بیشتر خودش را نشان دهد. استفاده از رژ لب‌های قرمز و سایه چشم‌های براق و درخشان می‌تواند انتخاب مناسبی باشد.

 • تمرکز اصلی بر چشم‌ها و لب

در آرایش شب، بیشترین تمرکز روی چشم‌ها و لب‌ها قرار می‌گیرد. با استفاده از سایه چشم اسموکی یا شاینی، مداد ابرو، خط چشم و رژ لب‌های تیره یا براق می‌توانید این دو عضو صورت خود را در نور کم شب، برجسته کنید.

 • استفاده از هایلایترهای درخشان

استفاده از هایلایتر به برجسته‌تر کردن برآمدگی‌های صورت در شب کمک می‌کند تا صورت شما زیباتر و درخشان‌تر به نظر برسد. می‌توانید از هایلایتر یا  انواع گلیترها روی گونه‌، تیغه‌ی بینی، استخوان زیر ابرو و چانه استفاده کنید.

استفاده از هایلایتر درخشان در آرایش شب
ویژگی‌های آرایش شب

آرایش مدیوم چیست؟

به طور کلی، آرایش روز برای ظاهر طبیعی‌تر استفاده می‌شود؛ در حالی که آرایش شب برای دستیابی به ظاهری برجسته‌ و شیک‌ مناسب‌تر است. هم‌چنین، توصیه می‌شود برای هر نوع آرایش، ابتدا محصولات با کیفیت  و مناسب پوستتان را پیدا کنید و قبل از آرایش، پوستتان را به خوبی تمیز و مرطوب کنید.

نام دیگر آرایش شب

آرایش شب که با نام Nighttime Makeup نیز شناخته می‌شود، به آرایشی اشاره دارد که در آن از تکنیک‌های خاص و محصولاتی با درخشش و غلظت بالا استفاده می‌شود تا ظاهری درخشان و جذاب ایجاد کند. این آرایش در کشورهای اروپایی معمولا با نام Full Glam و در آمریکا با عنوان Evening makeup، Red carpet makeup یا Glamorous makeup شناخته می‌شود.

۷ راهکار مهم برای خرید شلوار جین با کیفیت
ادامه مطلب

این نوع آرایش در کشور ما بیشتر با عنوان “آرایش مجلسی” شناخته می‌شود. از تکنیک‌هایی مانند خط چشم گربه‌ای، سایه‌های چند رنگ، گلیتر و هایلایترها برای برجسته سازی صورت، مژه‌های مصنوعی و صورت کانتور شده  در این آرایش استفاده می‌شود.

آرایش شب به انگلیسی Nighttime Makeup
به آرایش شب، آرایش مجلسی یا Full Glam نیز گفته می‌شود.

مراحل انجام آرایش شب

مراحل انجام آرایش شب ممکن است بسته به سلیقه‌ی شخص و نوع آرایش مورد نظر او متفاوت باشد؛ اما در کل، گزینه‌های زیر می‌توانند مراحل معمول آرایش شب باشند:

 • تمیز کردن و آماده‌سازی پوست

از طریق تمیز کردن با تونر و مرطوب‌کننده، پوست خود را برای آرایشی سنگین و طولانی‌مدت آماده کنید.

 • زیرسازی پوست

بعد از شستشوی صورت، زیرسازی را آغاز کنید. این مرحله می‌تواند شامل اعمال آبرسان، پرایمر یا فاندیشن روی پوست صورت باشد. زیرسازی باید به صورت یکنواخت و روی صورت و گردن اعمال شود.

• کانسیلر مناسب

اگر نیاز به پنهان کردن عیوب خاص پوستی مانند قرمزی‌، آکنه‌، سیاهی زیر چشم یا پف پلک دارید، از کانسیلر استفاده کنید. کانسیلر را به طور دقیق روی نقاط مورد نیاز قرار دهید و آن را به آرامی و به صورت ضربه‌ای روی پوست محو کنید تا عیوب را بپوشاند.

 • کرم‌پودر هماهنگ با رنگ پوست

با استفاده از یک لایه کرم‌پودر مناسب، عیوب پوست را بپوشانید و با پودر فیکس از براق بودن آن کم کنید. کرم‌پودر هر شخص باید متناسب با نوع پوست و رنگ پوست او انتخاب شود.

 • سایه‌ی چشم

سایه چشم‌ها را می‌توانید در هر ترکیبی از رنگ‌های مورد علاقه‌ی خود استفاده کنید. از رنگ تیره برای خارج چشم و درون کانال چشم استفاده کنید، سپس با رنگ‌های روشن‌تر یا شاینی، قسمت‌هایی که باقی مانده را بپوشانید. می‌توانید از خط چشم یا مداد داخل چشم نیز برای برجسته‌تر کردن چشم‌ها استفاده کنید.

 • پررنگ کردن ابروها

ابروها را با استفاده از مداد یا سایه‌ی ابرو مرتب و اصلاح کنید تا برجسته‌تر و زیباتر به نظر برسند. می‌توانید از صابون ابرو نیز برای لیفت ابروهایتان استفاده کنید.

 • استفاده از رژ گونه و کانتورینگ صورت

با استفاده از رژ گونه، خصوصا رنگ‌های صورتی و هلویی، طراوت و شادابی به چهره‌هایتان ببخشید. هم‌چنین، با استفاده از کانتورینگ و هایلایتینگ، نواقص صورت را اصلاح و روی برجستگی‌های صورت تأکید کنید تا فرم صورتتان را زیباتر جلوه دهد.

 • رژ لب تیره

لب، بعد از چشم مهم‌ترین قسمت صورت در آرایش شب است. می‌توانید از رژ لبی استفاده کنید که با بقیه‌ی آرایشتان متناسب باشد؛ اما معمولا از رنگ‌های تیره یا قرمز برای این قسمت استفاده می‌شود. هم‌چنین می‌توانید از برق لب برای براق و درشت نشان دادن لب‌ها نیز استفاده کنید.

 • مژه‌ها
با شرایط اقتصادی موجود چطور خرید کنیم؟
ادامه مطلب

از ریمل استفاده کنید تا مژه‌هایتان را بلند و کشیده نشان دهد. می‌توانید از مژه مصنوعی نیز برای تأکید و مشکی‌تر‌ نشان دادن چشم‌هایتان استفاده کنید.

 • فیکساتور

 در نهایت با اسپری کردن فیکساتور روی کل آرایش، دوام آن را بیشتر کنید تا با عرق کردن صورت یا فعالیت زیاد، زیبایی چهره و آرایشتان به هم نریزد.

ویدیوی اول – مراحل انجام آرایش شب

شش ایدهآرایشی، برای آرایش شب

۱. آرایش چشم دودی (Smokey Eye Makeup)

این آرایش چشم یکی از محبوب‌ترین آرایش‌های شب است. با استفاده از سایه‌های تیره و روشن در رنگ‌های مختلف، چشمان خود را برجسته کنید و به آن‌ها جذابیت بیشتری ببخشید. می‌توانید از رنگ‌های قهوه‌ای، آبی، خاکستری و مشکی نیز در این تکنیک استفاده کنید.

آرایش شب - آرایش چشم دودی
آرایش چشم دودی در آرایش شب

۲. آرایش رژ لب قرمز (Red Lipstick Makeup)

رنگ قرمز همواره جذابیت و شیطنت خاصی به چهره می‌بخشد. با استفاده از رژ لب قرمز، لب‌های خود را برجسته و آرایش شبتان را خیره‌کننده‌تر کنید.

آرایش شب - رژ لب قرمز
رژ لب قرمز در آرایش شب

۳. آرایش درخشان (Glowing Makeup)

این آرایش به چهره‌ی شما طراوت و شادابی می‌بخشد. با استفاده از رنگ‌های روشن و طبیعی در قسمت‌های مختلف چهره، ظاهری شاداب خلق کنید. نکته‌ی این مدل آرایش براق بودن آن به خصوص در قسمت پوست است.

آرایش شب - آرایش درخشان
آرایش درخشان در آرایش شب

۴. آرایش چشم براق (Shimmer Eye Makeup)

 با استفاده از هایلایتر و سایه‌های شاینی، سایه‌ی چشمان خود را براق کنید. این آرایش برای شب و مجالس عروسی بسیار مناسب است و به چشمان شما جذابیتی جادویی می‌بخشد.

آرایش چشم برای شب - آرایش چشم براق
آرایش چشم براق در آرایش شب

۵. آرایش طبیعی (Natural Makeup)

آرایش نود یا طبیعی به چهره شما ظاهری طبیعی و بی‌نقص می‌بخشد. با استفاده از رنگ‌های ملایم و طبیعی، نواقص پوست خود را پوشانده و زیبایی طبیعی خود را به دست آورید.

آرایش ملایم و طبیعی مناسب برای شب
آرایش طبیعی در آرایش شب

۶. سایه‌های گلیتری (Glitter Eyeshadow)

با ترند شدن گلیتر و اکلیل‌های آرایشی، می‌توانید از آن‌ها روی پلک‌ها، بغل چشم یا حتی روی گونه‌هایتان نیز استفاده کنید تا در شب، زیبایی درخشانی به صورتتان ببخشد.

سایه های گلیتری در آرایش شب
سایه‌های گلیتری در آرایش شب

در نهایت با استفاده از آرایش شب، می‌توانید جذابیت و شکوه خود را در شبی خاطره‌انگیز به نمایش بگذارید و به صورت خود درخشش و زیبایی ببخشید؛ از آرایش چشم دودی تا لب‌های قرمز، همه موجب زیبایی و برجسته‌ شدن ویژگی‌های جذاب صورتتان می‌شوند.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه‌ی حقوق مادی و معنوی مالکیت مطالب منتشر شده بر عهده‌ی مجله‌ی کمد سارک می‌باشد، هرگونه بازنشر بدون ذکر منبع و یا ارجاع در هر شبکه‌ی اجتماعی بدون کسب اجازه، مورد پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

لینک‌های مفید
کمد سارک در شبکه‌های اجتماعی

Completing this form is to improve the content of the magazine.