|
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

نسل جدید مدلینگ، میراث سوپرمدل‌های دهه 80 و 90

مونا میرزایی
2 آگوست 2021
موضوعاتی که به آن می‌پردازیم

در این مطلب از کمد سارک به معرفی نسل جدید مدلینگ و آوای شهرت ژن‌های ماندگار در دنیای مد می‌پردازیم. اما در ابتدا بهتر است به طور مختصر تاریخچه‌ی پیدایش حرفه مدلینگ را برای شما بازگو کنیم.

تاریخ پیدایش حرفه مدلینگ

در دهه‌های گذشته نمایش لباس‌ها به فرم امروزی، بر تن مدل‌ها در صحنه‌ی کت واک‌ها رایج نبوده است. در سال 1920 در نیویورک طراحان برای به نمایش گذاشتن لباس‌ها از مانکن‌های بی‌جان استفاده می‌کردند. با قرار دادن مانکن‌ها در خانه‌های مد و یا سالن‌ها، لباس‌ها را به نمایش می‌گذاشتند. بعد از آن در سال 1923 در نیویورک اولین آژانس جهت کشف دختران جوان و زیبا برای مدل شدن تاسیس شد. همین امر باعث شد که فروشگاهای بزرگ و خرده فروشان در ایالات متحده آمریکا به طور منظم نمایش‌های مد را با مانکن‌های زنده به نمایش بگذارند. در قرن 19 عکاسان یکی از متقاضیان مانکن‌های زنده بودند. زیرا مانکن‌های زنده و متحرک بسیار تاثیرگذارتر در صحنه مد ظاهر می‌شدند. به همین خاطر در سال 1967 عکاسان معروفی سبب مشهور شدن مدل‌های زیادی شدند که معروفترین آن‌ها مدل رنگین پوست Donyale Luna بوده است.

نسل جدید مدلینگ، تاریخ پیدایش حرفه مدلینگ
تاریخچه مدلینگ

نقش مدلینگ بر تاریخ لباس‌های کوتور

ظهور تاریخی کوتور در غرب با اختراع مدل سوژه‌ای (مانکن بی‌جان) در خانه‌های مد ارتباط تنگاتنگی داشت. لباس‌های اوت کوتور به دلیل اینکه از ارزش بالایی برخوردار بودند همیشه برای افراد خاصی به تن مانکن‌های بی‌جان نمایش داده می‌شد. اما مدل‌ها در نیمه دوم قرن 19 در به اوج رسیدن کوتور نقش مهمی داشتند. به معنای واقعی لباس‌ها از روی مانکن‌های غیرمتحرک و خانه‌های مد بیرون آمدند و توسط مدل‌های زنده برای عموم به‌ نمایش گذاشته شدند. اینگونه جلوه‌ی دو چندان به لباس‌های اوت کوتور بخشیده شد و از این پس در دهه 80، مدل‌های زن به اوج پیشرفت خود رسیدند.

هالستون؛ طراح لباس مشهور آمریکایی

نسل جدید مدلینگ، نقش مدلینگ بر تاریخ لباس‌های کوتور
نمایش لباس کوتور به تن مدلینگ

تاثیر عکاسان در حرفه مدلینگ

در قرن بیستم مدلینگ به عنوان یک حرفه، یک سبک زندگی، یک آینده و شغل مبدل شد. می‌توان گفت مهم‌ترین عامل پیدایش آژانس‌ها با مدل‌ها، ظهور روزنامه‌نگارها و عکاسان بوده است. اختراع دوربین 35 میلیمتری در دهه 1930 دنیای عکس‌برداری را برای آن‌ها متحول کرد. دختران زیبا به همراه لباس‌های باشکوه دنیای مد به سوژه‌های عکاسان تبدیل شدند و انتشار چنین عکس‌هایی سبب پذیرش و معروف شدن زنان در حرفه‌ی مدلینگ شد. در حقیقت عکاسی وسیله‌ای نمادین است که از طریق آن مد ساخته می‌شود.

نسل جدید مدلینگ، تاثیر عکاسان در حرفه مدلینگ
عکاسی از مدلینگ دهه ۳۰

اوج حرفه مدلینگ در نژادهای گوناگون

در سال 1988 برای اولین بار مدل‌های رنگین پوست توسط Yves Saint Laurent مورد حمایت قرار گرفتند. او مجله  ELLE  که از قرار دادن عکس مدل‌های رنگین پوست بر روی جلد مجله خودداری کرده بود، را تهدید کرد که تمام تبلیغات خود را از این مجله خارج خواهم کرد. به همین علت در زمان این طراح فرانسوی بود که مدل‌های رنگین پوست بر روی جلد مجلات ظاهر شدند و پیشرفت زیادی پیدا کردند.  

در دهه 80 و 90 میلادی روزهای پرشکوه سوپر مدل‌های دنیای فشن بود. زمانی که زنانی مانند Cindy Crawford ،Christie Brinkley ،Beverly Johnson بر صحنه مد سلطه داشتند. اکنون مدل‌های جدیدی در کت واک‌ها و بر روی صفحه‌ی مجلات ظاهر می‌شوند که بسیاری از آنها نسل جدید از همان مدل‌های قبلی هستند. در اینجا نگاهی به والدین مشهور بیندازیم که حرفه‌ی مدلینگ خود را برای فرزندانشان به ارث گذاشته‌اند.

اوج حرفه مدلینگ در نژادهای گوناگون، نسل جدید مدلینگ
سوپرمدل‌های دهه 80 و 90

زیبایی در محاصره: نگاهی به فشن در جنگ جهانی دوم

ژن خوب فرزندان Cindy Crawford و نسل جدید مدلینگ

سندی یکی از سوپر مدل‌های دهه 80 و اواخر 90 که به افسانه‌ای زنده در صنعت مد مشهور است. او در دوره‌ی کاری خودش در ردیف سوپر مدل‌های معروفی همچون Naomi Campbell ،Linda Evangelista ،Claudia Schiffer و Christy Turlington قرار داشت و کارهای درخشانی در کارنامه حرفه‌ای خود دارد. پریسلی گریر، پسر و کایا گریر، دختر او که شباهت خیلی عجیب به مادرش دارد و حرفه‌ی این سوپر مدل معروف را به خوبی به ارث برده‌اند. تا جایی که دوناتلا ورساچه در مصاحبه‌ای گفت؛ کایا همانند مادرش یک هدیه بسیار ویژه به صنعت مد است و دوربین او را واقعا دوست دارد.

نسل جدید مدلینگ، ژن خوب فرزندان Cindy Crawford
Cindy Crawford به همراه دو فرزندش

Kaia Gerber

کایا گربر نسل جدید مدلینگ، دختر 18 ساله‌ی Cindy Crawford و Rande Gerber یک تاجر میلیونر آمریکایی است. این مدل نوظهور با برندهای
Calvin Klein، Marc Jacobs ،Versace و Yves Saint Laurent کار کرده و در قدم زدن بر روی کت واک‌ها به زیبایی درخشیده است. او در سن ده سالگی با برند ورساچه همکاری کرد و این اولین قدم کایا برای ورود به دنیای مد و معروف شدن بود. Kaia Gerber افتخار دریافت عنوان بهترین مدل و جایزه سال 2018 را از آن خود کرد.

وایکینگ‌ها: تلاقی جنگ و هنر
ادامه مطلب

این دختر جوان در زمان قرنطینه به خواندن کتاب‌های سیاسی علاقمند و در اعتراضات نژادپرستی هم پیش قدم شد. در همین راستا او می‌گوید یک مدل باید از هر نظر کامل و دوست‌دار مردم باشد تا دختران جوان او را الگو و سرمشق زندگی خودشان بدانند.

Presley Gerber نسل جدید مدلینگ

برادرش پریسلی 22 ساله در سال 1999 در کالیفرنیا به دنیا آمد. پریسلی از همان دوران کودکی به حرفه مدلینگ علاقه نشان داد. او زمانی که در سال 2017 فارغ التحصیل شد، به خاطر ظاهر جذاب و شهرت سابق مادرش معروف شد. او همانند خواهرش هرکجا که قدم برمی‌دارد مورد توجه عموم و برندهای معروف قرار می‌گیرد. پریسلی به عنوان چهره‌‌ی تبلیغاتی جهانی Calvin Klein معروف است. این مدل جوان از نظر آژانس‌های مدل‌یابی یک مدل بسیار قوی در حرفه خود است. یکی از کارهای درخشان او قدم زدن در ران وی Balmain در هفته مد پاریس 2018 بود. همچنین درهفته مد پاریس برای خانه‌های مد Dolce & Gabbana، Moschino ، Ralph Lauren ، Tommy Hilfiger و کلوین کلاین در فشن‌ شوها ظاهر شده است.

ثروت خالص پریسلی حدودا 1ملیون دلار تخمین زده شده و مادرش حدود 1میلیون 85 دلار و پدرش دارای 300 میلیون دلار ثروت است. این خانواده در هفته‌ی مد نیویورک 2021 توجه‌های بسیاری را به خود جلب کردند. کایا و پریسلی هر دو پیشرفت خودشان را مدیون والدینشان می‌دانند.

“پیپا هولت” و داستان کفتان‌هایش

نسل جدید مدلینگ
خانواده گربر

Anna Cleveland نسل دیگر از سوپر مدلPat Cleveland

 Pat Cleveland یک سوپر مدل دهه 70 تا اوایل دهه 80 و یک شخصیت برجسته و معروف صحنه مد است. پات به دلیل شخصیت پر انرژی و خود جوشش مورد علاقه خیلی از برندهای دنیای فشن بود. همیشه در هفته‌های مد برندهای مختلف از Halston گرفته تا Yves Saint Laurent همچنان می‌درخشید. AnnaCleveland دختر پات و نسل جدید مدلینگ که اکنون 26 ساله است. همانند مادرش استعداد مدل بودن را به خوبی به ارث برده است. آنا برای اولین بار در سن 5 سالگی کنار مادرش در کت واک برند موسکینو به زیبای قدم زد و در سن 13 سالگی برای برند کارل لاگرفلد بر روی باند جلوه زیبایی را به نمایش گذاشت. مادر آنا، پات کلیولند برای اولین بار در یکی از کالکشن‌های Lagerfeld با لباس عروس همراه با Karl بر روی صحنه به زیبایی قدم زد و تماشاچیان حاضر در سالن را محو خود کرد.

نسل جدید مدلینگ
Anna Cleveland به همراه مادرش Pat

این مدل 26 ساله بیشتر وقت خودش را خارج از کانون توجهات رسانه‌ای قرار می‌دهد و خیلی کم در مقابل دوربین خبرنگاران قرار گرفته است. بیشتر برندها مثل Jeremy Scott ،Zac Posen و Jean Paul Gaultier از آنا به عنوان یک مهره زیبای مد یاد کرده‌اند که خود او هم از این عنوان استقبال کرده است. این مدل زیبا به موسیقی جاز علاقه و بازیگری را دوست دارد. توانایی او به علت اجرای ژست‌های حرفه‌ای در عکاسی‌هایش معروف است، یکی از بهترین مدل‌ها برای ادیتوریال برندها هم شناخته شده است.

نسل جدید مدلینگ
فیگورهای بی‌نظیر Anna

فرزندان با استعداد سوپر مدل Stephanie Seymour

یکی از به نام‌ترین سوپرمدل‌های دهه 80 و 90 Stephanie Seymour است. او در طول زندگی حرفه‌ای خود همیشه خبرساز بود. استیفانی سیمور دوبار ازدواج کرده است. ثمره این دو ازدواج 5 فرزند است که پسر کوچکش هری را در سال 2021 به علت استفاده بیش از اندازه مواد مخدر جان خودش را از دست داد. اگر چه او از سن 16 سالگی در کار مدلینگ، این کار حرفه‌ای را به همراه برادرش با برندهای مشهوری آغاز کرد و تا سن 24 سالگی موفقیت‌های زیادی در این زمینه کسب کرد اما متاسفاته خانواده را در سال 2021 برای یک اشتباه بزرگ داغ‌دار کرد.

نسل جدید مدلینگ
استیفانی سیمور

طراحی که سررشته‌ای از مد نداشت

استیفانی از ازدواج دومش صاحب سه فرزند شده بود که از بین فرزندانش پیتر و هری دو پسرش، حرفه مادر را به ارث برده‌اند. سومین فرزند استیفانی، لیلی در سال 2004 وارد دنیایی مدلینگ شد. لیلی برانت نسل جوان مدلینگ ظاهر زیبای مادر را به طرز عجیبی به ارث برده است. او در سن 14 سالگی به این حرفه علاقمند شد. پیتر و لیلی هر دو در حال حاضر با برند آرایشی MAC همکاری دارند و در سال 2015 تا اوایل 2016 با برند لوازم آرایشی MACیک خط آرایشی فرا جنسیتی را تاسیس کردند. آن‌ها برای برندهای معروفی بر روی باند ران وی قدم زدند؛ همچنین استایل آن‌ها در نمایش  METGALA جز بهترین‌ها است.

سفر با ترندهای اکسسوری مد و فشن در دهه‌ی 80 و 90 میلادی
ادامه مطلب

نسل جوان و مستعد خانواده کیت ماس

Lottie، خواهر Kate Moss

Kate Moss با 44 سال سن نماد مد دهه 90 و خواهر ناتنی او، Lottie چهره تازه و نسل جدید صنعت مدلینگ است. لوتی علی رغم اینکه فقط 20 سال دارد در حال حاضر از برخی نقاط عطف مهم مد پیشی گرفته است. در سال 2016 روی صفحه مجله معروف ووگ ظاهر شد و کنار مدل‌های معروف بلا حدید و کایلی جنر روی مجلات قرار گرفته است. لوتی در انگلستان زندگی و راه خواهر خود را به خوبی دنبال می‌کند. در واقع او یک مدل بدون عیب و نقص است و میراث خواهرش را به خوبی به نمایش گذاشته است. او می‌گوید که خواهرم منبع هدایت بی‌نظیر من است و از او الهامات زیادی دریافت کرده‌ام.

لوتی از 13 سالگی کار مدل را از یک آژانس مدلینگ برای برند کلوین کلاین آغاز کرد و در 2015 در نمایش فشن شوی پاییز و زمستان Sonia Rykiel ظاهر شد. با یک لباس مخمل چاپی، چکمه مشکی و یک کیف دستی فلزی کوچک در ران وی قدم زد و خوش درخشید.

Lila Grace دختر سوپر مدل Kate Moss

Kate که در حرفه‌ی مدلینگ خودش نابغه بوده است، این حرفه را به دختر 18 ساله‌اش لیلا کریس انتقال داده است. او علی رغم جوان بودن، طی سال‌های اخیر امتیاز بالای مدلینگ آژانس مدل یابی را بدست آورده است. لیلا کریس مورد توجه برندهای معروفی همچون Marc Jacobs،Chanel و Miu mui است و همچنین به عنوان مدل جوان و زیبا روی جلد مجله‌ی پدرش Dazed ظاهر شده است.

Lila Grace همچنین در کالکشن بهار و تابستان 2021 فندی در هفته مد میلان در کنار مادرش در ران وی قدم زدند و جلوه‌ای زیبایی را به نمایش گذاشتند.

طراحان ترک علاقه‌مند به مد پایدار

Sailor Brinkley Cook میراث جوان Christie Brinkley

Christie Brinkley که توسط یک عکاس کشف شد، یک هنرمند مشتاق ساکن پاریس بود. او اولین کار حرفه‌ای خود را در سال 1979 به نمایش گذاشت و در 1980 و 1981 دوباره روی جلد مجله ظاهر شد. این سوپر مدل معروف در سال 2017 با همراه دو دخترش به دنیای مدلینگ بازگشت و سرو صدای زیادی در دنیای مد ایجاد کرد.

Sailor Brinkley Cook در 2 ژوئیه 1998 در نیویورک متولد شد. او تحصیلاتش را در Parsons School of Design در سال 2017 به پایان رساند. سیلور مدل 21 ساله به ملکه زیبایی معروف است او در هر جایی که قدم می‌گذارد مورد محبوبیت همه قرار می‌گیرد. سیلور از نظر ظاهری دارای چشمان آبی زیبا و موهای بلوند و یکی از مهم‌ترین روتین زندگیش رژیم غذایی سالم، ورزش بدنی و یوگا است.

نسل جدید مدلینگ
Sailor Brinkley Cookبه همراه مادرش

نسل جدید Brinkley کار خود را از 15 سالگی آغاز کرد و قرارداد را با آژانس “IMG Models” امضا کرد. او برای مجله وب سایت “In the Gloss” کارآموزی کرد، جایی که به عنوان نویسنده برای زیبایی و سبک زندگی تولید محتوا می‌کرد. سیلر با مادرش برای نمایش پاییز و زمستان 2019 Ellie Tahari بر صحنه ران وی رفتند. او در پاییز 2015 برای عکس‌های تبلیغاتی Peter Alexander کار کرد. این مدل جوان در بسیاری از مجلات نمایش‌های مد، نام و شهرت پیدا کرده و یکی از موفق‌ترین و ثروتمندترین مدل جوان در صنعت مد است .

نسل جدید مدلینگ
Christie و Sailor، مادر و دختر در کت واک Ellie Tahari

Lily McMenamy نسل جدید مدلینگ، فرزند Kristen McMenamy

Kristen McMenamy یکی از سوپرمدل‌های زیبای دهه 90 است. این سوپر مدل افسانه‌ای به خاطر سبک سوررئال و ظاهری قوی که دارد زیبایی را در صنعت مد متزلزل کرده و طرفدارانی چون کارل لاگرفلد را با خود به همراه داشته است .

Lily McMenamy یکی از دختران این سوپر مدل میراث‌دار شایسته مادر شده است. اگر چه دختران کریستین همه در حرفه مدلینگ هستند اما لیلی حق مادر را به خوبی ادا کرده است. این مدل جوان اولین کار مد خود را از  نوزادی آغاز کرد از زمانی که در آغوش مادرش، سوپر مدل کریستین، درحال قدم در ران وی شنل تماشاچیان را محو خودش کرده بود.

لورا اشلی؛ طراح لباسی از نسل آینده که در گذشته زیست
ادامه مطلب

لیلی 18 ساله با زیبای غیرمتعارف و قدرت در این حرفه، نسل جدید مدلینگ را در صنعت مد به تصویر می‌کشد. او می‌گوید یوگا در زندگی من باعث قدرت و خلاقیت بسیاری شده است. علاقه‌ی شدید من به یوگا باعث شده در هر لحظه‌ی بیکاری آن را انجام دهم. لیلی پیشرفت چشمگیری در حرفه مدلینگ دارد و اولین حضور او در باند نمایش پاییز و زمستان Yves Saint Laurent بود که همه را در این مجموعه شگفت زده کرد. این مدل جوان که مادر آمریکای و پدر تونسی دارد در حال حاظر با مادرش در پاریس مشغول کار مدلینگ است.

Deva Cassel نسل جدید مدل ایتالیایی Monica Bellucci

Monica Bellucci بازیگر و مدل معروف ایتالیایی است. مونیکا در سن 13سالگی مدل یک عکاس بود. کار حرفه‌ای مدلینگ را با برند Dolce & Gabbana آغاز کرد. دوا یکی از دختران مونیکا که شباهت بسیاری به خودش دارد کار مدلینگ را انتخاب کرده است. او با وجود مادر و پدر مشهورش، Vincent Cassel بازیگر فرانسوی، مصمم است که مسیر خودش را رقم بزند و تا به اینجا شروع بسیار خوبی داشته است.

نسل جدید مدلینگ
Monica Bellucci بر روی مجله ووگ

چهره‌ی زیبای این مدل جوان همانند مونیکا در بین بسیاری از برندها طرفداران خودش را دارد. اگرچه هر مدل جوانی که حرفه‌ی مدلینگ را انتخاب می‌کند، باید راه زیادی را طی کند تا به برندهای معروف برسد. Deva به خاطر مادرش مشهورش با نام‌های بزرگی همکاری کرد و اولین کارش را با برند لوکس Dolce & Gabbana آغاز کرد. همچنین در سال جدید به عنوان چهره‌ی جوان  تبلیغات عطرهای این برند است.

این مدل جوان هنوز به طور قطع مشخص نکرده است که حرفه‌ی مدلینگ را ادامه خواهد داد یا نه، تنها معتقد است که در زندگی از لحظات باید لذت برد. یکی از تفریحات موردعلاقه‌ی Deva، قایقرانی و شنا است و از زندگی کنار آب لذت می‌برد. از دیگر توانایی‌هایی که از مادرش به ارث برده، به زبان انگلیسی، فرانسوی و ایتالیایی مسلط است.

نگاهی به تاریخ پوشاک در هند و پاکستان

Leni Klum دختر Heidi Klum بازیگر و سوپر مدل آلمانی

این سوپر مدل دهه90 که در حرفه بازیگری و مدلینگ فعالیت داشته به عنوان مدل وبکنوریا سکرت شناخته می‌شود. در فصل‌های متعددی یکی از مجریان برنامه معروف America’s Got Talent و در حال حاضر مجری برنامه Project Runway که فصل جدیدش در Amazon در حال بخش شدن است، می‌باشد. سوپر مدلی که هرگز از دوربین‌ها هراسی نداشته و همیشه عاشق حضور در صحنه و تلوزیون بوده است؛ این جسارت به دخترش Leni Klum منتقل شده است. هایدی در حرفه مدلینگ خود تجربیات زیادی کسب کرده که به خوبی آن را برای دختر 16 ساله‌اش لنی کلوم به ارث گذاشته است.

لنی کلوم، نسل جوان مدلینگ، که تازه وارد این حرفه شده حدود یک سال است که فعالیت خود را در حوزه فشن شروع کرده است که اخیرا با برند chopard کار تبلیغاتی را آغاز کرده است. لنی برای اولین بار در ژانویه 2021 در مجله ووگ آلمان در کنار مادرش بر روی جلد مجله ووگ آلمان ظاهر شد و این اتفاق برای او شروع خوبی بود. این مدل جوان می‌گوید به خاطر اولین عکس روی جلد مجله خیلی هیجان زده ام! در آن روز، حسابی خوش گذراندیم، طوری که نمی‌توانستیم شروعی بهتر از این را تصور کنم.

لنی و هایدی کلوم بر روی مجله ووگ برلین

همچنین برای هفته مد برلین توسط سردبیر ووگ وارد ران وی برندها شد و به زیبایی قدم زد. Leni از همین سن کم با انتشار عکس‌های بدون آرایش و فیلتر در اینستاگرام دوست دارد در وجود دختران نوجوان احساس خوب و رضایت بخش از چهره‌شان ایجاد کند. هایدی خوشحال است که دخترش راه مدلینگ را انتخاب کرده زیرا او اعتقاد دارد که دخترش فراتر از خودش می‌تواند در این حرفه موفق شود و ‌ بدرخشد.
لنی به خالکوبی علاقه بسیاری دارد، بیش از هر چیزی عاشق استایل خیابانی است و کمد لباسش از چند آیتم تی شرت، چند شلوار و کاپشن می‌باشد.

 لنی کلوم دختر سوپر مدل هایدی کلوم، نسل جدید مدلینگ
لنی کلوم دختر سوپر مدل هایدی کلوم

منابع:

www.fashionista.com

www.insider.com

www.shopdonttell.com

www.wonderwall.com

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب اخیر
سارَک ؛ لباس زنانه
مطالب مرتبط
سارَک ؛ کالکشن زنانه

کلیه‌ی حقوق مادی و معنوی مالکیت مطالب منتشر شده بر عهده‌ی مجله‌ی کمد سارک می‌باشد، هرگونه بازنشر بدون ذکر منبع و یا ارجاع در هر شبکه‌ی اجتماعی بدون کسب اجازه، مورد پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

لینک‌های مفید
کمد سارک در شبکه‌های اجتماعی

Completing this form is to improve the content of the magazine.