|
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

Unisex shoes، تاری مرز میان کفش مردانه و زنانه در دنیای مد امروز

نیلوفر روحی
18 نوامبر 2020
موضوعاتی که به آن می‌پردازیم

دانستنی‌های کفش؛ Unisex

کفش‌های بدون جنسیت (shoes  unisex) در دنیای مد امروز، مرز میان کفش مردانه و زنانه را تار کرده است. روزهایی را سپری می‌کنیم که مد، جنسیت خاصی را نمی‌پذیرد. پذیرش این جریان در کفش و لباس در جایگاه خودش، نوعی جنبشِ و انقلابی اجتماعی را در دنیای مد ایجادکرده است. این انقلاب منجر به بوجودآمدن (unisex fashion ) در صنعت مد و فشن شد.

به گونه‌ای که طراحان معتقدند، لباس‌ها باید  آزادانه‌تر طراحی شوند و از جنسیت خاصی پیروی نکنند. Unisex fashion امید در ماندگاری بالای محصولات از جمله کفش را در دنیای مد امروز بالاتر خواهد برد. اما سوال اصلی اینجاست، unisex shoes چیست؟ چه تمایزی در کفش مردانه و زنانه ایجاد کرده است؟ در این مطلب همراه همیشگی مجله کمد سارک باشید تا با محتوای اصلی این مطلب و تاثیر آن در اجتماع بیشتر آشنا شویم.

Unisex fashion در دنیای مد امروز
Unisex fashion در دنیای مد امروز

چگونگی چیدمان کیف و کفش در کمد

در این محتوا روند سیر مطالب بدین گونه است، ابتدا به مفهومunisex shoes  می‌پردازیم که در آغاز unisex  چیست. پس ازآن، unisex clothes  به چه لباس‌هایی اشاره دارد. بٌعد اجتماعی این بخش به چه صورت است؟ یعنی جایگاه اجتماعی (unisex fashion ) در دنیای مد امروز چگونه مطرح شده است. در نهایت این جریان با چه معضلات اجتماعی و اهدافی، وارد دنیای مد و فشن امروز شده است.

با بررسی دقیق تمامی این موارد نوبت به Uinsex shoes design، طراحی کفش‌های تک جنسیتی و روش طراحی آنان می‌رسد. در نهایت به معرفی برندهایی که در زمینه unisex shoes  فعالیت دارند و کفش‌هایی را تولید می‌کنند، می‌پردازیم.

کفش تک جنسیتی
کفش تک جنسیتی رایج میان مردان و زنان

Unisex shoes  چیست؟

قبل از هر چیزیاولین چیزی که در ذهن ما با شنیدن این واژه شکل می‌گیرد این است: « چرا کفش بدون جنسیت (unisex shoe)؟ آیا این کفش‌ها در مقابل هر کفش مردانه و زنانه آمده است؟ آیا دیگر قرار نیست چیزی تحت عنوان کفش مردانه یا کفش زنانه داشته باشیم؟» در حقیقت هر آنچه که تحت یک انقلاب و جنبش مطرح می‌شود، به معنای مقابله با یک جریان دیگر نیست. گاهی اوقات این جریانات به منظور شناخت و شناسایی یک جایگاه جدید در اجتماع، اعلام حضور می‌کنند.

بدون آنکه درخواست مقابله یا تفکر تهاجمی نسبت به یکدیگر داشته باشند. در unisex shoes نقش‌های جنسیتی در هم می‌شکند. نه برای مقابله با تفکیک جنسیتی بلکه برای آغاز مسیری نو در جهت همسو و یکسان بودن. این نقش نه تنها در اجتماع بلکه تاثیرات خود را در لباس و به خصوص در کفش هم داشته است.

ترند پاییز و زمستان ۲۰۲۰-۲۰۲۱ کفش چی بپوشیم؟

Unisex  به مواردی که مختص جنسیت نیستند و برای هر گروه جنسی مناسب است اشاره دارد. به معنای آزاد و راحت، بدور از درنظر گرفتن تاثیرات جنسیتی و محدودیت‌های زمان و مکان. Unisex clothes  به لباس‌هایی آزادتر و راحت‌تر اشاره دارد. لباسهایی که بدون در نظر گرفتن فرم خاص، هم برای مرد و هم زن کاربرد دارد. حالا به این ترکیب unisex shoes  را اضافه کنید. وقتی کفش راحت وارد این مرحله شود، مرز میان کفش مردانه و زنانه را روز به روز تارتر خواهد کرد.

۵ کفش پرکاربرد برای خانم‌ها و آقایان

جایگاه اجتماعی (unisex fashion) در دنیای مد امروز

Unisex fashion در طول انقلاب صنعتی با مهاجرت گسترده زنان به بیرون از خانه آغاز شد. جامعه تحت سلطه مردان مخالف استقلال زنان بود. زنان برای حقوق خود و جلب نظر برابری جنسیتی باید مانند مردان باشند. تاثیر پدیده unisex fashion  در دنیای مد و فشن با همان کلیشه معروف شناخته شد: “شما همان چیزی هستید که می‌پوشید.” پس دیدگاه اصلی در این جریان، مجموعه‌ای از لباس و کفش‌هایی است که در بهبود روابط اجتماعی تاثیرگذار خواهد بود.

10 اشتباه در لباس پوشیدن که شما را پیرتر نشان میدهد!
ادامه مطلب

کفش از این طریق می‌خواهد بخشی از ساختار هویتی، روابط اجتماعی مدرن و پست مدرن را به نمایش بگذارد. تردیدی نیست که جنبش فمینیستی در جایگاه اجتماعی دنیای امروز، توسعه unisex fashion را ترویج می‌کند. پس در نهایت تمامی این موارد به بهبود توسعه هویت جنسیتی در دنیای مد و فشن2020 کمک خواهد کرد.

Unisex fashion
Unisex fashion

Uinsex shoes design، طراحی کفش‌های تک جنسیتی

اگر به نمونه‌هایی از کفش در تاریخ نگاه کنیم، می‌بینیم که روند طراحی مد از عملکرد چرخه زندگی پیروی می‌کند. عبارات مختلف جنسیتی در طراحی کفش مردانه و زنانه به وضوح مطرح نبود. بدین گونه که مردان کفش‌های میولزی را به پا می‌کردند که فقط مختص زنان نبود. پاشنه صرفا در ساختار کفش زنانه تعریف نشده بود، بلکه در کفش مردانه هم دیده می‌شد. ساختار unisex shoes design، طراحی کفش‌های تک جنسیتی از گذشته وجود داشته، بدون آنکه مورد قضاوت منفی قرار گیرد.

با تفاوت‌های کفش آکسفورد، دربی و بلاچر آشنا شویم

طراحان امروز معتقدند چرا در دنیای مدرن هدف اصلی کفش و لباس این است که تحت تاثیر جنسیت طراحی شود؟ پس عملکرد اصلی مد استفاده از جنسیت ما است. با افزایش مقبولیت و محبوبیت از کفش‌های تک جنسیتی اکنون جنبه‌های زیادی برای طراحی خواهیم داشت. طراحان کفش در دنیای مد و لباس، تمایل دارند خط درک شده بین جنسیت را به دام بیندازند. مبانی طراحی کفش آنان عناصری فارغ از زیبایی مطرح شده بود. زیبایی هرگز منحصر به جنسیت نبوده است. هیچ حس مشخصی از زنانگی یا مردانگی در کفش‌ها وجود ندارد. بنابراین هنگام پوشیدن توسط هرکس، آنها کاملاً منطقی به نظر می‌رسند.

برندهای معروف کفش uinsex shoes

در بخش unisex shoes  برندهای معروفی در دنیا وجود دارد که به صورت کاملا مشخص در این بخش طراحی‌های خاص و منحصر به فردی را دارند. شاید در نگاه اول ذهن ما به سمت کفش‌های ورزشی کشیده شود. مطمئننا اشتباه نکردید. یکی از مهم‌ترین بخش unisex shoes  کفش‌های ورزشی هستند که فارغ از هر گونه جنسیت طراحی شدند. تمامی این اسنیکرزهای ورزشی با اختصاص دادن به نوع فعالیت و عملکرد روزمره به عنوان یکی از بهترین نمونه های unisex shoes  مطرح هستند. از برندهای معروف در این بخش می‌توان به adidas، nike، reebok و … اشاره کرد.

اما کفش‌های دیگری هستند که هم برای آقایان و هم خانم‌ها در شرایط یکسان کاربرد دارند. کفش‌های آکسفورد، دربی و بلاچر از دیگر نمونه‌های بسیار پرطرفدارند. این کفش‌ها در unisex fashion  جایگاه اصلی خود را تحت عنوان unisex shoes  حفظ کرده‌اند.

کفش دربی
کفش دربی

ARIGATO  

..یکی از برندهای معروف ایرانی-ارمنی در زمینه unisex shoes  کفش‌هایی را تولید کرده است. آرگیا تورسیان موسس برند arigato  علاوه بر کفش، لباس‌هایی را نیز در بخش اصلی unisex fashion  تولید و طراحی کرده است. هدف اصلی آرگیا طراحی بدون حد و مرز، زمان و مکان خاص است. به گونه‌ای که با حفظ حداقل زیبایی بصری، شما را در هیاهوی زندگی مدرن درگیر کند.

Birkenstock

از دیگر برندهای معروف دنیا که در بخش unisex shoes  مطرح هستند می‌توان به Birkenstock اشاره کرد. صندل‌هایی با ساختار‌های مشخص بدون در نظر گرفتن جنسیت، به صورت کفش پرکاربرد برای خانم‌ها و آقایان طراحی شده است. تمام تمرکز این برند در طراحی کفش و صندل، راحتی، عملکرد مشخص و متریال با کیفیت است.

Drmartens

برند معروفDrmartensاز سال 1901 وارد دنیای مد ولباس شد. معروف‌ترین کفش‌های او بوت‌های دکتر مارتینز(Drmartens) است. بوت‌هایی که فارغ از جنسیت خاص نظر همه را به خود جلب کرده بود. اما آیتم مورد توجه دیگری را نیز در خود داشته، متناسب برای هر سن کاربرد یکسان و مشخصی را دارد. مهم نیست در چه رنج سنی قرار دارید. برند  Drmartens علاوه بر تولید unisex shoes توجه ویژه‌ای به مرد و زن در هر رده سنی داشته است.

تفاوت سایز در unisex clothes  با unisex shoes

یک تفاوت اساسی میان unisex clothes  با unisex shoes  وجود دارد. زمانی که حرف از unisex  می‌شود، جنسیت به عنوان عامل خاص و مشخص کمرنگ و تارتر می‌شود. این جریان در تفکیک سایز هم اثر گذاشته، به گونه‌ای که لباس تحت عنوان فری سایز تولید و طراحی می‌شود. در این صورت لباس‌ها آزادتر و راحت‌تر فارغ از فرم خاص برای هر مرد و زن کاربرد یکسانی دارد.

unisex fashion men and women
نمونه لباس‌های ubisex fashion مردانه و زنانه

در بخش unisex shoes  سایزبندی کفش مردانه و زنانه هنوز با چالش‌هایی روبه‌رو است. اگرچه در لباس امکان همپوشانی و تاری مرز سایزبندی وجود دارد، اما در سایزبندی کفش این امکان صددرصد وجود ندارد. ساختار اسکلت بندی و قالب فرم پای آقایان و خانم‌ها تفاوت بسیاری باهم دارند. درنهایت امکان ساختار پوششی آزاد و راحت در کفش‌ با همان روش طراحی در لباس امکان پذیر نیست. درunisex shoes  معمولا در بخش فرم و ساختار برشی از خطوطی که تبعیت جنسیتی خاصی را پیروی نکند استفاده می‌کنند. بنابراین بخش تفکیک سایز در ارائه محصولات و بخش ویژه برند‌ها پابرجاست و امکان حذف آن وجود ندارد.

unisex clothes men and women
لباس‌های unisex مردانه و زنانه

جمع بندی

در نهایت با تمام مواردی که بررسی کردیم رسیدیم به کلام آخر. پیشروی به‌سوی آینده همراه با تغییر شرایط اجتماعی، وضعیت اجتماعی زنان و مردان هم دستخوش تغییراتی خواهد شد. در این شرایط unisex fashion  به عنوان یک روند مد در دنیای مدرن ظهور می‌کند. هنجارهای سنتی تفکیک جنسیتی را به چالش می‌کشد.

باید و نباید‌های مهم در مورد رنگ پوست و استایل شخصی
ادامه مطلب

اینجاست که unisex clothes  و unisex shoes  برای افراد در سنین، شخصیت و مشاغل مختلف پدید می‌آید. در دنیای مد امروز این روند بدون شک یکی از حیاتی‌ترین و گسترده‌ترین سبک‌های مد در جهان محسوب می‌شود. انتظار می‌رود مرزهای باریک جنسیتی کلیشه‌ای مد و فشن در آینده نه چندان دور، به یک خط یکسان تبدیل شود.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه‌ی حقوق مادی و معنوی مالکیت مطالب منتشر شده بر عهده‌ی مجله‌ی کمد سارک می‌باشد، هرگونه بازنشر بدون ذکر منبع و یا ارجاع در هر شبکه‌ی اجتماعی بدون کسب اجازه، مورد پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

لینک‌های مفید
کمد سارک در شبکه‌های اجتماعی

Completing this form is to improve the content of the magazine.