|
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

تاریخچه کت شلوار و کت دامن زنانه

مونا فریدکیان
9 دسامبر 2020
موضوعاتی که به آن می‌پردازیم

اسلاید قبلی
اسلاید بعدی

از کرست‌های تنگ تا کت شلوار راحت

تاریخچه کت شلوار و کت دامن زنانه نشیب و فراز جالبی دارد و سبب می‌شود به دنبال شناختش بربیایم. شاید خیلی از شما ندانید که در کشور فرانسه تا سال 2013 زنان اجازه پوشیدن شلوار در خیابان نداشتند. تعجب می‌کنید؟ بله درسته! قانون برای زنان فرانسوی پوشیدن شلوار را منع می‌کرد، البته کسی به آن عمل نمی‌کرد. تا این‌که سال 2013 کشور فرانسه این قانون را کلاً لغو کرد.

با این توضیحات کوتاه حتماً شما هم کنجکاو به دانستن آغاز تغییرات شدید. تغییراتی که شاید اسمش را انقلاب در سبک پوشش زنان گذاشت. کمد سارک این‌بار نقطه‌ی دیگری را هدف قرار داده تا برای شما رمزگشایی کند و شما را با دنیای تازه‌ای در زمینه مد و فشن روبرو کند. مثل همیشه کمد را همراهی کنید. 

سبک لباس زنان در گذشته

سبک لباس زنان در گذشته

آغاز راه تغییر لباس به سمت کت شلوار و کت دامن

اگر پیشتازان تغییرات دست به طراحی‌های جدید نزده بودند، هنوز هم در کشورهای اروپایی زنان باید با لباس تافته صورتی در خیابان و محل کار رفت و آمد می‌کردند. برای تغییرات زمان زیادی صرف شد و زنان زیادی مقاومت کردند تا بالاخره موفق شدند.

در سال 1967 خانم کاترین سوئیتزر توانست نام خود را به عنوان قهرمان حقوق زنان ماندگار کند. او در مسابقه دو ماراتن با نامی شبیه به مردان شرکت کرد. در اواسط مسابقه یکی از مقامات به هویتش پی برد. عصبانی از این‌که زنی شلوار پوشیده است، به سمت او حمله کرد تا مانع ادامه‌ی مسابقه‌اش شود. ولی با دخالت دیگران کاترین توانست مسابقه را به پایان برساند. عکس کاترین در حال دویدن و شخص حمله کننده در تاریخ ثبت شد.

نمونه دیگر، در مورد زنان کنگره آمریکاست. شاید تعجب کنید اگر بدانید تا همین دهه گذشته زنان کنگره اجازه نداشتند با شلوار وارد کنگره شوند.

کاترین سوئیتزر دونده ماراتن
کاترین سوئیتزر دونده ماراتن

لباس زنان در گذشته

زمان شروع تغییرات را می‌توانیم از موقع باسواد شدن زنان بدانیم. در قرن 15 میلادی زنی از بلونیا به نام نیکولوسا کاستلانی سانوتی Nicolosa Castellani Sanuti مقاله‌ای بلند بالا خطاب به کلیسا نوشت. مقاله او در دفاع از زنانی بود که تا آن زمان کلیسا نوع پوشش آن‌ها را تعیین می‌کرد و آن‌ها را مجبور می‌کرد صورت‌های خود را بپوشانند. از نکات مهم این مقاله شمردن حقوق مردان در جامعه بود در حالی که زنان از همه آن‌ها محروم بودند. او در نامه‌اش خواسته بود در مقابل حقوقی که مردان در جامعه برخوردارند، زنان تنها بتوانند نوع لباس خود را تعیین کنند. در آن سال‌ها، انتشار چنین مقاله‌ای نشانه‌ی آغاز تغییرات بود.

هندی‌ها چه می‌پوشند؟
ادامه مطلب

عکسی منتسب به نیکولوسا کاستلانی سانوتی
عکسی منتسب به نیکولوسا کاستلانی سانوتی

کت شلوار یا کت دامن سبکی دور از ذهن

سبک لباس پوشیدن زنان در گذشته آن‌ها را محصور نگه می‌داشت. شما زن را این‌طوری تصور کنید؛ کرست تنگ، لباسی از تافته ظریف، کفش‌های گلدوزی شده، دامنی با چین و شکن فراوان، دستکش‌های توری و … . این زن حتی نمی‌تواند در خانه خود به راحتی حرکت کند چه برسد که در جامعه فعالیت کند. ویترین‌ فروشگاه‌ها همه به یک شکل تزیین می‌شد و مدل جدیدی برای عرضه وجود نداشت.

نقاشی از لباس زنان در گذشته
نقاشی از لباس زنان در گذشته

زن وابسته، زنی با لباس سخت، دامن سخت یا شلوار راحت

احساس ترس از قدرت زنان در محافل سیاسی یکی از موانع ایجاد تغییر بود. اگرچه در اذهان، دختر و زن رویایی به نام گیبسون نقش بسته بود اما واقعیت چیز دیگری بود. (از اولین زنانی که علاوه بر حقوق اولیه زنان در لباس پوشیدن هم پیشتاز بود سوزان بی آنتونی Susan B. Anthony است. او جزو اولین کسانی بود که بر ضد قانون برده‌داری بیانیه جمع کرد. گاهی پیش آمده بود که او لباسی متفاوت از آن‌چه جامعه تحمیل کرده بود می‌پوشید. در این مواقع بچه‌ها به او با سنگ حمله می‌کردند. گاهی هم مردان دوره‌اش می‌کردند و او را مسخره می‌کردند تا جایی که پای پلیس وسط می‌آمد.

زنان طبقه کارگر؛ مظلوم اما شجاع با لباس مردانه

با مطرح شدن حق رأی زنان و جنبش‌هایی که صورت گرفت، سبک لباس، مد و فشن هم تغییرات را شروع کرد. اگر بخواهیم منصفانه فکر کنیم، مد و لباس‌های سنگین مختص طبقه مرفه جامعه بود. در این میان زنانی هم بودند که به اجبار پابه‌پای مردان در معادن  و یا گاوچرانی کنند. این زنان قطعاً با لباس سنگین نمی‌توانستند از پس کارهای خود بربیایند پس شلوار مردانه می‌پوشیدند. آن‌ها صبح تا شب را با لباس مردانه می‌گذراندند و شب‌ها برای ورود به شهر و به خاطر جلوگیری از مزاحمت مردم لباس خود را عوض می‌کردند. اما چاره چه بود؟

تغییر سبک لباس پوشیدن کاری نبود که به راحتی انجام شود. مخصوصاً مردانی که دیدگاه بسته‌ای داشتند و مانع تغییر سبک بودند. فکر می‌کنید چرا مردان حاضر به پذیرش تغییرات لباس پوشیدن زنان نبودند؟ چون تغییر پوشش قدم اول بود. در قدم‌های بعدی وراثت، مالکیت املاک، حق حضانت و تساوی قوانین مطرح می‌شد.

مسیر موفقیت طراحان بزرگ
ادامه مطلب

زنان در جنبش حق رأی
زنان در جنبش حق رأی

طراحان پیشتاز کت دامن

ساختارشکنی با کوکو شنل اتفاق افتاد

در سال 1890 اولین زنی که کت شلوار به تن کرد یک بازیگر بود که به پیشنهاد خودش یک خیاط آن را برایش طراحی کرده و دوخته بود. بعد از آن کوکو شنل نام اولین طراح را به خود اختصاص داد. او اولین طراحی کت دامن خود را در سال 1914 انجام داد ولی در سال 1923 مدل کت دامن را در مجموعه جدید خود به نمایش عموم گذاشت. کوکو شنل اولین مدلش را زمانی طراحی کرد که زنان برای گردش عمومی در شهر از کت و دامن‌هایی خاص استفاده می‌کردند. دامن‌هایی به نام هابل hobble skirt که دور مچ با نخی تنگ بسته می‌شد و عملاً حرکت را برای آن‌ها دشوار می‌کرد. واقعا دلیل این‌ طراحی‌های عجیب چه می‌توانست باشد بر ما هم پوشیده است.

اولین زن با کت شلوار
اولین زن با کت شلوار
عکسی از دامن هابل
عکسی از دامن هابل

امضای کوکو شنل پای کت دامن

لباسی که کوکو شنل طراحی کرد کت به همراه دامنی گشاد و راحت بود که به زنان آزادی حرکت می‌داد. کوکو شنل درباره طراحی خود گفت: «من به زنان دست و پاهای واقعی برای حرکت دادم. طوری که آن‌ها بتوانند آزادنه در جامعه حرکت کنند و زمانی که می‌خندند بیهوش نشوند.» حتما تعجب می‌کنید که چرا می‌گوید زنان بیهوش نشوند! چون در دهه‌های گذشته و زمانی که زنان از کرست‌های تنگ استفاده می‌کردند دنده‌ها در بدن فرو می‌رفت. گاهی این صدمه آن‌قدر زیاد بود که هنگام خنده باعث بیهوشی می‌شد. امضای کوکو شنل پای کت دامن زنانه ثبت شد.

طراحی مدل کت دامن کوکو شنل
طراحی مدل کت دامن کوکو شنل

قدم بعدی از سمت طراح دیگری از فرانسه به نام مارسل روچاس Marcel Rochas برداشته شد. هنوز کسی شلوار را اختصاصاً برای زنان طراحی نکرده بود که او این کار را انجام داد. نام این طراح به عنوان دومین نفر در انقلاب سبک پوشش زنان اروپایی ثبت شد. در سال 1932 او کتی با شانه‌های برجسته و یک شلوار پشمی خاکستری برای زنان طراحی کرد.

مارسل روچاس
مارسل روچاس
نمونه‌ای از کت شلوار زنانه قدیمی
نمونه‌ای از کت شلوار زنانه قدیمی

کت شلوار بر تن کاترین هپبورن

وقتی قرار است یک سبک در جامعه همه‌گیر شود، بعد از طراح، افراد تأثیرگذار هستند که آن را در دید مردم جامعه عادی می‌کنند. قدرت افراد تأثیرگذار در این زمینه بسیار زیاد است. وقتی کوکو شنل، مارسل روچاس و بعد از آن‌ها طراحان دیگر مدل‌های کت دامن و کت شلوار را برای زنان طراحی کردند، بازیگران محبوب آن دوره پا به میدان گذاشتند. کاترین هپبورن از زنانی بود که در یکی از فیلم‌هایش در نقش یک زن شاغل در سال 1942 با کت شلوار حاضر شد.  

بررسی تغییرات لباس و پوشاک در دوره پهلوی دوم
ادامه مطلب

جنگ جهانی شروعی بر روند بی‌پایان کت شلوار

جنگ جهانی دوم دلیل دیگری بر ترند شدن کت دامن و کت شلوار بود. مردان زیادی درگیر جنگ بودند و زنان مجبور بودند به جای آن‌ها کار کنند. کت دامن و کت شلوار راحت‌ترین لباس برای کار بود. قبل از شروع جنگ در سال 1935 Levi’s طرحی از شلوار خود را ارائه داده بود که مورد استقبال قرار نگرفته بود. با شروع جنگ و نیاز زنان به شلوار، لیوایز توانست محصولات خودش را در قالب زنان تولید و به فروش برساند.

این روند در میان زنان ادامه یافت تا زمانی که توانستند در دهه 70 میلادی قوانینی را برای پوشش خود تغییر دهند.

این روند در میان زنان ادامه یافت تا زمانی که توانستند در دهه 70 میلادی قوانینی را برای پوشش خود تغییر دهند. با همه این اتفاقات وقتی ایو سن لورن یک تاکسیدو را برای نان کمپنر Nan Kempner بازیگر طراحی کرد بازهم سروصدای زیادی به پا شد. حتی بعضی مراکز مانند رستوران‌ها از ورود نان کمپنر جلوگیری کردند.

در دهه 70 میلادی زنان توانستند بسیاری از قوانین لباس پوشیدن را به نفع خود تغییر دهند.

سودآوری تغییر ذائقه برای صنعت مد؛ کت شلوار

با وجود انتقادات زیادی که علیه استفاده زنان از شلوار وجود داشت از سال 1980 تا 1987 فروش سالانه کت شلوار زنانه تقریباً 6 میلیون واحد افزایش یافت. این افزایش فروش 600 میلیون دلار برای صنعت مد به ارمغان آورد. چنین جهشی در صنعت مد تقریباً بی‌نظیر است.

اما با وجود پشتیبانی که از طرف جامعه صنعت مد و افراد با نفوذ صورت می‌گرفت تا سال 1993 زنان کنگره سنا اجازه استفاده از شلوار را در مجلس نداشتند. اولین زنی که در مقابل این قانون ایستاد، باربارا میکولسکی Barbara Mikulski از زنان کنگره بود. خانم میکولسکی در یک روز برفی با یک طرح هماهنگ شده به همراه زنان دیگر در جلسه با کت شلوار حاضر شدند.

نمونه‌ای از کت شلوار زنان امروز
نمونه‌ای از کت شلوار زنان امروز

اقدامات زیادی برای تغییر سبک لباس زنان در طول تاریخ فشن صورت گرفته است. زنان زیادی در این راه مبارزه کرده‌اند و قدم‌های بزرگی برداشته‌اند. در زمان کار و فعالیت اجتماعی و مهمانی، حتی در دورهمی‌های ساده کت شلوار و کت دامن یکی از بهترین و راحت‌ترین گزینه‌هاست قدرش را بدانیم. 

اشتراک گذاری

یک پاسخ

  1. آیا می‌دانستید خرید ست کت و دامن زنانه می‌تواند روشی جذاب برای تقویت اعتماد به نفس شما باشد؟ این مجموعه‌ها با طراحی‌های متنوع و رنگارنگ، شما را در شکل‌دهی به سبک خود و خودباوری به خود یاری می‌کنند. پس بشتابید و این طرح‌های زیبا را بخرید و از لحظات شگفت‌انگیز خود لذت ببرید!چند محصول خوب دیگر هم معرفی میکنم:
    محصولات پر فروش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه‌ی حقوق مادی و معنوی مالکیت مطالب منتشر شده بر عهده‌ی مجله‌ی کمد سارک می‌باشد، هرگونه بازنشر بدون ذکر منبع و یا ارجاع در هر شبکه‌ی اجتماعی بدون کسب اجازه، مورد پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

لینک‌های مفید
کمد سارک در شبکه‌های اجتماعی

Completing this form is to improve the content of the magazine.