|
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

مجله ی ووگ و زنان تأثیرگذار آن را بیشتر بشناسیم

مونا فریدکیان
22 دسامبر 2019
موضوعاتی که به آن می‌پردازیم

در این مطلب می‌خواهیم درباره‌ی مجله‌ی ووگ باهم حرف بزنیم. این‌که ووگ چه مجله ای است و از کی راه اندازی شده است. هدف از ایجاد چنین مجله‌ای چه بوده و سپتامبر هیجان‌انگیز چیست.

یکی از مهم‌ترین مسائل درباره‌ی ووگ، عکس روی جلد آن است و چه کسانی می توانند آن قدر مورد توجه سردبیران ووگ قرار بگیرند تا عکس آن‌ها نه یک بار بلکه چندین بار بر روی جلد مجله بیاید.

شما در این باره چه نظری دارید؟ تصور کنید، مجله‌ی معروفی درباره ی مد و فشن دارید، برای این که بتوانید به موفقیت آن اضافه کنید از چه المان هایی برای آن استفاده می کنید؟ این مقاله ی کمد می تواند کمک زیادی در به دست آوردن این اطلاعات به شما بکند. با کمد همراه باشید.

ووگ در سال 2019

حالا که سال 2019 را پشت سر می گذاریم مجله ی ووگ گزارشی از عکس‌های روی جلد خود در سالی که گذشت منتشر کرده است. در این گزارش آمده رکورددار بیشترین عکسی که روی جلد مجله آمده 8 بار و متعلق به جی جی حدید مدل مشهور است.

ادوت اکچ و ایرینا شایک با 7 بار عکس روی جلد نفرات بعدی می‌باشند. به ترتیب بلاحدید خواهر جی جی و بریژیت کوز 6 بار، ریانا ون رومپای و لونا بیجل چهره ی تبلیغاتی جواهرات کارل لاگرفلد 5 بار، آنوک یای، ربکا لوجندیک، ایمن هامن، کارن السون و ویتوریا سرتی هر کدام 4 بار عکسشان بر روی جلد مجله ووگ چاپ شد.

شاید شما هم دوست داشته باشید بدانید علت چاپ شدن عکس یک بازیگر یا سلبریتی بر روی مجله‌ی ووگ چه می‌تواند باشد. مثلاً چرا عکس جی جی حدید 8 بار و ویتوریا سرتی 4 بار بر روی جلد مجله آمده است. برای پیدا کردن این موضوع با هم همراه می‌شویم تا بیشتر درباره‎ی مجله‌ی ووگ بدانیم.

درباره ی ووگ

مجله‌ی ووگ یکی از پرطرفدارترین مجلات مد در سراسر دنیاست. این مجله از سال 1892 به عنوان یک مجله معتبر برای روشنفکران آمریکایی و در نقد و تحلیل کتاب به چاپ رسید. جامعه ی هدف آن افراد هوشمند و الگو سازی برای آن ها بود البته این قول به نقل از یکی از روزنامه های زمان افتتاحیه ی مجله است.

اما به مرور زمان و با عوض شدن سردبیر آن ساختار و اساس ووگ عوض شد و به سمت مد و فشن و جنبه‌های تشریفاتی زندگی تغییر جهت داد. وقتی که بحث مد در دنیا جدی‌تر شد آن‌ها هم بیشتر به سمت سبک زندگی بازیگران، خوانندگان و مدل ها متمایل شدند.

آشنایی با آیکونیک‌های دنیای فشن (قسمت اول: Grace Jones)
ادامه مطلب
جلد مجله ووگ 1939 تصویرستزی شده توسط سالوادور دالی

ووگ در 17 سال اول به صورت هفتگی با تصویرسازی از زنان بر روی جلدش چاپ می‌شد تا این که سردبیر جدید آن از سال 1909 آن را به صورت دو هفته‌نامه به چاپ می رساند. ووگ در سال 1973 به ماهنامه تبدیل شده بود. این مجله در سال های اول تنها در آمریکا انتشار می یافت و هم اکنون در 21 کشور جهان از جمله عربستان به صورت هم زمان منتشر می شود.

ژوئیه سال 1932 اولین سالی بود که مجله به صورت رنگی چاپ شد و از سال 1959 عکس، جای نقاشی و تصویرگری را پر کرد. البته بسیاری از تصاویری که در آن سال ها طراحی می شد داستانی جذاب با خود داشت ولی قصه از زمان چاپ عکس شکل دیگری به خود گرفت.

کاور مجله ووگ 1932

سالهای سال مجله ی ووگ برای طرح روی جلد خود از زنانی استفاده می کرد که نقش زیادی در جامعه ی زمان خود نداشتند اما از دهه ی 1930 که عکاسی مد هم جزو هنرها به حساب آمد مجله ی مد تغییر روش داد و از زندگی واقعی بازیگران، خواننده ها و مدل ها برای سرگرمی خوانندگانش استفاده برد. کسانی مانند کیت بلانشت، آنجلینا جولی، لوپیتا نیونگو، بیانسه و ریحانا.

زنانی که عکسشان بر روی مجله ی ووگ دیده شد

ووگ در تاریخ خود از زنان زیادی برای عکس جلد خود استفاده کرده است. رکورد دار این مجموعه لورن هاتن است که 26 بار عکسش بر روی جلد مجله به چاپ رسیده است. او بازیگر آمریکایی است که در زمان خودش طرفداران زیادی داشت. ووگ تا به حال 3 بار از عکس خانواده های سلطنتی بر روی جلد خود بهره برده است. به طور مثال تصویر کنتس دیوانا در سال 1893 بر روی جلد مجله قرار گرفت.

دو سال بعد ازدواج کنتس با دوک مارلبور در سال1895 یک رویداد برزگ عاشقانه توصیف شد. مشهورترین زن سلطنتی که عکس او بر روی جلد مجله قرار گرفت شاهزاده خانم موناکو یعنی گریس کلی بازیگر مشهور آمریکایی و متولد فیلادلفیا بود. از عکس پرنسس دایانا در سال 1993 بر روی جلد مجله استفاده شد. عکس دایانا زمانی بر روی جلد ووگ رفت که او جدا از شاهزاده چارلز زندگی می کرد و مشکلات زندگی آن ها به گوش همه رسیده بود.

بهترین مدیران خلاقیت خانه‌های مد در سال 2023 و 2024
ادامه مطلب
دایانا بر روی جلد مجله ووگ

تا به حال هر بازیگری که عکسش بر روی جلد ووگ بیرون آمده برنده جایزه ی گلدن گلوب شده است. مثلاً یک بار عکسی از 3 نفر از اعضای یک خانواده بر روی جلد مجله قرار گرفت. عکسی از پریسیلا و لیزا ماری و رایلی کئو، مادر و دو دخترش در آگوست 2004 بر روی جلد مجله رفت. آن ها در سال2017 نامزد دریافت جایزه ی گلدن گلوب شدند. این اتفاقات نشان از پیش گویی ووگ دارد.

تنها زن ورزش کاری که عکس او بر روی جلد مجله رفته است سرنا ویلیامز تنیس باز است.

جلد مجله ووگ، سرنا ویلیامز

2 بار عکس مجله را زوج های سلبریتی به خود اختصاص داده اند که اولین آن ها سیندی کارافورد و ریچارد گری بودند.

مطالعه بر روی چهره های جلد مجله ی ووگ

روزنامه ی ایندیپندنت مطالعه ای در مورد چهره‌هایی که در طول 25 سال گذشته بر روی مجلات ووگ از سراسر جهان آمده انجام داده است تا از ویژگی‌های متوسط چهره مدل‌های جلد آن اطمینان حاصل کند. محققان لیستی از مدل‌های جلد را با استفاده از منابع متنوعی از جمله فهرست مد، مدل و ویکی پدیا گردآوری کردند.

شرکت بازاریابی محتوا نئومن با استفاده از تکنیکی به نام مثلث دیانگونای توانست ویژگی های صورت مدل های متعدد ووگ را استخراج کند. این شرکت اظهار داشت: “ما این پروژه را با تهیه نام و تصاویر از هر مدل زن برای هفت نسخه ووگ در طی 25 سال گذشته آغاز کرده‌ایم.”

آن ها قبل از استفاده از تکنیک مثلث دیانگونای صورت هر مدل را به 68 قسمت تقسیم کردند و آن را به صورت جداگانه و به وسیله ی کارشناسان مورد بررسی قرار دادند. “مثلث دیانگونای” شامل تقسیم تصویر به مثلث ها است.

با نگاهی به تصاویر و بررسی های انسانی و تکنیکی ، ظاهراً علی رغم تلاش‌های اخیر این مجله برای ترویج تنوع و پیشرفت ، اکثریت افراد برای پوشاندن جلد آن ها سفید پوست بوده اند.

شینید برک (Sinead Burke)، خانمی کوچک با دنیایی بزرگ
ادامه مطلب

در سال 2018 آشکار شد خانم بیانسه قرار است طرح جلد ماه سپتامبر مجله ی ووگ را از آن خود کند به شرطی که ووگ از عکاسی استفاده کند که او معرفی می کند. خانم بیانسه عکاس را معرفی کرد، تیلر میشل 23 ساله کسی که عنوان اولین عکاس سیاه پوست مجله را به او دادند. چنین اتفاقی در تاریخ 126 ساله ی ووگ بی سابقه بود.

بیشترین کسانی که عکس آن ها بر روی جلد ووگ چاپ شده است

سوپر مدل ها، بازیگران، خواننده‌ها و ورزشکاران مهم‌ترین کسانی هستند که به راحتی می توانند عکس جلدمجله ی ووگ را به خود اختصاص دهند. کسانی که در بین مردم بیشترین جذابیت را داشته باشند و بتوانند نگاه‌ها را به خود جلب کنند. اگر عکس روی جلد به قدر کافی جذاب نباشد مجله با تمام زحماتی که برای آن کشیده شده نمی تواند به آن چه که مد نظر دارد، یعنی فروش بالا برسد.

مهم ترین زمانی که عکس روی جلد باید جذاب باشد ماه سپتامبر و نزدیک هفته ی مد نیویورک است. اذهان عمومی منتظر رسیدن شماره‌ی سپتامبر هستند تا ووگ این ماه را برایشان جذاب‌تر کند. کارمندان مجله ماه‌ها برای این رویداد زحمت می کشند تا آن را جذاب‌تر و خواندنی‌تر از هر زمان دیگری برای مخاطبان کنند. جلد مجله ووگ بازتاب هر آنچه که در مجله قرار است خوانده شود می‌باشد. 

کاور مجله ووگ سپتامبر 2019

جی جی حدید بر روی مجله ی ووگ

در حال حاضر جی جی حدید یکی از سوپر مدل های جذاب دنیا است که برای برندهای معروفی مثل؛ دلچه گابانا، مارک جاکوبز، فندی، لویی ویتون، پرادا، رالف لورن، مارنی، ورساچه و خیلی از برندهای دیگر تبلیغ می کند.

او که اصلیتی فلسطینی دارد از سال 2014 وارد حرفه ی مادلینگ شد و با استقبال برندها روبرو شد. او هم اکنون یکی از پرطرفدارترین چهره‌های مد می باشد و مجله ی ووگ برای شماره ی ماه سپتامبر خود و 7 شماره ی دیگر از مجله ی سال 2019 از او استفاده کرد.

مجله ی ووگ اخیراً از عکس یک مدل محجبه برای شماره‌ی منتشر شده در عربستان استفاده کرده است که نگاه های زیادی را به خود جلب کرده است.

اشتراک گذاری

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه‌ی حقوق مادی و معنوی مالکیت مطالب منتشر شده بر عهده‌ی مجله‌ی کمد سارک می‌باشد، هرگونه بازنشر بدون ذکر منبع و یا ارجاع در هر شبکه‌ی اجتماعی بدون کسب اجازه، مورد پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

لینک‌های مفید
کمد سارک در شبکه‌های اجتماعی

Completing this form is to improve the content of the magazine.