|
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

بازیافت طلا؛ جواهرات پایدار

مونا میرزایی
31 مارس 2021
موضوعاتی که به آن می‌پردازیم

اگر از دوست‌داران محیط زیست هستید؛ باخبرید که صنعت فشن یکی از آلوده کننده‌ترین صنایع است. در این راستا تا حدی با مقوله‌ی مد پایدار آشنا هستید یا حداقل این عنوان را شنیده‌اید. پایداری در این صنعت حتی فراتر از پوشاک قدم گذاشته و می‌توان ردپای آن را در ایده‌های جدید مربوط به بازیافت طلا و ساخت جواهرات دید.

در سال‌های اخیر تغییر همیشگی و سریع مد، همچنین تولید بی‌رویه پسماند در این صنعت سبب شد که برندها به فکر ایجاد تغییرات در روند تولید خودشان، استفاده از مواد بازیافتی در محصولات و ایجاد شرایط مناسب برای کارکنان باشند. اخیرا با ایجاد بحران پاندمیک، تامل بیشتری صورت گرفته است که زیستگاه ما، زمین، نیاز به توجه گسترده‌ای دارد.

فعالیت برندها در راستای مد پایدار

برندها در ارائه کالکشن 2021 خود به خوبی نمونه‌ای از طراحی لباس‌، کیف و کفش با استفاده از متریال بازیافتی از زباله‌های اقیانوس‌ را به نمایش گذاشتند. ما هم در این مطلب به مقوله‌ای متفاوت از پایداری می‌پردازیم. به صنعت تولید اکسسوری‌های لوکس و جواهرات با طلای بازیافتی و برندهای پایدار در این زمینه اشاره می‎‌کنیم.

بازار رقابتی امروز سبب شده است که تمرکز برندها فقط بر روی ارائه محصول با کیفیت نباشد. بلکه آن‌ها با خلق ارزش‌های فرهنگی، اجتماعی و زیست محیطی در جذب مخاطب وفادار نقش مهمی را ایفا ‌کنند. متخصصان معتقدند؛ فشار فعالان و طرفداران محیط زیست و حقوق بشر، صنعت فشن و پوشاک را دگرگون کرده است. از آن جایی که کار معادن و استخراج فلزات ارزشمند، آلودگی‌های سنگین و سابقه‌ی سو استفاده از انسان‌ها را دارد باید چرخه‌ی پایدار در صنعت جواهرات بیش‌تر مورد بررسی قرار گیرد.

موسسه آمریکایی  Straubel، ایده‌ی بازیافت طلا

Boryana Straubel و همسرش بنیان‌گذار موسسه Straubel، یک سازمان بشر دوستی در زمینه پایداری و آموزش در این راستا، معتقد است تغییر جهت در این صنعت لوکس در حال پیشرفت می‌باشد. اخیرا Boryana جهت راه اندازی برند جواهرات خود، دو میلیون دلار سرمایه گذاری کرده است. او قصد دارد برای طراحی Generation Collection تنها از طلای 24 عیار بازیافت شده استفاده ‌کند. هدف این برند نه تنها طراحی و تولید جواهرات با کیفیت بالا است، بلکه با توجه به ارزش‌های فرهنگی و اجتماعی به ایجاد چرخه‌ی پایدار کمک کند.

فشن خانگی مدل‌سازی یک تجارت جدید
ادامه مطلب

دیدگاه این طراح برای تجارت جدید، تولیدکنندگان جواهرات را به سمتی سوق می‌دهد که مدل کسب ‌و ‌کار خود را ارزیابی و در بخش بازیافت طلا انقلابی را ایجاد کنند. اگرچه کار دشواری است اما برند او قصد دارد با ارتقای سیستم بازیافت، طلای موجود در پسماند قطعات الکترونیکی را جدا کند و با استفاده از طلاهای قدیمی طراحی‌های جدید جواهرات را ارائه دهد.

همچنین به خاطر جذابیت ایده‌ی این برند تعدادی از شرکت‌های مستقل مانند Briliant Earth (یک برند اخلاق جواهرات و تولید سنگ قیمتی و الماس در آزمایشگاه‌های مناسب)، موسسه fair luxury (برای برقراری حقوق برابر بدون در نظر گرفتن جنسیت و نژاد در صنایع لوکس)،مجموعه Fairmined (یک ضمانت جهانی برای استانداردهای استخراج طلا توسط صنایع) و برند جواهرات Chicago Responsive در تلاش هستند سریع‌تر به موسسه strauble و ایده‌‌های او ملحق شوند؛ تا بتوانند برای تولیدی ارزشمند جهت پایداری و سبز بودن صنعت جواهرات گامی بردارند.

مد پایدار، بازیافت طلا

بازیافت طلا، اهمیت برنامه‌ریزی آن

Waugh Victoria یکی از بنیان‌گذاران v&v، یک شرکت مشاور در خصوص مد و جواهرات پایدار است. او می‌گوید: از آن‌جایی که بسیاری از جوامع برای امرار معاش خود به استخراج طلا وابسته هستند؛ نمی‌توان بازیافت همیشگی آن را یک روند پایدار در نظر گرفت. اما اکوسیستم به منظور کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای نیاز به برنامه‌ریزی بهینه در جهت استفاده از طلای بازیافتی را دارد.

استخراج طلا از معادن، نقض حقوق بشر

یکی از موارد مورد توجه برای برنامه‌ریزی این موضوع، پرداختن به مسائل فرهنگی و اجتماعی یعنی نقض حقوق بشر و شرایط سخت زندگی نیروی کار است. به طور مثال در ونزوئلا تعداد زیادی از ذخایر فلزات گران‌بها از جمله طلا توسط نظامیان کنترل می‌شود. مردم در این کشور با شرایط سخت زندگی و کار می‌کنند. در بعضی موارد ساکنان محلی در معرض مواد شیمیایی مانند جیوه قرار می‌گیرند که باعث می‌شود در طولانی مدت آن‌ها دچار بیماری‌های جدی ‌شوند.

بنابراین برندهای طلا و جواهرات باید در نظر داشته باشند کارشان فقط با ساخت محصول نهایی متوقف نمی‌شود. بلکه بخشی از مسئولیت آن‌ها توجه به سلامتی افرادی است که در این معادن برای آن‌ها کار می‌کنند.

مد پایدار، بازیافت طلا

اثرات سو محیط زیستی در استخراج طلا

اگر بخواهیم مضرات زیست محیطی این فرآیند را برای شما مطرح کنیم، می‌توان گفت به طور بالقوه دو تن زباله از استخراج هر حلقه‌ی طلا ایجاد می‌شود. این زباله‌ها حاوی مواد شیمیایی سمی هستند که می‌توانند منبع آب و خاک اطراف را آلوده کنند. همچنین آب مصرفی پروژه‌های این چنینی برابر با آب مورد نیاز جمعیت یک شهر بزرگ ایالتی است.

بازآفرینی در صنعت زیورآلات از خانه تا کالکشن دیور
ادامه مطلب

برندهای جوهرات پایدار و اخلاقی

برندهای پایدار و اخلاقی، برندهایی هستند که تولیدات سازگار با محیط زیست دارند. شرایط مناسب و عادلانه را برای افراد فراهم می‌کنند. در کل تنها به فروش و افزایش سود فکر نمی‌کنند، بلکه سلامت زمین و نیروی کار را بر تولیدات خود ترجیح می‌دهند. با کارهای خارق‌العاده‌ای خواه با پایان دادن به چرخه‌های فقر از طریق اشتغال پایدار، خواه با حمایت از صنایع دستی تولیدات خود را پیش می‌برند.

برند SOKO

برند SOKO در سان فرانسیسکوی کالیفرنیا و کنیا مستقر است. این برند با هدف توانمندسازی صنعتگران و هنرمندان از طریق فناوری جهانی، شیوه‌های تجارت عادلانه و استفاده از مواد پایدار ایجاد شده است. SOKO  با کار آفرینان نوپا کار می‌کند و فرصت دیده شدن را به آن‌ها می‌دهد. همچنین در ایجاد مشاغل، بهبود ظرفیت تولید و افزایش پایداری درآمد کمک می‌کند.

 صنعتگران کنیایی با استفاده از پلتفرم آنلاین این برند به سفارشات مشتریان و پرداخت آن‌ها دسترسی دارند و می‌توانند تجارت و مشاغل کارآفرینی خود را گسترش دهند. این مجموعه جواهرات، طیف خیره‌کننده‌ای از قطعات کلاسیک و لوکس را شامل می‌شود. خط تولید برند SOKO با الهام از معماری و طراحی‌های قبیله‌ای و سنتی که ریشه در فرهنگ آفریقا دارد؛ جواهراتی زیبا را خلق می‌کند.

بازیافت طلا

برندMejuri

مرکز Mejuri که در تورنتو کانادا قرار دارد، اصول کارش بر پایه‌ی ساخت جواهرات از متریال سازگار با محیط زیست است. هدف این برند، طراحی جواهرات ظریفی است که شما فقط در موارد خاص آن را نپوشید. بلکه به صورت روزمره از آن استفاده کنید. این شرکت انگشترها، گوشواره‌ها، گردنبند و دستبندهایی را تهیه می‌کند که توسط جواهرسازان متخصص در سراسر دنیا، از جمله ایتالیا، هند و کره جنوبی ساخته می‌شوند. متریال این جواهرات از مرواریدهای آب‌های شیرین، سنگ‌های معدنی و الماس گرفته شده است. در واقع این برند اکسسوری تمام شرایط خوب و مناسب را برای کارکنان به نحوه احسن فراهم کرده است. همچنین Mejuri با رویکرد مد آهسته و ارائه‌ی اکسسوری‌های کاربردی در زمینه‌ی پایداری صنعت جواهرات قدم بزرگی برداشته است.     

بازیافت طلا

برند Catbird

این برند در بروکلین نیویورک با ایجاد شرایط مناسب، عادلانه و همچنین با درآمد منصفانه با بیش از 40 جواهرساز و صنعت‌گر تاسیس شده است. Catbird جواهرات ساده، ظریف و خیره‌کننده‌ای را برای لباس‌های روزمره و حتی فراتر از آن تهیه می‌کند. این برند در تولید حلقه‌های نامزدی و عروسی با طراحی‌های خاصی تبحر دارد. همیشه یک در صد از درآمد خودش را به سازمان ACLU و بانک غذای نیویورک احیا می‌کند. مزیت دیگر این برند، استفاده از طلای بازیافت شده در تولیدات خود است.

بازیافت طلا

برند ABLE

برند ABLE در نشویل مرکز ایالت تنسی آمریکا پایه‌گذاری شده است. این برند برای زنان هنرمند و توانمندی که با مشکلات زندگی درگیر هستند شرایط خاصی را  ایجاد کرد تا موقعیت شغلی برابر در مقابل مردان داشته باشند. او معتقد است؛ نسل فقر زمانی از بین خواهد رفت که افراد و جوامع ارتقا پیدا کنند. به ویژه پیشرفت زنان باعث ارتقای سطح کل خانواده می‌شود. این برند سنگ‌های قیمتی را بدون آسیب به محیط زیست در آزمایشگاه‌های خود برای ساخت اکسسوری‌ می‌سازند.

بازیافت طلا

برند Ten Thousand Vill

برند Ten Thousand Villages برای بیش از 75 سال پیشگام جنبش عدالت‌خواه بوده است. این شرکت در حوزه‌ی صنعت جواهرات پایدار در بیش از 30 کشور در حال توسعه، فرصت‌های شغلی ایجاد کرده است. هنرمندان و صنعتگران نوپا، همچنین کارگاه‌های کوچک و مستقل بسیاری زیر نظر این برند اکسسوری‌های دست‌ساز خودشان را ارائه می‌دهند. آن‌ها سعی در پیش بردن تولیدات پایدار و استفاده از مواد بازیافتی دارند.

بازیافت طلا

امیدوارم موضوع بازیافت طلا برای شما جذاب باشد و در آینده‌ی نه چندان دور حفظ محیط زیست، حمایت از حقوق بشر و حیوانات دغدغه‌ی همه‌ی ما محسوب شود. باور داشت‌ باشیم با تلاش می‌توانیم تغییرات این چنینی را نه تنها در صنعت فشن بلکه در همه ابعاد زندگی اجرا کنیم.

کدام سلبریتی‌ها از مد پایدار استفاده می‌کنند؟
ادامه مطلب
اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه‌ی حقوق مادی و معنوی مالکیت مطالب منتشر شده بر عهده‌ی مجله‌ی کمد سارک می‌باشد، هرگونه بازنشر بدون ذکر منبع و یا ارجاع در هر شبکه‌ی اجتماعی بدون کسب اجازه، مورد پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

لینک‌های مفید
کمد سارک در شبکه‌های اجتماعی

Completing this form is to improve the content of the magazine.