|
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

چگونه لباس‌های ورزشی به دنیای مد راه پیدا کردند

آرزو حاجی بابایی
26 اکتبر 2020
موضوعاتی که به آن می‌پردازیم

لباس‌‌های ورزشی و تاثیر آن در دنیای مد

چگونه لباس‌های ورزشی نه تنها به عنوان استایلی معمول، بلکه به عنوان high fashion به انتخاب روزمره جامعه تبدیل شد؟

این اتفاقات داستان پیچیده و جالبی دارد. ریشه آن در تغییر جامعه، نوع انتخاب‌های زندگی شهری، هماهنگ شدن جامعه با نوع فعالیت‌هایشان و تغییر فرهنگ جامعه دارد. ما در این مطلب به برسی چند آیتم از لباس‌های ورزشی و بررسی داستان شنیدنی آن‌ها پرداخته‌ایم.

استایل بازیکن تنیس
استایل بازیکنان تنیس؛ از زمین‌های بازی به ران‌وی‌ها و سپس به خیابان‌ها

در طبیعت و کمپینگ چی بپوشیم؟

لباس ورزشی بازیکنان تنیس؛ از زمین‌های بازی به ران‌وی‌ها و سپس به خیابان‌ها:

بازیکنان جنجال بر انگیز تنیس با نام‌های Jane Régny  و  Suzanne Lenglen از تنیسورهای برجسته پاریس در آن دوران بودند. آن‌ها اولین کسانی بودند که لباس‌های مناسب برای فعالیت‌های بانوان در اوایل قرن 20ام طراحی و راهی بازار مد کردند.

این لباس‌های تنیس اغلب در کلوپ‌های کشوری و در بین اشراف مطرح بود. اما در دهه 1920 این سبک استایل در بین دانشجویان، در قرار ملاقات‌ها و در کل به عنوان یک استایل پایه مورد استفاده قرار گرفت.

حضور این سبک لباس ورزشی در سطح خیابان‌ها به برندی چون Fred Perry کمک کرد، تا در زمینه مد موفق شود. پس از آن این برند در زمینه استایل‌ خیابانی حرفی برای گفتن دارد. این برند با این که در ابتدا به عنوان یک برند لباس ورزشی شروع به فعالیت کرد، به یک برند 100 درصد street fashion تبدیل شد.

لباس ورزشی Fred Perry
لباس ورزشی Fred Perry

لکه آزاردهنده لباس و روش­ از بین برد آن‌ها

تبدیل لباس‌‌ ورزشی به لباسی برای اوقات فراغت

(با تشکر از بروس لی عزیز)

بدون شک می‌توان ایده لباس ورزشی را سهم آمریکا در دنیای مد دانست. باورش سخت است. اما، در دهه 1920، لباس ورزشی اصطلاحی بود برای توصیف لباس راحتی که زنان برای تماشای ورزش به تن می‌کردند.

با تکامل پارچه‌های کششی تولید شلوارک‌های ورزشی از جنس نایلون، بادگیرهای زیپ‌دار و در کل لباس‌های مناسب برای فعالیت‌های ورزشی تسهیل شد. در ابتدا تولیدکنندگان در دهه 1960 به تولید لباس‌هایی با ترکیب نخ و نایلون پرداختند. این لباس‌ها در رنگ‌هایی مانند آبی،‌ قرمز و خاکستری تولید می‌شدند. امروزه به عنوان سبک کلاسیک در دنیای مد مطرح می‌شوند.

6 مورد از رایج‌ترین کفش‌های سنتی ژاپن
ادامه مطلب

در اواسط دهه 1970، بروس لی با آوردن لباس ورزشی کششی به مد جریان شهرت استایل‌ و گرم‌کن‌ ورزشی را رقم زد. پس از این اتفاق پوشیدن لباس‌های مخصوص ورزشی به دلیل راحتی مورد توجه قرار گرفت. این لباس‌ها از جنس پلی‌استر، پنبه و تریکو برای فعالیت‌‌هایی که فقط جنب و جوش زیادی دارند نیز محبوب بود.

لباس ورزشی بروس لی
تبدیل لباس‌های ورزشی به لباس‌هایی برای اوقات فراغت

کت و کاپشن‌های‌اسکی:

از لباس اسکی یک سره در سطح بالا جامعه تا تبدیل آن به یک کاپشن تک

اسکی در دهه 1920 به یکی از سرگرمی‌های مخصوص سطح بالای جامعه تبدیل شده بود. طبیعتاً، این ورزش تازه و شیک به لباس شیک مخصوص به خود نیز احتیاج داشت. اسکیاپارلی، هرمس و دیگر خانه‌های مد اروپایی از اسکی‌بازان درخواست کردند تا برای آن‌ها لباس‌های مخصوصی آماده کنند. این برندها مجموعه‌هایی زیبا شامل شلوار، ژاکت و کاپشن مناسب برای پوشیدن در دامنه‌های کوهستانی طراحی کردند.

موفقیت واقعی در استفاده از لباس‌های مناسب برای فعالیت‌های که تحرک بالا دارند، پس از جنگ جهانی رخ داد. این لباس‌ها از جنس پارچه‌های کششی مصنوعی و نایلون، طراحان را قادر به طراحی لباس‌های کشباف و تاپ‌های ورزشی کرد. آن‌ها دارای راحتی و توان حرکتی بی‌سابقه‌ای بودند.

با استفاده از نایلون و تکنیک‌های طراحی که از لباس‌های نظامی نشات می‌گرفت، طراحان لباس‌ مناسب فعالیت را طراحی نمودند. این ویژگی‌ها در آن زمان، اضافه کردن جیب زیپ‌دار، لایه‌های اضافی برای گرم کردن لباس و بند داخلی و… بودند. این ویژگی‌ها امروزه همچنان در لباس اسکی دیده می‌شود و برای ما امری عادی تبدیل شده است.

استفاده از رنگ‌های روشن و شلوارهای رکابی در دهه 1980 از لباس اسکی به دنیای مد راه پیدا کردند. بسیاری از این سبک‌ها از آن زمان تا امروز وجود دارند. اما با این حال استفاده از لباس‌های یک‌سره در رنگ‌های صورتی و فیروزه‌ای روشن متوقف شده است. اما امروزه کت‌های اسکی دهه 80 به دلیل جذابیت بسیار مورد توجه قرار می‌گیرند. امروزه برای باری دیگر برندهای برتر دهه 80 مانند Tyrolia مورد پسند عموم مردم قرار گرفتند.

لباس ورزش اسکی
کت و کاپشن‌های اسکی

پارچه ابریشم در طول تاریخ

کفش‌های جاودانه Stan Smit

در دهه 1970 برند کفش آدیداس کفشی با نام Stan Smit  را ارائه داد. این کفش به عنوان کفش مناسب برای بازی تنیس طراحی و ارائه شد. در ابتدا این کفش به نام Robert Haillet نام گذاری شد. اما، در سال 1971 به نام برترین  تنیسور دنیا Stan Smit  تغییر نام داد.

صنعت پوشاک ایران و صادرات به اروپا
ادامه مطلب

این کتونی‌ها به عنوان کفش ورزشی محسوب می‌شدند. تا زمانی که توسط افرادی چون Marc Jacobs و بسیاری دیگر به عنوان آیتمی کلیدی در استایل خیابانی پذیرفته شد. این کتونی در سال 2014 با شور و شوق بسیار دوباره عرضه شد و امروزه در صدر کفش‌های محبوب قرار دارد.

یکی دیگر از کفش‌های برجسته آدیداس کفش‌های خط دار آن بود. زمانی که Run-DMC و سایر سوپر استارها سیاه و سفید همه جا با این کفش دیده شدند به عنوان کفشی مناسب استایل خیابانی تبدیل شد. در واقع این کفش ناخواسته وارد استایل خیابانی شد. استایل افراد با این کفش‌ سبک Hip-Hop را به سطح جدیدی ارتقا داد که هنوز بسیار قدرتمند حضور دارد.

کفش ورزشی  Stan Smit
کفش‌های جاودانه Stan Smit

زمانی که شلوار یوگا از سالن‌های ورزشی فرار کردند

ما هم مثل شما گیج شده‌ایم، چگونه یک لباس کاربردی برای پوشیدن در سالن‌های ورزشی به خیابان آورده شد؟ یکی از پر قدرت‌ترین تئوری‌ها این است که این ورزشکاران دوست نداشتن این شلوارهای راحت را از پا در بیاورند.

خوشبختانه شلوارهای اولیه یوگا هر چند هم که راحت بودند وارد استایل‌ خیابانی نشدند. بله ما در مورد unitard دهه 1970 صحبت می‌کنیم. خوشبختانه طراحان لباس برای ورزش یوگا دست از استایل‌های عجیب برداشتند و به سمت استایل‌های زیباتر و مناسب‌تر رفتند. اینگونه unitard برای همیشه از زمین‌های یوگا حدف شد.

لباس ورزش یوگا
لباس یوگا

کاپشن puffer از خارج شهر به سطح شهر آمد

این سبک کاپشن که این روزها در همه‌جا دیده می‌شود، به دهه 1930 باز می‌گردد. طراح این کاپشن زیبا زمستان فردی فروتن در زمینه طراحی لباس ورزشی به نام Eddie Bauer است. او پس از تجربه یخ‌زدگی در کوهستان به خود قول داد لباسی طراحی کند که برای سرما کوهستان مناسب باشد. او برای طرح جدید خود از کت‌های ارتش روسیه الهام گرفت که داخل آن را از کرک پر کرده‌ بودند. برای ارتقا کاربری لباس با اضافه کردن دوخت در روی لباس از پایین رفتن این الیاف به پایین خودداری نمود.

هندی‌ها چه کفشی می‌پوشند؟
ادامه مطلب

این puffer jacket یکی از کالاهای اصلی زندگی در کوهستان و روستا بود، که شکارچیان و سوارکاران تا دهه 1990 از آن استفاده می‌کردند. اما زمانی که توسط هنرمندان نیویورکی و هنرمندان سبک HipHop در دیترویت پذیرفته و مورد استفاده قرار گرفت. این کت‌ها به سرعت جهانی شدند و مسیر خود را به استایل‌های جهانی باز کرد.

سخن پایانی

تولید لباس‌های ورزشی به صورت یک چرخه در آمده است. این سیکل از سالن‌های ورزشی به فشن‌شوها و استایل خیابانی و روزانه در حرکت است. استایل‌های خیابانی بر چگونگی طراحی و بازاریابی مجموعه‌های پوشاک ورزشی تأثیر می‌گذارد. امروزه بسیاری از برندهای بزرگ لباس اسکی مجموعه‌های مناسب استایل‌های خیابانی خود را معرفی کرده‌اند و به طراحی‌های بیرونی فنی یک پیچ و تاب و سبک مدرن نوردیک اضافه کرده‌اند.

اشتراک گذاری

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه‌ی حقوق مادی و معنوی مالکیت مطالب منتشر شده بر عهده‌ی مجله‌ی کمد سارک می‌باشد، هرگونه بازنشر بدون ذکر منبع و یا ارجاع در هر شبکه‌ی اجتماعی بدون کسب اجازه، مورد پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

لینک‌های مفید
کمد سارک در شبکه‌های اجتماعی

Completing this form is to improve the content of the magazine.