|
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

مد نباید قاتل انسان‌ها باشد

پرستو نباتی
16 مارس 2019
موضوعاتی که به آن می‌پردازیم

در ساعت 8:45 صبح روز 24 آپریل سال 2013 ساختمان رانا پلازا فرو میریزد، 1134 نفر می میرند و 2500 نفر آسیب می بینند. شاید این حادثه هولناک باعث شد  که اولین بار یک کارخانه ی تولید لباس برای برندهای زیرمجموعه ایندیتکس (Zara ,Pull&Bear ,Stradavius ,Bershka)  و Mango و Gap , United color of Benetton H&M را ببینیم و تعجب کنیم.

فست فشن Fast Fashion با آن همه جذابیت، رنگارنگی و زیبایی چطور توانست در یک لحظه 1134 نفر کارگر را بکشد؟! . مجموعه ایندیتکس اعلام کرد که شرکت پیمانکاری بدون اطلاع با آنها تولیدات خود را در آن مرکز توسط مهاجرین انجام میداده است (عذر بدتر از گناه ).

Raana Plaza  یکی از صدها ساختمان های نا امن برای کارگران صنعت مد بوده و هست، روزانه ویدئوها و اخبار مختلف از بدرفتاری و رعایت نکردن حقوق انسانی در این مجموعه ها را دیده و یا شنیده ایم.
مد نباید قاتل انسان ها باشد.

مد نباید قاتل انسان ها باشد
ساختمان فرو ریخته رانا پلازا

حقیقتا نمی توان جذابیت های بصری دنیای مد و Fast Fashion  که در زندگی روزمره ما ایجاد کرده است را نادیده بگیریم شاید روزی نباشد که با هیجان یک ویدئو و یا یک عکس  تبلیغاتی را نبینیم و حسرت آن لباس را نخوریم ..

این فاجعه ی دردناک باعث شد تا همه ی دنیا متوجه شرایط نامطلوب کارگران صنعت مد بشوند، جنبش انقلاب صنعت مد هر ساله در این هفته با برگزاری کمپین ها و برنامه های متعدد سعی در آگاه سازی مصرف کنندگان دارد. مد نباید قاتل انسان ها باشد

مد نباید قاتل انسان ها باشد
اعتراضات کارگران صنعت مد

خوشبختانه در حدود 20 سال پیش اصطلاح Slow Fashion در مقابل Fast Fashion به وجود آمد جنبشی که بر پوشیدن لباس های با کیفیت تهیه شده از الیاف طبیعی تاکید دارد در حقیقت اصطلاحاتی مانند مد پایدار Sustainable Fashion –  مد اخلاق گرا Ethical Brands – Consious Consumer مصرف کننده آگاه در این بخش قرار می گیرد.

Tenniscore، ترند بهار و تابستان 2024
ادامه مطلب

کمی در مورد این اصطلاحات توضیح بدهم:

مد پایدار در حقیقت بازنگری برکلیه مراحل تولید لباس اعم از تامین مواد اولیه، تولید تا بسته بندی و ارسال کالا را دارد. در حقیقت جایگزینی الیاف طبیعی با الیاف مصنوعی، عدم تهیه مواد اولیه آسیب زننده به طبیعت به ویژه در مرحله تهیه الیاف، جلوگیری از دورریز پارچه، بازیافت پارچه های دورریز، بخشیدن تولیدات فروش نرفته به موسسات خیریه، بسته بندی سازگاربا محیط زیست و استفاده از سیستم های ارسال کالا که از سوخت های سبزاستفاده می‌کنند.

مد اخلاقگرا  در حقیقت به تولید کنندگان تاکید به شفافیت در کلیه مراحل کارشان دارد.

برای اطلاعات به روز از وب سایت اصلی این کمپین بازدید کنید

Www.fashionrevolution.org

از تولیدکنندگان بپرسیم :

آیا تولید کنندگان از محیطی که الیاف در آن بافته و خشک می شوند خبر دارند؟
کارگران آن مجموعه در چه شرایطی کار می کنند؟
آیا پسماند این فرایند باعث آلودگی محیطی و تخریب اکوسیستم نمی شود؟
آِیا تولید کننده در شرایط منصفانه با کارگران خود کار می کند؟
آیا محیط کارخانه امن است؟ آیا اصول انسانیت در آن رعایت میشود؟
این ها سوالاتیست که باید برای ما به عنوان یک مصرف کننده ی آگاه  مهم باشد و از تولید کنندگان بخواهیم با شفافیت جوابگو باشند.

برگردیم به مد آهسته یا Slow Fashion

چه ویژگی هایی یک برندSlow Fashion باید داشته باشد:

کیفیت خوب تولیدات، عدم آسیب رساندن به زمین، تمرکز بر مد پایدار، تولید و فروش بومی، تعداد محدود استایل های هر مجموعه از خصوصیات این محصولات است.

چرا فست فشن آسیب رسان است ؟

آمارهای جهانی محیط زیست سالیانه اثرات  وحشتناک پروسه های مختلف تولید پوشاک بر کره زمین را منتشر می کند.

به طور معمول  پروسه ی تولید هر تیشرت پلی استر دو برابر تیشرت کتان گاز گلخانه ای تولید میکند .

شلوارجین این دوست همیشگی از آلوده کننده ترین منسوجات است از نخ ریسی، خشک کردن، بافت پارچه، برش، چاپ،شستشو، دوخت وسنگ شور، 5 فلز سنگین و سمی از قبیل سرب، جیوه، مس، کروم وکادمیم تولید می شود که پسماند آنها وارد آبهای آزاد می گردد، این فلزات نه تنها بر سلامت کارگران تاثیردارد بلکه اثرات زیست محیطی طولانی مدتی نیز به جا میگذارد.

مد نباید قاتل انسان ها باشد
تصویر گوگل از آلودگی پسماند خروجی یک کارخانه ی بزرگ تولید کننده ی جین در کشور چین

ما چه باید بکنیم ؟

با توجه به این که مد نباید قاتل انسان ها باشد،
به عنوان یک مصرف کننده ی آگاه اول برندهای Slow Fashion  ایرانی  را بشناسیم ودر مورد صحت این ادعای آنها تحقیق کنیم. همیشه نسبت به این سوال که چه کی لباس من را دوخته ؟ فکر کنیم و حساس باشیم با خرید های غیر ضروری و بی رویه ی خود فرصت بهره برداری از زنان و کودکان را فراهم نکنیم .

پرفرمنس فقر
ادامه مطلب

برای حفظ طبیعت چه میتوان کرد :


*خرید لباس با کیفیت را در اولویت قرار دهیم.
*در نگهداری لباس هایمان کوشا باشیم .
*اگر لباسی را مدت هاست استفاده نکرده ایم بفروشیم یا ببخشیم.
*با کمی خلاقیت و حوصله از لباس های قدیمی می توان کیف، کوسن، گل سر و درست کرد.
با همین کارهای کوچک می توانیم تاثیر بزرگی در زندگی کارگران صنعت مد بگذاریم، میتوانیم زمین تمیز تر و هوای بهتری را استشمام کنیم.

شما چه راهکارهایی را پیشنهاد می کنید؟

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه‌ی حقوق مادی و معنوی مالکیت مطالب منتشر شده بر عهده‌ی مجله‌ی کمد سارک می‌باشد، هرگونه بازنشر بدون ذکر منبع و یا ارجاع در هر شبکه‌ی اجتماعی بدون کسب اجازه، مورد پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

لینک‌های مفید
کمد سارک در شبکه‌های اجتماعی

Completing this form is to improve the content of the magazine.