|
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

نمادگرایی در طراحی کفش

نیلوفر روحی
18 سپتامبر 2020
موضوعاتی که به آن می‌پردازیم

طراحان کفش چگونه نمادگرایی می‌کنند

 مد با تکیه بر ذوق زیبایی شناختی، در بازگردانی فرم‌ هندسی و عناصر طبیعی، با کالبد نمادگرایی در طراحی کفش، همواره نگاهی پویا دارد. نماد کلیدی است برای عینیت بخشیدن صوری به یک محتوای ذهنی و وظیفه آن نشان دادن یک موضوع خاص و عینی به عنوان یک کلیت است.

بدین‌گونه که، تنها اجسام کامل نیستند که می‌توانند جنبه تفکر نمادین داشته باشند، بلکه در فرم‌های ساده هم، چنین امکانی فراهم است. این ویژگی به خوبی در کفش‌های زنانه برند giuseppe zanotti دیده می‌شود. در این مطلب سعی بر آن است، تا با روند طراحی کفش خلاقانه بیشتر آشنا شویم. مفاهیم نمادین در طراحی کفش giuseppe zanotti  را آگاهانه‌تر لمس کنیم. پس همراه مجله‌ کمد سارک باشید تا ببینید طراحی نمادین به چه معناست؟ چگونه ایده در بخش نماد طراحی، نمود عینی پیدا می‌کند؟ با چه روشی سبک نمادگرایی در طراحی کفش، شکل می‌گیرد.

ایده گل در کفش پاشنه بلند زنانه برند giuseppe zanotti

روند شکل‌گیری نمادگرایی در طراحی کفش giuseppe zanotti  

زانوتی از همان ابتدا در انتخاب کفش، وسواس داشته و به طراحی کفش علاقه ویژه‌ای نشان داده بود. در جریان تأثیرپذیری از فرم و اشکال مختلف، تصمیم می‌گیرد تا ساخت و طراحی کفش زنانه را به صورت حرفه‌ای دنبال کند.

او دریافت که برای تحقّق حرفه و علاقه‌مندی خود، باید از چهارچوب اجباری زندگی آزاد شود. با شناخت عناصر گذشته، پیش‌بینی آینده امکان‌پذیر می‌شود. پس زانوتی تنها راه‌حل این مشکل را، ترکیب نیازهای احساسی با ادراک منطقی‌اش دید. این‌چنین بود که نماد در فرآیند زندگی او بوجود آمد و در بخش اصلی حرفه کاریش وارد شد. نمادگرایی در طراحی کفش، رنگ و بوی متفاوت‌تری را ایجاد کرده است.

نماد تنها به جنبه‌های بصری محدود نشده، بلکه نقش بزرگتری داشته و مبنای اصلی آموزش طراحی کفش قرار گرفته است.

نمادگرایی عناصر طبیعی در کفش پاشنه بلند زنانه برند giuseppe zanotti

کفش‌های زانوتی به صورت نمادین طراحی شده است و بخشی از زنانگی را، با زیبایی هر چه تمام‌تر در قالب یک کفش مدرن بیان کرده است. The midas touch یکی از نمونه‌های نماد‌سازی در کفش زنانه است.  زانوتی با برگ‌های پر زرق و برق و نقش‌های معروف باروکی، جای پای خودش را در دنیای مدرن باز کرده است. او با این روش طراحی خلاقانه، رنگ و بوی تازه‌ای را در ترکیب کلاسیک با مدرنیته، در صنعت کفش برای خود ایجاد کرده است.

نمادین سازی سبک باروک در طراحی کفش زنانه برند giuseppe zanotti

استفاده از جواهرات در ترکیب نمادسازی طراحی کفش

      زانوتی در romagna ایتالیا بزرگ شده است، که این منطقه به سنت والای کفش‌دوزی مشهور است. او می‌خواست شاخه‌ای از کفش و سبک مخصوص به خود را داشته باشد و صرفا یک تولید‌کننده کفش نباشد. بدین جهت در ساختارهای طراحی نمادین خود، به جواهرات روی آورد. استفاده از جواهرات و سنگ‌های کریستالی در کفش، بخش دیگری از دغدغه اصلی او شده بود. به همین دلیل در سال ۱۹۹۴ به نیویورک سفر کرد تا اولین مجموعه خودش رو معرفی کند. در ابتدا به عنوان یک واحد کوچک تولید، شروع به کار کرد. اما در حال حاضر ۵ کارخانه را در ساخت کفش‌های لوکس، به خودش اختصاص داده است. او به‌دلیل طراحی کفش‌های مدرن، نمادگونه و برش‌های مرسوم با مد روز شناخته شده است. زانوتی یکی از طراحان کفش موفقی است که تا به امروز به خوبی از پس نمادگرایی در طراحی کفش برآمده است.

استفاده از جواهرات در طراحی کفش زنانه پاشنه بلند برند giuseppe zanotti

ویژگی طراحی کفش نمادین به روش مستقیم

نشان دادن زیبایی زن با طراحی‌های متفاوت، هنر همیشگی زانوتی بوده است. یکی از روش‌هایی که او جسارت  واقعی خود را در آن نشان داده است، طراحی کفش نمادین به روش مستقیم است. در این روش از کالبد عنصر موجود در طبیعت، بدون هیچ واسطه، در فرآیند طراحی کفش خلاقانه استفاده می‌شود. ترکیب متریال‌های مختلف، ایده متفاوت‌تری به جریان می‌اندازد.

بهترین مدیران خلاقیت خانه‌های مد در سال 2023 و 2024
ادامه مطلب

یکی ازمجموعه‌های کفش نمادین زانوتی، تلفیقی بین مار و پاهای زن است که با فرم‌ انحنایی، رنگ طلایی و براق، به نوعی حس قدرت و ظرفت را نشان می‌دهد. بیان مفهوم یک نماد به طور معمول تنها با استفاده از یک وسیله مانند رنگ، جنس یا فرم به تنهایی صورت نمی‌گیرد. بلکه همه چیز، همزمان مورد استفاده قرار گرفته و به طور متقابل مکمل‌اند.

نمادین سازی به روش مستقیم در طراحی کفش زنانه برند giuseppe zanotti

    عامل نمادین بودن یک کفش به عنوان اثر هنری، باعث ارتقا زیبایی شناختی ‌آن می‌شود و بُعد جدیدی را به ما نشان می‌دهد. این نمونه یکی دیگر از کفش‌ زنانه برند زانوتی است. یکی از مهم‌ترین نکاتی که زانوتی با جریان نمادگرایی در طراحی کفش خود در نظر داشت، این بود که هر چیز دور ریختی می‌تواند مجددا ارزش گذاری شود و کیفیت متفاوتی را به خودش اختصاص دهد. او این استخوان و اسکلت ماهی را نماد تمامی چیزهای دور ریختی و بیهوده قرار داد اما با سنگ‌های گران بها و جواهرات به آن ارزش و وجود تازه‌ای بخشید.

استفاده از اسکلت استخوان ماهی در طراحی کفش به عنوان نماد هر چیز بیهوده

نمادگرایی غیر مستقیم در طراحی کفش

وقتی صحبت از نماد در جریان طراحی می‌شود ادراک و پیشنه ذهنی بر هر چیزی غالب‌ است. اما در پروسه طراحی کفش نمادین، الویت همیشگی انتخاب عناصر موجود در طبیعت به صورت مستقیم نیست. گاهی اوقات می‌توان از ویژگی‌های کارکردی یک عنصر در روند نمادگرایی در طراحی کفش استفاده کرد و ایده‌های جدیدی را خلق و به اجرا درآورد. زانوتی را می‌توان یک توانمند واقعی در اصول طراحی کفش خلاق معرفی کرد. چراکه او توانایی‌های خود را در تمامی بخش‌های طراحی کفش به روش نمادین نشان داده و هیچ کوتاهی از او سر نزده است. یکی دیگر از نمونه کفشgiuseppe zanotti  که به روش غیر مستقیم طراحی شده است، استفاده از کمترین تعداد خطوط هندسی است. در این کفش ایده اصلی، درنظر گرفتن خطوط منحنی و نرم، بدون شکست‌های تیز است. دلیل استفاده از این نوع خطوط، نمایش ظرافت و زیبایی پای زن، با کمترین پیچیدگی است.

نماد گرایی غیر مستقیم در طراحی کفش با استفاده از خطوط منحنی و نرم برای نشان دادن ظرافت و زیبایی

  زانوتی با طراحی‌های مبتکرانه، دقیق و خستگی‌ناپذیر، دنیای مد را به خود محسور کرده است. روش طراحی کفش منحصر ‌به ‌فرد او، در مرکز آن همه خلاقیت بی حد و مرز و عشق بی پایانش به کفش بوده است. نمادگرایی در طراحی کفش یکی از روش‌های متفاوت در فرآیند طراحی است.

تاثیرات حیرت‌ انگیز هیپ هاپ بر فشن
ادامه مطلب

داشتن یک ردپای ماندگار در این روش از طراحی کفش، جسارت هر کسی نیست. چراکه زانوتی معتقد است یک کفش باید احساساتی از جمله اعتماد به نفس، قدرت فردی، هیجان و غیر قابل پیش بینی بودن را در مخاطب ایجاد کند.

ترکیب متریال‌های مختلف در نمادگرایی طراحی کفش برند giuseppe zanotti

اشتراک گذاری

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه‌ی حقوق مادی و معنوی مالکیت مطالب منتشر شده بر عهده‌ی مجله‌ی کمد سارک می‌باشد، هرگونه بازنشر بدون ذکر منبع و یا ارجاع در هر شبکه‌ی اجتماعی بدون کسب اجازه، مورد پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

لینک‌های مفید
کمد سارک در شبکه‌های اجتماعی

Completing this form is to improve the content of the magazine.