|
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

هفته مد لندن، کالکشن پاییز زمستان 2021

بهار اسماعیل پور
3 مارس 2021
موضوعاتی که به آن می‌پردازیم

با پشت سر گذاشتن هفته مد نیویورک پاییز زمستان 2021، نمایش جهانی مد به پایتخت بعدی فشن نقل مکان می‌کند: لندن!
 با توجه به شیوع COVID-19 و شرایط رعایت پروتکل‌های بهداشتی، ماه‌های مد در سال گذشته با نمایش‌های بدون مخاطب و ارائه فقط مدل و نمونه‌ها، بسیار متفاوت به نظر می‌رسید. اما فراتر از نمایش‌های معمولی به شکل لوک بوک، شاهد ارائه‌هایی همراه با خلاقیت و نبوغ نیز بودیم.

با شروع نمایش‌های اروپایی، مجموعه‌های زیادی وجود دارد که می توانیم از آنها لذت ببریم. از برند‌های رویال و سلطنتی مانند Emilia Wickstead ،Erdem و Jenny Packham گرفته تا طراحانی که به طور حتم مخاطبان بیشتری برای لذت بردن دارند مانند Simone Rocha ،Victoria Beckham و Vivienne Westwood. در این مطلب به بررسی مجموعه پاییز زمستان 2021  برخی از همین خانه‌های مد پرداخته‌ایم. با ما در مجله کمد سارک همراه باشید…

Erdem

در کالکشن فصل پاییز زمستان 2021، Erdem Moralioglu ما را به صحنه‌ی رقصنده‌های بالرین می‌برد! اما نه با دامن‌‌های کوتاه توری و پف دار صورتی.
Margot Fonteyn بالرینی که اجرای رقص “دریاچه‌ی قو” از مشهورترین اجراهای اوست، نقطه‎‌ی آغاز منبع الهام Erdem است. در این نمایش مدل‌ها از تاریکی وارد صحنه می‌شوند که دقیقا همان نور متحرک با حرکت رقصنده روی صحنه باله را تداعی می‌کرد. اردم حتی برای بیان واضح‌تر منبع الهامش از چهار رقصنده اصلی و پیشین باله سلطنتی ( کریستینا ارستیس، الیزابت مک گوریان، زنایدا یانوفسکی و مارگاریت پورتر) نیز در این فشن شو استفاده کرده بود.

اگر به لباس‎‌های این مجموعه دقت کنیم آیتم‌هایی را می‌بینیم که ما را در سیر استایل پوششی یک بالرین قرار می‌دهد. لباس‌هایی برای: روی صحنه، بک استیج، زمان گرم کردن ماهیچه‌ها در حین تمرین و حتی لحظات پایان نمایش که رقصنده‌ها فرصت تعویض لباس‌هایشان را ندارند. جوراب شلواری، ساق دست‌های بافتنی، دامن‌های پلیسه و دامن‌هایی با پر شترمرغ، هدبند و کفش‌های بالرین با پاشنه‌های یه تیکه از آیتم‌های مشاهده شده در این مجموعه بود. همین موارد از نقاط تمایز این مجموعه با همکاری اردم در سال 2018 با Royal Ballet بودند.

کالکشن فصل پاییز زمستان 2021 Erdem
کالکشن فصل پاییز زمستان 2021 Erdem

Simone Rocha  مجموعه پاییز زمستان 2021

Simone Rocha! طراح خوش نام 34 ساله که پس از همکاری با Moncler و H&M آوازه‌اش دو چندان شد. کالکشن پاییز 2021 او در هفته مد لندن در کلیسای قدیمی تازه احیا شده به سبک گوتیک، نمایش داده شد. در دوره‌ای از زمان که همه‌ی ما احساس می‌کنیم برای مواجهه با جهان پیرامون خود به محافظت و قدرت احتیاج داریم. روشا یک راه حل ارائه می دهد؛ ” بازگشت به امضاهای شخصی او”.

بررسی 10 کالکشن در هفته مد نیویورک 2019-2020
ادامه مطلب

لباس‌هایی با سیلوئت عروسکی به همراه حجم زیادی از تور در مقابل لوک‌هایی با کت‌های چرمی موتورسواری، دو قطب این مجموعه را تشکل می‌دادند. این مجموعه پیچیده در چرم، تور و ساتن بود که با حس عجیبی از سبک “گوتیک رمانتیسم” مواجه می‌شدیم. البته در اکثر کارهای او ما با تضاد رو به رو هستیم.

مثل متریال‌های سخت و نرم، فرم‌های زنانه در کنار فرم‌ها مردانه. حتی در این مجموعه با تمام ظرافت‌هایی که گل‌های رز با سنگ دوزی و گلدوزی به لباس‌ها داده‌اند. رنگ سبز ارتشی به همراه بوت‌هایی با لژ بزرگ، تداعی کننده سبک میلیتری است. که بازهم تضاد زیبایی را در مجموعه به وجود می آورد.

Simone Rocha  مجموعه پاییز زمستان 2021
Simone Rocha مجموعه پاییز زمستان 2021

OSMAN YOUSEFZADA در هفته مد لندن

عثمان یوسف زادا از زمان راه اندازی برندش در سال 2008، جایگاهی در لباس‌های لوکس زنانه با رویکردی ذهنی در طراحی، ایجاد کرده است. این هنرمند با ادغام هنر و مد، عملکرد طراحی خود را با یک تفسیر اجتماعی قوی ترکیب می‌کند. فیلم کالکشن پاییز 2021 یوسف زادا، با ساز کوبه‌ای پاکستان به همراه آوازی از “سنت وینسنت و گرنادین‌ها” با به تصویر کشیدن غروب خورشید شروع شد. او می‌گوید غروب خورشید به منظور بازتاب دامنه فرهنگی پسااستعماری انگلیس است.

به گفته‌ی طراح، این کالکشن نشا‌نگر یک گفتگوی ترکیبی است. در این مجموعه هنرمندان ازبکستانی برای بافت برخی از کت‌ها تا 50 ساعت زمان صرف کردند. همچنین لباس‌هایی که گلدوزی و آینه دوزی داشت، ساعت‌های زیادی را زیر دست متخصصان و هنرمندان راجستان هند سپری کردند. یوسف زاده گفت: “من دیگر نمی توانم در تنهایی زندگی کنم. دنیای مد باید مانند گذشته باشد. گرد هم جمع شویم و با هم همکاری داشته باشیم.”

Emilia Wickstead کالکشن پاییز زمستان 2021

Emilia Wickstead کالکشن پاییز 2021 خودش را بدون تماشاگر در صحنه‌ای پوشیده شده با رنگ صورتی فوشیا در قالب یه ویدئو 5 دقیقه‌ای به نمایش گذاشت. منبع الهام این مجموعه فیلم‌های کلاسیک از جمله Teorema ،I Am Love و Rear Window بود. با وجود اینکه این 3 فیلم در زمان‌های مختلف ساخته شده است. اما املیا بر روی استایل‌هایی که بازیگران در فضاهای داخلی داشتند بیشتر تمرکز کرده بود. مصداق این صحبت لباس سفید با گل‌های زرد به سبک نقوش چینی‌ها در این کالکشن بود. که تداعی کننده لباس Grace Kelly در فیلم Rear Window ساخته آلفرد هیچکاک بود.

تصاویری از Emilia Wickstead کالکشن پاییز زمستان 2021

بنفش، سبز زیتونی در کنار رنگ‌های طلایی و خنثی مثل خاکستری، سیاه و سفید، رنگ‌های تشکیل دهنده‌ی پالت این کالکشن بود. در این مجموعه تجربه‌ی زندگی Wickstead در طی دوران نوجوانی در میلان باعث انتخاب پالت رنگی جذاب این کالکشن شد. او در مورد دوران جوانیش این چنین می گوید: “من کاملاً مسحور و شیفته شهر میلان و سبک آن شده بودم.” وی افزود: “این شهر کاملاً چشم من را به دنیای فرهنگی جدید از مد لوکس، فضای داخلی و معماری باورنکردنی باز کرد. میلان تأثیر زیادی روی من گذاشت و هنوز هم معتقدم که چشم من را برای خوب دیدن تربیت کرده است”.

هفته مد مردانه پاریس پاییز و زمستان 2024/2025  
ادامه مطلب

لباس‌های این مجموعه که در هفته مد لندن پاییز زمستان 2021 برگزار شد، شامل شلوار‌های رکابی با حال و هوای مینیمالیسم دهه‌ی 90 ارائه شده بود. از لوک‌های جذاب این کالکشن می‌توانیم به کت و شلوار‌های رسمی کمر تنگ و لباس‌هایی که شال‌های بلند بر روی شانه یا دست مدل‌ها آویزان شد بود، اشاره کنیم. متریال‌ پشمی مثل پارچه‌های گاباردین علاوه بر راحتی و حس لطافت، در لوکس بودن مدل‌ها تاثیر فراوانی داشت. 

Emilia Wickstead تصاویر کالکشن پاییز زمستان 2021

Vivienne Westwood

Vivienne Westwood کالکشن پاییز زمستان 2021 خود را به صورت بدون جنسیت و unisex ارائه داد. منبع الهام این مجموعه، نقاشی Daphnis و Chloe هنرمند فرانسوی، فرانسوا بوشه (François Boucher) بود که به سبک روکوکو، نقاشی می‌کرد.

این برند که بیش از ده سال است از مد پایدار حمایت می‌کند، متریال این مجموعه‌ را ،که در هفته مد لندن پاییز زمستان 2021 برگزار شد، در همین راستا انتخاب کرده است. بیش از 90 درصد مجموعه با پارچه‌هایی که کمترین اثر تخریبی بر محیط زیست را می‌گذارند ساخته شده است. متریالی از قبیل پارچه‌های بازیافتی از لباس‌های استوک، ویسکوز، ابریشم‌های ارگانیک و جین‌های بازیافتی.

وست وود قصد دارد در حمایت از مد پایدار پوششی را برای مشتریانش خلق کند که در چرخه‌ی سریع مد و ترند‌ها جای نمی‌گیرد. در عوض این لباس‌ها سال‌های سال برای  طرفداران لباس‌های وست وود ماندگار و زیبا هستند. لباس‌های این مجموعه قابلیت این را دارند که با دیگر آیتم‌ها مورد علاقه‌ی مصرف‌کننده ست شود و حتی در فصول آینده نیز کاربرد داشته باشند.

وست وود در این مجموعه از پترن و چاپ‌های مختلفی استفاده کرده که گذر زمان زیبایی این مجموعه را کم نکند. پترن‌های مختلفی مانند gingham (چهارخونه)، راه راه، طرح‌های هفت هشتی (Herringbone). همچنین در این کالکشن به وسیله‌ی یک سیستم چاپ سازگار با محیط زیست، بر روی برخی از لباس‌ها نقاشی چاپ شده است.

کالکشن پاییز زمستان 2021 Vivienne Westwood
کالکشن پاییز زمستان 2021 Vivienne Westwood

Victoria Beckham خارج از هفته مد لندن

ویکتوریا بکام با تمام شرایط دوران کرونایی خوب کنار آمده است! در حدی که از منچستر به مادرید و اکنون در کنار خانوادش در میامی روزگارش را سپری می‌کند و برای آماده سازی کالکشن جدیدش از راه دور تیمش را هدایت می‌کرد.

هفته‌ مد اوت‌ کوتور بهار و تابستان ۲۰۲۴
ادامه مطلب

ویکتوریا تصمیم گرفت مجموعه‌های پیش از پاییز و پاییز زمستان 2021 خودش را با هم ادغام کند. پیش از هفته‌ی مد لندن به صورت لوک بوک به نمایش بگذارد. کالکشن پاییز او متناسب با شرایط‌های آب ‌وهوایی مختلف است.  او در مورد این مجموعه می‌گوید: “بسیاری از ظریف‌کاری‌هایی که قبلا برای انجامش وسواس داشتم را کنار گذاشتم چون صادقانه بگویم امکان اجرای آن را نداشتم اما از این حس رهایی و آزادی در این مجموعه لذت میبرم”.

در این مجموعه اجرا شده درهفته مد لندن پاییز زمستان 2021 نشانه‌های سبک میلیتری موجود است که می‌توان آن را در کت، نواردوزی کنار شلوار، دکمه‌ها و جزییات لباس‌ها یافت. هم نشینی رنگ‌های متضاد در پالت رنگی این مجموعه یکی از نقاط قوت این کالکشن است. برای مثال در یک لوک که سرتا سر لباس به رنگ سرمه‌ای تیره است. لکه گذاری‌های نارنجی رنگ مثل رگه‌های راه راه پارچه، یقه اسکی و جزییات روی کمر، باعث چشمگیری آن می‌شود.  

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه‌ی حقوق مادی و معنوی مالکیت مطالب منتشر شده بر عهده‌ی مجله‌ی کمد سارک می‌باشد، هرگونه بازنشر بدون ذکر منبع و یا ارجاع در هر شبکه‌ی اجتماعی بدون کسب اجازه، مورد پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

لینک‌های مفید
کمد سارک در شبکه‌های اجتماعی

Completing this form is to improve the content of the magazine.