|
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

آشنایی با trench coat و همراهی بارانی‌ ها در استایل امروز ما

مونا میرزایی
30 ژانویه 2022
موضوعاتی که به آن می‌پردازیم

برای بررسی تاریخچه ترنچ کت و پالتو، باید به جنگ جهانی اول رجوع کنیم، جایی که سربازان بریتانیایی در آن زمان از یک نوع پوشش پشمی استفاده می‌کردند. این لباس سربازان را هم از سرما و هم در هنگام زخمی شدن از خون‌ریزی حفظ می‌کرد. در آغاز قرن بیستم طراح مد Thomas Burberry کت افسری را برای سربازان طراحی کرد. کت بلندی که به رنگ ماسه‌ای طراحی شد و برای استتار مناسب بود.

این کت دارای دو جیب روی سینه و قد آن بلند تا پایین زانو بود؛ همچنین یک چاک در پشت مانتو برای راحت حرکت کردن قرار داشت. به طورکلی می‌توان گفت؛ در زمان جنگ جهانی دوم برند بربری پالتوها و ترنچ کت‌ها را با پارچه‌های مختلف ارائه کرد.

انتخاب انواع بوت نسبت به فرم شلوار

پس از اینکه گابریل شانل (Coco Chanel) ترنچ کت را به عنوان لباس زنان امتحان کرد و سبب محبوبیت آن شد، اغلب ستارگان برجسته سینما این آیتم را به تن کردند. این مدل کت زمستانه توسط استایل ستارگان هالیوودی مانند Marlene Dietrich ،Marilyn Monroe, Brigitte Bardot و Audrey Hepburn طرفداران زیادی پیدا کرد. بیش از صد سال است که پوشش بارانی نمادی از استایل بریتانیایی‌ها محسوب می‌شود. اگرچه در طول قرن‌ها طراحی trench coat تغییراتی کرده است.

اما ویژگی‌های اولیه‌ی آن که یادآوار لباس نظامی است، همچنان پابرجا است. این کت نظامی دارای جایگاهی برای تفنگ، دو جیب، کمربندهای کوچک به دور مچ و کمربند در کمر لباس و دارای یقه برگردان است. این آیتم خاص در بین خانم‌ها طرفداران خودش را پیدا کرده است. تا جایی که بارانی‌های زنانه جز آیتم‌های جدا نشدنی و ضروری کمد آن‌ها شده است.
طبق نظر استایلیست Gloria Cospito؛ طرح اصلی این کت به گونه‌ای است که یک لایه‌ برش‌دار اضافه به شکل نیم تنه برای محافظت از باران بر روی آن قرار گرفته است. سردوش‌های روی شانه‌ها برای این است تا افسران بتوانند نشان‌هایی را که نشان‌دهنده درجه آن‌ها بود، به آن وصل کنند. رنگ بیسیک در این مدل ترنچ کت زنانه، خاکی رنگ آمیزی شده بود تا با آن در محیط اطراف به راحتی پنهان شوند.

رنگ‌های ترند پاییز 2021

نکات مهم در هنگام خرید ترنچ‌ کت‌ و بارانی

ترنچ کت و بارانی یکی از پرکاربردترین و اساسی‌ترین آیتم‌هایی است که باید در کمد لباس‌ پاییز و زمستان شما حضور داشته باشد، از مانتوهای بدون آستین گرفته تا کت‌های بارانی کمردار کلاسیک. راهکارهای زیادی برای پوشیدن این آیتم بیسیک وجود دارد.
Cospito خاطر نشان کرد؛ در حالی که سبک ترنچ کت کلاسیک در طول سال‌ها تکامل یافته است اما همچنان اصالت طراحی خاص آن حفظ شده است. در امسال طراحان حسی معاصر را به سبک کلاسیک آن تزریق کردند و با متریال، رنگ‌ها و مدل‌های متفاوت ارائه کردند. اما همچنان جزئیات کت‌های بارانی پابرجاست و مثل همیشه یک کت با استایل شیک است.

ترند بارانی و کت بلند در زمستان امسال

لینک خرید بارانی زنانه برند سارَک

هنگام خرید بارانی سایز مناسب خود را انتخاب کنید

یکی از فاکتورهایی که در انتخاب پالتو، ترنچ کت و انواع بارانی زنانه باید به آن توجه کنید؛ سایز این آیتم‌ها است. دو استایلیست معروف Gloria و Lucia Gulbransen، پیشنهاد می‌کنند که اندازه‌ای متناسب را پیدا کنید که برای اندام شما جذاب به نظر برسد. در واقع نیازی نیست شما پالتو یا بارانی بیش از حد بزرگ داشته باشید زیرا حجم نامناسبی را به شما اضافه می‌کند. همچنین نمی‌خواهد trench coat شما خیلی جذب باشد؛ چون شما باید بتوانید به راحتی حرکت کنید و فعالیت‌های روزمره را انجام دهید.
در نهایت قبل از تصمیم‌گیری درمورد اندازه مورد نظر خود، تعداد لایه‌هایی را که باید در زمستان بپوشید، در نظر بگیرید. در واقع بهتر است به گونه‌ای باشد که با پوشیدن ژاکت و پولیور زیر آن، کت در اندام شما تن‌خور خوبی داشته باشد.
البته به سبک لباس پوشیدن شما هم بستگی دارد؛ اگر استایل رسمی داشته باشید، مهم است که در زمان خرید سایز بارانی و ترنج کت کاملا برای شما اندازه باشد تا فرم طبیعی و زیبای بدنتان را نشان دهد. اما اگر طرفدار لباس‌های اورسایز باشید، سراغ ترنچ کت‌های اورسایز بروید که تن‌خور آزاد و راحت‌تری دارند. البته در مدل اور هم توجه کنید قسمت شانه‌های آن زیاد از حد بزرگ نباشد، همچنین آستین‌های آن نیز نباید برایتان خیلی بلند باشد.
به جزئیات همانند فرم بستن دکمه‌ها هم در انتخاب سایز توجه کنید. مدل برخی از کت‌های بارانی چهار دکمه است؛ اگر بالاتنه درشتی دارید پوشیدن آن را به شما توصیه نمی‌کنیم. بهتر است دکمه‌های بارونی را باز بگذارید و فقط کمربند را کنار کمرتان ببندید.

استایل ترنچ کت فیت اندام
استایل ترنچ کت فیت اندام

رنگ‌های ترند پاییز 2021

استایل ترنج کت اورسایز
استایل ترنج کت اورسایز

قد مناسب ترنچ کت و بارانی متناسب با اندام

ترنچ کت‌های بلند یک آیتم کلاسیک و شیک محسوب می‌شوند؛ مخصوصا برای خانم‌هایی که اندام کشیده‌ای دارند. در کنار پیراهن‌های بافتنی بلند یا بلوز و دامن بافت، ترند زمستان 2022-2021 اوت فیت جذابی از شما جلوه می‌کند. اگر قد چندان کشیده‌ای ندارید ولی دوست دارید پالتو و کت بارانی بلند بپوشید آن را با بوت بلند و پاشنه‌دار ست کنید. خانم‌هایی که قد نسبتا کوتاهی دارند باید بدانند که قد ترنج کت و بارانی انتخابی آنها باید حداکثر تا سر زانو باشد؛ ترجیحا کت بارانی‌های کوتاه انتخاب مناسب‌تری هستند.
ترنج کت‌های قد متوسط طوری طراحی شده‌اند که برای هر اندامی مناسب هستند به عبارتی این مدل از ترنج کت‌ها هم برای خانم‌هایی با اندام لاغر و هم خانم‌هایی با اندام پر، حتی افراد ریز نقش و یا قد بلند مناسب است. این مدل از ترنج کت‌ها را می‌توان با انواع شلوار پشمی یا جین، به همراه بوت یا کانورس ساق‌دار ست کرد و استایل کژوال یا نیمه رسمی برای خود ساخت.

استایل ترنچ کت بلند، کشیده‌تر شدن اندام
استایل ترنچ کت بلند، کشیده‌تر شدن اندام

پارچه‌ی مناسب بارانی و کت زمستانه

پالتو و بارانی‌ها اغلب آیتم‌هایی هستند که شما می‌خواهید به مدت طولانی آن‌ها را بپوشید و نمی‌خواهید هر سال برای آن هزینه کنید. در نتیجه علاوه بر زیبایی و تناسب با استایل شخصی شما، جنس آن نیز اهمیت دارد تا شما از گرما و ماندگاری خوب آن لذت ببربد. شما چه قصد دوختن پالتو یا ترنچ کت را داشته باشید و چه آماده بخرید، باید انواع پارچه مناسب با این مدل کت‌ها را بشناسید تا انتخاب بهتری داشته باشید.

همه چیز درباره انتخاب بلوزهای پاییزی اورسایز

پارچه‌ی فوتر و پشمی برای پالتوهای زمستانه زنانه
پارچه‌ی فوتر و پشمی برای پالتوهای زمستانه زنانه

پارچه مموری

پارچه بارانی مموری دارای دو لایه می‌باشد که لایه رویی مات ضدآب و غیرقابل نفوذ است. لایه زیری جنسی از آستر مات و از جنس ژرسه می‌باشد. این پارچه کشسانی و آب رفت ندارد و چروک نمی‌شود، ایستایی نسبتا خوبی دارد. در فصل پاییز و زمستان برای انواع کت مثل ترنچ کت و پالتوها استفاده می‌شود.

۱۳ ترند پرطرفدار که از مد نمی‌افتد
ادامه مطلب

پارچه میکرو

یکی دیگر از پارچه هایی که می‌تواند در دوخت بارانی به کار برده شود، پارچه میکرو است. این پارچه سبک و بسیار با دوام و ظاهر نرم و لطیف دارد. قابلیت شستوشو در ماشین لباسشویی با اتوکشی آسان‌تر، این پارچه را از سایر پارچه‌های مناسب بارانی متمایز کرده است.

پارچه شمعی

پارچه‌های شمعی جزو رایج‌ترین نوع پارچه‌ها در دوخت بارانی هستند. این پارچه‌ها معمولا از موم اندود کردن پارچه‌های کتان، ضد آب تهیه می‌شوند. پارچه‌های شمعی می‌توانند سال‌ها بدون شستشو استفاده شوند. از ویژگی‌های قابل توجه پارچه شمعی می‌توان به دوام بسیار بالا، قابلیت تمیز کردن پارچه به صورت خشک و مقاومت بالا در برابر آب اشاره کرد.

نکات استایلینگ کیف‌های لایه‌دوزی شده

پارچه ابریشم ضد آب

همه ما پارچه‌های ابریشمی را با ویژگی‌هایی مانند لطافت، وزن سبک، نرم بودن و براق بودن می‌شناسیم. ابریشم ضد آب همان ابریشم معمولی است که توسط نانو سیلیس برای جلوگیری از نفوذ آب کاور شده است. خاصیت‌های ابریشمی در کنار زیبایی و جلای این نوع پارچه، آن را به یکی از مناسب‌ترین پارچه‌ها برای دوخت بارانی تبدیل کرده است.

پارچه پشمی

وقتی صحبت از پالتو، و کت‌های زمستانه به میان می‌آید، پارچۀ پشمی اولین گزینه‌ای است که به ذهنمان خطور می‌کند. بسیاری از مردم، پارچۀ پشمی را بهترین گزینه برای فصول سرد سال می‌دانند. پارچه‌های پشمی، بسیار سبک و در عین حال، بادوام هستند. انواع مختلف این پارچه در برابر آب مقاوم است و آب به آن نفوذ نمی‌کند؛ به همین دلیل، در روزهای سرد و بارانی زمستان هم برای شما کاربرد دارد.

ترند بهار 2020؛ اکسسوری‌هایی از کمد مامان‌
ادامه مطلب

فوتر

پارچه‌های فوتر یکی از انواع پارچه‌های پشمی به حساب می‌آید که به نسبت سایر پارچه‌های پاییزه ضخامت بیش‌تری دارد. شاید بیشتر کاربرد آن برای زمستان باشد اما شما می‌توانید از نوع لطیف‌تر آن برای مانتوهای پاییزه نیز استفاده کنید. فوتر در عین حال که نرم و لطیف است نسبت به پارچه سوییت و مخمل استقامت بیشتری دارد؛ به همین خاطر برای پالتوهای بلند و رسمی تن‌خور شیک‌تری دارد. به شما پیشنهاد میدهیم مقاله جدیدترین مدل پالتو سوییت را مطالعه کنید.

توییت

پارچۀ توییت از پرطرفدارترین پارچه‌های پشمی در پاییز و زمستان است. این پارچه از پشم خالص یا از ترکیب پشم با دیگر الیاف تولید می‌شود. پارچۀ توییت جزء پارچه‌هایی است که هیچ وقت از مد نمی‌افتند. این پارچه برای اولین بار توسط اسکاتلندی‌ها ابداع شد که اغلب با پترن‌های مختلف چهارخانه به چشم می‌خورد. البته امروزه به دلیل علاقه‌ی کیت میدلتون به پارچه‌ی توییت مدرن، بیشتر یادآور اشرافیت انگلیسی است.

کشمیر

اگر به دنبال پارچه‌ای شیک هستید که از قدیم به خاطر ویژگی لطافت و گرمای مثال زدنی‌اش در فصل پاییز و زمستان کاربرد زیادی دارد، آن پارچه‌ کشمیر است. این پارچه از دسته پارچه‌های پشمی می‌باشد، که برای انواع کت، مانتوهای پاییزه، پالتو وسایر آیتم‌ها مثل دامن و پیراهن استفاده می‌شود. اغلب برای پالتوها از این پارچه استفاده می‌شود که ریزش ندارند و در واقع برای این آیتم ایستایی خوبی دارند. کشمیر از پارچه‌های گران قیمت به شمار می رود. اما مطمئن باشید که کیفیت، زیبایی و گرمای این پارچه، ارزش هزینه‌ای را که می‌پردازید دارد و از خریدنِ آن پشیمان نخواهید شد.

نحوه‌ی استایل کردن کت‌های ترند پاییز و زمستان 2021-2022

پارچه چرم

پارچه‌های چرم مصنوعی نیز برای دوخت بارانی مناسب هستند، مخصوصا امسال که جزء ترندها محسوب می‌شوند. این نوع پارچه‌ها به دلیل مقاومت و دوام بالا، طرفداران خاص خودش را دارد. یکی دیگر از دلایلی که سبب شده تا از پارچه‌های چرمی در دوخت بارانی استفاده شود، زیبایی، شیک بودن این نوع پارچه‌ها است. پارچه‌ی چرم خاصیت ضد آب خوبی دارند، نیاز به شستشو با مواد شوینده قوی ندارند و با پاک کننده‌های مخصوص به راحتی تمیز می‌شوند.

ترند تابستانی آقایان
ادامه مطلب

پارچه تدی

پارچه‌ی تدی، نوعی پارچه‌ی کرکی و پشمی است که الیاف بسیار نرم و لطیفی دارد و در پالتوهایی از این جنس دوخته می‌شود نیازی به آسترکشی ندارد. جنس این نوع پارچه به دلیل نوع بافت مویی آن برای پالتو انتخاب مناسبی است. الیاف پارچه تدی به حالت لانه زنبوری به هم متصل شده است که دارای الیاف بازیست. از مزایای آن می‌توان به قابلیت تنفس اشاره کرد.

چطور پترن‌های مختلف را استایل کنیم؟ (ترند فصل آینده)


منابع:

www.refinery29.com

www.vogue.co.uk

www.vogue.fr

www.stylist.co.uk

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه‌ی حقوق مادی و معنوی مالکیت مطالب منتشر شده بر عهده‌ی مجله‌ی کمد سارک می‌باشد، هرگونه بازنشر بدون ذکر منبع و یا ارجاع در هر شبکه‌ی اجتماعی بدون کسب اجازه، مورد پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

لینک‌های مفید
کمد سارک در شبکه‌های اجتماعی

Completing this form is to improve the content of the magazine.