|
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

استایل گنگ چیست؟

نیلوفر روحی
2 ژوئن 2024
موضوعاتی که به آن می‌پردازیم
استایل گنگ - مجله کمد

استایل گنگ به خاطر زیبایی‌شناسی جسورانه و متمایزش معروف شده است. همان تیپی که این‌روزها میان دختران و پسران جوان، به خصوص نوجوانان زیاد می‌بینیم. ممکن است برخی افراد استایل گنگ را بحث‌برانگیز یا ترویج‌دهنده‌ی رفتارهای منفی بدانند؛ اما برخی دیگر آن را روشی برای بیان فردیت و فرهنگ خود در یک جامعه می‌دانند. در نهایت، استایل گنگ، یک شکل منحصر به فرد و تأثیرگذار از ابراز وجود است که از هویت و احساس تعلق فرد صحبت می‌کند. بسیاری از سلبریتی‌ها و افراد مشهور از طرفداران استایل گنگ هستند. آن‌ها با پوشش خاص و منحصر به فرد خودشان در رویدادهای مختلف حضور پیدا می‌کنند. این جریان به محبوبیت بیشتر سبک گنگ بسیار کمک کرده است. اما چه تفاوتی میان استایل گنگ دخترانه با پسرانه وجود دارد؟ ویژگی استایل گنگ چیست؟ برای پاسخ به تمامی این سوالات مثل همیشه همراه مجله‌ی کمد سارک باشید.

استایل گنگ پسرانه
استایل گنگ دخترانه

استایل گنگ چیست؟

استایل گنگ یکی از سبک‌های پوششی پرطرفدار میان دختران و پسران جوان است. معمولا این استایل را همان هیپ‌هاپ (Hip Hop style) می‌نامند. این استایل صرفا پوشش یا داشتن تیپ و ظاهر گنگ نیست؛ بلکه بخشی از فرهنگ و روشی برای ابراز وجود و هویت فردی گروهی خاص است. معمولا افراد از لباس‌های گشاد و بزرگ برای استایل خود استفاده می‌کنند. ریشه‌ی اصلی این استایل به سبک هیپ‌هاپ برمی‌گردد که در ابتدا باید با سیر تاریخی آن آشنا شویم.

استایل گنگ یکی از سبک‌های پوششی پرطرفدار میان دختران و پسران جوان

سیر تاریخی استایل گنگ در سبک هیپ‌هاپ

سیر تاریخی استایل گنگ در سبک هیپ‌هاپ (Hip Hop style) به اواخر دهه‌ی 1970 و اوایل 1980 باز می‌گردد؛ همان زمانی که موسیقی و فرهنگ هیپ‌هاپ در شهر نیویورک ظهور کرد. در این مدت هنرمندانی  مانند Grandmaster Flash، Afrika Bambaataa  و Run-D.M.C. شروع به رواج سبک جدیدی از موسیقی کردند. آن‌ها رپ، دی‌جی، بریک‌دنس (Breakdance) و هنر گرافیتی را در خود جای داده بودند. با افزایش محبوبیت موسیقی هیپ‌هاپ، مد مرتبط با این سبک نیز افزایش یافت. سبک هیپ‌هاپ با ترکیب جسورانه و متنوعی از لباس، اکسسوری و کفش مشخص می‌شد. استایل گنگ نیز تحت تأثیر مد خیابانی شهری قرار گرفت. هنرمندان این سبک از برندهایی مانند آدیداس، نایک و پوما در ظاهر خود استفاده می‌کردند. انتخاب مد هنرمندان هیپ‌هاپ و یا گنگ، فقط لباس نبود، بلکه بیان فردیت و خلاقیت آن‌ها نیز بود.

سیر تاریخی استایل گنگ در سبک هیپ‌هاپ

در دهه‌ی 1990، مد هیپ‌هاپ با ظهور هنرمندانی مانند توپاک شکور(Tupac Shakur) و میسی الیوت (Missy Elliott)  به تکامل خود ادامه داد. هر کدام از آن‌ها حس منحصر به فرد خود را از استایل گنگ به خط مقدم صنعت موسیقی آوردند. دهه‌ی 2000 شاهد تغییر به سمت برندهای لوکس و برچسب‌های طراحان در مد هیپ هاپ بودیم. جی زی (Jay z)، کانیه وست (kanye west) و فارل ویلیامز (Pharrell Williams) با لباس‌های گران‌قیمت بر ترندها تأثیر گذاشتند.

تاریخچه استایل گنگ

تأثیر استایل گنگ یا سبک هیپ‌هاپ در دنیای مد

امروزه، سبک هیپ‌هاپ یا استایل گنگ تأثیر عمده‌ای در دنیای مد دارد. هنرمندان مرزها را جابجا کرده و جریان‌هایی ایجاد می‌کنند که با مخاطبان در سراسر جهان همراه شوند. استایل گنگ در سبک هیپ‌هاپ به پدیده‌ای فرهنگی تبدیل شده است. این جریان نه تنها منعکس‌کننده‌ی موسیقی و فرهنگ این ژانر است، بلکه ترندهای اصلی مد را نیز شکل می‌دهد. در نهایت تمامی این موارد بر نحوه‌ی لباس پوشیدن و بیانشان تأثیر می‌گذارد.

استایل کلاسیک
ادامه مطلب

ویژگی استایل گنگ

ویژگی استایل گنگ را می‌توان به انتخاب جسورانه و رسا نسبت داد. می‌توان به لباس‌های گشاد، لباس‌های ورزشی، کفش‌های کتانی، زنجیر و کلاه و … اشاره کرد. استایل گنگ که خیلی از افراد آن را همان هیپ‌هاپ (Hip Hop style) می‌نامند، تحت تأثیر مد خیابانی است. این استایل اغلب شامل تاپ‌های بزرگ، هودی‌ها، تیشرت‌های سایز بزرگ گرافیکی و لباس ورزشی است. پرطرفدارترین اکسسوری گنگ پسرانه عینک آفتابی، ساعت، جواهرات و زنجیرهای طلایی است. این استایل نشان‌دهنده‌ی هویت شخصی، خلاقیت و تأثیرات فرهنگی فرد است.

ویژگی استایل گنگ

چگونه استایل گنگ داشته باشیم؟

برای داشتن استایل گنگ باید یک سری آیتم را حتما در پوشش روزانه‌ی خود داشته باشید. کمد سارک در این‌جا چند آیتم پیشنهادی برای شما دارد که با آن‌ها می‌توانید استایل گنگ دخترانه یا استایل گنگ پسرانه داشته باشید. شما می‌توانید با توجه به علاقه‌ی شخصی خود هر کدام از آن‌ها را انتخاب کنید.

 7 آیتم مورد نیاز استایل گنگ

شلوار گشاد

اولین مورد در لباس گنگ پسرانه شلوار گشاد است. در استایل گنگ دخترانه یا پسرانه فرقی نمی‌کند، حتما یک یا دو مورد شلوار جین یا کتان گشاد داشته باشید. شلوار زاپ‌دار چطور؟ معمولا هر شلوار گنگ پسرانه یک الی دو پارگی روی خود دارد. هر چه تعداد آن‌ها بیشتر باشد به اصطلاح «گنگش بالاست»! خیلی مواقع شلوار اسلش زاپ‌دار اما فیت را هم در این استایل می‌بینیم. معمولا در شلوار گنگ دخترانه، شلوار راسته‌ی زاپ‌دار یا آیتم‌های طرح‌دار هم زیاد می‌بینیم. کمد سارک پیشنهاد می‌کند این شلوارها را در کمد لباس خود داشته باشید: شلوار کارگو- شلوار اسلش- شلوار چرم. این شلوارها از موارد پرکاربرد برای استایل گنگ جذاب است.

 7 آیتم مورد نیاز استایل گنگ - شلوار گشاد
 7 آیتم مورد نیاز استایل گنگ دخترانه - شلوار گشاد دخترانه

تیشرت اورسایز

انتخاب انواع بوت نسبت به فرم شلوار
ادامه مطلب

تیشرت‌های سایز بزرگ یا همان اورسایز یکی دیگر از موارد ضروری در استایل گنگ است. پسرها لباس گنگ پسرانه‌ی خود را اغلب با تیشرت‌های گرافیکی با طرح‌ها یا لوگوهای برجسته انتخاب می‌کنند. هر چه طرح روی تیشرت بزرگ‌تر و پیچیده‌تر باشد بهتر است. قدرت تیپ گنگ مشکی را در استایل خود دست کم نگیرید که یک آیتم کاربردی میان دختران و پسران جوان است. حتی برای داشتن استایل گنگ دخترانه‌ی مشکی، تنها انتخاب یک آیتم به این رنگ (شلوار یا تیشرت) که از بقیه مهم‌تر است؛ کافیست.

 7 آیتم مورد نیاز استایل گنگ 
 تیشرت اورسایز
 7 آیتم مورد نیاز استایل گنگ - تیشرت دخترانه اورسایز

هودی

در فصول سرد احتیاج به جایگزینی مناسب برای تیشرت اورسایز دارید. هودی انتخابی محبوب برای پسران در استایل گنگ است. لباس گنگ پسرانه‌ی خود را کاربردی کنید چرا که هودی‌ها راحت و همه‌کاره هستند. پس می‌توان آن‌ها را به روش‌های مختلف پوشید. هودی مانند تیشرت می‌تواند طرح‌های گرافیکی خاص در قسمت پشت داشته باشد.

 7 آیتم مورد نیاز استایل گنگ - هودی دخترانه
 7 آیتم مورد نیاز استایل گنگ - هودی پسرانه

 لباس ورزشی

لباس‌ ورزشی یکی از پایه‌های مهم استایل است که پسرها اغلب آن را در تیپ گنگ خود قرار می‌دهند. لباس ورزشی همیشه نباید ست ورزشی باشد؛ می‌توانید از ترکیب گرمکن ورزشی با هودی و …. استفاده کنید. این آیتم در لباس گنگ دخترانه هم پرکاربرد است.

 7 آیتم مورد نیاز استایل گنگ - لباس ورزشی
لباس ورزشی استایل گنگ

کفش کتانی

کفش یک اکسسوری مهم در استایل گنگ است. کفش‌های کتانی ساق بلند، انتخابی مناسب برای پسران در تیپ گنگ پسرانه است. معمولا کفش کتانی به راحتی با تمامی لباس‌‌های گنگ دخترانه و لباس‌های گنگ پسرانه ست می‌شود. تنوع کفش‌های کتانی انتخاب را برای هر سلیقه‌ای راحت‌تر کرده است. نکته‌ی مهم کفش کتانی برای استایل گنگ این است که به راحتی تعادل بصری با بقیه آیتم‌ها را فراهم می‌کند. برندهایی مانند نایک(Nike)، آدیداس(Adidas) و پوما(Puma) انتخاب‌های محبوبی هستند. پسرها اغلب رنگ‌های جسورانه و طرح‌های منحصربه‌فرد را انتخاب می‌کنند؛ اما در انتخاب رنگ، پسر یا دختر نداریم. پس یک کفش کتانی قرمز و مشکی نایکی می‌تواند یک اکسسوری گنگ دخترانه به‌ حساب بیاید.

 7 آیتم مورد نیاز استایل گنگ - کفش کتانی

کانورس

کفش‌های کانورس (All Star converse) به یکی از اصلی‌ترین کفش‌های سبک هیپ‌هاپ تبدیل شده‌اند. اغلب این کفش‌ها، به عنوان یک کفش کلاسیک و همه‌کاره برای مردان و زنان در این سبک به کار می‌روند. طراحی ساده، راحت و طیف رنگی متنوع، آن‌ها را به مکملی برای ماهیت جسورانه‌ی سبک گنگ تبدیل کرده است. بسیاری از هنرمندان با استایل گنگ خود در موزیک ویدیوها و اجراهای خیابانی با کفش‌های Converse دیده شده‌اند. کفش‌های کانورس (Converse) با شلوارهای گشاد، لباس‌های ورزشی و … به راحتی ست می‌شوند. علاوه بر این، کفش‌های کانورس به افراد اجازه می‌دهند شخصیت و خلاقیت منحصر به فرد خود را از طریق طرح‌ها، رنگ‌ها و الگوهای مختلف بیان کنند. این گزینه آن‌ها را به یک انتخاب برای کسانی که به دنبال برجسته‌شدن در استایل گنگ هستند، تبدیل کرده است. کفش کانورس (Converse) جایگاه خود را در استایل گنگ به عنوان یک کفش چندمنظوره و نمادین حفظ کرده است.

 7 آیتم مورد نیاز استایل گنگ - کانورس

اکسسوری استایل گنگ

شنل‌؛ خوش‌استایلی در زمستان
ادامه مطلب

 اکسسوری‌ها بخش مهمی از استایل گنگ برای پسران و دختران هستند. زنجیر، کلاه، دستمال سر، عینک آفتابی، ساعت و زیورآلات همگی گزینه‌هایی هستند که می‌توانند جذابیت را به لباس اضافه کنند. یک سری اکسسوری در ترکیب لباس گنگ دخترانه و لباس گنگ پسرانه بسیار زیاد دیده می‌شود؛ کلاه، زنجیر و کمربند. پرطرفدارترین مدل کلاه در استایل گنگ، کلاه بیسبال است. چرا که این کلاه به راحتی با بقیه‌ی آیتم‌ها استایل می‌شود. بعد از کلاه به سراغ زنجیرهای درشت بروید. زیورآلات طلایی یا نقره‌ای فرقی نمی‌کند؛ فقط آیتم مورد نظر شما باید درشت باشد. می‌توانید با انگشتر و دستبندهای درشت استایل گنگ خود را کامل کنید. سومین آیتم کمربند است. کمربند با سگک بزرگ فلزی را در اکسسوری گنگ دخترانه و پسرانه استفاده کنید. گوشواره‌های مختلف و پیرسینگ را هم برای جذابیت استایل خودتان می‌توانید اضافه کنید. برخلاف نظر بیشتر دختران، این اکسسوری‌ها صرفا در استایل گنگ پسرانه پرکاربرد نیستند.

اکسسوری استایل گنگ
اکسسوری استایل گنگ پسرانه
اکسسوری مناسب استایا گنگ

جمع بندی

استایل گنگ شکلی گویا از ابراز وجود است که جسارت، راحتی و خلاقیت را با هم ترکیب می‌کند. از ویژگی‌‌های این استایل، شلوارهای گشاد و تیشرت‌های سایز بزرگ، کفش‌های کتانی و اکسسوری‌های پرزرق و برق است. استایل گنگ به افراد این امکان را می‌دهد که شخصیت منحصر به فرد خود را به نمایش بگذارند. ترکیب لباس ورزشی و برندهای لوکس، مجموعه‌ای از مد را ایجاد می‌کنند که منعکس‌کننده‌ی تأثیرات متنوع در جامعه است. به طور کلی، پسران و دختران در استایل گنگ،  از انتخاب لباس‌های جسورانه استقبال می‌کنند و تمایزی میان استایل گنگ دخترانه و پسرانه قائل نمی‌شوند.

منابع: 

hespokestyle.com

www.universityoffashion.com

www.highsnobiety.com

www.bbc.com

www.cbs19news.com

www.iamhiphopmagazine.com

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه‌ی حقوق مادی و معنوی مالکیت مطالب منتشر شده بر عهده‌ی مجله‌ی کمد سارک می‌باشد، هرگونه بازنشر بدون ذکر منبع و یا ارجاع در هر شبکه‌ی اجتماعی بدون کسب اجازه، مورد پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

لینک‌های مفید
کمد سارک در شبکه‌های اجتماعی

Completing this form is to improve the content of the magazine.