|
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

چه کفشی مناسب فوتبال است؟

نیلوفر روحی
4 مارس 2021
موضوعاتی که به آن می‌پردازیم

محبوبیت فوتبال را از گذشته تا به امروز نباید نادیده گرفت. کفشِ مناسب فوتبال هم از آیتم‌هایست که همیشه مهم و بسیار مورد توجه واقع بوده. اما سوالی که واقعا برای شما در هنگام خرید پیش می‌آید این است که چه کفشی مناسب فوتبال است؟ عواملی چون فرم پا، نوع زمین، نوع پُست و موقعیت بازی در انتخاب کفش نقش موثری دارند. ممکن است ساعت‌ها بدنبال بهترین گزینه برای انتخاب کفش مناسب این بازی باشید. پس انتخاب کفش آنچنان که به نظر می‌رسد کار ساده‌ای نیست.

در این مطلب مثل همیشه همراه همیشگی کمد سارک باشید تا با هم ببینیم چه کفشی مناسب فوتبال است. فرقی نمی‌کند آقا یا خانم باشید، اگر شما هم به فوتبال علاقه دارید این مطلب را هرگز از دست ندهید.

کفش مناسب  ورزش فوتبال

روند سیر مباحث در این مطلب بدین گونه است که ابتدا پیش ‌نیاز انتخاب کفش فوتبال را بررسی می‌کنیم. این پیش‌ نیاز شامل چه مواردی است؟ پس از آن از تاثیر فرم پا در خرید کفش صحبت می‌کنیم. در اینجا روشی برای تشخیص نوع قوس پا در خرید کفش مناسب فوتبال خود، ارائه می‌دهیم. پس از آن انواع زمین بازی و کفش مناسب هر زمین را معرفی می‌کنیم. با بررسی تمامی این موارد به نوع پسّت و موقعیت بازی در خرید کفش اشاره می‌کنیم. در نهایت جنس رویه کفش و معرفی برندهای کفش فوتبال را خواهیم داشت.

کفش ورزشی

پیش نیاز انتخاب کفش فوتبال

در خرید کفش مناسب ابتدا شما به یک سری شناخت از شرایط و موقعیت نیاز دارید. در حقیقت پیش نیاز در خرید کفش فوتبال از الزامات یک انتخاب درست است. وزن و انعطاف‌پذیری،‌ مهم‌ترین آیتم در انتخاب کفش مناسب فوتبال است. عواملی تعیین‌کننده، در میزان و شدت این آیتم‌ها نقش دارند. از سری عوامل تعیین کننده می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • فرم پا
  • نوع زمین
  • نوع پُست و موقعیت بازی

تاثیر فرم پا در خرید کفش فوتبال

پای هر شخص بدلیل نوع استخوان بدنی، با هر شخص دیگری متفاوت است. اما نکته‌ای وجود دارد که در خرید کفش ورزشی برای هر نوع فرم پا یکسان است. این کفش‌ها باید از قسمت نوک انگشتان تا پاشنه‌ی پا سفت و محکم باشند. اما در جایی که پای شما خم می‌شود انعطاف‌پذیری مورد نیاز فراهم باشد. برای تشخیص میزان انععطاف پذیری، شما نیاز دارید نوع قوس پای خود را بشناسید.

خرید کفش فوتبال

تشخیص نوع قوس پا

مهمترین فاکتور در میزان انعطاف پذیری کفش، تشخیص نوع قوس کف پا است. پای خود را در آب فرو کنید و روی یک تکه مقوا قدم بگذارید. اگر بیشتر ردپای خود را ببینید، قوس کمی دارید، اما اگر کمتر ببینید قوس بالایی دارید. آن دسته از بازیکنانی که قوس بالایی دارند، می‌توانند کفش‌های خود را با یک سری بالشتک‌هایی تهیه کنند تا میزان قوس را کنترل کند.

تشخیص انواع قوس پا
تشخیص انواع قوس پا

نوع زمین بازی فوتبال

نوع زمین بازی فوتبال، کفش‌های مخصوص بازی را از یکدیگر متمایز کرده است. پس در انتخاب کفش مناسب فوتبال بعد از فرم پا، باید بدانید در چه زمینی بازی می‌کنید. تفاوت اساسی این کفش‌ها در زمین‌های بازی مختلف، زیره آنان است. در زیره این کفش‌های یک سری برجستگی‌های دایره‌ای وجود دارد که به ‌‌آنها گل میخ می‌گویند.

گل میخ کفش ورزشی
گل میخ کفش ورزشی

انواع زمین بازی فوتبال

_ زمین نرم (Soft ground)

زمین نرم معمولا به زمینی گفته می‌شود که دارای چمن طبیعی است. در روزهای بارانی هم، نرم و گل آلودند. پس در این زمین‌ها برای بازی به قدرت کششی بیشتر برای سرعت گرفتن و دویدن نیاز است. چمن آن کوتاه، در حد ۲ سانتی‌متر است. زیر این چمن یک لایه شن و ماسه وجود دارد که باعث می‌شود زیرسازی نرمی داشته باشد.

زمین نرم بازی فوتبال
زمین نرم بازی فوتبال

کفش فوتبال در زمین نرم

کفش مناسبِ زمین نرم، دارای 6 گل میخ مخروطی قابل تعویض است. این گل میخ‌ها برای کمک به نفوذ در زمین نرم و گل آلود برای رسیدن به حداکثر ثبات طولانی‌تر از حد استاندارداست. این گل میخ‌ها از جنس آلومینیوم‌اند. تقسیم بندی 6 گل میخ بدین صورت است که 4 عدد در جلو و 2 عدد در زیره کفش است. بقیه گل میخ‌ها ثابت‌اند. در صورتی که این کفش‌ها را در زمین غیر نرم استفاده کنید، چسبندگی با زمین و تعادل خود را از دست می‌دهید و در نتیجه به قوزک پای خود آسیب وارد می‌کنید.

کفش فوتبال در زمین نرم
کفش فوتبال در زمین نرم

_ زمین سفت (Firm ground)

زمین سفت به زمینی گفته می‌شود که دارای چمنی تقریبا کوتاه و طبیعی است. کف آن محکم و ثابت است، ولی در عین حال کمی احساس رطوبت نیز می‌کنید. در یک کلام زمین سفت رطوبت‌داری که با زمین سفت خشک تفاوت دارد.

زمین سفت بازی فوتبال
زمین سفت بازی فوتبال

کفش فوتبال در زمین سفت

کفش در زمین سفت با گل میخ‌های مخروطی توخالی و یا گاهی تیغه‌ای مناسب است. چرا که این نوع گل میخ باعث افزایش سرعت، کشش و راحتی و کاهش فشار از سطح زمین به پا می‌شود. این کفش‌ها مناسب برای چمن‌های طبیعی ولی خشک و محکم است.

کفش فوتبال در زمین سفت
کفش فوتبال در زمین سفت

_ زمین با چمن مصنوعی (artificial ground)

زمین با چمن‌های مصنوعی برای هر نوع آب‌وهوا مناسب است. این زمین‌ها شبیه‌سازی از چمن‌های طبیعی اما با مواد غیر طبیعی است. در زیر آن، چمن طبیعی با خرده‌های لاستیک، پرز‌های مخصوص و یا ترکیبی از ماسه و خرده لاستیک پر می‌شود.

زمین با چمن مصنوعی بازی فوتبال
زمین با چمن مصنوعی بازی فوتبال

کفش فوتبال در زمین با چمن مصنوعی

برای این زمین‌ها کفش‌هایی با گل میخ ( استوک) متمرکز پلاستیکی مناسب است. اما نکته‌ای در گل میخ آنان مطرح است. درون گل میخ‌ها سوراخ‌هایی وجود دارد که در اثر برخورد با چمن مصنوعی که خود نیز پلاستیکی‌اند دچار ساییدگی نشوند.

کفش فوتبال در زمین با چمن مصنوعی
کفش فوتبال در زمین با چمن مصنوعی

_ زمین سخت (Hard ground)

زمین سخت دارای چمنی بسیار خشک، که در آن ممکن است ماسه و سنگ ریزه نیز پیدا شود، می‌گویند. گاهی اوقات هم نیز فاقد چمن می‌باشد.

زمین سخت بازی فوتبال
زمین سخت بازی فوتبال

کفش فوتبال در زمین سخت

نوع گل میخ زیره کفش آنان مثل کفش‌های زمین سفت مخروطی و یا تیغه‌ای اما با پایه‌های کوتاه می‌باشد. دلیل این کوتاهی، افزایش راحتی و کشش در هنگام برخورد کفش با سطح زمین سخت است. جنس میخ آنان از Tpu سخت و فشرده است تا منجر به افزایش طول عمر و دوام کفش گردد.

کفش فوتبال در زمین با چمن مصنوعی
کفش فوتبال در زمین با چمن مصنوعی

_ زمین داخل سالن (Indoor)

زمین سالن، فاقد چمن مصنوعی و یا طبیعی است. معمولا زمین‌هایی هستند که در آن بازی‌های فوتسال برگزار می‌شود. یک سطح صاف و سفت بدون ناهمواری دارای روکش صیقلی یا بدون صیقل است.

زمین سالن بازی فوتبال
زمین سالن بازی فوتبال

کفش فوتبال در زمین داخل سالن

کفش‌ فوتبالی که داخل سالن استفاده می‌شود، یک زیره تخت لاستیکی دارد. این جنس زیره منعطف و بادوام است و باعث بهبود انعطاف، دوام، راحتی و افزایش کشش کفش می‌شود.

کفش فوتبال در زمین داخل سالن
کفش فوتبال در زمین داخل سالن

_ زمین خیابانی (Street)

این زمین‌ها در واقع همان زمین‌های خیابانی اطراف شهرها و مناطق مسکونی‌ است. سطح آنان دارای بافت‌ متنوع از آسفالت، سنگفرش، زمین‌های خاکی و سفت.

زمین خیابانی بازی فوتبال
زمین خیابانی بازی فوتبال

کفش فوتبال در زمین خیابانی

کفش فوتبالی که در زمین خیابانی استفاده می‌شود و بسیار رایج است، دارای زیره سخت و برجسته است. زیره‌های با سطوح مشبکی منظم.

کفش فوتبال در زمین خیابانی

کفش‌ با قابلیت کاربری دوگانه

کفش‌هایی با قابلیت کاربری دوگانه وجود دارند که هم برای زمین‌های چمن طبیعی و هم مصنوعی مناسب‌اند. این امکان انتخاب را برای بازیکنان راحت کرده است. از برندهایی که این ویژگی منحصر به فرد را دارد، آدیداس است.

کفش فوتبال مناسب در زمین چمن طبیعی
کفش فوتبال مناسب در زمین چمن طبیعی

کفش‌های دیگری هم نیز وجود دارند که هم روی آسفالت و هم سالن و حتی در چمن، امکان بازی را برای بازیکنان فراهم کرده است. در اینجا نایک از آدیداس پیشی گرفته اما پس از آن آدیداس هم عقب نماند و کفش‌هایی را تولید کرد.

کفش فوتبال مناسب در زمین چمن طبیعی و مصنوعی نایک
کفش فوتبال مناسب در زمین چمن طبیعی و مصنوعی نایک

نوع پُست و موقعیت بازی

آیا تا به حال به نوع پست و موقعیت بازیکنان فوتبال توجه کردید؟ شاید فکر کنید با دانستن نوع زمین همه چیز برای خرید یک کفش مناسب فوتبال تمام شده است. باید بگویم اینطور نیست. اینکه شما در چه موقعیتی بازی می‌کنید می‌تواند در نوع کفش شما اثر گذار باشد. چرا که هر حرکت و اقدامی دربازی فوتبال نیاز به میزان خاصی کنترل و شدت کشش و فشار می‌باشد. پس با این وجود به نظر شما چه کفشی مناسب است؟

شستشو و مراقبت از لباس و اکسسوری‌ با رنگ‌ های پاستلی
ادامه مطلب

_ انتخاب کفش برای موقعیت در مهاجم

اگر پست و موقعیت شما در فوتبال مهاجم است باید بدانید که وظیفه اصلی شما حرکات تند و انفجاری است. برای انتخاب کفش مناسب خود باید از کفش‌هایی با وزن سبک استفاده کنید. بدلیل آنکه سطح ضربات بیشتری را تحمل می‌کنید، رویه کفش باید Strike Zone داشته باشد. بدین دلیل که بتواند ضربات محکمی را به توپ وارد کند.

کفش فوتبال مناسب مهاجمین
کفش فوتبال مناسب مهاجمین

_ کفش مناسب در پست هافبک

مهم‌ترین آیتم در انتخاب کفش مناسب پست هافبک این است که بدانید او به طور مداوم در زمین در حال حرکت است. پس راحتی کفش از الویت‌های انتخاب برای کفش آنان می‌باشد. زیره و کفی راحت برای یک بازی 90 دقیقه‌ای پر هیجان.

کفش فوتبال مناسب هافبک
کفش فوتبال مناسب هافبک

_ پست مدافع و کفش مناسب آن

پست مدافع بدلیل آنکه باید تغییر جهت زیادی را در دریبل مهاجمین داشته باشد، زیره مستحکم از آیتم‌های اصلی است. معمولا مدافعین چندین بار بر بروی توپ تکل می‌روند، استحکام بالا در کفش آنان بسیار مطرح است. همچنین کفش‌ آنان بدلیل تغییر جهت ذکر شده باید دارای چسبندگی عالی باشد.

کفش فوتبال مناسب مدافع
کفش فوتبال مناسب مدافع

_ موقعیت دروازه‌بان و کفش مناسب آن

مهم‌ترین حرکت در موقعیت دروازه‌بان، حرکت عرضی است. پس کفش مناسب آن باید چسبندگی در حد بالا بر روی زمین را تامین کند. میخ‌هایی که زیر این کفش‌ها وجود دارد معمولا به شکل تیغه‌ای است.

کفش فوتبال مناسب دروازه‌بان
کفش فوتبال مناسب دروازه‌بان

جنس رویه کفش مناسب فوتبال

جنس رویه کفش مناسب متفاوت است. معمولا رویه ها به 3 دسته تقسیم می‌شوند:

  • رویه چرم
  • رویه بافتنی
  • رویه مصنوعی

رویه چرم کفش فوتبال

رویه‌های چرمی کفش معمولا بسیار نرم و راحت هستند. منحصر به فرد بودن این رویه‌ها را نباید نادیده گرفت. از دلایل راحتی رویه چرمی این است که چرم بعد از مدتی کش می‌آید و فرم پا را می‌گیرد. این رویه برای افرادی که پنجه‌های پهنی دارند بسیار مناسب است. اما چرم به نسبت سایر رویه‌ها احتیاج به مراقبت بیشتر دارد.

کفش فوتبال چرمی
کفش فوتبال چرمی

رویه بافتنی کفش فوتبال

از تاثیر تکنولوژی و فناوری در صنعت کفش می‌توان به رویه بافتنی کفش اشاره کرد. رویه‌های بافتنی که امکان تنفس پا را فراهم ‌می‌کند و بسیار بادوام هستند. برای آنکه از تاثیر عوامل بیرونی جلوگیری کنند روی آن را با ماده سیلیکونی می‌پوشانند.

کفش فوتبال بافتنی
کفش فوتبال بافتنی

رویه مصنوعی کفش فوتبال

از رایج‌ترین نوع رویه در کفش‌های فوتبال، رویه مصنوعی است. این رویه نسبت به چرم دوام بیشتری را دارد و آب را جذب نمی‌کند و سبک‌تر و نازک‌تر است. از مزایای دیگر این رویه‌ها نسبت به چرم می‌توان به عدم مراقبت خاص اشاره کرد.

کفش فوتبال با رویه مصنوعی
کفش فوتبال با رویه مصنوعی

برند‌ کفش مناسب فوتبال

برندهای مختلفی در زمینه فوتبال، کفش‌هایی را ارائه داده‌اند. اما مطرح‌ترین و محبوب‌ترین در بین بازیکنان فوتبال، 3 برند معروف است.

لباس ورزشی مناسب فصل تابستان
ادامه مطلب

برند نایک

برند نایک برای هر سری از کفش خود یک شعار را انتخاب نموده است. کفش‌های فوتبال نایک به 5 دسته تقسیم می‌شوند:

جدول انواع مدل کفش فوتبال برند نایک
جدول انواع مدل کفش فوتبال برند نایک

برند آدیداس

آدیداس دارای سری‌های متعددی است که بعضی از این آنها دیگر تولید نمی‌شود. ما به سری‌هایی که در حال حاضر در بازار موجود است بسنده می‌کنیم.

جدول انواع مدل کفش فوتبال برند آدیداس
جدول انواع مدل کفش فوتبال برند آدیداس

برند پوما

برند کفش پوما مانند برند آدیداس و نایک دارای سری‌های متنوعی نیست.

جدول انواع مدل کفش فوتبال برند پوما
جدول انواع مدل کفش فوتبال برند پوما

جمع بندی

در خرید کفش مناسب عوامل زیادی تاثیرگذارند. اما واقعا چه کفشی مناسب است؟ در خرید این کفش صرفا به رنگ و یا زیبایی آن توجه نکنید. خیلی مهم است که شما در چه موقعیتی بازی می‌کنید و قرار است چه حرکاتی را در طول بازی داشته‌ باشید. به این نکته هم نیز توجه کنید ترکیب نوع زمین بازی و موقعیت شما در بازی فوتبال، تعیین کننده کفش مناسب برای شماست.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه‌ی حقوق مادی و معنوی مالکیت مطالب منتشر شده بر عهده‌ی مجله‌ی کمد سارک می‌باشد، هرگونه بازنشر بدون ذکر منبع و یا ارجاع در هر شبکه‌ی اجتماعی بدون کسب اجازه، مورد پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

لینک‌های مفید
کمد سارک در شبکه‌های اجتماعی

Completing this form is to improve the content of the magazine.