|
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

تفاوت بلوز و پیراهن

تیم کمد
2 ژانویه 2024
موضوعاتی که به آن می‌پردازیم

بلوز و پیراهن، هر دو لباس‌هایی پرکاربرد برای بانوان و آقایان هستند. هر کدام از این دو لباس ویژگی‌ها و کاربرد خاص خود را دارند و بنابر سلیقه‌ی فرد و موقعیت و مناسبت، می‌توان از آن‌ها استفاده کرد. ویژگی‌های بلوز و پیراهن زنانه و مردانه را تا چه حد می‌شناسید؟  آیا می‌دانید که تفاوت بلوز و پیراهن دقیقا در چیست؟ امروز قصد داریم تا هر کدام از این دو لباس محبوب را معرفی کرده و سپس تفاوت میان آن‌ها را بیان کنیم. پس در مجله‌ی کمد سارک با ما همراه باشید.

بلوز چیست؟

بلوز یک واژه‌ی فرانسوی است. اگر کمی به دوران قدیم برگردیم، متوجه می‌شویم که منظور از بلوز، پیراهن‌های گشاد و آزادی بوده است که اغلب کارگران یا هنرمندان برای راحتی بیشتر در زمان انجام کار از آن استفاده می‌کردند. در زمان گذشته، بلوز مردانه به عنوان اولین لایه‌ از لباس‌ها پوشیده می‌شد؛ به صورتی که فقط یقه و بخشی از آستین بلوز مشخص بود.

اما بلوزها با گذشت زمان دستخوش تغییرات بسیاری شدند، تا حدی که این روزها مفهوم کلمه‌ی بلوز عوض شده است. امروزه، این نوع لباس بیشتر به عنوان یک نوع بالاپوش زنانه شناخته می‌شود که در مقایسه با تونیک و پیراهن کوتاه‌تر است و قد آن تا بالای باسن می‌رسد. نوع مردانه‌ی بلوز هم با شکل قدیمی خود، کاملا فرق می‌کند که در ادامه آن را بررسی خواهیم کرد.

بلوز چیست

بلوز زنانه

بلوز زنانه یکی از رایج‌ترین و بیسک‌ترین پوشش‌های بالاتنه برای خانم‌هاست. بلوزها معمولا زیاد بلند نیستند و گشاد و آزادند. اغلب بلوزهای زنانه بدون یقه‌های ایستاده یا پایه‌دار هستند؛ یعنی یقه‌ی آن‌ها معمولا یقه گرد ساده، یقه هفت، یقه مربع، یقه کراواتی یا یقه اسکی است. هم‌چنین اکثر بلوزهای زنانه، بدون دکمه و به صورت جلو بسته می‌باشند که از اصلی‌ترین تفاوت‌های آن‌‌ها با شومیز است. آستین بلوزهای زنانه هم می‌تواند کوتاه یا بلند و در مدل‌های متنوع باشد.

بلوز زنانه - مجله کمد
انواع بلوز زنانه - مجله کمد
بلوز زنانه یقه بنددار

پیراهن زنانه

پیراهن زنانه را می‌توان یکی از قدیمی‌ترین و پرکاربردترین پوشاک زنانه دانست. این لباس از اتصال و ترکیب دامن با بالاتنه تهیه می‌شود. پیراهن‌های زنانه به چند مدل محدود نمی‌شوند؛ انواع مختلفی دارند و با طراحی، رنگ، پارچه و مدل‌های متنوع ارائه می‌شوند. قد این پیراهن‌ها از کوتاه (تا زیر باسن) تا کاملا بلند (ماکسی) متغیر است. 

انواع پلیور زنانه ؛ راهنمای خرید
ادامه مطلب

 پیراهن‌های زنانه با توجه به جنس پارچه و مدل، در موقعیت‌های مختلف استفاده می‌شوند.

پیراهن زنانه بلند - مجله کمد
پیراهن زنانه کوتاه
پیراهن زنانه کوتاه اسپرت
پیراهن زنانه کوتاه فانتزی - مجله کمد

تفاوت بلوز و پیراهن زنانه

همان‌طور که پیش‌تر گفته شد؛ بلوزهای زنانه اغلب لباس‌های گشادی هستند که قد آن‌ها زیاد بلند نیست و نهایتا تا باسن می‌رسد؛ اما پیراهن‌های زنانه نوعی از لباس هستند که با ترکیب بالاتنه و پایین تنه (دامن)، طراحی شده‌اند؛ قد آن‌ها حداقل تا زیر باسن است و نسبت به بلوز قد بلندتری دارند. بنابراین اولین فرق بلوز و پیراهن زنانه در قد آن‌هاست.

بلوز‌های زنانه معمولا گشاد و آزاد هستند اما پیراهن‌ها می‌توانند گشاد یا تنگ و چسبان باشند.

یک فرق دیگر میان بلوز و پیراهن زنانه در مدل آن‌هاست؛ برای مثال مدل یقه در بلوزهای زنانه اکثرا ساده است و یقه‌های پایه‌دار و ایستاده برای بلوز استفاده نمی‌شود؛ اما پیراهن‌ها یقه‌های بسیار متنوع‌تری دارند. به طور کلی پیراهن‌ها تنوع و مدل‌های بیشتری نسبت به بلوزها دارند.

تفاوت بلوز و پیراهن زنانه
پیراهن کوتاه دخترانه
بلوز دخترانه
بلوز زنانه حریر
بلوز زنانه آستین حریر - مجله کمد

بلوز مردانه

کلمه‌ی بلوز « Blouse»، همان‌طور که گفته شد ریشه‌ای فرانسوی دارد. سربازهای فرانسوی در جنگ‌های صلیبی نوعی لباس گشاد آبی رنگ به نام  پیراهن لوئیزیانا بر تن می‌کردند که آن‌ها را در برابر گرد و غبار محافظت می‌کرد. به مرور زمان این پیراهن‌ها به خاطر شهر پلوزیوم در مصر که محل استفاده‌ی آن بود، تغییر نام داد. بلوزهای اولیه آن‌قدر گشاد بود که در قسمت کمر به وسیله‌ی یک کمربند جمع می‌شدند و اغلب مردان، زنان و کودکان برای کار کردن از آن استفاده می‌کردند.

امروزه بلوزها به شکل اجداد قدیمی خود تنها برای زنان کاربرد دارد و بلوزهای مردانه در واقع تیشرت‌های نازک و آستین‌بلندی هستند که مخصوص فصل بهار و تابستان یا روزهای نه چندان سرد پاییز هستند. بلوزهای مردانه با همان یقه‌هایی که در طراحی تیشرت استفاده می‌شود، یعنی یقه‌ی گرد و یقه‌ی هفت، دوخته می‌شوند. البته گاهی بلوزهای مردانه با یقه اسکی نیز طراحی می‌شوند.

بلوز مردانه
بلوز نخی مردانه
بلوز تابستانی مردانه

پیراهن مردانه

پیراهن مردانه نوعی پوشاک برای بالاتنه و از رایج‌ترین انواع لباس برای آقایان است. عموما پیراهن‌های مردانه ساده و بدون جزئیات و طراحی‌های خاص هستند. پیراهن‌های مردانه می‌توانند در هر رنگی باشند و رنگ و طرح پارچه‌ی آن‌ها بی‌نهایت متنوع است و از قانون خاصی پیروی نمی‌کنند.

پیراهن‌های مردانه دارای یقه‌ای خاص هستند که با نام یقه مردانه، یقه شومیز یا یقه شکاری شناخته می‌شوند. هم‌چنین در قسمت پایین آستین دارای پیلی و مچ هستند. در پشت اکثر پیراهن‌های مردانه برشی افقی وجود دارد که برای زیبایی طراحی شده است. از دیگر ویژگی‌های اصلی پیراهن مردانه داشتن دکمه در خط مرکزی جلوی لباس است. بیشتر پیراهن‌های مردانه روی سینه‌ی چپ خود جیب دارند که به ندرت مورد استفاده قرار می‌گیرد. جیب در پیراهن‌های مردانه برای ایجاد تنوع در مدل افزوده شده‌ است و کاربرد و ضرورت خاصی ندارد.

پارچه ساتن چیست؟ چگونه تولید می‌ شود و چه ویژگی‌ هایی دارد؟
ادامه مطلب

پیراهن مردانه در دو نوع آستین کوتاه و بلند تولید می‌شوند که پیراهن آستین‌بلند رسمی‌تر است.

پیراهن مردانه چه رسمی و چه غیر رسمی بی شک جزو مهم‌ترین و اساسی‌ترین لباس‌های مردانه محسوب می‌شود. پیراهن‌های مردانه تنوع بی‌نهایت زیادی دارند و با هر بودجه‌ای قابل خریدن هستند. شما می‌توانید بر حسب سلیقه‌ی شخصی، فرم بدن، ترکیب دیگر لباس‌ها و بودجه‌ی خود پیراهن مناسب و دلخواه خود را داشته باشید.

پیراهن‌های مردانه عموما از جنس نخ و پنبه هستند و گاهی نیز از الیاف مصنوعی مانند پلی‌استر برای تهیه‌ی آن‌ها استفاده می‌شود.

پیراهن مردانه

اما پیراهن مردانه‌ی امروزی پیشینه‌ای بسیار طولانی دارد. در واقع پیراهن‌های مردانه با تغییر در بلوزهای مردانه به وجود آمدند و فرم فعلی آن‌ها، در اواخر قرن نوزدهم شروع به شکل‌گیری کرد. در سال ۱۸۷۱ شرکت برون و دیویس (Brown & Davis Co.) اولین نوع پیراهن را که قسمت سینه‌ی آن با دکمه بسته شده بود، به ثبت رساند.

تا قبل از آن مردان از بلوز استفاده می‌کردند که از سر پوشیده می‌شد و در قسمت جلو دکمه نداشت. تا قرن هجدهم بلوز مردانه، زیر سایر لباس‌ها پوشیده می‌شد و تنها یقه‌ی آن قابل مشاهده بود و به این ترتیب جزو لباس‌های زیر محسوب می‌شد.

جالب است بدانید تا اواخر قرن نوزدهم بلوز مردانه‌ی سفید، مظهر ادب بود. فقط کسی که به اندازه‌ی کافی پول داشت پیراهن خود را چند بار برای شستشو می‌داد و افرادی که چند پیراهن برای تعویض داشتند می‌توانستند پیراهن سفید بپوشند. با توجه به این‌که انجام بسیاری از کارها به تمیزی پیراهن صدمه می‌زد، فقط شخصیت‌‌های خاصی (در واقع اشراف و ثروتمندان) می‌توانستند آن را بپوشند.

در اواخر قرن نوزدهم پیراهن‌های راه‌راه هم به عرصه‌ی مد وارد شدند. البته آن‌ها به سختی به عنوان بخشی از کت و شلوار رسمی – اداری آن زمان پذیرفته شدند. امروزه نیز به همین ترتیب است و چنین پیراهن‌هایی رسمیت پیراهن سفید را ندارند .

راهنمای انتخاب شلوار بر اساس فرم بدن؛ شلوار مناسب هر اندام
ادامه مطلب

 یقه یکی از اجزاء اصلی پیراهن مردانه است. در گذشته یقه‌ی پیراهن‌ها به گونه‌ای دیگر برش می‌خورد و تفاوت اصلی آن‌ها در یقه‌ی ایستاده و یقه‌ی معمولی بود. تا اواخر قرن نوزدهم یقه‌ی ایستاده با تنوع زیادی وجود داشت و اندازه‌ی دور گردن پهنای یقه را تعیین می‌کرد؛ اما به مرور زمان یقه‌ی ایستاده جای خود را به یقه‌ی مردانه (شکاری) داد.

پیراهن مردانه به فرم امروزی از اواخر جنگ جهانی اول شکل گرفت و پس از آن تغییر چندانی نکرد. فقط جیب روی سینه، در دهه‌ی شصت میلادی به طراحی پیراهن مردانه اضافه شد که پیش از آن مرسوم نبود.

پیراهن نخی مردانه - مجله کمد
پیراهن جذب مردانه
پیراهن آستین کوتاه مردانه
پیراهن اسپرت مردانه - مجله کمد

تفاوت پیراهن و بلوز مردانه

با توجه به آن‌چه درباره‌ی بلوز و پیراهن مردانه توضیح داده شد؛ درمی‌یابیم که پیراهن‌های مردانه در واقع از تغییر بلوزهای مردانه در طول زمان و بر اثر به روز شدن آن‌ها به وجود آمدند و آن‌چه امروزه به عنوان بلوز مردانه می‌شناسیم با بلوز‌های اولیه بسیار متفاوت است.

اولین فرق پیراهن مردانه و بلوز مردانه‌ی امروزی در آن است که پیراهن مردانه در قسمت خط مرکزی جلو یک ردیف دکمه دارد اما بلوز مردانه جلوبسته و بدون دکمه است.

یقه‌ی پیراهن مردانه از نوع یقه‌ی شکاری است در حالی که یقه‌ی بلوز مردانه خطی (گرد، هفت و…) است.

پیراهن‌های مردانه‌ی آستین‌بلند، در پایین آستین دارای پیلی و قسمت مچ هستند که در بلوزهای مردانه این ویژگی را نمی‌بینیم.

هم‌چنین این دو نوع لباس مردانه در جنس پارچه نیز با هم تفاوت دارند و به طور کلی می‌توان گفت که پیراهن مردانه نسبت به بلوز مردانه، رسمی‌تر است.

راهنمای انتخاب

در این مطلب از مجله‌ی کمد سارک، دو لباس محبوب، یعنی بلوز و پیراهن را در انواع زنانه و مردانه به شما معرفی کردیم. هم‌چنین درباره‌ی تاریخچه و تغییرات آن‌ها در طول زمان صحبت کردیم و تفاوت‌های آن‌ها را نیز بررسی کردیم. اگر قصد خرید بلوز و پیراهن زنانه را دارید، با مراجعه به سایت برند سارک، می‌توانید مدل‌های مختلفی از این محصولات را مشاهده و خریداری کنید.

شما بیشتر طرفدار کدام یک از این لباس‌ها هستید؟ پیراهن زنانه یا بلوز زنانه؟ پیراهن مردانه یا بلوز مردانه؟ حتما در قسمت نظرات برایمان بنویسید.

پیراهن دخترانه سارک
بلوز سارک
بلوز ساده دخترانه سارک
اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه‌ی حقوق مادی و معنوی مالکیت مطالب منتشر شده بر عهده‌ی مجله‌ی کمد سارک می‌باشد، هرگونه بازنشر بدون ذکر منبع و یا ارجاع در هر شبکه‌ی اجتماعی بدون کسب اجازه، مورد پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

لینک‌های مفید
کمد سارک در شبکه‌های اجتماعی

Completing this form is to improve the content of the magazine.