|
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

چهارخانه ‎های دوست‌داشتنی

رومینا معینی
5 اکتبر 2020
موضوعاتی که به آن می‌پردازیم

ترند چهارخانه برای فصل پاییز

پاییز طلایی در راه است از ترندهای این فصل زیبا خبر دارید؟ لباس‌های چهارخانه‌ی جسورانه امسال را دیده‌اید؟

لباس‌هایی با پترن (الگو) چهارخانه همیشه در دنیای مُد حضور داشته‌اند. اما، در دو سال اخیر حضورشان در دنیای مُد پررنگ‌تر بوده ‌است.

اگر نگاهی به عکس ‌و یا فیلم‌ ران‌وی‌های پاییز زمستان 2020/2021 برندهای مختلف انداخته باشید حتما متوجه این نکته شده‌اید که لباس‌های چهارخانه امسال متفاوت‌تر از همیشه در میان دیگر ترندها حضور دارند.

اگر می‌خواهید استایل پاییزی امسالتان مطابق مُد روز باشد در این مقاله با ما همراه شوید تا علاوه بر شناخت تاریخچه‌ی پترن چهارخانه و انواع آن با محصولات چهارخانه سارک نیز آشنا شوید.

انواع پترن چهارخانه

حتما موقع خرید لباس‌های چهارخانه متوجه تفاوت آن‌ها با یکدیگر شده‌اید؛ شاید  برایتان جالب باشد درباره‌ی انواع متفاوت پترن‌های چهارخانه و نام آن‌ها، بیشتر بدانید به همین دلیل قبل از اینکه داستان پترن‌های چهارخانه را برای شما روایت کنیم، به سراغ انواع این پترن می‌رویم.

Checkered or Checker Board

شطرنجی

پارچه‌هایی با الگو شطرنجی شامل چهارخانه‌هایی با دو رنگ متفاوت هستند. این پترن همانطور که از نامش پیداست کاملا به شکل یک صفحه شطرنج است. مربع‌های این پترن در بیشتر موارد سیاه و سفید و یا دو رنگ متضاد هستند.

پترن شطرنجی  Checkered or Checker Board Pattern
پترن شطرنجی Checkered or Checker Board Pattern

Gingham

گینگهام

گینگهام در حقیقت نام نوعی پارچه‌ی پنبه‌ای است. گینگهام یکی از پر استفاده‌ترین پترن‌های چهارخانه است؛ در این نوع پترن از دو رنگ استفاده می‌شود که یک رنگ، رنگ زمینه و رنگ دیگر به صورت نوارهای عمودی و افقی بر روی این زمینه قرار گرفته‌اند. این نوارها در قسمت‌های محل تقاطعشان با یکدیگر تیره‌تر و در دیگر قسمت‌ها روشن‌تر هستند.

به نوعی از این الگو که یکی از رنگ‌هایش سیاه باشد buffalu pattern  گفته می‌شود‌.

پترن گینگهامGingham Pattern
پترن گینگهامGingham Pattern

Tartan

تارتان

تارتان انواع متفاوتی دارد، اما نوعی از این پترن که در میان عموم رایج‌تر است و به آن “تارتان” می‌گویند؛ شامل سه یا چند رنگ (اغلب قرمز،سبز و سورمه‌ای) است که یکی از این رنگ‌ها،رنگ زمینه و دیگر رنگ‌ها به صورت نوارهای عمودی و افقی هستند که این نوارهای عمودی و افقی در محل تقاطعشان تیره‌تر و در دیگر قسمت‌ها روشن‌ترهستند. پارچه‌هایی با الگو تارتان اغلب پشمی هستند.

این پترن از دیرباز تاکنون محبوب خاندان سلطنتی اسکاتلند بوده است، به همین دلیل اغلب این پترن را با خانواده سلطنتی اسکاتلند می‌شناسند.

الگو تارتانTartan
الگو تارتانTartan

Window Pane Check

پنجره ای

پترن پنجره‌ای  Window pane Check یکی از درشت‌ترین الگوهای چهارخانه است که معمولا  از دو رنگ تشکیل می‌شود؛ یک رنگ، رنگ زمینه است و رنگ دیگر متعلق به نوارهای عمودی و افقی یک اندازه است که پنجره‌ها و یا همان چهارخانه‌های بزرگ را تشکیل می‌دهند.

الگوی پنجره‌ای Window pane check
الگوی پنجره‌ای Window pane check

Madras

مدرس

مدرس نام نوعی پارچه‌‌ی سبک وزن،خنک و ظریف پنبه‌ای با الگوی مشابه تارتان است.

11 ترند آرایش عید 1403 که شما را زیباتر خواهد کرد!
ادامه مطلب

دو تفاوت عمده میان مدرس و تارتان این است، که مدرس برای لباس‌های خنک مانند شلوارک و انواع لباس تابستانی استفاده می‌شود؛ اما تارتان از جنس پشم است و برای لباس‌های گرم مورد استفاده قرار می‌گیرد.

همچنین در تارتان تعداد نوارها کمتر است و پهنا و فاصله‌‌ی آن‌ها با یکدیگر از نظم خاصی پیروی می‌کند که در مدرس این نظم وجود ندارد.

الگوی مدرس Madras
الگوی مدرس Madras

Tattersall

تاتِ‌سِل

 تاتِ‌سِل نوعی دیگر از الگوهای مربعی می‌باشد که مشابه الگو پنجره‌ای است. تفاوت این پترن با پترن پنجره‌ای این است که در این الگو از سه رنگ استفاده می‌شود، یک رنگ برای زمینه، رنگ دوم تشکیل دهنده‌ی مربع‌های بزرگ و رنگ دیگر برای خطوط عمودی و افقی که از وسط ضلع‌ مربع‌های اصلی گذشته‌اند و در مرکز مربع‌ها به یکدیگر رسیده‌اند.

نام این الگو Tattersall از بازاری در لندن آمده‌‌است.

پترن تاتِ‌سِلTattersall
پترن تاتِ‌سِلTattersall

Glen Plaid

گلِن پلَد

پارچه‎هایی با الگو Glen Plaid معمولا از جنس پشم هستند به همین دلیل اغلب این پترن را در لباس‌هایی مانند پالتو و کُت و شلوار می‌بینید.

این نوع الگو شامل چهارخانه‌های درشتی است که در داخل این چهارخانه‌ها طرح‌های جناغی ریزی را می‌بینید که در بیشتر موارد سفید و سیاه است.

الگو گلن پلد Glen Plaid
الگو گلن پلد Glen Plaid

Houndstooth Check

پترنی با خانه‌های مورب

این الگو با دیگر الگوهای چهارخانه تفاوتی اساسی دارد؛ در این پترن چهارخانه‌ها به صورت مورب در کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند، که این چهارخانه‌ها در کناره‌ها دارای دندانه هستند. رنگ چهارخانه‌های مورب این پترن اغلب سیاه و سفید است اما به رنگ‌های دیگر هم دیده می‌شود.

پترن Houndstooth check
پترن Houndstooth check

Plaid

پِلَد

این نوع پترن شباهت زیادی به مدرس دارد با این تفاوت که در مدرس نوارهای عمودی و افقی بدون نظم در کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند، اما در پلد نوارهای عمودی و افقی با پهناهای متفاوت، با فاصله‌های منظم در کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند و چهارخانه‌ها را تشکیل داده‌اند.

پترن پلدplaid
پترن پلدplaid

تاریخچه

در این بخش از مقاله به صورت مختصر داستان محبوب شدن چهارخانه‌ها را از ابتدای به وجود آمدنشان روایت می‌کنیم.

شب یلدا چه روزی است؟ فلسفه‌ شب یلدا
ادامه مطلب

هرکدام از پترن‌های چهارخانه‌ای که در بخش قبلی مقاله به شما معرفی کردیم متعلق به یک کشور هستند؛ تارتان و گلِن پلَد متعلق به اسکاتلند، مدرَس متعلق به هند و تاتِ‌سِل و گینگهام متعلق به بریتانیا است. پترن تارتان که یکی از محبوب‌ترین الگوهای چهارخانه است، در سال 1538 زمانی که پادشاه جیمز پنجم (پادشاه اسکاتلند) به همسرش پارچه‌ای با این الگو هدیه داد محبوب شد. پس از آن استفاده از این الگو در لباس‌های خاندان سلطنتی اسکاتلند مرسوم شد.

ممنوعیت چهارخانه‌ها در انگلیس

جالب است بدانید که پارچه‌های با الگو تارتان در قرن 18 در انگلیس ممنوع شد و این ممنوعیت تا نیم قرن ادامه داشت؛ دلیل این قانون این بود که در سال 1745 افرادی علیه اتحادیه اسکاتلند و انگلیس شورش کردند، که این افراد لباس‌هایی با الگو تارتان به تن داشتند. در سال 1782 استفاده از پترن تارتان دوباره قانونی شد و استفاده از لباس‌هایی با این پترن در مجالس رواج پیدا کرد.

در قرن 19میلادی چهارخانه‌ها از اروپا به آمریکا هم رسید؛ در سال 1850 شرکت Woolrich Woolwn Mills تولید پیراهن‌های پشمی با الگوی چهارخانه‌ را آغاز کرد که این چهارخانه‌ها به رنگ سیاه و قرمز بودند. در مدت زمان کمی این پیراهن‌ها محبوبیت زیادی پیدا کردند و به المان اصلی استایل‌های روزمره آقایان تبدیل شدند.

در سال 1924 تولیدی دیگری به نام Pandleton تولید انبوه پیراهن‌های چهارخانه مردانه را آغاز کرد که این پیراهن‌ها هم بسیار مورد استقبال قرار گرفتند. کمپانی پندلتون در سال 1949 با تولید لباس‌های چهارخانه برای زنان به محبوبیت و شهرت لباس‌هایی با این الگو افزود.

لباس‌های چهارخانه، نمادی از شورش

در دهه 1970 میلادی انواع الگوهای چهارخانه در آمریکا محبوب شد این محبوبیت به حدی بود که این الگو به دکوراسیون داخلی منازل هم راه پیدا کرد. در سویی دیگر در بریتانیا لباس‌های چهارخانه به عنوان بخشی از جنبش پانک معروف شدند؛ در نتیجه لباس‌هایی با این الگو به نمادی از شورش تبدیل شدند.

5 مدل کاربردی‌ تاپ زنانه
ادامه مطلب

در دهه 1980 محبوبیت چهارخانه به طرز قابل توجهی افزایش پیدا کرد؛ چهره‌های محبوب مانند پرنسس دایانا، با لباس‌هایی با پترن چهارخانه در جامعه حاضر شدند. از سویی دیگر جنبش گرانج که در شمال غربی اقیانوس آرام در حال شکل‌گیری بود؛ باعث محبوب‌تر شدن و همه‌گیر شدن الگوهای چهارخانه شد. افرادی با استایل گرانج، که این استایل شامل لباس‌هایی با پترن چهارخانه بود، در همه جا دیده می‌شدند.

لباس‌هایی با الگو چهارخانه تبدیل به بخش جدایی ناپذیر استایل گروه‌های موسیقی راک محبوب همچون نیروانا Nirvana و بریدرز The breeders شد. در نتیجه طرفداران این گروه‌ها به سمت این لباس‌ها هجوم آوردند.

اعضای گروه موسیقی نیروانا
اعضای گروه موسیقی نیروانا
اعضای گروه موسیقی بریدرز

طراحان نوظهور و چهارخانه‌ها

طراحان نوظهور صنعت مُد مانند مارک جیکوبز Marc Jacobs و الکساندر مک‌کویین   Alexander Mcqueen به الگوهای چهارخانه علاقه‌مند شدند و شروع به طراحی لباس‌هایی با پترن چهارخانه کردند. مجموعه‌ی بهار 1993 مارک جیکوبز متاثر از جنبش گرانج شامل لباس‌های چهارخانه بود.

همچنین مجموعه‌ی دیگری با نام Highland Rape شامل لباس‌هایی با الگو تارتان که در سال 1995 توسط الکساندر مک‌کویین طراحی شد، نشان دهنده علاقه زیاد طراحان به پارچه‎‌هایی با پترن چهارخانه بود.

عکسی از مجموعه Highland rape الکساندر مک‌کویین
عکسی از مجموعه Highland rape الکساندر مک‌کویین
الکساندر مک‌کویین با لباسی از مجموعه Highland Rapeخودش
الکساندر مک‌کویین با لباسی از مجموعه Highland Rapeخودش

ترند پترن چهارخانه 2020

الگوهای چهارخانه به خصوص تارتان در دو سال اخیر به دنیای مُد بازگشته‌اند؛ در شوهای پاییز و زمستان 2020/2021  برندهای زیادی از جمله میو میو Miu Miu، الکساندر مک‌کویین Alexander Mcqueen و ایو سن لورن Yves Saint Laurent درکالکشن پاییز زمستان امسالشان از این پترن غافل نشدند.

کُت‌، دامن‌، پیراهن، شومیز و پالتو حتی کیف و کفش‌هایی با انواع الگو چهارخانه امسال ترند هستند و با توجه به محبوبیت این پترن انتظار می‌رود این ترند مدت زیادی در میان ترندهای پرطرفدار باقی بماند پس اگر به این پترن محبوب علاقه‌مند هستید به شما پیشنهاد می‌کنیم امسال برای مُد روز بودن حتما به سراغ یک لباس با پترن چهارخانه بروید.

عکسی از مجموعه پاییز زمستان2020/2021 YSl
عکسی از مجموعه پاییز زمستان2020/2021 YSl
عکسی از مجموعه پاییز زمستان 2020/2021 Miu Miu
عکسی از مجموعه پاییز زمستان 2020/2021 Miu Miu

یک شومیز چهارخانه علاوه بر اینکه تبدیل به یک آیتم همیشگی در کمد شما می‌شود؛ می‌تواند به شما کمک کند با کم‌ترین هزینه، پاییز امسال را مطابق جدیدترین ترندها بگذرانید. به این منظور می‌توانید در سایت سارک بروید، شومیزهای چهارخانه منتظر شما هستند.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه‌ی حقوق مادی و معنوی مالکیت مطالب منتشر شده بر عهده‌ی مجله‌ی کمد سارک می‌باشد، هرگونه بازنشر بدون ذکر منبع و یا ارجاع در هر شبکه‌ی اجتماعی بدون کسب اجازه، مورد پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

لینک‌های مفید
کمد سارک در شبکه‌های اجتماعی

Completing this form is to improve the content of the magazine.