|
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

بررسی نکته های مهم  برای نگهداری اصولی لباس ها در کمد

بهار احتشامی
6 مارس 2024
موضوعاتی که به آن می‌پردازیم

برای نگهداری اصولی و مراقبت از لباس‌هایمان، علاوه بر شستشوی اصولی پوشاک، توجه به نکاتی برای نگهداری لباس در کمد ضروری است و به طولانی‌تر شدن عمر لباس‌هایمان و حفظ شکل اولیه‌ی آن‌ها  کمک می‌کند.

برای مثال یکی از مواردی که باید برای نگهداری لباس در کمد در نظر داشته باشیم، شرایط  نور و دمای مناسب است. یا برای جلوگیری از مشکل بیدزدگی که ممکن است در طول نگهداری لباس‌ها در کمد پیش بیاید، چه راهکارهایی وجود دارد؟

در این مطلب از مجله‌ی کمد سارک می‌خواهیم به نکات مهمی که باید برای نگهداری لباس در کمد در نظر بگیری بپردازیم. در این مطلب، از چیدمان لباس تا استفاده از چوب لباسی مناسب، نکاتی برای نگهداری از لباس چرم، نحوه‌ی نگهداری از لباس سفید در کمد تا راهکارهایی برای رفع بوی بد لباس در کمد و هم‌چنین روش‌های جلوگیری از بیدزدگی را بررسی می‌کنیم.

10 نکته‌ کاربردی و ضروری برای نگهداری لباس در کمد

موارد زیر نکات کلی و مهمی هستند که  برای نگهداری اصولی لباس‌ها در کمد بهتر است که به آن‌ها توجه کنید.

1.برای نگهداری طولانی‌مدت لباس‌هایتان در کمد، بهتر است آن‌ها را در فضایی سرد و خشک و دور از نور مستقیم خورشید  نگهداری کنید. ترجیحا لباس‌ها را در محیطی قرار دهید که علاوه بر ویژگی‌های گفته‌شده، امکان ورود و جریان هوا نیز در آن امکان‌پذیر باشد.

2.پوشاک خود را در کاورهای مخصوص لباس قرار دهید تا از رطوبت و آسیب توسط حشرات (بیدزدگی) در امان بمانند. در ادامه حتما درباره ی روش های جلوگیری از آسیب به لباس توسط حشرات خواهیم گفت.

3.بهتر است لباس‌هایتان را بسته‌بندی کنید؛ اما توجه کنید که اگر لباس را در کاور نگهداری می‌کنید، حتما حواستان به جنس پارچه‌ی کاور باشد تا هوا به خوبی در آن جریان داشته باشد. برای لباس‌های چرمی این نکته بسیار مهم است. کاور‌های پنبه‌ای گزینه‌ی مناسب‌تری نسبت به کاورهای پلاستیکی هستند.

4.اگر برای نگهداری لباس در کمد از کاورهای پلاستیکی استفاده می‌کنید، حتما هر از چند گاهی لباس را از کاور بیرون بیاورید و اجازه دهید در معرض هوای آزاد قرار بگیرند.

5.به دلایل زیر بهتر است از جعبه‌های مقوایی برای نگهداری لباس در کمد استفاده نکنید:

 • به راحتی مورد هجوم حشرات قرار می‌گیرد
 • در برابر رطوبت بسیار آسیب‌پذیر هستند، در نتیجه می‌توانند به خود لباس شما نیز آسیب برسانند.

6.قبل از بسته‌بندی و نگهداری لباس در کمد، از تمیز بودن آن‌ها مطمئن شوید. بهتر است قبل از بسته‌بندی، لباس‌های خود را طبق دستورالعمل‌های برچسب روی لباس، بشویید و خشک کنید؛ سپس در کمد برای مدت طولانی و حتی کوتاه نگهداری کنید.

7.اگر قرار است برای مدت طولانی لباس مد نظرتان را در کمد نگهداری کنید، بهتر است سالی یک‌ بار از کمد بیرون آورید و اجازه دهید تا در محیط و هوای اتاق قرار بگیرد. این کار به حفظ  بهتر لباس‌ها کمک می‌کند.

8. سالی یک تا دو بار کمد لباس خود را به طور کامل تمیز کنید. تمام لباس‌هایتان را بیرون بیاورید و به خوبی تمام قسمت‌های کمد را تمیز کنید و جارو بکشید.

9.برای نگهداری از کفش‌ها و چکمه‌ها از قبل به خوبی آن‌ها را تمیز کنید؛ واکس بزنید و سپس با قرار دادن قالب‌های مناسب کفش جهت حفظ فرم و شکل آن‌ها، داخل کمد قرار دهید.

استایل گارکون چیست؟
ادامه مطلب

10.همه‌ی لباس‌هایتان را تا نکنید و در قفسه‌ی کمد یا کشوها قرار ندهید. بعضی لباس‌ها بهتر است با یک چوب لباسی مناسب ­­-در ادامه درباره‌ی استفاده از چوب‌لباسی مناسب توضیح خواهیم داد- آویزان شوند؛ مانند لباس‌هایی که به راحتی چروک می‌شوند. ولی در مقابل، شلوار‌های جین یا لباس‌هایی که قابلیت چروک‌پذیری کمی دارند مانند لباس‌هایی از جنس پلی استر را  می‌توانید تا کرده و در قفسه‌ها و کشوهای کمد قرار دهید.

نکته‌ کاربردی و ضروری برای نگهداری لباس در کمد

3 پیشنهاد برای چیدمان لباس در کمد

1.برای نظم دهی بهتر می‌توانید از نظم‌‌دهنده و تقسیم‌کننده‌ی کشو، برای کمدتان استفاده کنید و بر اساس آن، لباس‌ها را طبق نوع آن‌ها جدا کنید. شلوارها در یک قسمت، لباس‌های زمستانی جدا، جوراب ها قسمتی دیگر و…

2.می‌توانید برای قرار دادن اکسسوری‌هایتان مانند کیف، کلاه، شال گردن و… از آویزهای مخصوص کمد استفاده کنید تا جای کمتری را در کشو و قفسه‌های کمد بگیرند.

3.برای دسترسی سریع‌تر و راحت‌تر به لباس‌هایتان و نظم بیشتر آن‌ها می‌توانید پوشاک خود را علاوه بر دسته‌بندی بر اساس نوع لباس، با توجه به رنگ یا طول لباس‌، مانند لباس‌های بلند و مجلسی، شومیزهای کوتاه و … دسته بندی کنید.

پیشنهاد برای چیدمان لباس در کمد

استفاده از چوب لباسی مناسب برای انواع لباس

برای انواع لباس بهتر است از چوب‌لباسی مناسب آن استفاده کنید. این کار به حفظ شکل اولیه‌ی لباس‌های شما کمک می‌کند.

پیراهن‌های مردانه و شومیزهای زنانه

از چوب‌لباسی‌های مناسبی که برای پیراهن‌های مردانه و شومیزهای زنانه می‌توانید استفاده کنید، چوب‌لباسی‌های ضخیم چوبی هستند که باعث می‌شوند لباس سر نخورد؛ چروک نشود و فرم یقه‌ی آن حفظ شود. البته اکثر شومیزها و بلوزهای زنانه حلقه‌ها یا بندهای نامرئی برای آویزان کردن لباس دارند که از آن‌ها نیز می‌توانید برای یک اتصال مناسب با چوب لباسی استفاده کنید.

برای پارچه‌های ظریف‌تر مانند ابریشم از چوب‌لباسی‌های مخملی یا دارای بالشتک استفاده کنید

شلوارها

استفاده از چوب‌لباسی‌های مخصوص شلوار که دارای میله‌ها یا گیره‌هایی برای نگه داشتن آن‌ها هستند، برای نگهداری شلوارها گزینه‌ی مناسبی خواهند بود؛ به خصوص در برابر شلوارهای ضخیمی مانند جین، وجود این گیره‌ها از افتادن لباس جلوگیری می‌کند.

کت و شلوار

برای کت‌ها بهتر است از چوب‌لباسی‌هایی که دارای شانه‌های منحنی شبیه به فرم خود کت‌ها هستند، استفاده کنید. معمولا این چوب‌لباسی‌ها برای قسمت شلوار میله‌های مخصوصی دارند که شلوار را نگه می‌دارد.

این نکته را به یاد داشته باشید که چوب‌لباسی مخصوص کت و شلوار بهتر است پهنای مناسبی داشته باشد. پهنایی که تقریبا هم اندازه‌ی عرض کل شانه‌های کت باشد.

دامن ها

چوب‌لباسی مناسب برای دامن‌ها باید دارای گیره‌هایی ترجیحا پلاستیکی باشد(پلاستیکی از فلزی بهتر است تا رد گیره به مرور روی دامن نماند) تا دامن مدام جا به جا نشود؛ همچنین ریزش مناسبی داشته باشد تا چروک نشود. برای دامن‌هایی که از پارچه‌های حساس و ظریفی مانند ابریشم دوخته شده‌اند، بهتر است از چوب‌لباسی‌های مخملی یا بالشتکی نیز استفاده کنید.

کت‌ها و پالتو

برای کت‌های ضخیم و زمستانی خود از چوب‌لباسی‌های چوبی و مقاوم استفاده کنید و برای کت‌ها و کاپشن‌های سبک‌تر خود از چوب‌لباسی‌های مقاوم پلاستیکی که فرم منحنی دارند استفاده کنید.

نکته: چوب لباسی‌های سیمی نازک می‌توانند باعث کشیدگی و به مرور زمان از بین رفتن یا از دست دادن فرم و شکل اصلی لباس شوند.

استفاده از چوب لباسی مناسب برای انواع لباس
استفاده از چوب لباسی مناسب برای انواع لباس - مجله کمد
استفاده از چوب لباسی - نگهداری لباس در کمد
نگهداری لباس در کماد - مجله کمد سارک

 در رابطه با نکات و اصول نگهداری لباس در کمد ممکن است چند سوال مهم برای شما هم پیش آمده باشد که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم:

انواع ست لباس پدر و دختری
ادامه مطلب

چه نکاتی را برای نگهداری کیف و لباس چرمی در کمد باید رعایت کنیم؟

برای نگهداری اصولی از کیف و لباس‌های چرمیتان داخل کمد، می‌توانید از موارد زیر استفاده کنید:

1.قبل از نگهداری در کمد، اگر لکه‌ای یا کثیفی روی قسمتی از لباس است، با آب کم  در حدی که اسفنج فقط مرطوب شود یا به وسیله‌ی اسپری‌های مخصوص پاک کردن چرم به همراه یک اسفنج نرم یا حوله، به آرامی روی سطوح کثیف بکشید و سپس در کمد نگهداری کنید.

2.حتما برای نگهداری طولانی‌مدت چرم در کمد، هر سه تا شش ماه یک‌ بار لباس را بیرون بیاورید و با استفاده از یک نرم‌کننده  و روغن‌های مخصوص چرم همراه با یک حوله‌ی نرم به آرامی روی سطح محصول چرمی خود بکشید تا در نگهداری طولانی‌مدت در کمد لباس‌هایتان، دچار خشک شدن و به اصطلاح  شکسته شدن نشود. حواستان باشد حتما برای نگهداری بهتر به دستورالعمل‌های نوشته‌شده روی برچسب لباس یا کیف چرمیتان دقت کنید.

3.هر چند وقت یک‌ بار کیف و لباس چرمی خود را از کمد بیرون بیاورید و تمیز کنید.

4.از کیسه‌های حبابی و بالشتک‌های پلاستیکی برای پر کردن داخل کیف چرمی استفاده کنید تا به حفظ شکل و فرم آن کمک کند. یادتان باشد از روزنامه‌ها استفاده نکنید؛ زیرا ممکن است جوهر آن به مرور روی پارچه‌ی داخلی پس دهد.

5.محصولات چرمی را در جای تاریک و  خنک به دور از نور خورشید نگهداری کنید.

6.کیف‌های چرمی را آویزان نکنید. ولی در رابطه با لباس چرم می‌توانید آن را با چوب‌لباسی‌های سنگین و چوبی آویزان کنید.

7.کت چرمی خود را با فاصله از سایر لباس‌های رنگی خود قرار دهید تا از جذب رنگ‌ها توسط چرم جلوگیری شود.

8.چرم را در کیسه‌ها یا کاورهای پلاستیکی قرار ندهید و از کاورهای سوراخ دار یا پنبه‌ای برای ایجاد جریان مناسب هوا استفاده کنید.

چه نکاتی را برای نگهداری کیف و لباس چرمی در کمد باید رعایت کنیم؟

برای نگهداری از لباس سفید در کمد چه اقداماتی باید انجام داد؟

نگهداری از لباس‌های سفید در کمد لباس ممکن است به مرور از درخشندگی رنگ سفید کم کند و رنگ آن‌ها مایل به زرد شود. برای جلوگیری از این مشکل، راهکارهای زیر به شما کمک خواهد کرد:

 • از نگهداری لباس‌های سفید در مکانی که مستقیما در برابر نور خورشید است، خودداری کنید. بهتر است در مکان سرد و خشک نگهداری کنید، زیرا رطوبت می‌تواند با رشد قارچ و کپک موجب زردی لباس شود.
 • برای نگهداری طولانی‌مدت لباس را در یک محیط با دمای ثابت نگه دارید.
 • می‌توانید لباس‌ها را با استفاده از کاغذهای بسته‌بندی بدون اسید نگهداری کنید تا از هرگونه واکنش شیمیایی که ممکن است منجر به زرد شدن لباس سفیدتان شود، جلوگیری کنید.
 • قبل از نگهداری لباس سفید در کمد آن‌ها را بشویید و به خوبی خشک کنید. سپس تمیز و مرتب داخل کمد قرار دهید.  هنگام شستن حواستان باشد تا آن‌ها را در کنار سایر لباس‌های رنگی نشویید.
 • برای قرار دادن لباس سفید درون کاور یا بسته‌بندی، از پارچه با مواد طبیعی استفاده کنید که جریان مناسب هوا را ایجاد کند.
برای نگهداری از لباس سفید در کمد چه اقداماتی باید انجام داد؟

چه راهکارهایی برای رفع بوی لباس در کمد وجود دارد؟

بوی بد لباس در کمد می‌تواند علت‌های مختلفی داشته باشد؛ از جمله رطوبت بیش از حد که می‌تواند منجر به رشد کپک و قارچ شود، وجود لباس‌های کثیف در کمد(یکی از علت‌هایی که تأکید می‌کنیم قبل از نگهداری لباس در کمد آن‌ها را خوب بشویید و خشک کنید، همین موضوع است) و نداشتن تهویه‌ی مناسب و جریان هوای خوب.

ساعت زنانه
ادامه مطلب

 حالا چه راهکارهایی برای رفع بوی لباس در کمد وجود دارد؟

1.از تمیز بودن لباس‌هایتان مطمئن شوید. هم‌چنین هر چند وقت یک بار کمد لباستان را خالی کنید و به خوبی تمام نقاط آن را تمیز کنید؛ از تمیز کردن دیوارها تا جارو کشیدن کف‌های هر قفسه.

2.از رطوبت‌گیرها برای از بین بردن رطوبت اضافه که می‌تواند منجر به بوهای ناشی از تشکیل کپک و قارچ شود، استفاده کنید. به یاد داشته باشید به هیچ عنوان نباید لباس‌های مرطوب و خیس را در کمد قرار دهید. ابتدا اجازه دهید کامل خشک شوند، سپس داخل کمد بگذارید.

3.گاهی اوقات درهای کمد را باز بگذارید تا هوا جریان پیدا کند. سعی کنید کمد خود را بیش از ظرفیت آن پر نکنید تا مانع از جریان درست هوا نشود.

4.می‌توانید کیسه‌های توری کوچکی را از اسطوخودوس و تفاله‌های قهوه پر کنید و داخل کمد آویزان کنید تا به رفع بوی نامطبوع کمک کند.

برای جلوگیری از آسیب به لباس توسط حشرات یا همان بیدزدگی چه می‌ توان کرد؟

برای جلوگیری از بیدزدگی راهکارهای زیر کمک‌کننده خواهند بود:

 • لباس‌هایی را که به مدا طولانی از آن استفاده نمی‌کنید، هر از گاهی بیرون بیاورید؛ مرتب کنید و به طور کلی حتما کمدتان را هر چند وقت یک‌ بار  تمیز کنید.
 • از اسطوخودوس خشک استفاده کنید زیرا علاوه بر ایجاد بوی خوب، می‌تواند باعث دور شدن حشرات از لباس و کمد شما شود. برای این کار می‌توانید اسطوخودوس را در کیسه‌های توری کوچکی قرار داده و در کمد بگذارید یا از اسانس آن استفاده کنید و حتی محلول آن را در کمد اسپری کنید. اگر اسطوخودوس تازه را نیز در کمد و قفسه‌ها قرار دهید، تأثیرگذار خواهد بود.
 • از سدر استفاده کنید. سدر مانند اسطوخودوس عمل می‌کند و به دور شدن حشرات کمک می‌کند. حواستان باشد سدر دارای روغنی است که اگر مستقیما روی لباس بگذارید می‌تواند باعث ایجاد لکه شود، در نتیجه بهتر است در قسمتی از کف کمد یا قفسه‌ها بگذارید.
 • کمد خود را همیشه مرتب نگه دارید. کمد شلوغ و بهم ریخته محل مورد علاقه‌ی حشرات برای مخفی شدن است.

و در آخر

در این مطلب سعی کردیم یک راهنمای کامل و کاربردی را برای شما جهت نگهداری لباس در کمد ارائه دهیم. در این مطلب، به موضوعاتی مانند مناسب بودن کاورهای پنبه‌ای به نسبت پلاستیکی برای بسته‌بندی لباس‌ها تا استفاده از گیاه اسطوخودوس برای رفع بوی بد لباس و جلوگیری از بیدزدگی و سایر نکات مهم دیگر، پرداختیم.

اگر این مطلب برای شما مفید بود می‌توانید آن را با سایر نزدیکان خود به اشتراک بگذارید تا بتوانند از  پوشاک خود به بهترین شکل نگهداری کنند.

منابع:

theleatherlaundry.com

www.butlerluxury.com  

www.thespruce.com

www.closetdecorandmore.com  

storables.com  

www.pods.com

Freepik.com

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه‌ی حقوق مادی و معنوی مالکیت مطالب منتشر شده بر عهده‌ی مجله‌ی کمد سارک می‌باشد، هرگونه بازنشر بدون ذکر منبع و یا ارجاع در هر شبکه‌ی اجتماعی بدون کسب اجازه، مورد پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

لینک‌های مفید
کمد سارک در شبکه‌های اجتماعی

Completing this form is to improve the content of the magazine.