|
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

راهنمای جامع برای آشنایی با انواع کلاه‌

رومینا معینی
16 آگوست 2020
موضوعاتی که به آن می‌پردازیم

با وجود تنوع و گستردگی زیادی که در دنیای کلاه‌ها وجود دارد، اما نسبت به بقیه اکسسوری‌ها توجه کمتری به آن‌ها می‌شود. شاید دلیل بی‌توجهی به این اکسسوری شگفت‌انگیز عدم آشنایی با انواع و تنوع زیاد در بین مدل‌های آن است. کلاه ازجمله اکسسوری‌هایی‌ است که از دیرباز تا به امروز به دلایل مختلف مورد استفاده قرار گرفته است؛ در ابتدا از کلاه به عنوان بخشی از لباس نظامیان، سران حکومتی با توجه به موقعیت آن‌ها،کشاورزان و ماهی‌گیران و… استفاده می‌شد.
اما به تدریج با گذشت زمان و مدرن شدن شهرها و حکومت‌ها کلاه‌ها به استایل شخصی افراد و دنیای مُد راه پیدا کردند.

در این مقاله شما را با اسم انواع مدل کلاه به فارسی و انگلیسی و راه‌های استایل کردن آن ها آشنا می‌کنیم. هر آن‌چه که لازم است راجع به نوع، تاریخچه، جنس و کاربرد کلاه این اکسسوری شگفت‌انگیز بدانید در ادامه به شما خواهیم گفت.

لیست معرفی انواع مدل کلاه همراه با اسم تخصصی

کلاه سطلی (Bucket Hat)

مدل کلاه سطلی یا کلاه باکت مناسب استفاده برای خانم‌ها و آقایان از ترندهای بازگشته به دنیای مد امروز است، همراه با این مدل یک استایل کژوال زیبا داشته باشید.
کلاه سطلی در ابتدا توسط ماهیگیران و ایرلندی‌ها استفاده می‌شد، اما به تدریج جای خود را در دنیای مد باز کرد و در دهه 1960 میلادی به کت واک‌ها راه پیدا کرد.
این کلاه در دهه 1990 میلادی ترند شد و به شدت مورد استقبال عموم مردم قرار گرفت؛ این کلاه بار دیگر در سال 2019 و پس از ران وی پاییز-زمستان برند دیور به دنیای مد بازگشت و در حال حاضر از ترندهای پرطرفداراست.
کلاه‌های سطلی با جنس‌های مختلف در بازار وجود دارند و برای هر فصلی قابل استفاده هستند.

انواع مدل کلاه، کلاه سطلی (Bucket Hat)
کلاه سطلی (Bucket Hat)

کلاه بِرِت یا بِرِه (Beret Hat)

مدل کلاه برت در گویشی از زبان فرانسه به معنای کلاه پشمی و تخت است.

تولید انبوه کلاه برت یا بره در قرن 19 در کشورهای فرانسه و اسپانیا آغاز شد به همین دلیل مبدا آن را این دو کشور می‌دانند.
در حال حاضر این کلاه به عنوان بخشی از یونیفرم نظامی برخی از کشورها مورد استفاده قرار می‌گیرد. این کلاه را در استایل هنرمندان نیز زیاد دیده‌ایم به همین دلیل گاها به آن کلاه هنرمندی نیز گفته می‌شود.

جنس آن اغلب از پشم است و برای فصول سرد مناسب است. این کلاه بیشتر توسط بانوان مورد استفاده قرار می‌گیرد اما گاها آقایان نیز از آن به عنوان بخشی از استایلشان استفاده می‌کنند.

کلاه برت beret hat

سپندارمذگان، روز عشق آریایی چه روزی است؟

کلاه فلت یا تخت، (Flat Cap)

کلاه فلت یا تخت، از قرن 14 و کشور انگلیس در استایل افراد مختلف دیده می‌شود، در ابتدا به اینبانِت (bunnet) نیز گفته می‌شد؛ در آمریکا این کلاه با نام کلاه راننده (Driving Hat) نیز شناخته می‌شود.
این کلاه در ابتدا به عنوان بخشی از استایل روزمره آقایان و پسربچه‌ها استفاده می‌شد، اما با گذشت زمان در میان مردم محبوب شد و حتی برخی از بانوان برای استایل کژوال خود از آن استفاده کردند. استفاده از این کلاه برای برخی از ورزش‌ها مانند گلف نیز رایج است. جنس آن اغلب از پشم، فاستونی (نوعی از الیاف پشم ) و یا پنبه است واغلب برای فصول سرد مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کلاه فلت یا تخت، (Flat Cap)
کلاه فلت یا تخت، (Flat Cap)

کلاه کپ (Cap) یا کلاه بیسبال (Baseball cap)

کلاه‌های بیسبال را همه می‌شناسند هرکدام از ما حداقل یک بار از این کلاه‌ها استفاده کرده‌ایم.
این کلاه در سال 1860 توسط Brooklyn Excelsiors بازیکن بیسبال که در یکی از بازی‌هایش این کلاه را بر سر داشت به نام کلاه بیسبال معروف شد و پس از آن در سال 1980 به یک ترند پرطرفدار و همیشگیِ آمریکایی تبدیل شد.
این مدل اسپرت کلاه با جنس‌های مختلف در بازار وجود دارد و در همه‌ فصل مورد استفاده قرار می‌گیرد.
انریکه ایگلسیاس خواننده اسپانیای برای تکمیل استایل‌های کژوال خود از کلاه کپ استفاده می‌کند.

4-hats-baseball-hat.jpg

کلاه نیوزبوی یا خبرنگاری (News boy Cap)

کلاه خبرنگاری تقریبا تلفیقی از کلاه تخت و کلاه بیسبال است. در اوایل قرن 20 استفاده از این کلاه میان روزنامه نگاران و خبرنگاران بسیار متداول شد به همین دلیل با نام کلاه نیوزبوی یا خبرنگاری شناخته می‌شود.
این کلاه ابتدا اغلب توسط قشر کارگر و کشاورزان استفاده می‌شد، اما به تدریج به بخشی از استایل کژوال مردانِ آمریکای شمالی و اروپا تبدیل شد در سال 2000 این کلاه به دنیای مد بازگشت و مورد استفاده بانوان و آقایان قرار گرفت. از سلبریتی‌های مشهور علاقه مند به این کلاه می‌توان دیوید بکهام را نام برد.

 کلاه نیوزبوی یا خبرنگاری (News boy Cap)

کلاه کاکتیل (Cocktail Hat)

یک کلاه کوچک زنانه اغلب بدون لبه و کناره با مدل‌های متنوع که در دهه‌های 1930 تا 1960 در میان بانوان رایج و محبوب بود و برای موقعیت‌های خاص استفاده می‌شد این کلاه با سنجاق سر بر روی سر نگه داشته می‌شود.
تزیینات متناسب با موقعیت می‌تواند جواهرات و سنگ های قیمتی و یا تزیینات ساده باشد.
در حال حاضر این کلاه هم‌چنان توسط بانوان سلطنتی برای مناسبت‌های خاص استفاده می‌شود.

6-hats-cocktail-hat.jpg

نکات استایل سنجاق سینه اکسسوری محبوب زنانه

آیا شما خلاق هستید؟ تست خلاقیت شرکت ادوبی
ادامه مطلب

کلاه آفتابی (Sun Hat)

کلاه‌های آفتابی از جنس حصیر در دهه 1940 میلادی با طراحی‌های کلاسیک در میان مردم محبوب شدند در حال حاضر با جنس‌ها وطراحی‌های متنوع جهت حفاظت از سر و شانه‌ها و هم‌چنین به دلیل زیباییشان تولید می‌شوند.
کلاه‌های آفتابی یا کلاه های تابستانی با طول لبه‌های 4 تا 7 اینچ در مدل‌های متنوعی تولید می‌شوند که کلاه‌های فلاپی ( Floppy Hat ) یک نمونه از این کلاه‌ها هستند.
کلاه‌های آفتابی که اغلب از جنس حصیر بوده بسیار سبک و خنک هستند و برای استفاده در فصل تابستان مطلبوند، از این جهت به آن ها کلاه تابستانی هم گفته می شود.

کلاه آفتابی (Sun Hat)

کلاه کلاش یا کِلاچ (Cloche Hat)

کلاه زنانه کلاش مشابه یک زنگوله است؛ Cloche در زبان فرانسوی به معنای زنگوله است به همین دلیل این نام برای این کلاه انتخاب شده است.
کلاه کلاش در سال 1904 توسط کرولاین رباکس (Caroline Reboux) طراح؛ طراحی و تولید شد و در دهه 1920 میلادی به محبوبیت رسید و تا سال 1933 از ترندهای پرطرفدار در میان خانم‌ها بود.
برندهای زیادی در آن زمان با کرولاین رباکس برای طراحی این مدل کلاه همکاری کردند که مشهورترین این برندها، برند لوکس لانون بود. جین لانون (Lanvin) صاحب این برند با همکاری کرولاین رباکس کلاه‌های کلاش ست با لباس‌هایش را تولید کرد.
میزان تزیینات روی این کلاه‌ها با توجه به موقعیت و مناسبت مراسم بود.

کلاه کلاش یا کِلاچ (Cloche Hat)

کلاه بافتنی (Knit or beanie Hat)

کلاه‌های بافتنی در قرن 18 توسط ماهیگیران و شکارچیان که تقریبا تمام روز را خارج از خانه سپری می‌کردند استفاده می‌شد.
کلاه‌های بافتنی در مدل‌های متفاوت از جنس پشم یا فاستونی یا کاموا سال‌های زیادی است در تمام دنیا برای فصول سرد مورد استفاده قرار می‌گیرند. از این رو به آن ها کلاه های زمستانی هم گفته می شود.

انواع کلاه- کلاه زمستانی

کلاه چولو (Chullo Hat)

کلاه‌های چولو از پشم آلپاکا، لاما و ویکونیا (نوعی لاما) و یا پشم گوسفند تهیه می‌شوند. این کلاه شبیه به یک کلاه بافتنی معمولی است که کناره‌های آن دو تکه اضافی به عنوان گوش‌گیر دارد که به این دو تکه دو بند جهت بستن در زیر چانه وصل شده است. این کلاه برای روزهای سرد بسیار مناسب است.

 کلاه چولو (Chullo Hat)
کلاه چولو (Chullo Hat)

کلاه بالاکلاوا (Balaclava Hat)

بالاکلاوا نوعی کلاه است که مبدا آن شهر کوچکی در شبه جزیره کریمه است؛ در زمان جنگ‌های کریمه مردم این شهر کلاه‌های دست بافت خود را که دهان و بینی را می‌پوشاند برای سربازان جنگ می‌فرستادند به همین دلیل این به نام این شهر شناخته می‌شود. این کلاه ها در قرن 19 با نام Uhlan Cap به معنای کلاه سرباز نیز شناخته می‌شد.
در حال حاضر بعضی از مردم مناطق سردسیر،اسکی بازان و پلیس‌ها از این کلاه استفاده می‌کنند. همچنین این مدل کلاه در سال‌های اخیر از ترندهای محبوب و مورد استفاده توسط سلبریتی‌ها بوده‌است.

کلاه بالاکلاوا (Balaclava Hat)
کلاه بالاکلاوا (Balaclava Hat)

کلاه ترپر (Trapper Hat)

کلاه ترپر یا آشانکا (Ushanka) از کشور روسیه، قرن‌هاست در مناطق سردسیر استفاده می‌شوند و جزیی ازکلاه های زمستانی است. جنس این کلاه اغلب از چرم و خز است و دو گوش‌گیر دارد که با دو دکمه بالای کلاه بسته می‌شوند.

کلاه ترپر (Trapper Hat)
کلاه ترپر (Trapper Hat)

کلاه پاناما (Panama Hat)

مبدا کلاه پاناما کشور اکوادور است. این کلاه از نی تکیلا (Straw Toquilla) ساخته می‌شود به همین دلیل با نام Toquilla Straw Hat نیز شناخته می‌شود؛ البته لازم به ذکر است که این مدل کلاه مردانه در حال حاضر با الیاف مصنوعی هم ساخته می‌شود که کیفیت پایین‌تر‌ی دارد.
این کلاه با فدورا شباهت زیادی دارد، اما از نظر جنس متفاوت است. کلاه فدورا از جنس پشم یا نمد است در حالی‌که کلاه پاناما از جنس نوعی گیاه است و نسبت به کلاه فدورا سبک‌تر است.

ادبیات رسانه‌ای خلاق برای طراحان مد و فشن
ادامه مطلب

کلاه پاناما معمولا توسط آقایان استفاده می‌شود.

 کلاه پاناما (Panama Hat)
کلاه پاناما (Panama Hat)

کلاه فدورا (Fedora Hat)

در سال 1982 نمایش‌نامه نویس فرانسوی به نام Victorien Sardou نمایش‌نامه‌ای به نام فدورا نوشت که یکی از بازیگران این نمایش کلاهی به سر داشت که با نام فدورا محبوب شد. کلاه فدورا از جنس پشم و نمد است.
این کلاه هم توسط آقایان و خانم‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.
کلاه فدورا، پاناما و تریلبی شباهت زیادی به یکدیگر دارند و جانی دپ از علاقه‌مندان به این سبک ست.
یک نمومه معروف از این سبک کلاه که از جین ساخته شده متعلق به مایکل جکسون بوده است.

کلاه فدورا (Fedora Hat)
کلاه فدورا (Fedora Hat)

کلاه تریلبی (Trilby Hat)

این مدل کلاه در ابتدا مورد توجه مردان ثروتمند بریتانیایی قرار گرفت و سپس در مسابقات سوارکاری دیده شد. کلاه تریلبی برای اولین بار در سال 1980 به دنیای مد راه یافت ومیان مردم ترند شد. همان‌طور که در قسمت قبل گفتیم این کلاه به کلاه فدورا شبیه است، اما کلاه تریلبی تاج بلندتر و لبه‌های کوچک‌تری نسبت فدورا دارد و برخلاف فدورا وزن سبکی دارد.
در گذشته این کلاه با پشم خرگوش ساخته می‌شد، اما امروزه اغلب با حصیر و پنبه ساخته می‌شود. جاستین تیمبرلیک از طرف‌ داران آن است و اغلب از این کلاه استفاده می‌کند.

کلاه تریلبی (Trilby Hat)
کلاه تریلبی (Trilby Hat)

کلاه کابوی یا وسترن (Cowboy Hat)

گاوچران‌های آمریکایی برای حفاظت از سر خود در مقابل آفتاب از این کلاه استفاده می‌کردند در حال حاضر نیز گاوچرانان و دامداران آمریکای جنوبی، مکزیک و کانادا از این کلاه استفاده می‌کنند.
این کلاه لبه های پهنی دارد که در کناره‌ها به سمت بالا خم شده است و از جنس چرم یا حصیر است. کلاه سومبِرِرو (sombrero) طراحی مکزیکی همین کلاه است.

کلاه کابوی یا وسترن (Cowboy Hat)
کلاه کابوی یا وسترن (Cowboy Hat)

کلاه هامبورگ (Homburg Hat)

ادوارد دوم پادشاه انگلستان در سفر به شهر هامبورگ در آلمان کلاهی با خودش از این شهر آورد که به نام کلاه هامبورگ مشهور شد. این کلاه از پشم ساخته می‌شود و تاج آن با یک رُبان پهن تزیین شده است معمولا کلاه هامبورگ به رنگ خاکستری ،مشکی یا قهوه ای است. این کلاه شبیه به کلاه کابوی است اما لبه های باریکی دارد.

کلاه هامبورگ (Homburg Hat)
کلاه هامبورگ (Homburg Hat)

کلاه قایقرانی (Boater Hat)

یک کلاه نیمه رسمی تابستانی که در اواخر قرن 19 و اوایل قرن 20 محبوب شد دور تاج این کلاه با یک رُبان تزیین شده است. این کلاه ابتدا توسط قایق‌رانان و کشتی‌رانان در ونیز ایتالیا به منظور حفاظت از سر در مقابل گرما و آفتاب استفاده می‌شد به همین دلیل به این نام معروف شده است.
کلاه قایق‌رانی زمانی بخشی از یونیفرم نیروی دریایی انگلیس بود. این کلاه از نظر ظاهری به کلاه فدورا و پاناما شبیه است اما در جنس و جزییات با آن ها متفاوت است. کلاه فدورا نسبت به کلاه قایق‌رانی تاج و لبه‌های بلندتری دارد و در مرکز تاجش تورفتگی دارد اما کلاه قایق‌رانی تاجش صاف است.
کلاه‌ حصیری نرم که تقریبا مشابه به کلاه قایق‌رانی هستند اخیرا در میان زنان محبوب شده اند.

کلاه قایقرانی (Boater Hat)
کلاه قایقرانی (Boater Hat)

کلاه بولر (Bowler Hat)

کلاه بولر کلاهی از جنس نمد یا پشم است که در آمریکا با نام کلاه دربی نیز شناخته می‌شود؛ این کلاه‌ها لبه‌های برآمده و تاج کروی دارند.
این مدل کلاه توسط توماس و ویلیام بولر طراحان کلاه لندنی درسال 1849 طراحی شد و بعد به یک شناسه استایل انگلیسی تبدیل شد.
با وجود گذشت سال‌های زیاد از زمان طراحی این کلاه همچنان طرفداران زیادی دارد و در استایل‌های رسمی و نیمه رسمی استفاده می‌شود.
استفاده از این کلاه در نیمه دوم قرن 19 در ایرلند و آمریکا نیز رایج شد. کلاه‌های بولر به دلیل استفاده هنرمندانی همچون چارلی چاپلین، لورل و هاردی محبوبیت بیشتری پیدا کردند.

کلاه بولر (Bowler Hat)
کلاه بولر (Bowler Hat)

کلاه بلند (Top Hat)

این کلاه تاج بلند لبه‌های خیلی باریکی که در کناره‌ها به سمت بالا خم شده‌اند دارند و از ابریشم سیاه ساخته می‌شد.
این کلاه در جوامع وسترن در اواخر قرن 18 پدیدار شد و به عنوان یک اکسسوری رسمی مردانه استفاده می‌شد؛ در قرن 19 این کلاه با نام کلاه اُپرا نیز شناخته می‌شد.
کلاه بلند همان کلاه مخصوص شعبده بازان است که از درون آن خرگوش بیرون می‌آوردند به این دلیل با نام کلاه شعبده نیز شناخته می‌شود.
اکنون استفاده از این کلاه دیگر رایج نیست مگر برای مناسبت‌های خاص مانند هالووین البته این کلاه همچنان توسط شعبده بازان استفاده می‌شود.

 کلاه بلند (Top Hat)
کلاه بلند (Top Hat)

در این مقاله ما شما را با انواع کلاه وهر آنچه که درباره‌ی آن‌ها لازم است بدانید آشنا کردیم حال شما می‌توانید با توجه به استایل و علایقه‌تان کلاه مناسب استایل‌تان را پیدا کنید و از ظاهر خاص و منحصربه فردی که این کلاه به استایلتان می‌دهد استفاده کنید.

اشتراک گذاری

2 پاسخ

  1. خیلی جامع و عالی بود
    با اجازه با ذکر منبع کپی میکنم
    ممنون از زحماتتون🙏

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه‌ی حقوق مادی و معنوی مالکیت مطالب منتشر شده بر عهده‌ی مجله‌ی کمد سارک می‌باشد، هرگونه بازنشر بدون ذکر منبع و یا ارجاع در هر شبکه‌ی اجتماعی بدون کسب اجازه، مورد پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

لینک‌های مفید
کمد سارک در شبکه‌های اجتماعی

Completing this form is to improve the content of the magazine.