|
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

وقتی طلا و لباس با هم می‌ درخشند

نسیم پویا نسب
27 فوریه 2024
موضوعاتی که به آن می‌پردازیم

از دیرباز چهار عنصر اصلی طبیعت؛ یعنی آب، باد، خاک و آتش، در فرهنگ‌های مختلف جهان جایگاه ویژه‌ای داشته‌اند.

در فرهنگ‌های مختلف جهان، این عناصر اغلب به عنوان نماد، مفاهیم و ارزش‌های والای زندگی مورد توجه قرار می‌گیرند.

چهار عنصر اصلی طبیعت در فرهنگ اصیل ایرانی نیز جایگاه ویژه و مقدسی دارند. این عناصر در باورهای مذهبی، اساطیری، هنری و حتی معماری ایرانی نقشی مهمی ایفا کرده‌اند.

آب در فرهنگ ایرانی نماد زندگی، پاکی و رستگاری است و در اساطیر ایرانی به عنوان نمادی از آفرینش و زایش مطرح می‌شود.

باد در فرهنگ ایرانی نماد حرکت، دگرگونی و زندگی است و در اساطیر ایرانی نمادی از قدرت و اقتدار است.

خاک نیز در فرهنگ ایرانی نماد ثبات، امنیت و برکت است و در اساطیر ایرانی به عنوان نمادی از مادری و پرستاری مطرح می‌شود.

و در آخر آتش در فرهنگ ایرانی نماد روشنایی، آگاهی و خرد است و در اساطیر ایرانی نمادی از قدرت و شجاعت عنوان می‌شود.

در دنیای فشن نیز طبیعت و چهار عنصر اصلی، از منابع مهم و الهام‌بخش طراحان لباس به حساب می‌آیند. آن‌ها از این عناصر الهام گرفته و طرح‌های خلاقانه‌ای را به وجود آورده‌اند. به تازگی دو برند لوکس ایرانی نیز کالکشنی مشترک با موضوع آب، باد، خاک و آتش طراحی و اجرا کرده‌اند.

تلفیق جواهرات با فشن

تیم کمد سارک بعد از حضور در رونمایی این کالکشن ارزشمند، تصمیم گرفت گزارشی از این ایونت برای شما مخاطبان عزیز گرد هم آورد.

۴ عنصر اصلی طبیعت؛ راهی برای زیبایی و اصالت

جواهرات و لباس دو آیتم مهم در استایل خانم‌ها هستند. جواهرات با درخشش و شکوه خود بر جذابیت زنان و لباس‌ها با ظرافت و طراحی خود بر زیبایی آنان می‌افزایند. از همین‌رو همکاری برندهای جواهرات و لباس، فرصتی برای خلق زیبایی‌های منحصربه‌فرد است؛ گرچه این نوع از همکاری‌ که منجر به طراحی و تولید محصولی مشترک شود، در صنعت مد ایران کمتر رخ داده است.

مسابقات دختر شایسته فرانسه
ادامه مطلب

چندی پیش خانم فرشته رستمیان، مدیر هنری یاسان طلا، با همکاری خانم رویا مقصودی، طراح لباس و خالق برند هم‌نام خودشان، کالکشنی مشترک به نام ‘ فِریا ‘ را رونمایی کردند. فریا که ترکیبی از اسم رویا و فرشته و نام یکی از الهه‌های باستان نیز بوده است، حاصل همکاری این دو برند لباس و جواهرات است.

این مشارکت که شاید به جرأت بتوان گفت به شکل بی‌سابقه‌ و کم‌نظیری تا به امروز در صنعت مد ایران رخ داده، کانسپتی جذاب نیز داشته است؛ 4 عنصر اصلی طبیعت یعنی آب، باد، آتش و خاک که سرچشمه‌ی زندگی و گرداننده‌ی جهان نیز هستند.

این کالکشن از ۴ لوک اصلی تشکیل می‌شود. این لوک‌ها تلفیقی از جواهرات پوشیدنی، دست‌ساز و رویایی یاسان طلا با لباس‌های زیبا و منحصربه‌فرد خانه‌ی مد رویا مقصودی هستند.

عناصر طبیعی؛ تکمیل‌کننده‌ی فشن مدرن

همان‌طور که گفته شد، این کالکشن از ۴ لوک تشکیل شده که هر کدام از لوک‌ها نماد یکی از عناصر اصلی هستند. خانم مقصودی برای کالکشن فِریا با کانسپت چهار عنصر اصلی، داستانی سرشار از نمادهای زنانه و رمانتیک عنوان کردند که با هویت برندشان نیز هم‌سو است:

“آب که نهانی‌ترین و اساسی‌ترین عنصر طبیعت است بر خاک مقدس -نماد رویش و زایش‌- جاری می‌شود و این دو عاشقانه با هم درمی‌آمیزند و مهر می‌ورزند.

باد که عنصری پویاست در گذر زمان با تمام ناملایمات و سختی‌های موجود به آب و خاک می‌پیوندد؛ و در آخر آتش که نمادی از پختگی و پیمان است، می‌سوزاند و می‌پروراند.  از دل این ۴ عنصر مقدس، عشقی پاک، بی‌آلایش، اصیل و باوقار هم‌چون ققنوس از دل خاکستر بیرون می‌آید و این‌گونه عنصر عشق نیز پدید می‌آید.”

دنیای مد در اسکار 2020
ادامه مطلب

 هر دوی ایشان این داستان رمانتیک و جذاب را به شکل ماهرانه و خلاقانه‌ای در لباس‌ها و جواهرات به نمایش گذاشته‌اند. درباره‌ی لباس آب خالق برند مقصودی این‌طور گفتند:

“برای من، آب سمبل پاکی و زلال بودن است؛ پس آن را در لباس عروس که نماد زنانگی و معصومیت است اجرا کردم. در این لباس از برش‌ها و خطوط نرمی استفاده کردم که ظرافت اندام زنانه را هر چه زیباتر نمایان می‌کند.”

هم‌چنین قسمت بالاتنه‌ی لباس آب تماما که از طلا درست شده بود، هنر خانم رستمیان است. برای ساخت این جواهر پوشیدنی از تکنیک منحصربه‌فردی استفاده شده است:

“برای بالاتنه‌ی لباس با کانسپت آب که تماما از طلا ساخته شده، از یک بافت کاملا جدید استفاده کردیم. زنجیرها تا جای ممکن نرم و انعطاف‌پذیر طراحی و اجرا شدند تا جایی که شبیه به پارچه باشند. برای رسیدن به این هدف آن‌قدر آزمون و خطا کردیم تا توانستیم از طلا به عنوان یک فلز، طرحی بسازیم که مانند لباس و پارچه کاملا روی تن می‌نشیند.”

لباس با کانسپت خاک که از نظر خانم‌ها رستمیان و مقصودی سمبل رویش و پرورش است، اِلمان‌های زیبایی در دل خود نهفته داشت. برای این لباس، خانم مقصودی از رنگ سبز استفاده کرده بودند که سمبل زمین است و با چین‌هایی روی دامن، اشاره‌ به روح لطیف زنان داشتند.

خانم رستمیان نیز برای این لباس گل‌سینه‌ای طراحی کرده بودند که مزین به سنگ‌های توپاز سبز و سفید بود. از نظر ایشان این الماس‌ها سمبلی از داستان به وجود آمدن الماس داشت که خاک در دل خودش می‌پروراند.

و اما عنصر سوم؛ آتش!

دامنی با پارچه‌ی قرمز آتشین که شباهت به ققنوس و سیمرغ منطق‌الطیر عطار نیشابوری داشته است، به زیبایی هرچه تمام‌تر توسط خانم مقصودی اجرا شده است. بالاتنه‌ی فوق‌العاده و منحصربه‌فرد این لباس را یاسان به شکل جواهرات پوشیدنی و از جنس طلا  طراحی و اجرا کرده بود. هم‌چنین، این قسمت از لباس به شکل پرهای سیمرغ اساطیری بازنمایی شده بود.

هفته مد مردانه میلان، بهار و تابستان ۲۰۲۵
ادامه مطلب

عنصر باد، آخرین عنصر کالکشن فِریا، از نظر رویا و فرشته نماد رهایی، آزادی و پویایی بوده است؛ نمادهایی زنانه که هر دو نفر برداشت جذابی از این عنصر داشتند و به شکلی خلاقانه در طرحشان به نمایش گذاشته بودند.

 برای لباس با کانسپت باد از رنگ‌های نود استفاده شده بود. در این لباس به وسیله‌ی تور، پَر و دانتل پیچ و تاب‌های زیبایی به وجود آمده بود که نمادی از حرکت و پویایی بودند.

در لباس باد، گل سینه‌ای به شکل پرنده در نظر گرفته شده بود. این گل سینه اشاره‌ به پرنده‌ای داشت که در گردباد پرواز  و برای رهایی خودش تلاش می‌کند؛ هم‌چون زنان آزاداندیشی که در تلاطم زندگی همواره در تلاشند تا آزادانه بیندیشند و در حرکت باشند.

جواهرات پوشیدنی

 به نظر شما چه هدفی برای طراحی و اجرای چنین لباس‌های فاخر، پرزحمت و قطعا گران‌قیمتی وجود دارد؟ این سوالی بود که تیم کمد از خانم رستمیان و مقصودی به عنوان خالق این لباس‌ها پرسیدند.

“هدف ما از طراحی و تولید این لباس‌ها، بیان و نمایش توانایی و قدرت هر دوی ما، هم از لحاظ طراحی و هم از لحاظ تکنیک اجرایی بوده است. این همکاری دلنشین وجه تمایزی در صنعت لباس و جواهرسازی ایران محسوب می‌شود که برای خود ما هم تجربه‌ی بسیار لذت‌بخشی بود.”

با توجه به فرهنگ غنی سرزمینمان و استعدادهای بی‌نظیری که در ایران -به خصوص در صنعت مد و فشن- وجود دارد، امیدواریم از این پس شاهد فعالیت‌ها و همکاری‌های بیشتری در این صنعت باشیم.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه‌ی حقوق مادی و معنوی مالکیت مطالب منتشر شده بر عهده‌ی مجله‌ی کمد سارک می‌باشد، هرگونه بازنشر بدون ذکر منبع و یا ارجاع در هر شبکه‌ی اجتماعی بدون کسب اجازه، مورد پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

لینک‌های مفید
کمد سارک در شبکه‌های اجتماعی

Completing this form is to improve the content of the magazine.