|
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

شستشو و مراقبت از لباس و اکسسوری‌ با رنگ‌ های پاستلی

بهار احتشامی
9 مارس 2024
موضوعاتی که به آن می‌پردازیم

برای فصل‌های بهار و تابستان، استفاده از لباس‌ با رنگ‌های پاستلی و روشن بسیار کاربردی است و این رنگ‌ها نسبت به فصل‌های سرد سال، بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرند. از طرفی همه‌ی ما می‌دانیم که رنگ‌های روشن و پاستلی  زودتر از رنگ‌های تیره کثیف و لک می‌شوند. 

برای این‌که یک  لباس‌ با رنگ‌ پاستلی عمر طولانی‌تری داشته باشد و هم‌چنان کیفیت رنگ خود را مانند روز اول حفظ کند، باید حتما نکاتی درباره‌ی نحوه‌ی شستشوی لباس‌های پاستلی بدانیم؛ از دمای مناسب آب تا راهکارهایی برای جلوگیری از رنگ‌پریدگی لباس‌ها، مواردی هستند که باید هنگام شستشو به آن‌ها دقت کنیم.

پس ابتدا به سراغ 7 نکته‌ی مهم برای شستشوی لباس‌های پاستلی می‌رویم.

برای شستشوی لباس‌ با رنگ‌ های پاستلی به موارد زیر توجه کنید:

 1. اولین قدم، توجه به برچسب شستشوی لباس

همیشه به یاد داشته باشید برای شستشوی هر لباسی ابتدا به دستورالعمل‌های شستشو و خشک کردن لباس که روی برچسب آن نوشته شده است، دقت کنید. برای شستن لباس‌ با رنگ پاستلی حتما قبل از هر اقدامی به این نکته توجه کنید.

اگر درباره‌ی این علائم اطلاعات کافی ندارید، ما پیش از این، در مقاله‌ای جداگانه به بررسی جامع و کامل معنی علائم شستشوی روی لباس پرداخته‌ایم که از طریق لینک زیر می‌توانید آن را مطالعه کنید.

در صورت انتشار مطلب “معنی علائم شستشوی روی لباس چیست” قبل از این مقاله، لینک مطلب به همراه دو جمله‌ی بالا  گذاشته شود.

 1. لباس‌ها را بر اساس رنگشان جدا کنید و سپس بشویید. 

برای شستشوی لباس‌ها در ماشین لباسشویی، حتما با توجه به رنگ، لباس‌ها را دسته‌بندی کنید؛

مثلا برای شستن لباس‌های رنگی آن‌ها را به همراه لباس‌های مشکی و تیره، نشویید. به یاد داشته باشید لباس‌های پاستلی و روشن بیشتر مستعد پس دادن رنگ هستند.

به صورت جداگانه، لباس‌های تیره را باهم و لباس‌های رنگ روشن و پاستلی را باهم دسته‌بندی کرده و بشویید.

برای لباس‌های رنگ روشن بهتر است این‌گونه عمل کنید: رنگ‌های قرمز و صورتی را باهم و رنگ‌های آبی و سبز را جدا از رنگ‌های دیگر، باهم بشویید. در رابطه با لباس‌های پاستلی سعی کنید آن‌ها را با هم‌رنگ خود بشویید.

 1. لباس با رنگ پاستلی خود را برای بار اول جداگانه بشویید.

بار اول برای بررسی این‌که لباس‌های پاستلی‌رنگ چه مقدار رنگ از دست می‌دهند، بهتر است آن‌ها را جداگانه یا حتما با لباس‌های هم‌رنگ خود بشویید.

 1.  پارچه‌های  ظریف پاستلی‌رنگ را با احتیاط بشویید.
اندازه‌گیری پارچه؛ بهترین جواب برای "چقدر پارچه نیاز دارم؟"
ادامه مطلب

برای پارچه‌های حساس و ظریف مانند ابریشم با رنگ روشن، حتما به علائم شستشوی روی لباس توجه کنید. پیشنهاد ما این است برای شستشو با ماشین لباسشویی، لباس را داخل کیسه‌های توری که مخصوص شستشو هستند، قرار دهید.

 1. لکه‌ها را قبل از شستشوی لباس پاستلی‌رنگ برطرف کنید و سپس به طور کامل بشویید.

برای این کار اگر دستورالعمل خاصی روی برچسب لباستان نوشته شده است، حتما از آن پیروی کنید؛ اگر نه می‌توانید از شوینده‌های لکه‌بر که مناسب با جنس پارچه و رنگ لباستان باشد، استفاده کنید.

 1. لباس را به داخل برگردانید و سپس بشویید.

این کار از آسیب به رنگ لباس جلوگیری می‌کند و به عنوان مانعی برای از بین رفتن رنگ آن در طول زمان عمل می‌کند.

 1. سعی کنید از شوینده‌های قوی استفاده نکنید.

استفاده‌ی مداوم از شوینده‌ها به خصوص شوینده‌های قوی می‌تواند به لباس شما آسیب برساند. بهتر است از شوینده‌ها بر اساس میزان کثیفی و لکه‌ها استفاده کنید.

شستشو لباس های پاستلی

راهکارهایی برای جلوگیری از رنگ‌ پریدگی لباس‌های پاستلی

قبل از هر چیز شاید این سوال برایتان پیش بیاید که علت از بین رفتن رنگ لباس‌های پاستلی یا رنگ روشن چیست؟ این اتفاق می‌تواند به دلایل زیر رخ دهد:

 1. هنگامی که لباس پاستلی‌رنگ خود را در ماشین لباسشویی و خشکشویی می‌اندازیم، پارچه‌ی لباس در اثر چرخش سریع این ماشین‌ها روی یکدیگر ساییده می‌شود و ممکن است رنگ یک پارچه به پارچه‌ی لباس دیگری منتقل شود.
 2. معمولا پارچه‌های رنگی هنگام شستشو و در برخورد با آب و مواد شوینده، رنگ را پس می‌دهند که گاهی در بعضی لباس‌ها این مورد کمتر و در برخی بیشتر است.
 3. استفاده‌ی زیاد از مایع سفید کننده رنگ لباس را از بین می‌برد.
 4. قرار گرفتن در معرض مستقیم نور خورشید در رنگ‌پریدگی لباس موثر است.

چه راهکارهایی برای جلوگیری از بور شدن لباس‌ با رنگ‌های پاستلی وجود دارد؟

اقدامات زیر می‌تواند به شما در پیشگیری از رنگ‌پریدگی لباس‌هایتان کمک کند.

 • سعی کنید لباس‌های رنگ روشن و پاستلی‌رنگ را با آب سرد بشویید.
 • اگر از ماشین خشکشویی استفاده می‌کنید، اجازه ندهید لباس بیش از حد خشک شود و یک زمان معین را روی تایمر مشخص کنید. اگر روی برچسب لباس نوشته شده است که از خشک کن استفاده نکنید حتما آن را به دور از نور مستقیم خورشید پهن کنید تا خشک شود.
فرق بین لگ و ساپورت چیست؟
ادامه مطلب

نکته: در هر دو روش بهتر است لباس را  به داخل برگردانید و سپس خشک کنید.

 • می‌توانید از مقداری سرکه و ترکیب آن با آب برای شستشوی لباس‌ها کمک بگیرید. این کار علاوه بر نرم کردن پارچه‌ی لباس، به جلوگیری از رنگ‌پریدگی نیز کمک می‌کند. با انداختن لباس به داخل ماشین لباسشویی بوی سرکه از بین می‌رود، ولی این نکته را فراموش نکنید که اگر به سرکه یا بوی آن حساسیت دارید، این روش را امتحان نکنید. 
 • اگر با ماشین لباسشویی، لباس را می‌شویید بهتر است روی دور یا چرخه‌ی معمولی قرار دهید. لباس‌هایی را که روی برچسب آن ذکر شده است، با دست بشویید؛ هم‌چنان حواستان باشد که با ملایمت و آب سرد بشویید.
 • می‌توانید از مایع‌های شوینده‌ای استفاده کنید که دارای فرمول مخصوصی هستند و به حفظ رنگ لباس‌های پاستلی شما کمک می‌کنند.
 • همان‌طور که پیش از این اشاره کردیم، بهتر است هر وقت لباس رنگی جدیدی خریداری کردید، ابتدا به صورت تک بشویید؛ اگر رنگ زیادی پس داد، از آن به بعد حتما آن را با لباس‌های هم رنگ خود بشویید. به طور کلی برای لباس‌های پاستلی بهتر است این نکته را همیشه رعایت کنید.

قبل از این‌که به سراغ نکاتی درباره‌ی نگهداری بهتر از کیف و کفش‌های پاستلی‌رنگ برویم، به این نکته نیز اشاره کنیم که ما در مجله‌ی کمد، مطلب کاملی درباره‌ی رنگ‌های پاستلی و نحوه‌ی استایل کردن این رنگ‌ها نوشته‌ایم. پیشنهاد می‌کنیم اگر طرفدار رنگ‌های پاستلی هستید حتما به مطلب زیر سر بزنید.

مراقبت از لباس های به رنگ پاستلی

برای نگهداری بهتر از کیف‌های چرمی و کتونی‌ با رنگ‌های پاستلی چه راهکارهایی وجود دارد؟

در ادامه به بررسی چند راهکار برای تمیز کردن کیف‌ها و کتونی‌های پاستلی‌رنگ می‌پردازیم.

 تمیز کردن کیف‌های چرمی پاستلی رنگ 

 • کیف چرم سفید یا پاستلی خود را مرتب با دستمال نرم، ترجیحا دستمال‌های میکروفایبر تمیز کنید. 
 • کیف‌های پاستلی‌رنگ زودتر از رنگ‌های تیره لک می‌شوند؛ بهتر است از شوینده‌های مخصوص چرم و اسپری‌هایی برای پاک کردن لکه‌ها استفاده کنید. هم‌چنین برای جلوگیری از خشک و پوسته پوسته شدن کیف چرمی‌تان، می‌توانید از محلول‌های مخصوص چرم که مانع خشک شدن آن می‌شوند، استفاده کنید. 
 • مراقب باشید هنگام تمیز کردن کیف چرم از دستمال کاملا خیس استفاده نکنید، زیرا ممکن است به کیف آسیب بزند. در حدی که دستمال مرطوب باشد کافیست.
 • هیچ‌گاه کیف چرم خود را مقابل نور مستقیم خورشید قرار ندهید و حتما در جای خنک و خشک نگهداری کنید.
مراقبت از کیف و کفش چرم به رنگ پاستلی
کیف های پاستلی و نکات مراقبتی - مجله کمد

4 نکته برای نگهداری بهتر و تمیز کردن کفش با رنگ پاستلی

 1. از ترکیب آب و صابون به همراه یک مسواک نرم استفاده کنید و به آرامی روی کفش بکشید. محلی که لکه دارد را چند بار تمیز کنید، ولی دقت کنید که از مسواک زبر استفاده نکنید و حتما  به آرامی آن را روی کفش یا کتانی خود حرکت دهید.
 2. برای از بین بردن لکه‌های سطحی می‌توانید از میسلار واتر استفاده کنید. بله تعجب نکنید! مقداری میسلار واتر را روی یک پارچه‌ی نرم بریزید و به آرامی روی محل مورد نظر حرکت دهید.
 3. از خمیردندان برای پاک کردن و تمیز کردن کفش‌های سفید و پاستلی‌رنگ استفاده کنید. خمیر دندان سفید ساده را با یک مسواک نرم بکشید و اجازه دهید خشک شود؛ سپس با یک دستمال مرطوب پاک کنید. حتما حواستان باشد از خمیردندان‌های ژلی و رنگی استفاده نکنید زیرا ممکن است به کفشتان آسیب بزنند.
 4. می‌توانید از اسپری‌های ضد لک با توجه به جنس کفشتان استفاده کنید.
نگهداری و تمیز کزدن کفش های پاستلی

و در آخر

مدل های شومیز تابستانی جذاب و خاص دخترانه و زنانه
ادامه مطلب

در این مطلب از مجله‌ی کمد به نکات کاربردی و مهمی درباره‌ی نحوه‌ی شستشوی صحیح لباس‌ با رنگ پاستلی پرداختیم. برای مثال متوجه شدیم که قبل از شستشو و خشکشویی لباس‌ها بسیار مهم است که حتما به برچسب دستورالعمل‌های شستشوی لباس، دقت کنیم و طبق آن‌ها عمل کنیم تا لباس‌هایمان هم‌چنان ظاهر و کیفیت روز اول خود را برای مدت طولانی حفظ کنند. در آخر به شما پیشنهاد می دهیم مطلب معنی علائم شستشوی روی لباس چیست؟ را برای آگاهی بیشتر از نحوه شستشوی لباس ها مطالعه کنید.

اگر این مطلب برایتان مفید بود، دوست داریم تا نظر شما را هم بدانیم. کدام یک از نکات گفته شده برایتان جدید  بود و قبلا درباره‌ی  آن نشنیده بودید؟

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه‌ی حقوق مادی و معنوی مالکیت مطالب منتشر شده بر عهده‌ی مجله‌ی کمد سارک می‌باشد، هرگونه بازنشر بدون ذکر منبع و یا ارجاع در هر شبکه‌ی اجتماعی بدون کسب اجازه، مورد پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

لینک‌های مفید
کمد سارک در شبکه‌های اجتماعی

Completing this form is to improve the content of the magazine.