|
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

بهترین مدیران خلاقیت خانه‌های مد در سال 2023 و 2024

ساره سیاحی
20 آوریل 2024
موضوعاتی که به آن می‌پردازیم

مد یک صنعت چند میلیارد دلاری محسوب می‌شود که برای حیات اقتصادی خود، مجبور است دائما دست به نوآوری بزند و محصولات جدیدی ارائه دهد. بسیاری تصور می‌کنند که افراد مشهور و مدل‌ها، ستاره‌های واقعی دنیای مد هستند؛ اما نوآوران اصلی که مسئولیت بقاء دنیای سحرانگیز این حوزه را به عهده دارند “مدیران خلاقیت” هستند. مدیران خلاقیت (creative directors) معماران رویاهای پوشیدنی ما هستند و جذابیتی را که خانه‌های مد به آن‌ها فرمان می‌دهند، اجرا می‌کنند.

مدیران خلاقیت، نگهبانان زیبایی‌شناسی و میراث یک برند هستند و توسط مطبوعات، ثروتمندان و افراد مشهور مورد تحسین قرار می‌گیرند. این رویاپردازان به عنوان راهبر زیبایی‌شناختی یک برند عمل می‌کنند و جزئیات تصویر یک برند را ایجاد می‌کنند. آن‌ها تضمین می‌کنند که هر کالکشن با روح زمان طنین‌انداز می‌شود و صنعت را به جلو می‌برد.

زمانی که برندهای قدیمی در زیبایی‌شناسی طراحی خود تجدید نظر می‌کنند و مدیران خلاق جدیدی را به ترکیب معرفی می‌کنند، انتصاب آن‌ها اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. اخیرا جابه‌جایی‌های مدیران خلاقیت سرعت گرفته و موجب تعجب فعالان این حوزه شده است؛ به عنوان مثال، چند هفته پیش خبر ناگهانی خداحافظی پیر پائولو پیچولی(Pier Paolo Piccioli) بعد از 25 سال همکاری با ولنتینو، همه را شوکه کرد. مدیر خلاقیت جدید ولنتینو، الساندرو میکله (Alessandro Michele ) است که تا پیش از این در برند گوچی فعالیت می‌کرد.

با توجه به اهمیت سِمَت مدیر خلاقیت در خانه‌های مد که پیش‌تر ذکر شد، در این مطلب بهترین مدیران خلاقیت سال 2023 و 2024 مورد بررسی قرار می‌گیرند. لازم به ذکر است که این رتبه‌بندی با توجه به آمار ارائه‌شده‌ی عموم رسانه‌های مد، مورد سنجش قرار گرفته است.

1- حضور چالشی شان مک‌گیر (Seán McGirr) در برند الکساندر مک کوئین

شان مک‌گیر، طراح ایرلندی‌الاصلی که به تازگی به عنوان مدیر خلاقیت جدید الکساندر مک کوئین منصوب شده، توجهات بسیاری را در صنعت مد به خود جلب کرده است. انتصاب او برای این نقش به دنبال خروج سارا برتون بود که پس از یک سلطنت 26 ساله، به‌ خوبی توانست از این سمت خارج شود. برتون که از زمان مرگ الکساندر مک‌کوئین، مدیر خلاقیت این برند بود، در پایان شو بهار-تابستان ۲۰۲۴ از این برند خداحافظی کرد.

صنعت مد برای آن‌که بفهمد چه کسی راه سارا برتون را در مک‌کوئین دنبال می‌کند انتظار زیادی نکشید؛ زیرا تنها پس از سه روز از آخرین نمایش مد برتون برای این برند، شان مک‌گیر به عنوان مدیر خلاقیت منصوب شد. به عنوان طراحی کمتر شناخته‌شده، این اولین نقش مهم او در رأس یک خانه‌ی لوکس بزرگ است. البته مک‌گیر در طول زندگی حرفه‌ای خود برای خانه‌های مد مختلف از جمله جی دبلیو اَندِرسون (JW Anderson) و دریس وَن نوتِن (Dries van Noten) نیز کار کرده است.

انتصاب مک‌گیر در راستای شتاب بخشیدن به ارتقاء مالی برند مک‌کوئین توسط شرکت اصلی خود یعنی کِرینگ (Kring) است. گفته می‌شود که پس از رشد مالی مک‌کوئین تا قبل از سال 2020، اخیرا عملکرد آن کاهش یافته است. شان مک‌گیر نیز به عنوان کاپیتان جدید برند الکساندر مک‌کوئین، قول می‌دهد که برند را به سمتی هیجان‌انگیز و نوآورانه هدایت کند.

2- ورود غیر منتظره ساباتو دِ سارنو (Sabato De Sarno) به گوچی

ساباتو در گوچی

صنعت مد در سال 2023 با خروج غیرمنتظره‌ی الساندرو میکِله (Alessandro Michele)، مدیر خلاقیت گوچی، شوکه شد. این برند، ساباتو د سارنو را به جای او منصوب کرد، زیرا سارنو دیدگاه جدیدی را ارائه کرد. خانه‌ی مد لوکس ایتالیایی گوچی با معرفی کالکشن سارنو که در سپتامبر سال 2023 در هفته‌ی مد میلان به نمایش درآمد، وارد دوره‌ی جدیدی از خلاقیت شد.

تاثیر روکوکو و آرت‌دکو در ترند کفش 2020
ادامه مطلب

سارنو در سال 2009 پس از کار در پرادا و دولچه و گابانا به والنتینو پیوست. او یک نیروی محرکه در استودیوی طراحی والنتینو بود و با حضور او، صنعت مد شاهد تبدیل شدن والنتینو از نماد ظرافت قدیمی به یک ترندستر جهانی بود که توجه را در رسانه‌های اجتماعی به خود جلب می‌کرد و در ترندهای مد جهانی تأثیرگذار بود.

نبوغ خلاقانه‌ی او به خاطر طراحی برجسته‌ترین لباس عروسی سال گذشته که نیکولا پلتز در مراسم عروسی خود با بروکلین بکهام پوشیده بود، بیشتر بر سر زبان‌ها افتاد.

بروکلین بکهام

3- خلاقیت اولیویه روستینگ (Olivier Rousteing ) در بالمین

خلاقیت اولیویه روستینگ (Olivier Rousteing ) در بالمین

عموم فعالان و علاقه‌مندان حوزه‌ی مُد با اولیویه روستینگ آشنا هستند. او یکی از جوان‌ترین و از معدود طراحان غیر سفیدپوست است که هدایت یک خانه‌ی مد بزرگ اروپایی را بر عهده دارد و کالکشن‌های او همیشه جزو پرسروصداترین نمایش‌های مد محسوب می‌شوند.

از آن‌جا که او از نسل آشنا به اینترنت است، مهارتی در همکاری با چهره‌های رسانه‌های مجازی همچون کندال جنر، جیجی حدید، کیم کارداشیان و … دارد. او یکی از پیشگامان بازاریابی اینستاگرام است و در چندین سال فعالیت خود موفق شده تا نظر نسل جوان را به طراحی‌های خود جلب کند.

روستینگ کار حرفه‌ای خود را از سال 2003 به‌ عنوان یکی از طراحان روبرتو کاوالی آغاز کرد و به مرور توانست رئیس بخش پوشاک زنانه‌ی این برند شود.

ورود او به برند بالمین به‌ عنوان طراح بخش لباس‌های آماده‌ی پوشیدن در سال 2009 بود، اما از سال 2011 توانست به سمت مدیر خلاقیت این برند برسد و تا کنون نیز این جایگاه را حفظ کرده است. نکته‌ی قابل توجه روستینگ در همین نکته است که او با وجود سن کم‌، توانسته است سال‌ها در سمت مدیر خلاقیت بماند، زیرا همیشه ایده‌ای خلاقانه و جدید ارائه می‌دهد.

 او در حالی‌که از آرشیوهای غنی خانه‌ی مد فرانسوی بالمین و تکنیک‌های مد سنتی آتلیه الهام می‌گیرد، دیدگاهی معاصر و برگرفته از موسیقی را به ارمغان می‌آورد که با ارتش جوان بالمین طنین‌انداز می‌شود. هر فصل، ران‌وِی‌های او نه تنها مُد را به نمایش می‌گذارد، بلکه فرهنگ پر جنب و جوش و فراگیری را که بالمین امروزی تعریف می‌کند، نشان می‌دهد.

پیشنهاد می‌شود زندگی شخصی این هنرمند را در مستند نتفلکیس به نام پسر شگفت‌انگیز (Wonder Boy) ببینید که نگاهی صمیمی به زندگی او به عنوان یک استاد مد دارد.

4- فارل ویلیامز (pharrell williams) استاد موسیقی مُد در برند لوئی ویتون

 فارل ویلیامز (pharrell williams) استاد موسیقی مُد در برند لوئی ویتون

با مردی آشنا شوید که سمفونی استایل را در لوئی ویتون ایجاد می‌کند. او پس از درگذشت غم‌انگیز ویرجیل ابلو، به عنوان مدیر خلاقیت لاین مردانه به برند لوئی ویتون قدم گذاشت و لحظه‌ای تاریخی را رقم زد؛ زیرا او دومین طراح امریکایی سیاه‌پوستی شد که رهبری خانه‌ی مد لوکس فرانسوی را بر عهده دارد.

ریشه اجتماعی و تاثیر جنبش‌های هنری فوتوریسم و کانستراکتیویسم بر مد
ادامه مطلب

نفوذ و موفقیت فارل ویلیامز به عنوان یکی از بهترین مدیران خلاقیت به این دلیل است که او حس موسیقایی را با صنعت مد درآمیخته است. او با 13 جایزه‌ی گرمی، از جمله نامزدی جایزه اسکار برای موزیک “Happy”، توانست به طور یکسان صنعت موسیقی و مد را در بر بگیرد و تأثیرگذار شود.

هم‌چنین فارل، مالک برند لباس خیابانی به نام Billionaire Boys Club است. از سوی دیگر او خواننده‌ی رپ است و همین موضوع سبب شده تا طراحی استایل خیابانی، جزئی از امضای کار او شود.

سفر خلاق فارل به همکاری با برندهای مشهوری مانند شانل و تیفانی گسترش می‌یابد و نبوغ همه‌کاره‌ی او را به نمایش می‌گذارد. انتصاب او در لوئی ویتون، نوید یک دوره‌ی جدید و هیجان‌انگیز برای این برند دارد؛ دورانی که تجمل را با لباس‌های خیابانی ترکیب می‌کند.

5- هریس رید (Harris Reed ) طراح بدون جنسیت در برند نینا ریچی

هریس رید (Harris Reed ) طراح بدون جنسیت در برند نینا ریچی

هریس رید با اصالت بریتانیایی-امریکایی، تنها در ۲۶ سالگی با تبدیل شدن به جوان‌ترین مدیر خلاقیت خانه‌ی مد لوکس نینا ریچی، نام خود را در تاریخ مد ثبت کرد. مجله‌ی ووگ تعریف جالبی از این طراح ارائه می‌دهد و او را «سلاح مخفی مد» توصیف می‌کند.

از آن‌جا که او هویتی بدون جنسیت برای خود تعریف کرده است، طرح‌های او نیز بر انعطاف‌پذیری و پذیرش جنسیت تأکید دارند. طرح‌های او سیالیت جنسی را به نمایش می‌گذارد و او به قدرت لباس در شکل دادن به هویت و جنسیت آگاهی دارد.

روند طراحی هریس، الهام گرفته‌شده از مسائل اجتماعی و سیاسی است و بر مسئولیت مد برای ایجاد جرقه‌ی گفتگو در مورد بی عدالتی‌ها تمرکز دارد.

از سوی دیگر برای هریس، مد یک انقلاب است؛ ابزاری قدرتمند برای ایجاد دنیایی رسا و پذیرنده. طراحی‌ها او فراتر از لباس بوده و شاخه‌های گوناگون مد از جمله عطر و طراحی لوازم آرایشی بدون جنسیت با همکاری شرکت مک را شامل می‌شود.

هریس برای اولین کالکشن خود در نینا ریچی یعنی پاییز و زمستان 2023، بیانیه‌ای را منتشر کرد و گفت: «نینا ریچی برای من احساس رمانتیسمی رویایی داشت، می‌خواستم به تاریخ خارق‌العاده‌ی این برند اشاره کنم و در عین حال، کدهای زنانه را برای مصرف‌کننده‌ی مدرن به شیوه‌ای شاعرانه و روان تفسیر نمایم. بسیار هیجان‌زده هستم که یک دوره‌ی جدید و جسورانه را در نینا ریچی آغاز می‌کنم و امیدوارم که فراگیرتر و هیجان‌انگیزتر از همیشه باشد.»

6- سیمون پورت ژاکوموس (Simon Porte Jacquemus) در برند ژاکوموس

سیمون پورت ژاکوموس (Simon Porte Jacquemus) در برند ژاکوموس

سیمون در سن 33 سالگی به عنوان یکی از معتبرترین و مشهورترین مدیران خلاقیت دنیای مد در سال 2023 شناخته شده است. او زمانی که تنها 20 سال داشت با برند همنام خود یعنی ژاکوموس، وارد صحنه‌ی دنیای مد شد. سایمون به دلیل توانایی‌اش در ساختارشکنی هنجارهای مد شناخته می‌شود و عناصر نمادین فرانسوی را با چرخشی که مرزهای بین مد تجاری و مفهومی را محو می‌کند، دوباره به تصویر کشیده است.

کالکشن‌های او ترکیبی از سورئالیسم و ​​جسارت است که با طراحی‌های نامتقارن، سیلوئت‌های بزرگ و ارائه‌های غیر متعارف در ران‌وی مشخص می‌شود.

نبوغ خلاقانه‌ی او فراتر از پوشاک است و تخصص ویژه‌ای در طراحی اکسسوری‌های عجیب و نامتعارف دارد؛ به عنوان مثال چندین سال است که کیف‌های بسیار کوچک او حتی لقب کوچکترین کیف را به خود اختصاص دادند.

نمادگرایی در طراحی کفش
ادامه مطلب

 او هم‌چنین استاد رسانه‌های اجتماعی است و حضور در اینستاگرام را که به اندازه طراحی‌هایش بازیگوش است، مدیریت می‌کند. سیمون حتی یک کتاب عکاسی به نام La Grande Motte را همراه با یکی از کالکشن‌های خود منتشر کرد.

به طور کلی طراحی‌های سیمون برای کسانی که به دنبال مد ساختارشکن و چالشی هستند، مناسب است.

سیمون پورت ژاکوموس (Simon Porte Jacquemus) در برند ژاکوموس - کیف ژاکوموس

7- دنیل لی (Daniel Lee) و درخشش او در بربری

دنیل لی (Daniel Lee) و درخشش او در بربری

برند بربری در سال 2022، دنیل لی را به عنوان مدیر خلاقیت جدید خود معرفی کرد که نویددهنده‌ی عصر جدیدی از سبک و نوآوری است. دنیل، طراح مد انگلیسی 37 ساله، تجربه و خلاقیت فراوانی را برای این برند بریتانیایی به ارمغان می‌آورد.

دنیل قبل از پیوستن به بربری، از سال 2018 تا 2021 به عنوان مدیر خلاقیت خانه‌ی مد لوکس ایتالیایی بوتگا ونتا فعالیت می‌کرد و احیای قابل توجه این برند را انجام داد. او قبلا مدیر طراحی لباس‌های آماده در سلین بود و در بالنسیاگا و دونا کاران نیز  کار کرده است.

دنیل در نقش جدیدش، بر تمامی کالکشن‌های بربری نظارت می‌کند و اولین نمایش طراحی‌هایش را در هفته‌ی مد لندن در فوریه 2023 ارائه کرد. نکته‌ی قابل توجه این است که دنیل لی در اولین کالکشن خود، از هویت بصری و لوگوی باز طراحی‌شده‌ی بربری رونمایی کرد. هویت بصری جدید، طراحی به روز شده‌ی لوگو از طرح شوالیه‌ی سوارکار بربری است که برای اولین بار در سال 1901 ایجاد شده بود.

بربری تحت رهبری خلاقانه‌ی دنیل لی آماده است تا به ارتفاعات جدیدی صعود کند و میراث تاریخی خود را پیش ببرد.

8- متئو تامبورینی (Matteo Tamburini) در تادز (Tod’s)

 متئو تامبورینی (Matteo Tamburini) در تادز (Tod's)

 از اوایل دسامبر سال 2023، متئو تامبورینی به عنوان مدیر خلاقیت برند لوکس ایتالیایی تادز (Tod’s ) منصوب شد. این سِمت پس از کناره‌گیری والتر چیاپونی (walter chiapponi ) که تا ماه سپتامبر این نقش را بر عهده داشت، به تامبورینی واگذار شد.

تامبورینی در این خصوص گفت: «مفتخر و هیجان‌زده هستم که به خانواده‌ی تادز ملحق و بخشی از برندی می‌شوم که بسیار نزدیک به خاستگاه و خاطرات من است. من خودم را با ارزش‌های برند و سبکی که تا کنون انجام داده است، همسو می‌کنم.»

اولین کالکشن تامبورینی در این برند، در پاییز-زمستان 2024 در هفته‌ی مد میلان به نمایش درآمد. در واقع، اولین کالکشن تامبورینی نمایشی بسیار اطمینان‌بخش از سبک ایتالیایی بود و او تلاش کرد تا این سبک را با حس لوکس و پویایی زندگی در حال حرکت پیوند زند.

نتیجه‌گیری:

اجرای بسیاری از مفاهیم زیبایی‌شناسی ساختار فشن بر عهده‌ی مدیر خلاقیت است و انتصاب هوشمندانه‌ی آن‌ها تأثیر چشم‌گیری در رشد اقتصادی برندهای مد دارد. سال 2023 و 2024 تاکنون، جزو سال‌هایی بود که بسیاری از مدیران خلاقیت برندهای مد تغییر کردند و بعضی از آن‌ها ناگهانی و به شکل شوکه‌کننده‌ای از منصب خود کناره‌گیری کردند. خانه‌های لوکس مد انتظار دارند که با تغییر مدیر خلاقیت خود، افکار نو و به تبع آن مشتریان جدیدی را به سمت برند خود هدایت کنند. در این مطلب برخی از بهترین مدیران خلاقیت دسته‌بندی شدند و مورد واکاوی قرار گرفتند.

منابع:

fashionunited.com

fashionvaluechain.com

ww.fashionnetwork.com

www.fashionmonitor.com

www.lofficielusa.com

www.nytimes.com

www.theguardian.com

www.tributetomagazine.com

www.voguebusiness.com

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه‌ی حقوق مادی و معنوی مالکیت مطالب منتشر شده بر عهده‌ی مجله‌ی کمد سارک می‌باشد، هرگونه بازنشر بدون ذکر منبع و یا ارجاع در هر شبکه‌ی اجتماعی بدون کسب اجازه، مورد پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

لینک‌های مفید
کمد سارک در شبکه‌های اجتماعی

Completing this form is to improve the content of the magazine.