|
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

10 نکات طلایی برای نگه‌داری از لباس‌های گران قیمت

آرزو حاجی بابایی
13 دسامبر 2020
موضوعاتی که به آن می‌پردازیم

تغییر فصل نشان دهنده زمان چرخش کمدهای پاییز/زمستان و بهار/تابستان است.  اغلب لباس‌ها یکی از این دو نیمه سال را در انبار (مخصوصاً لباس کسانی که در فضاهای کوچک زندگی می‌کنند و یا احتکارکنندگان لباس و عاشقان مد هستند) سپری می‌کنند. این کار طاقت فرسا نیاز به فکر دارد. دانستن نکات نگه‌داری از لباس‌ها چه در هنگام تغییر لباس‌ها با تغییر فصل چه جمع‌آوری لباس‌ برای ایجاد فضای بیشتر در کمد، بسیار با اهمیت است.

برای نگه‌داری از کمد لباس شخصی خود احتیاج به یادگیری داریم. پس از همه کسانی که می‌خواهند ژاکت کشمیر مورد علاقه خود را پس از شش ماه بدون بید‌خوردگی یا لباس ابریشمی زیبا خود را بدون چروک غیرقابل برگشت پیدا کنند می‌خواهیم حتما این نکات را رعایت کنید.

ما اینجاییم که این نکات را با شما در میان بگذاریم. در اینجا ده توصیه اصلی برای حفظ لباس‌ مورد علاقه شما آورده شده است. با کمد سارک همراه باشید.

لباس‌های هوشمند، توسعه تکنولوژی و ارتباطات در لباس‌ها

نگه‌داری از لباس‌ها با شست و شو
نگه‌داری از لباس‌ها با شست و شو

قبل از جمع کردن لباس، آن را بشویید

 این نکته ساده در نگه‌داری از لباس‌های ارزشمند، ممکن است بدیهی به نظر برسد، اما اولین کاری که باید قبل از بسته‌بندی لباس انجام دهید این است که مطمئن شوید لباس تازه شسته شده و کاملا تمیز است. لکه غذا و نوشیدنی روی لباس شما همیشه قابل مشاهده نیست، اما اگر روی لباس شما باقی بماند و برای یک فصل به انبار برده شود، حشرات جذب غذا می‌شوند و آن را نابود می‌کنند. این لکه‌های کهنه اغلب پارچه را تیره و چرک تاب می‌کنند.

لکه آزاردهنده لباس و روش­ از بین برد آنها

حشره بید آفت کمد لباس
حشره بید آفت کمد لباس

کمد لباس خود را از بید محفوظ نگه دارید

هنگامی که تمام لباس‌هایتان تمیز شد، اطمینان حاصل کنید که در معرض خطر بزرگتری در کمد لباس خود قرار ندارید. این خطر بزرگ tineola bisselliella، معروف به پروانه لباس است. اگر رایحه نفتالین خوش‌تان نمی‌آید، نگران نباشید چرا که آن تنها و موثرترین راه برای دور نگه داشتن آفات پارچه نیست.

لکه آزاردهنده لباس و روش­ از بین برد آنها
ادامه مطلب

از حشره‌کش‌ها استفاده نکنید، زیرا مواد شیمیایی باعث پوسیدگی لباس‌های شما می‌شوند، در عوض از اسپری بدون آب، بو و قابل تجزیه بیولوژیکی استفاده کنید. از این اسپری می‌توان به طور مرتب در کمد لباس خود استفاده کنید. اگرچه ما هرگز توصیه نمی‌کنم که مستقیماً روی لباس بپاشید، زیرا این امر همچنین می‌تواند به بافت پارچه آسیب برساند.

راه حل دیگر استفاده از تله‌های دستی است. با این کار نه تنها برای صید آن‌ها از مواد شیمیایی استفاده نکرده‌اید، بلکه وضعیت کمد شما نیز بررسی می‌شود که آیا بیدی در کمد شما هست و این مشکل چقدر جدی است.

اگر در معرض حمله این حشرات قرار گرفته‌اید یکی از بهترین اقدامات راهکار مورد استفاده موزه‌ها در برابر حمله حشرات به منسوجات موزه است. این نکات نگه‌داری از لباس‌ها که توسط کارشناسان موزه ارائه شده است ساده اما کاربردی است.

چه کاری؟ باید لباس‌های خود را برای حدود دو هفته در کیسه‌های پلاستیکی که هوا عبور نمی‌کند فریز کنید. لباس‌ها را در حین ذوب شدن هم در کیسه‌ پلاستیکی نگه دارید، تا به دمای اتاق برسند. هنگامی که همه چیز بررسی شد، لباس‌ها را در کیسه‌های نخی یا ملحفه‌های پنبه‌ای قرار دهید تا پروانه‌ها نتوانند به آن‌ها برسند.

از فضای خود هوشمندانه استفاده کنید

از فضای خود هوشمندانه استفاده کنید

بسیاری از افراد لباس‌های خود را به دو فصل تقسیم می‌کنند و بسته به زمان سال آن‌ها را تعویض می‌کنند. این یک ایده عالی برای صرفه جویی در فضا است. اگرچه وسوسه انگیز است، اما بهتر است همه چیز را با جاروبرقی بسته بندی نکنید، زیرا فشار  حاصل از تخلیه هوا می‌تواند باعث ایجاد فشار بر روی درزها، زیپ‌ها و دکمه‌ها شود و تورفتگی روی سطح لباس ایجاد کند. لباس‌ها قرار است روی بدن سه بعدی پوشیده شوند، بنابراین شما همیشه به این موضوع فکر کنید که چگونه می‌توانید آن‌ها را در طول مدتی که در انبار هستند در فرمی درست حفظ کنید.

دسته‌بندی لباس‌ها شروع خوبی است، نه تنها راحت‌تر می‌توان آن را جدا کرد و دوباره پوشید، بلکه به این دلیل که نحوه نگه‌داری پشم با نوع پنبه یا لباس‌های تزئین شده تفاوت فاحشی دارد.

هفت راهکار فوری برای از بین بردن لکه لباس کودک
ادامه مطلب

لباس‌های پشمی و سنگین و کارشده باید همیشه صاف باشند، زیرا آویزان شدن باعث ایجاد فشار در درزهای شانه می‌شود و به مرور زمان به پارچه آسیب می‌رساند. برای این لباس‌ها، جعبه‌های بسته‌بندی را پیشنهاد می‌دهیم.

کلید افزایش عمر مجموعه شخصی شما؛ حفاظت پیش‍‌گیرانه است، یعنی محدود کردن عوامل زوال (نور، دما، رطوبت و آفات) تا سالم ماندن لباس‌ها در طول زمان

ایجاد محیط مطلوب

دمای بین 18 تا 23 درجه سانتیگراد و با رطوبت نسبی نزدیک به 50 درصد از جمله شرایط مورد نیاز شما است. دمای پایین برای منسوجات مشکلی ایجاد نمی‌کند و حتی ممکن است به کاهش سرعت تخریب لباس نیز کمک کند. از طرف دیگر گرمای زیاد باعث پوسیدگی پارچه می‌شود. رطوبت بالا باعث فعالیت بیولوژیکی و تخریب لباس می‌شود. اما شرایط بسیار خشک نیز منجر به ایجاد خشکی در پارچه می‌شود که مضر است. یکی دیگر از عواملی که به راحتی قابل کنترل است این است که اطمینان حاصل کنید لباس‌های شما در تاریکی نگه داشته می‌شوند.

رخت آویزهای مفتولی
هرگز از رخت آویزهای مفتولی استفاده نکنید

هرگز از رخت آویزهای مفتولی استفاده نکنید

اگر شما علاقه‌مند به نگه‌داری مناسب لباس در خانه هستید، برخی وسایل بسته‌بندی لباس وجود دارد که می‌توانید به صورت آنلاین خریداری کنید. متخصصان موزه همیشه استفاده از کیسه‌های بسته بندی پارچه‌ای را  توصیه می‌کنند، اگر این کیسه‌ها را در اختیار ندارید ما به شما پیشنهاد می‌دهیم که از یک پارچه پنبه‌ای تمیز برای بسته‌بندی لباس‌ها استفاده کنند. از این مواد قابل تنفس به عنوان سدی برای محافظت از لباس در برابر نور، گرد و غبار و حشرات استفاده می‌شود.

نکات نگه‌داری از لباس‌ها در دستورالعمل داخل لباس
به دستورالعمل‌های شست‌وشو لباس توجه کنید

به دستورالعمل‌های شست‌وشو لباس توجه کنید

از دیگر نکات نگه‌داری از لباس‌ها مطالعه برچسبی که در گردن یا پایین درز کناری پیراهن شما وجود دارد، است. این دستورالعمل‌ها برای تزئین نیست. این کاغذ به شما دستورالعمل شست‌وشو لباس را می‌دهد، که برای اطمینان از حفظ فرم عالی آن طراحی شده است.

اتو کشیدن بهترلباس با رعایت چند نکته ی کلیدی
ادامه مطلب

اگر می‌دانید از شستن با دست و اتو کشی درست لباس‌ها متنفر هستید، از خرید لباس‌هایی كه نیاز به مراقبت ویژه دارند خودداری كنید. بهتر است پول خود را برای خرید لباس‌های مقاوم‌تر که نگه‌داری راحت‌تری دارند خرج كنید. به خصوص اگر تصمیم دارید دستورالعمل‌های مراقبت را نادیده بگیرید و در نهایت آن را خراب کنید.

اتو کشی مناسب لباس‌ها
با اتو خانگی خود و توانمندی آن آشنا شوید

با اتو خانگی خود و توانمندی آن آشنا شوید

با اتو خود آشنا شوید، یعنی اینکه کدام سطح حرارت برای انواع مختلف پارچه مناسب است. وقتی اتو می‌کنید از گرما استفاده می‌شود تا الیاف پارچه صاف شود. متأسفانه، اگر این کار را به درستی انجام ندهید، ممکن است پارچه را بسوزانید یا زرد کنید. استفاده از گرمای زیاد روی پارچه‌های ظریف می‌توانند به طور كامل آن‌ها را خراب كنند. بنابراین همیشه از میزان حرارت مناسب برای نوع پارچه‌ای كه اتو می‌كنید، اطمینان حاصل کنید.

اتو کشیدن بهترلباس با رعایت چند نکته ی کلیدی

نکات نگه‌داری از لباس‌ها، استفاده از بخار آب
از بخار آب برای اتو استفاده کنید

از بخار آب برای اتو استفاده کنید

بخار جایگزین بهتری برای اتو  است. بنابراین اگر شما واقعاً به فکر حفظ یک‌پارچگی بلند‌مدت لباس خود هستید، خرید یک دستگاه بخار برای اتو لباس‌ها فکر خوبی است.

نکات نگه‌داری از لباس‌ها، لباس را در هوای آزاد خشک کنید
لباس‌هایتان را در هوای آزاد خشک کنید

لباس‌هایتان را در هوای آزاد خشک کنید

به جای استفاده از خشک‌کن لباس‌شویی از محیط باز استفاده کنید و اجازه دهید لباس‌ها در هوای آزاد خشک شوند. زیرا درام لباس‌شویی باعث آسیب دیدن لباس می‌شود. فقط مراقب لباس‌های پشمی باشید که در سطحی صاف بدون اینکه آویزان شوند آن‌ها را خشک کنید.

نکات نگه‌داری از لباس‌ها
لباس‌هایی که ممکن است کش بیایند را تا کنید

لباس‌هایی که ممکن است کش بیایند را تا کنید

برای حفظ شکل لباس‌ها، همیشه ژاکت‌ها را برعکس آویزان کردن، تا کنید. این توصیه فوق العاده مفید برای هر لباسی است که به راحتی کشیده می‌شود.

هیچ دلیلی وجود ندارد که با کیفیت‌ترین لباس‌های شما سال‌ها دوام نیاورد. فقط اطمینان حاصل کنید که برخی از اصول تعمیر و نگهداری را می‌دانید و نکات نگه‌داری از لباس‌ها را اعمال کنید.

افزایش طول عمر لباس با رعایت چند تکنیک ساده مراقبتی

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه‌ی حقوق مادی و معنوی مالکیت مطالب منتشر شده بر عهده‌ی مجله‌ی کمد سارک می‌باشد، هرگونه بازنشر بدون ذکر منبع و یا ارجاع در هر شبکه‌ی اجتماعی بدون کسب اجازه، مورد پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

لینک‌های مفید
کمد سارک در شبکه‌های اجتماعی

Completing this form is to improve the content of the magazine.