|
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

انتخاب‌های بدون مرز با کالکشن مردانه‌ی بهار و تابستان 2024 سن لوران

نسیم پویا نسب
17 ژوئن 2023
موضوعاتی که به آن می‌پردازیم

در بین علاقمندان به دنیای مد و فشن کمتر کسی می‌تواند ادعا کند که با لوگوی YSL  آشنا نیست. ایو سن لوران Yves Sain Laurent؛ برندی نام آشنا که در صنعت مد و فشن نام و تاریخچه‌اش مترادف با ظاهر شیک پاریسی است. جدیدترین اثر این خانه‌ی مد، کالکشن مردانه‌ی بهار و تابستان 2024 است که نگرشی پیچیده توام با ظرافت را به بیننده منتقل و با آیتم‌هایی بدون جنسیت و ابدی، دوگانگی نهفته در DNA این برند را نیز برجسته می‌کند. اما پرداختن و ارائه‌ی کالکشن‌هایی بدون جنسیت دیدگاه جدیدی نیست و در چند سال اخیر بسیاری از برندها سعی کردند از کلیشه‌ها دوری کنند و جایگاه ویژه‌ای برای فشن بدون جنسیت در نظر بگیرند.

ما در مطلب بلوغ فشن بدون جنسیت در مجموعه‌های بهار-تابستان ۲۰۲۳ مردانه به بررسی کالکشن‌های مردانه‌ای که موضوعشان فشن بدون جنسیت بوده است پرداخته‌ایم

اما به نظر شما واکنش مردان معاصری که کمد لباسشان از خط تولید لباس زنانه الهام گرفته شده، چه می‌تواند باشد؟

ما در این مطلب کمد قصد داریم به بررسی کالکشن مردانه‌ی بهار و تابستان 2024  برند سن لوران بپردازیم.

عبور از مرزهای جنسیتیو ادای احترام کالکشن مردانه‌ی بهار و تابستان 2024 به سن لوران

اگر به تاریخچه‌ی درخشان این برند نگاهی بیاندازیم، یکی از ویژگی‌های ایو سن لوران امتناع از رعایت قوانین جنسیتی است. به طوریکه در مجموعه‌ی پاییز و زمستان 1960 خود، نمادین‌ترین اثر خود را معرفی کرد: تاکسیدو.

طراحی کت وشلوار زنانه توسط ایو سن لوران در دهه 1960
طراحی کت وشلوار زنانه توسط ایو سن لوران در دهه 1960
طرح اولیه تاکسیدو زنانه توسط ایو سن لوران در دهه 1960
طرح اولیه تاکسیدو زنانه توسط ایو سن لوران در دهه 1960

لباسی که در ابتدا فقط برای مردان طراحی شده بود، اما تاکسیدو سن لوران کپی دقیقی از لباس مردانه نبود. او از همان کدها استفاده کرد اما آن را با فرم بدن زنان تطبیق داد تا جائیکه این تاکسیدو از زمان خود بسیار جلوتر بود و آیتمی ساختارشکن محسوب می‌شد.

جذاب‌ترین مرد سال
ادامه مطلب

آنتونی واکارلو Anthony Vaccarello  مدیر خلاق این برند نیز، پیوسته کدها و اصول این خانه‌ی مد را به روشی معاصر و نوآورانه ارائه می‌کند. او در کالکشن بهار و تابستان 2024 ایو سن لوران به خوبی از میراث به جا مانده از این خانه‌ی مد فرانسوی الهام گرفته است.

وفاداری واکارلو در مجموعه‌ی بهار و تابستان 2024 سن لوران

Anthony Vaccarello مدیر خلاق خانه‌ی مد فرانسوی سن لوران، مجموعه‌ی بهار و تابستان 2024 خود را در هفته‌ی مد مردانه در برلین به نمایش گذاشت. گالری Nue Nashional مکانی که نماد معماری مدرن و جنبش مدرنیسم کلاسیک محسوب می‌شود و توسطMies Van der Rohel  طراحی شده است. گرچه این گالری با فضاهای شیک پاریسی فاصله زیادی دارد اما دکوراسیون خیره‌کننده‌ی آن دلیل خوبی برای میزبانی کالکشن جذاب آنتونی می‌باشد.

قبل از فشن شو، این برند با انتشار تیزرهایی از یک فیلم فرانسوی به نام Un chant d’amour که مربوط به دهه 1950 بود، ذهنیتی از کالکشن برای مخاطبین خود ایجاد کرد. فیلمی با  موضوع مسیرهای خطرناکی که مردم برای رسیدن به عشق طی می‌کنند. همچنین واکارلو با توجه به اقتباسی که از آثار هنری ژان ژنه داشته نام این مجموعه را “هر مردی آنچه را که دوست دارد می‌کشد” گذاشته است؛ پارادوکسی دلپذیر و غم‌انگیز.

عکسی از یک فیلم فرانسوی
عکسی از یک فیلم فرانسوی

هدیه روز پدر

یکی از توانایی‌های آنتونی واکارلو استفاده‌ی آزادانه از میان خطوط ساخته شده از مردانگی و زنانگی و برقراری تعامل بین جزئیات عناصر مردانه و زنانه است. این فشن شو که لوک آغازین آن با تاکسیدو بود، در واقع ارجاع قابل توجهی به مجموعه‌ی پاییز و زمستان 2023 زنانه‌ی این مزون فرانسوی داشت و در امتداد همان کالکشن بود.

هفته مد کروز مختص تعطیلات
ادامه مطلب

بازی با رمزهای زنانه و مردانه در کالکشن بهار و تابستان 2024  سن لوران

وقتی کالکشنی با رنگ‌های غالبا سیاه و سفید (استفاده پراکنده از دیگر رنگ‌ها) طراحی می‌شود، خلاقیت و نوآوری حرف اول را می‌زند. علاوه بر مکان فوق‌العاده‌ی نمایش تمام نگاه‌ها بر روی سیلوئت‌ها، تناسب بی عیب و نقص لوک‌ها و حرکات موزون مدل‌ها متمرکز شده بود.

مزون YSL  از زمان آغاز به کار به دلیل طراحی‌های قوی و متمایز خود مورد ستایش قرار گرفته است. کدهایی که مدیر خلاق آن؛ آنتونی واکارلو همچنان از آنها الهام می‌گیرد. این مجموعه شامل سیلوئت‌های کلیدی با ارائه‌ی کت و شلوارهایی با سرشانه‌های تیز، خیلی پهن و حجیم بود. در عین حال استفاده از پارچه‌های حریر و سیلک در زیر این کت‌ها تضاد بسیار جالبی را ایجاد کرده بود.  

کت و شلواری از کالکشن مردانه‌ی بهار و تابستان 2024 سن لوران
کت و شلواری از کالکشن مردانه‌ی بهار و تابستان 2024 سن لوران

تاپ‌های ساتن با یقه‌های بیش از اندازه باز که نمونه‌ی آنها را در کالکشن پاییز و زمستان 2023 زنانه نیز دیده بودیم. همچنین بلوزهایی با یقه‌های پاپیونی و دنباله‌های بلند در پشت لباس، که حضور این لوک‌ها فراتر از چالش‌های مورد انتظار کدهای جنسیتی است.

بلوز یقه کراواتی از کالکشن مردانه‌ی بهار و تابستان 2024 سن لوران
بلوز یقه کراواتی از کالکشن مردانه‌ی بهار و تابستان 2024 سن لوران
بلوز خالدار از کالکشن مردانه‌ی بهار و تابستان 2024
بلوز خالدار از کالکشن مردانه‌ی بهار و تابستان 2024

استفاده از پارچه‌های شفاف و ترنسپرنت که از ترندهای چند فصل اخیر نیز بود در کنار لوک‌هایی با پارچه‌ی خالدار و یا طرح پلنگی، یقه‌های یک طرفه و نامتقارن همه و همه نشان‌دهنده‌ی سهولت انتقالی است که مدیر خلاق برند به طرز ماهرانه‌ای برای زن و مرد مورد نظر خود به تصویر می‌کشد و ثابت می‌کند که لباس‌های قدرتمند در هماهنگی با مردانگی و زنانگی عمل می‌کنند.

جوهره‌ی مد این است که مرزهای زیبایی‌شناختی را کنار بگذارد و از تغییر به خاطر تغییر استقبال کند.

ناک‌ آف چیست؟
ادامه مطلب

همانطور که روزگاری موسیو ایو سن لوران طراحی تاکسیدوی زنانه‌ی خود را از مد مردانه الهام گرفته بود، واکارلو نیز در قرن بیست و یکم مردانگی را از طریق زنانگی نشان می‌دهد.


منابع

www.lofficielusa.com

www.lofficielusa.com

fashinnovation.nyc

museeyslparis.com

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه‌ی حقوق مادی و معنوی مالکیت مطالب منتشر شده بر عهده‌ی مجله‌ی کمد سارک می‌باشد، هرگونه بازنشر بدون ذکر منبع و یا ارجاع در هر شبکه‌ی اجتماعی بدون کسب اجازه، مورد پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

لینک‌های مفید
کمد سارک در شبکه‌های اجتماعی

Completing this form is to improve the content of the magazine.