|
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

گزارش هفته‌ی دیزاین میلان: دروازه‌ای رو به آینده

سپیده سوری
24 آوریل 2024
موضوعاتی که به آن می‌پردازیم

میلان دومین شهر بزرگ ایتالیا، به عنوان پایتخت دیزاین دنیا شناخته می‌شود. اگر با تاریخ دیزاین معاصر آشنا باشید احتمالا امضای مینیمال و هندسی طراحی میلان معاصر را هم می‌شناسید.

 رابطه‌ی میان میلان و دیزاین، جدید نیست. دیزاین ایتالیایی و میلانی به طور قابل توجهی بر توسعه‌ی دیزاین در قرن بیستم تأثیرگذار بوده است. دیزاین در ایتالیا بر اهمیت کار دستی، توجه به جزئیات و کیفیت در هر مرحله از تولید تأکید دارد. سبک میلانی به نیازهای طبقه‌ی متوسط کارآفرین پس از جنگ جهانی توجه می‌کند. میلان نه تنها پایتخت مد است، بلکه یک مرکز طراحی معتبر نیز محسوب می‌شود که با قدرت مالی و موقعیت مرکزی خود، اکوسیستم طراحی خود را منحصربه‌فرد می‌کند. میلان، شهری پرانرژی، مدرن و ثروتمند است که به عنوان یک مرکز برجسته برای خلاقیت و کارآفرینی شناخته شده است. 

میلان در دهه‌ی ۱۹۷۰ به دلیل داشتن بوتیک‌هایی با هزینه‌ی معقول نسبت به فلورانس، پایتخت مد ایتالیا در آن زمان، به عنوان پایتخت مد جایگزین این شهر شد. رشد پرشتاب صنعت در میلان، باعث شد که این منطقه‌ به عنوان مرکز صنعتی ایتالیا شناخته شود و شرایط ایده‌آلی را برای صنعت مد و دیزاین فراهم کند. در دوران معاصر نیز برخی از مهم‌ترین استودیوها و مدارس طراحی جهان در این شهر مستقر هستند؛ جایی که برخی از اصلی‌ترین استادان طراحی متولد یا تربیت شده‌اند.

هفته دیزاین میلان
هفته دیزاین میلان

هفته‌ی طراحی میلان ۲۰۲۴: جامعه‌ی محلی طراحان

مهم‌ترین بخش هفته‌ی دیزاین میلان، نمایشگاه  “SALONE DEL MOBILE” بود که بزرگ‌ترین رویداد طراحی مبلمان جهان است و از ۱۵ تا ۲۱ آوریل برگزار شد. هدف این رویداد ارتقاء و ترویج استعدادهای جوان است.  شصت و دومین سالن این نمایشگاه میزبان بیش از۶۰۰ استعداد جوان از ۲۲ مدرسه‌ی طراحی جهان بود.

مبلمان این نمایشگاه در زمینه‌ی طراحی آشپزخانه و حمام، محل کار و اتاق خواب بودند.

تم هفته‌ی دیزاین 2024

هفته‌ی دیزاین امسال با موضوع “مواد اولیه‌ی طبیعی” نقش طراحی را در مقابله با بحران‌های زیست‌محیطی، اقتصادی و اجتماعی، برجسته کرد. برندهای مستقل، طراحان نوظهور، دانشگاه‌ها و شرکت‌ها پیشرفت‌های پایداری را نشان دادند که شامل موضوعاتی از جمله بهبود در فرآیندها و تولید، کاوش در مواد جدید و امکانات بازیافت و استفاده‌ی مجدد بود.

هفته‌ مد مردانه میلان، مجموعه‌ پاییز و زمستان 2024-2025
ادامه مطلب

علاوه بر نمایشگاه مبلمان که در مرکز نمایشگاه‌های میلان برگزار شد، رویدادهای دیگری هم در سطح شهر برقرار بودند که به دو شاخه‌ی هنر محیطی شهری و نمایشگاه آثار طراحان جوان تقسیم شدند. 

هنر محیطی

هفته‌ی طراحی چارچوب پویایی را فراهم می‌کند که برندها و طراحان آثار خود را در سطح شهر قرار دهند.  

بازدیدکنندگان مسیر “پیاده‌روی طراحی” خود را از طریق مکان‌های معروف تاریخی دنبال می‌کنند؛ جایی که آثار جذاب در فضاهای داخلی و بیرونی، در طول خیابان‌ها و داخل کارخانه‌ها و خانه‌های باستانی قرار می‌گیرند. این اتفاق گفتگوی جذابی بین گذشته، حال و آینده، بین عناصر محلی و بین‌المللی و بین سنت و نوآوری ایجاد کرد. 

هر مکان و برندی که درگیر هفته‌ی طراحی است، داستان خاص و منحصر به فرد خود را برای گفتن دارد؛ داستانی از کار، تعهد، نوآوری، خلاقیت و موفقیت که رهگذران را درگیر می‌کند. این امر به برندها امکان می‌دهد تا چشم‌انداز خلاقیت خود را به نحوی نوآورانه و معنادار بیان کنند.

نمایشگاه‌های معرفی استعدادهای جوان

این رویدادها مانند جشنواره‌ی طراحی ISOLA در طول هفته‌ی طراحی میلان، آینده‌ی طراحی را از طریق نمایشگاه‌ها، رویدادها، کارگاه‌ها، نمایش‌های زنده و گفتگوهای طراحی به تماشاگران نشان خواهد داد. هدف این جشنواره ترویج خلاقیت و تبادل نظر بین طراحان بین‌المللی، استودیوها، خالقان و تولیدکنندگان است. شعار ” آینده در حال حاضر در دسترس نیست” فراخوانی به عمل می‌آورد که قدرت طراحی را فراتر از پایداری معرفی کرده و مسائل واقعی جهان را بررسی می‌کند. این رویداد طراحان را به اختلاط، همکاری و رویکرد جامع به طراحی تشویق می‌کند و پیشنهادهایی را بیان می‌کند که ترکیبی از نوآوری، پایداری و صنعت دستی هستند. هم‌چنین این جشنواره شرکت‌کنندگانی را از خاورمیانه و خاور دور به میلان می‌آورد؛ از جمله طراحان، دانشجویان و هنرمندان ایرانی ساکن میلان.

آثار این هفته در چهار دسته‌‌ی اصلی قرار گرفتند که با بیان مثال به معرفی آن‌ها می‌پردازیم:

ترند کفش در هفته‌ مد پاریس، پاییز و زمستان 2024
ادامه مطلب

تکنولوژی

نمایشگاه “تفسیر رنگ” استودیو طراحی گوگل برای هفته‌ی طراحی میلان ۲۰۲۴، تجربه‌ای فراگیر است که از طریق نور، صدا، بو، و طعم، به بررسی درک و تفسیر رنگ می‌پردازد. بازدیدکنندگان به ۲۱ اتاق باز با پنل‌های نیمه‌شفاف و چراغ‌های نئون بالای سر دعوت می‌شوند که همراه با فرکانس‌های صوتی پس‌زمینه، رنگ خود را تغییر دهند. آن‌ها تشویق می‌شوند که با این نمایشگاه درگیر شوند و از آن لذت ببرند تا در تجربه‌ی حسی غرق شوند. 

ایوی راس، معاون طراحی تجربه‌ی کاربری و تحقیقات محصولات سخت‌افزاری گوگل است که از تجارب کودکی خود با رنگ برای طراحی این فضا الهام گرفته است. نمایشگاه بر اساس تحقیقات علمی درباره‌ی روان‌شناسی و فیزیولوژی رنگ با هدف برانگیختن واکنش‌های احساسی و فیزیولوژیک در بازدیدکنندگان استوار بود؛ یک یادآوری از اهمیت فرهنگی و شخصی رنگ که باعث تحریک مخاطبان برای ارزیابی مجدد دیدگاه‌های خود و درگیری عمیق‌تر با رنگ می‌شود. ایوی راس امیدوار است که بازدیدکنندگان با ارزشیابی دوباره‌ی رنگ و درک عمیق‌تری از تأثیرات آن بر درک و احساس، از این نمایشگاه خارج شوند.

پایداری

برای هفته‌ی طراحی میلان 2024، پروژه‌ی UPS راه‌‌های حل‌ بحران را معرفی می‌کند که بر  تأثیرات زیست‌محیطی صنعت مبلمان تمرکز دارد. این پروژه از استفاده از مواد حافظه‌دار، به ویژه اسفنج سلولزی برای حل چالش‌هایی در زمینه‌ی طراحی صنعتی استفاده می‌کند. با رهبری پنج طراح صنعتی و دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد طراحی محصول، این نمایشگاه راه‌ حل‌های نوآورانه برای کاهش تأثیر محیطی را به نمایش می‌گذارد؛ از جمله تولید محلی و حمل و نقل بهینه. یکی از رویکردهای ارائه‌شده، سیستم مبلمان سبک وزنی است که از اسفنج سلولزی ساخته شده است که می‌توان آن‌ها را به صورت فشرده برای حمل و نقل ارسال کرد و پس از رسیدن به مقصد، بدون نیاز به مونتاژ مکانیکی، آن‌ها را گسترش داد. این مفهوم نوآورانه یک راه‌ حل خلاقانه برای چالش‌هایی که صنعت مبلمان با آن روبروست، ارائه می‌دهد.

مکالمه

در طول هفته‌ی طراحی میلان 2024، ایکیا نمایشگاه “اولین” را برگزار کرد که بر موضوع تجربه‌های اولیه در زمان ورود به خانه‌ی جدید و برجسته کردن اولین لحظاتی که یک فرد با حضور در مکان جدید تجربه می‌کند، متمرکز بود.

تعامل

الگوی رویاها نسخه‎ی پنجم از سری هنر و طراحی “هنر رویاها”ی پورشه بود؛ یک فعالیت جهانی که توانایی ارتباط مردم با جوامع خلاق را از طریق سفارش آثار هنری الهام‌گرفته از موضوع رویا، فراهم کرد. از زمان شروع آن در پاریس در سال 2021 در موزه‌ی پاله گالییرا، “هنر رویاها” به بزرگترین سکوهای هنری سرازیر شده است؛ از جمله هفته‎ی طراحی میلان. برای هفته‎ی طراحی میلان 2024، “هنر رویاها” یک حجم تعاملی معلق بود که بازدیدکنندگان را به یک کاوش جذاب و فاصله گرفتن از چهارچوب‌های محدود دعوت کرد. این اثر نمادی از آزادی و زندگی در خیال بود.

برنده‌ی هفته‌ی دیزاین

برنده‎‌ی جایزه‌‎ی هفته‌‎ی دیزاین میلان اثر هنری “بازخلق “از برند چکی Lasvit بود؛ اثر بزرگ شیشه‌سازی ماکسیم ولکوفسکی. این جایزه به پاس خلاقیت و نوآوری طرحی اهدا می‌شود که به سمت خلق ایده‌هایی با توان تغییر موقت چهره و جو میلان حرکت می‌کند. در طول این رویداد، انواع مکان‌ها از جمله فضاهای صنعتی و مکان‌های نمادین، خلاقیت را نشان دادند. این احجام رابطه‌ی میان شیشه و معماری را بازتعریف می‌کنند و توانایی نوآوری برند در طراحی، معماری و شیشه‌سازی را نشان می‌دهند.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه‌ی حقوق مادی و معنوی مالکیت مطالب منتشر شده بر عهده‌ی مجله‌ی کمد سارک می‌باشد، هرگونه بازنشر بدون ذکر منبع و یا ارجاع در هر شبکه‌ی اجتماعی بدون کسب اجازه، مورد پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

لینک‌های مفید
کمد سارک در شبکه‌های اجتماعی

Completing this form is to improve the content of the magazine.