|
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

ورود کتاب‌ ها به دنیای مد

یاردخت حدادی
7 آوریل 2024
موضوعاتی که به آن می‌پردازیم

پاریس خبر از ظهور ترندی متفاوت می‌ دهد: کتاب‌‌ها! هفته‌های مد می‌ آیند و می‌ روند؛ اما در همین بین ده‌ها ترند در حال زاده‌ شدن، گسترش و در نهایت خاموشی هستند. در این هفته‌های پرشور، تنها لباس‌ها نیستند که خودنمایی می‌کنند؛ از نوع آرایش چهره و مو تا ماشین و خدماتی که افراد را به مقصد می‌رساند، همه در حال نمایش هویت و جایگاه افراد هستند که همین موارد  به مرور زمان تبدیل به ترند بین عموم جامعه می‌شوند. امسال نوع دیگری از به اصطلاح “اکسسوری” یا “نماد هویت” بیش‌ از همیشه در حال ریشه دواندن در دنیای مد و فشن بود.

تاثیر کتاب ها در دنیای مد

کتاب‌ ها ترند امروز (و آینده) دنیای مد

کتاب همیشه نمادی از فرهنگ و عضوی پایدار در زندگی بشر بوده است؛ اما حالا شاهد گرایش برندهای مد به سمت کتاب و کتاب‌خوانی هستیم. گویی این مد جذاب به‌ آرامی و به‌ دوراز سروصدای مد، خود را وارد بازی می‌کند.

در دنیایی که ترندها با هر فصل تغییر‌ می‌کنند، کتاب‌ تبدیل به همراهی تازه‌ و همیشگی در استایل شده‌ است. حضور کتاب‌ها دیگر تنها به قفسه‌‌ی کتابخانه‌ها و گوشه‌های خلوت مطالعه محدود نمی‌شود، بلکه به عنوان بیانیه‌هایی از مد شناخته می‌شوند که سلیقه، هوش و شخصیت کسانی که آن‌ها را حمل می‌کنند، منعکس می‌کنند. زیر بازوی شهروندی که به سمت کافه‌ای قدم می‌زند، یا پشت ویترین یک بوتیک مدرن، کتاب‌ها به اکسسوری‌هایی تبدیل شده‌اند که ظاهر و هویت شخصی افراد و برند‌ها را تکمیل کرده و ارتقا می‌بخشند. در این مطلب بررسی می‌کنیم که کتاب‌ها، این جواهرات بی‌زمان،  چگونه نقش‌های سنتی خود را پشت سر گذاشته و به پیشگامان جدید مد تبدیل شده‌اند.

سارا اندلمن، مؤسس و مدیر اجرایی یک کانسپت استور در پاریس، در ابتدای سال ۲۰۲۴ نمایشگاهی موقت با تم کتاب برگزار کرد که به گفته‌ی خودش بعد از آن همه‌ جا نشانی از کتاب‌ها می‌دید. او در مصاحبه‌اش با ووگ بیزینس این‌طور گفت: «هنگامی که من موضوع کتاب‌ها را پیشنهاد کردم، بلافاصله شاهد گسترش استفاده از آن [در عرصه مد] بودمبودم، از نمایش سلین [که در کتابخانه‌ی ملی فرانسه برگزار شد]، تبلیغات مونت بلانک با بازیگری لیا کبده یا همکاری الایا با کتاب‌فروشی آنلاین Rare  Books Paris .  در این نمایشگاه پاپ‌آپ انواع کتاب‌ها و مجله‌های مد فروخته و خریده می‌شوند.»

هفتهی  مد پاییز زمستان 2024-2025 پاریس

پاپ‌آپ استور کتاب سارا اندلمن
پاپ‌آپ استور کتاب سارا اندلمن
پاپ‌ آپ استور کتاب

نمایشگاهی با تم کتاب در پاریس

علاوه بر این، ترندهایی با حال‌ و هوای نوستالژیک در ماه‌های اخیر، گرایش به کتاب‌های کاغذی را افزایش داد. حس قدم‌ زدن بین قفسه‌های پر از قصه، بوی کاغذ و به‌ همراه‌ داشتن یک شئ دور از هیاهوی زندگی مدرن، افراد را بیش‌ از پیش به کتاب کاغذی علاقه‌مند کرد.

گرایش سلبریتی‌ ها به کتاب و کتاب‌ خوانی

در کنار هفته‌های مد، استایل روزمره‌ی سلبریتی‌ها و اینفلوئنسرها تأثیر زیادی بر سیر ایجاد و محبوب‌ شدن یک ترند دارد. در سال‌های اخیر روزنامه‌ی نیویورک‌تایمز مقاله‌ای درباره شخصی ناشناس منتشر کرد که به نمایندگی از افراد مشهور و تأثیرگذار کتاب‌هایی برای خواندن و دیده‌ شدن انتخاب می‌کند و او را “استایلیست کتاب” خواند. در این گزینش علاوه بر محتوا، به رنگ‌ها و زیبایی‌شناسی کتاب نیز توجه شده است؛ به این معنی که از کتاب علاوه بر یک شئ روشن‌فکرانه و فرهنگی، به‌عنوان تزئین استایل استفاده شده است.

COED Fashion show
ادامه مطلب

افزون بر مطالعه و به همراه داشتن کتاب‌ها، بسیاری از هنرمندان معروف مانند بریتنی اسپیرز و مگان فاکس شروع به نویسندگی و انتشار کتاب‌های خودشان کرده‌اند. به علاوه، برگزاری کلاب‌های کتا‌ب‌خوانی بین افراد ثروتمند و مشهور، به خصوص خانم‌ها بسیار باب شده است.  در ادامه‌ی این مطلب به انگیزه‌ی پشت این پدیده‌ها خواهیم پرداخت.

کتاب‌‌ها به عنوان اکسسوری همراه سوپرمدل‌ها
کتاب‌‌ها به عنوان اکسسوری همراه سوپرمدل‌ها
معرفی و به اشتراک‌گذاری کتاب‌ها توسط بازیگران
معرفی و به اشتراک‌گذاری کتاب‌ها توسط بازیگران

فعالیت برندهای مد در راستای توجه به کتاب و ادبیات

در جریان روی آوردن به کتاب و نوستالژی، برندهای مد به شکل‌های گوناگون تلاش کردند با به‌ کارگیری عناصر ادبی در فروشگاه‌های خود یا به کمک همکاری با کتاب‌فروشی‌ها، تجربه‌ی خریدی منحصربه‌فرد برای مشتریانشان فراهم آورند. همکاری بین برندهای مد و ادبیات چندین سال است که وجود دارد؛ اما به‌ اندازه‌ی دیگر همکاری‌های برندها فراگیر نشده است. با این‌ حال در ادامه به نمونه‌‌هایی از همکاری‌های مد، ادبیات، کتاب و کتابخانه از گذشته تا به امروز می‌پردازیم:

کارل لاگرفلد به مطالعه علاقه‌ی بسیاری داشت. فروشگاه‌های شنل او اغلب شامل گزیده‌هایی از کتاب‌های موردعلاقه‌اش بودند که بازتاب سلیقه و عشق وی به هنر و ادبیات را نشان می‌داد.

مزون مارجلا به ارائه‌ی کتاب‌هایی که با مجموعه‌های مد خود همخوانی دارند، در فضاهای خرده‌فروشی‌اش شناخته شده است.

ماریا گرتزیا کیوری پادکست Dior Talks را آغاز کرد که کتاب‌ها موضوع پرتکرار آن هستند.

بوتگا ونتا و ولنتینو، مصطفی احمد، شاعر و موسیقیدان را به خانواده‌ی برند خود اضافه کرده‌اند.

لوئِوه در یادداشت‌‌های نمایش  ۲۰۲۱ خود یک قطعه از دنیل استیل رمان‌نویس آورده بود. این برند هم‌چنین به مدیریت جانتان اندرسون، جایزه‌ی صنایع‌دستی بنیاد لوئوه راه‌اندازی کرده که اغلب کتب هنری را در فروشگاه‌های خود نشان می‌دهد.

در نمایش پاییز زمستان ۲۰۲۲  برند اترو، کتاب‌ها نه تنها بخش اصلی دعوت‌نامه‌ها بودند بلکه خود مدل‌ها هم با یک کتاب در دست‌هایشان قدم می‌زدند.

در بوتیک‌های سلین نیز همواره گلچینی از کتاب‌ها دیده می‌شود.

هم‌چنین همکاری پیتر مولیه، مدیر خلاقیت خانه‌ی الایا، با کتاب‌فروشی کتاب‌های کمیاب پاریس از تازه‌ترین همکاری‌های یک خانه‌ی مد لوکس با دنیای مطالعه است.

این نمونه‌ها نشان می‌دهند که امروزه برندهای مد هرچه بیشتر به دنبال ایجاد تجربیات گوناگون و فراتر از لباس‌ها هستند. آن‌ها مشتریان را دعوت می‌کنند تا از طریق کتاب‌ها با فرهنگ و اصول برند آن‌ها ارتباط بگیرند.

همکاری برند الایا و کتاب‌فروشی در پاریس
همکاری برند الایا و کتاب‌فروشی در پاریس

 طراحی نشانگر چرمی و جلد کتاب توسط پیتر مولیه

“برندهای مد روز به‌ روز در حال گسترش فضاهای کتابخانه و کتاب‌فروشی هستند.”

 fhcm.paris

کتاب‌ فروشی برندهای مد و لباس

در جدیدترین همکاری دنیای کتاب و فشن، برندها یک گام فراتر گذاشته وبه یک قفسه‌ی کتاب در بوتیکشان اکتفا نکردند. اکنون برندهایی چون ایو سن لورن، اقدام به ساخت و طراحی کتابخانه‌های دائمی یا موقتی کردند که نمایانگر هویت برندشان نیز هست.

نقش فروشگاههای پاپآپ در صنعت فشن

بابیلون سن لورن

آنتونی واکارلو، مدیر خلاقیت جسور ایو سن لورن، به‌ تازگی در پاریس یک مغازه‌ی کتاب‌فروشی تحت نام این برند تأسیس کرده است؛ اما نه مانند هر کتاب‌فروشی دیگری. Babylone با تلاقی مد، هنر و طراحی، مقصدی فرهنگی است که میزبان رویدادهای متنوعی خواهد بود و از تجربه‌ی کتاب‌فروشی سنتی فراتر می‌رود. این موارد از خواندن و امضای نویسنده تا برنامه‌ی دی‌جی‌ها و نمایشگاه‌های هنری را شامل می‌شود که بازدیدکنندگان را به تعامل با صداها و دیدگاه‌های مختلف فرا می‌خواند.

بررسی تغییرات لباس و پوشاک در دوره پهلوی دوم
ادامه مطلب

طراحی کتاب‌فروشی ایو سن لورن از همنشینی تضادها تشکیل شده است. نمای بیرونی مشکی براق با پنجره‌هایی بزرگ است که فضای روشن درون فروشگاه را نمایش می‌دهد. در طراحی داخلی نیز میزهای مرمری شفاف در کنار دیوارهای سنگی زمخت قرار گرفته و مبلمان وینتیج با قطعات طراحی معاصر آمیخته شده‌اند.

بابیلون سن لورن مجموعه‌ای از کتاب‌های هنری، دیزاین، مد و عکاسی و البته انتشارات Rive Droite خود سنت لوران را در کنار اولین نسخه‌های کمیاب و آثار کلاسیک ادبی در بر می‌گیرد. صفحات گرامافون که هر کدام توسط واکارلو انتخاب شده‌اند، روی دیوارها چیده شده و سفری صوتی را ارائه می‌دهند که مکمل زیبایی‌های بصری است.

بابیلون سن لورن - کتاب فروشی
فضای کتاب‌فروشی برند ایو سن لورن
فضای کتاب‌فروشی برند ایو سن لورن

پاپ‌ آپ موسیقی کورج

از نمایش‌های نیکولاس دی فلیچه برای برند Courrèges، علاقه‌ی او به موسیقی هایپ و تند مشخص است. بنابراین طبیعی است که او اولین فروشگاه پاپ‌آپ خود را که به موسیقی اختصاص داده شده است، با همکاری فروشگاه موسیقی معروف Dizonord افتتاح کند. دیزونورد که به خاطر مجموعه‌ای متمایز از رکوردها، کتاب‌ها و آیتم‌های قدیمی‌اش شناخته می‌شود، از پاریس و مارسی می‌آید و بهشتی برای علاقه‌مندان به موسیقی و کاشفان فرهنگی است. دیزونورد یا “North Zone Record Store”  به‌ سرعت به مکانی افسانه‌ای برای دوستداران موسیقی پاریس تبدیل شد. در این پاپ‌آپ کپی‌های محدود از کتاب‌ها و مجلات خاص و کمیاب مرتبط با تم فروشگاه برای فروش وجود داشت.

همکاری برند کورج و کتاب‌فروشی دیزونورد
همکاری برند کورج و کتاب‌فروشی دیزونورد

پاپ‌ آپ EPHEMERA

یک کتاب‌فروشی موقت دیگر این بار نه از یک برند مد بلکه  توسط یک تحلیلگر ترند، پاسکال مونفور، درست در زمان شروع هفته‌ی مد ۲۰۲۴  پاریس برپا شد. در EPHEMERA یک مجموعه‌ی گسترده از آرشیو مجلات، کاتالوگ‌ها یا دعوت‌نامه‌های نمایش‌ها و بسیاری آثار ارزشمند دیگر به نمایش درآمد.

چرا کتاب‌ ها مد شدند؟

در مصاحبه‌ای از اندلمن پرسیده شد: “هرگز نمی‌توان گفت کتاب‌ها مد شده یا از مد افتاده‌اند، اما به نظر می‌رسد اکنون ما در موجی از کتاب‌دوستی هستیم. دلیل آن چیست؟”

او به زیبایی پاسخ داد که کتاب‌ها همیشه به‌عنوان معتبرترین “اکسسوری” شناخته می‌شوند. در ادامه‌ی مصاحبه به مفهوم «ثروت قفسه‌ی کتاب» اشاره شد که مردم همیشه از کتاب برای نشان‌ دادن سلیقه و علایق خود استفاده کرده‌اند. اکنون با استفاده از رسانه‌های اجتماعی، ما این را به شکلی عمومی‌تر می‌بینیم.

چرا کتاب‌ ها مد شدند؟

نمایش‌ و معرفی کتاب در شبکه‌ های اجتماعی

انگیزه‌‌های پشت مطالعه یا حمل کتاب مثل لوازم جانبی یا به نمایش‌ درآوردن آن در دکور مغازه‌ای لوکس چیست؟ در این بخش سعی کرده‌ایم به قسمتی از این دلایل بپردازیم.

امروزه برندها بیش از هر زمانی مایلند نقش جدید خود را به‌عنوان تولیدکننده‌ی فرهنگ حفظ کنند. این نقش اعتبار و پرستیژ آن‌ها را برای همیشه تأمین و حفظ می‌کند.

این موضوع برای افراد مشهور هم صادق است. در وهله‌ی اول، مطالعه به‌ عنوان یک فعالیت فکری و فرهنگی همیشه ارزشمند بوده و با توجه‌ به مزایای آن برای تقویت ذهن و افزایش دانش، افراد بیشتری به سمت آن گرایش پیدا کرده‌اند. از طرفی انگیزه‌هایی چون به‌ رخ‌ کشیدن فرهنگ (سرمایه‌ی فرهنگی نظریه‌ی پیر بوردیو)، توانایی تعامل و مطلع بودن از مسائل اجتماعی مانند برابری جنسیتی و محیط‌‌ زیست وجود دارد. در نهایت در دنیای فشن، کتاب‌ها به‌عنوان یک عنصر زیبایی‌شناختی و نشان‌دهنده‌ی سبک زندگی شخصی به‌ حساب می‌آیند.

Muse؛ الهام بخش طراحان لباس
ادامه مطلب

دلایل تأسیس کتاب‌ فروشی توسط برندهای مد

 مسائل بازاریابی و برندینگ می‌توانند از اصلی‌ترین علت‌های ساخت فضاهای کتاب‌فروشی و کتابخانه توسط برندهای فشن  باشند.

تجربه‌ برند

با باز کردن کتاب‌فروشی‌ها، برندهای مد می‌توانند تجربه‌هایی فراتر از لباس یا اکسسوری را ارائه دهند. محیط مطالعه این امکان را به آن‌ها می‌دهد تا فضایی ایجاد کنند که فرهنگ و اصالت برند را از طریق ادبیات به نمایش درآورد.

انگیزه‌ مشتری

کتاب‌فروشی‌ها می‌توانند به‌ عنوان یک نقطه‌ی تماس ویژه برای ارتباط با مشتریان عمل کنند. آن‌ها فضایی ساکت و تأمل‌برانگیز فراهم می‌کنند که مشتریان می‌توانند در آن سطح عمیق‌تری از ارتباط را با برند برقرار کنند.

ساخت جامعه

کتاب‌فروشی‌ها اغلب به‌ عنوان مراکز تجمع عمل می‌کنند. برندهای مد می‌توانند از این قابلیت استفاده کنند تا اجتماعی حول برند خود ایجاد کنند، رویداد برگزار کنند و احساس تعلق به برند را ایجاد کنند. کتاب‌فروشی‌ها می‌توانند حس تعلق را در میان مشتریانی که علایق مشابهی دارند، تقویت کنند.

بازاریابی محتوا از طریق داستان
بازاریابی محتوا از طریق داستان

بازاریابی محتوا

کتب مرتبط با ارزش‌ها یا ظاهر برند می‌توانند به‌عنوان ابزارهای بازاریابی محتوا عمل کنند و به کمک آن‌ها داستان برند را بیان کنند. برندهای مد می‌توانند کتاب‌هایی را که با تصویر برندشان هماهنگ هستند، انتخاب کنند و به‌ این‌ ترتیب هویت خود را بیشتر تثبیت کنند. چه چیزی بهتر از کتاب برای بیان داستان برند شما؟

گسترش برند

 کتاب‌فروشی‌ها می‌توانند به‌عنوان یک بخش توسعه‌ی برند عمل کنند و به آن‌ها اجازه می‌دهند تا زیبایی‌شناسی و فلسفه‌ی خود را در یک زمینه‌ی جدید نشان دهند.

تجربه مشتری

 آن‌ها یک تجربه‌ی خاص در فروشگاه فراهم می‌کنند و مشتریان را تشویق می‌کنند تا زمان بیشتر و عمیق‌تری را با برند سپری کنند.

تمایز بازار

سرانجام، این یک راه برای متمایز کردن خود از رقبا و افزودن ارزش به تجربه‌ی خرید مشتری است.

کلام آخر

کتاب به‌ عنوان یک شئ و ادبیات به‌ عنوان بخشی از هنر، در حال ارزش یافتن در دنیای مد هستند که در گذشته بسیار کم‌رنگ و محدود به طراحان و قشر تحصیل‌کرده در فشن بود. در سال‌های اخیر کتاب‌ها به‌عنوان بخشی از تجربه‌ی لوکس و فرهنگی در فروشگاه‌های مد و بین عموم جایگاه خود را پیدا کرده‌اند. این امر نه‌ تنها به مشتریان اجازه می‌دهد تا با جنبه‌های فرهنگی و هنری برند ارتباط برقرار کنند، بلکه به آن‌ها فرصت می‌دهد تا دانش و علایق خود را در زمینه‌های مختلف از جمله فشن، هنر و ادبیات گسترش دهند. این رویکرد در بازار رقابتی امروز بسیار ارزشمند است؛ چرا که به مشتریان امکان می‌دهد تا درک عمیق‌تری از فلسفه و ارزش‌های برند داشته باشند.

منابع:

www.fhcm.paris

www.timeout.fr

www.voguebusiness.com

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه‌ی حقوق مادی و معنوی مالکیت مطالب منتشر شده بر عهده‌ی مجله‌ی کمد سارک می‌باشد، هرگونه بازنشر بدون ذکر منبع و یا ارجاع در هر شبکه‌ی اجتماعی بدون کسب اجازه، مورد پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

لینک‌های مفید
کمد سارک در شبکه‌های اجتماعی

Completing this form is to improve the content of the magazine.