|
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

دبل دنیم؛ انتخابی برای طرفداران جین!

تانیا هاتفی سعید
4 مارس 2024
موضوعاتی که به آن می‌پردازیم

دبل دنیم (Double Denim) از جمله ترندهایی است که در طول تاریخ بارها به محبوبیت رسیده و گاهی هم فراموش شده است. برخی دبل دنیم را نوعی افراط در استفاده از پارچه‌ی جین در یک لوک توصیف می‌کنند و برخی دیگر آن را یک هم‌نشینی چشم‌نواز از آیتم‌های جین می‌دانند.

در این مطلب از مجله‌ی کمد سارک با ما همراه باشید تا با تعریف دبل دنیم آشنا شویم، تاریخچه‌ی آن را مرور کنیم و چگونگی استفاده از آن را در استایل یاد بگیریم.

دبل دنیم

به طور کلی ست کردن و پوشیدن دو آیتم جین (دنیم) با یک دیگر دبل دنیم نامیده می‌شود. دبل دنیم برای زنان و مردان قابل استفاده است.

استایل دبل دنیم زنانه
دبل دنیم زنانه
اتایل دبل دنیم مردانه
دبل دنیم مردانه

تاریخچه‌ دبل دنیم

 بسیاری تولد دبل دنیم را در قرن نوزدهم و در ست‌های جینی می‌دانند که به عنوان لباس کار استفاده می‌شدند؛ اما برخی دیگر، نیمه‌ی قرن بیستم را به عنوان سرآغاز دبل دنیم در نظر می‌گیرند؛ زمانی که پوشیدن آیتم‌های جین در میان گاوچران‌ها محبوب شد و استفاده از دبل دنیم رواج پیدا کرد. در دهه‌های 50 و 60 میلادی ستارگانی چون مرلین مونرو، الویس پریسلی و جورج هریسون دبل دنیم را در استایل خود به کار بردند و باعث محبوبیت بیشتر آن در میان عموم مردم شدند. از جمله به یاد ماندنی‌ترین دبل دنیم‌های آن دوران می‌توان به استایل مرلین مونرو در پشت صحنه‌ی فیلم The Misfits در سال 1960 اشاره کرد.

تاریخچه‌ دبل دنیم - مرلین مونرو در پشت صحنه فیلم Th Misfits سال 1960
مرلین مونرو در پشت صحنه فیلم Th Misfits سال 1960

با فرا رسیدن دهه‌های 70 و 80 میلادی، دبل دنیم بیش از پیش اوج گرفت و هم‌چنان استفاده‌ی سلبریتی‌ها از دبل دنیم در این موضوع تأثیرگذار بود؛ برای مثال در سال 1978 دبی هری، با استایلی متشکل از کراپ کت و شلوار جین و بوت بلند به روی صحنه رفت و در سال 1988 نوبت به جورج مایکل رسید تا با استایل دبل دنیم، در کنسرت خود اجرا داشته باشد.

دبی هری در  اجرا سال 1978 - تاریخچه دبل دنیم
دبی هری در  اجرا سال 1978
جورج مایکل در اجرا سال 1988 -دبل دنیم
جورج مایکل در اجرا سال 1988

در سال 1991 نیز شاهد حضور درو بریمور با کاپشن اورسایز و شلوار جین در اکران فیلم Toy Soldiers  در لس‌آنجلس بودیم که به عنوان نمادی از سبک گرانج شناخته می‌شود.

درو بریمور در اکران فیلم Toy Soldiers سال 1991 - تاریخچه استایل دبل دنیم
درو بریمور در اکران فیلم Toy Soldiers سال 1991

اما وقتی صحبت از دبل دنیم می‌شود ناخودآگاه مراسم American Music Awards سال 2001 و استایل بریتنی اسپیرز و جاستین تیمبرلیک را هم به یاد می‌آوریم که تصویری فراموش‌نشدنی از دبل دنیم را در ذهن‌ها به جا گذاشت.

بریتنی اسپیرز و جاستین تیمبرلیک در مراسم American Music Awards 2001
بریتنی اسپیرز و جاستین تیمبرلیک در مراسم American Music Awards 2001

دبل دنیم بر تن سلبریتی‌ها

همان‌طور که گفته شد دبل دنیم در طول تاریخ بر تن ستارگان زیادی خودنمایی کرده است؛ اما از میان سلبریتی‌های معاصر می‌توان دیوید بکهام، جی‌جی حدید، بلا حدید، بریتنی اسپیرز، جاستین تیمبرلیک، لیدی گاگا، هیلی بیبر، ریانا، ریتا اورا، امیلی راتاکوسکی و… را نام برد که هر کدام دبل دنیم را به شیوه‌ی خود، در استایلشان به کار برده‌اند.

دبل دنیم بر تن جی‌جی حدید - استایل دبل دنیم با سلبریتی ها
دبل دنیم بر تن جی‌جی حدید
دبل دنیم بر تن بلا حدید
دبل دنیم بر تن بلا حدید
دبل دنیم بر تن هیلی بیبر - استایل دبل دنیم
دبل دنیم بر تن هیلی بیبر
دبل دنیم بر تن ریانا - استایل دبل دنیم
دبل دنیم بر تن ریانا
دبل دنیم بر تن ریتا اورا - استایل دبل دنیم
دبل دنیم بر تن ریتا اورا
 دبل دنیم بر تن امیلی راتاکوسکی - استایل دبل دنیم
دبل دنیم بر تن امیلی راتاکوسکی

حضور دبل دنیم در فشن‌‌ شوی برندهای مشهور

ترند دبل دنیم تاکنون در فشن‌شوی برندهای زیادی دیده شده است. از جمله‌ی این برندها می‌توان به  Diesel, Y/Project, Philipp Plein, Moschino, Fendi,  Maison Margiela, Mugler, Kenzo, Zimmermann, Valentino و… اشاره کرد.

حضور دبل دنیم در فشن‌‌ شوی برندهای مشهور
Y/Project / Fall 2023
Fendi/ Spring 2023 - حضور استایل دبل دنیم در فشن شو
Fendi/ Spring 2023
Valentino/ Spring 2024 حضور استایل دبل دنیم در فشن شوها
Valentino/ Spring 2024

استایل با دبل دنیم

بسیاری تصور می‌کنند که دبل دنیم تنها به معنای ست کردن یک شلوار و کت جین آبی رنگ با یک دیگر است. در واقع این متداول‌ترین شیوه‌ی دبل دنیم است که با نام تاکسیدوی کانادایی (Canadian Tuxedo) شناخته می‌شود؛ اما تنها شیوه نیست.

استایل دبل دنیم با سارک
دبل دنیم برند سارک
استایل دل دنیم - استایل با سارک
استایل دبل دنیم سارک
استایل با دبل دنیم - تاکسیدو کانادایی (Canadian Tuxedo)
تاکسیدو کانادایی (Canadian Tuxedo)

یک استایل دبل دنیم می‌تواند فراتر از تاکسیدوی کانادایی و بسیار خلاقانه و خاص باشد؛ نکات زیر می‌توانند در ایجاد یک دبل دنیم منحصر به فرد، کاربردی باشند:

Unisex shoes، تاری مرز میان کفش مردانه و زنانه در دنیای مد امروز
ادامه مطلب

1- رنگ آبی متداول‌ترین رنگ برای پارچه‌ی جین است؛ اما نباید از رنگ‌های دیگر غافل شد! جین سفید، مشکی، ذغالی و حتی جین‌های رنگی هم گزینه‌های خوبی برای ترند دبل دنیم هستند.

استایل با دبل دنیم - دبل دنیم به رنگ ذغالی
دبل دنیم در رنگ ذغالی

2- رایج‌ترین روش ست کردن دبل دنیم پوشیدن دو آیتم جین با طیف رنگی یکسان با یکدیگر است؛ اما پوشیدن آیتم‌های غیر هم‌رنگ جین هم دبل دنیم محسوب می‌شود و  انتخابی جسورانه‌تر و متفاوت است‌.

استایل با دبل دنیم - دبل دنیم دو رنگ
دبل دنیم دو رنگ

3- تکنیک دبل دنیم را می‌توان با هر آیتمی اجرا کرد. در واقع دبل دنیم محدود به ترکیب شلوار جین و کت جین نمی‌شود. آیتم‌های دیگری چون دامن، شلوارک، تاپ، پیراهن، بلوز و… -به شرطی که از پارچه‌ی جین تهیه شده باشند- نیز می‌توانند در ترند دبل دنیم استفاده شوند.

کت و پیراهن جین - استایلبا دبل دنیم
دبل دنیم با پیراهن و کراپ کت
دبل دنیم با بلوز و دامن
دبل دنیم با بلوز و دامن

4- آیتم‌های جین تزئین‌شده انتخاب مناسبی برای یک دبل دنیم متفاوت هستند. پارچه‌ی جین پتانسیل بالایی دارد و انواع تزئینات روی آن قابل اجراست. جین‌های گلدوزی شده، جین دو رنگ، جین با طرح چاپی، جین‌های قدیمی به سبک رترو، جین چهل تکه، جین ریش ریش و… از جمله نمونه‌هایی هستند که می‌توانند یک دبل دنیم خاص و متفاوت خلق کنند.

دبل دنیم با جین گلدوزی شده
دبل دنیم با جین گلدوزی شده
دبل دنیم با جین دو رنگ
دبل دنیم با جین دو رنگ
دبل دنیم با جین طرحدار
دبل دنیم با جین طرحدار
دبل دنیم با جین چهل تکه
دبل دنیم با جین چهل تکه
دبل دنیم با جین تزئین شده
دبل دنیم با جین تزئین شده

سخن آخر

به کار بردن دو آیتم جین در یک لوک، استایلی زیبا و به روز می‌سازد و دبل دنیم را به انتخابی فوق‌العاده‌ برای طرفداران پارچه‌ی جین تبدیل می‌کند.

اگر شما هم جزو علاقه‌مندان به پارچه‌ی جین هستید و دوست دارید از ترند دبل دنیم پیروی کنید؛ حتما به شعب و فروشگاه اینترنتی سارک سر بزنید؛ چرا که محصولات متنوع و کاربردی برند سارک در لاین جین، این امکان را برای شما فراهم می‌کنند تا آیتم‌های خود را از میان محصولات باکیفیت و خوش دوخت ایرانی انتخاب کنید و با هارمونی رنگ و سبک سارک، رنگ و بوی تازه‌ای به استایل خود ببخشید.

تفاوت نرم کننده و ماسک مو چیست ؟
ادامه مطلب

منابع:

www.vogue.co.uk
www.vogue.co.uk
www.vogue.fr
www.levi.com
www.glamourmagazine.co.uk
graziadaily.co.uk
www.thegentlemansjournal.com
www.rebeccalaurey.com
www.opumo.com
www.voirfashion.co.uk
www.fashionbeans.com
houseofcoco.net

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه‌ی حقوق مادی و معنوی مالکیت مطالب منتشر شده بر عهده‌ی مجله‌ی کمد سارک می‌باشد، هرگونه بازنشر بدون ذکر منبع و یا ارجاع در هر شبکه‌ی اجتماعی بدون کسب اجازه، مورد پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

لینک‌های مفید
کمد سارک در شبکه‌های اجتماعی

Completing this form is to improve the content of the magazine.