|
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

معرفی انواع پیراهن زنانه

بهار اسماعیل پور
29 ژوئن 2020
موضوعاتی که به آن می‌پردازیم

پیراهن، یک عنصر اصلی در استایل زنانه است که با وجود تنوع گسترده‌اش در شرایط و موقعیت‌های مختلف می‌تواند استایل شما را جذاب کند. دنیای پیراهن‌های زنانه بسیار وسیع است بنابراین به راحتی می‌توانید با توجه به فرم و شیپ اندام‌تان مناسب ‌ترین انتخاب را برای ظاهری چشم‌گیر داشته باشید. در این مقاله که در ادامه‌ی مطلب انواع پیراهن ( بخش اول) است؛ برخی دیگر از آیتم‌های دسته بندی پیراهن را توضیح می‌دهیم. همچنین تلاش کردیم اسم اصلی این لباس‌ها را برایتان بیاوریم که شما با یک سرچ ساده در پینترست با انواع مختلف هر یک از این پیراهن‌ها رو به رو شوید. با ما در کمد سارک همراه باشید…

برای آشنایی با پیراهن‌های مناسب فصل تابستان مطلب انواع پیراهن تابستانه، انتخابی جذاب برای فصل گرم سال را از دست ندهید.

انواع مدل پیراهن زنانه
انواع مدل پیراهن زنانه

پیراهن‌ کژوال زنانه

در این دسته می‌توانیم پیراهن‌هایی را قرار دهیم که احساس راحتی را به ما می‌دهند و در موقعیت‌های غیررسمی استفاده می‌شوند. مثل: T-shirt Dress ،Slip Dress ،Shirt Dress و Blazer Dress. همچنین پیراهن‌ زنانه برند سارک با الیاف طبیعی در طرح و رنگ‌های مختلف در همین دسته قرار می‌گیرد.

پیراهن راحنی زنانه سارک
پیراهن‌ های راحتی سارک

T-shirt Dress، پیراهن محبوب زنانه

همان‌طور که از اسمش پیداست این پیراهن برگرفته از شیپ تیشرت است اما با این تفاوت که در این مدل قد لباس بلندتر و حتی تا اواسط ران ادامه دارد و همچنین سیلوئت لباس کاملا گشاد و آزاد است. این پیراهن برای اغلب فرم بدن‌‎‌ها مناسب و کاربردی است.

Slip Dress، پیراهن لباس خواب زنانه

پیراهنی که تداعی کننده‌ی لباس خواب است اما کاربرد لباس غیر رسمی را نیز برای شما دارد. معمولا این پیراهن از جنس ساتن با یقه‌ای هفت است که به همراه دو بند باریک بر سرشانه، با سیلوئت گشاد، حس و حال دهه‌ی 90 میلادی را برای شما دارد. در این پیراهن به شدت بر شانه و گردن و بازوها تاکید می‌شود پس بهتر است افرادی که بازوهای درشت و شانه‌های افتاده دارند از این پیراهن دوری کنند.

سوپرمدل‌های دهه‌ 90: حضور و نفوذ بی‌پایان این مدل‌ها در صنعتی که تا این اندازه به سن حساس است، به چه معناست؟
ادامه مطلب

Blazer Dress

هرچند که بلیزر‌ها ممکن است در برخی مواقع در موقعیت‌های رسمی مثل قرار کاری کاربردی باشند؛ اما پیراهن‌های بلیزر بیشتر در سبک کژوال_شیک قرار می‌گیرند. در واقع برای شما امکان این را فراهم می‌کند که هم زمان در دو موقعیت نیمه رسمی و دوستانه با یک لباس، حضور پیدا کنید. این یک پیراهن چهار فصل است که اغلب با رو هم گرد چهار دکمه‌ای شبیه بلیزرهای مردانه است.

Shirt Dress

این پیراهن که جزئیاتش وام‌دار از لباس مردانه است اغلب با پارچه‌های نخی و ابریشمی تهیه می‌شود. از شاخه‌های این لباس به یقه‌ی مردانه، آستین بلند و دکمه‌های جلو آن می‌توان اشاره کرد. قد این پیراهن متغیر و بسته به سلیقه‌ی فردی است. اغلبشان تن‌خوری آزاد و گشاد دارند بنابراین برای انواع فرم بدن متناسب است.

پیراهن هایی که سلبریتی ها می پوشند
پیراهن بلیزر یکی از پرطرفدارین پیراهن‌ها در بین سلبریتی‌ها

تفاوت بلوز و پیراهن

پیراهن ساحلی

پیراهن ساحلی، شاید چندان در دسته لباس های کژوال قرار نگیرد اما جز پیراهن های پرطرفدار و راحت است که این روز ها بسیار ترند شده است. پیراهن ساحلی یک لباس راحت و سبک است که برای استفاده در ساحل و سایر محیط‌ های گرم و مرطوب طراحی شده است و در طراحی پیراهن ساحلی از رنگ‌های شاد و طرح‌های جذاب استفاده می‌شود که به شما احساس خوشایند و شادابی می‌ دهد.

فرهنگ؛ شاخص دیگر برای تقسیم پیراهن!

در دسته بندی دیگر می‌توانیم پیراهن زنانه را بر اساس فرهنگ هر کشوری تقسیم کنیم که همین آیتم یکی از دلایل بی‌نهایت شدن مدل پیراهن‌های زنانه می‌شود. حتی در یک کشور علاوه بر فرهنگ، متناسب با منطقه‌ی جغرافیا و آب و هوا نیز پیراهن‌های مختلفی وجود دارد. برای مثال در کشور عزیز ما ایران، پیراهن زنانه‌ کرد با لباس اقوام بلوچ، کاملا متفاوت است و هر کدام مشخصه‌های خاص خودشان را دارند. پیراهن مرسوم کشور چین و ژاپن و اسپانیا از سری لباس‌هایی است که فراتر از مرز‌های این کشورها باب شده است.

انواع پیراهن سنتی ایرانی- پیراهن زنانه کردستان
تصاویری از پیراهن‌های زنانه کردستان
انواع پیراهن سنتی ایرانی- پیراهن زنانه بلوچ
تصاویری از پیراهن‌های زنانه هزمزگان

Qipao Dress یا cheongsam

لباسی که در قرن 17 میلادی زمان فرمان‌روایی Manchu در چین ابداع شد. پیراهن Qipao جای خودش را در دهه‌ 1920 میلادی در غرب باز کرد و بین عموم زنان اروپا بسیار محبوب شد. در این پیراهن اغلب از یقه‌ی ایستاده استفاده می‌شود که مانند یقه رگلان از وسط خط گردن به سمت یک طرف، برشی از روی سینه به زیر بغل می‌رود. فرم قسمت دامن آن مستطیل شکل و بلند است و باعث کشیده‌تر شدن شما می‌شود. جنس آن نیز از ابریشم است و با گل‌دوزی‌های ظریف دستی تزیین می‌شود.

انواع پیراهن زنانه در جهان- پیراهن زنان چینی
تصویری از پیراهن سنتی چین

Kimono Dress

لباس سنتی ژاپن که قدمتی بیش از هزار سال دارد. کیمونو با قد بلند آستین و دامن (کل ساق پا را پوشش می‌دهد)، چپ و راستی بسته شدن قسمت جلوی پیراهن، یکی از شناخته شده ترین پوشاک جهان است. در این لباس بر خلاف Qipao که در قسمت کمر فیت تن است؛ گشادی و آزادی لباس یکی از شاخص‌های آن است.

flamenco Dress

لباس فلامنکو که با نام لباس sevillana یا لباس gypsy نیز شناخته می شود؛ مهم ترین لباس سنتی زنان اسپانیایی است. این لباس در طی دهه‌ها مختلف دچار تغییرات فراوانی شده است مثلا در دهه‌ی 1960 و 70 میلادی، دامن آن تا نزدیک زانو کوتاه می‌شود ولی به مرور زمان مجددا بلندی دامن تا مچ پا می‌رسد.

زارا؛ همه چیز درباره بزرگترین خرده فروشی دنیا
ادامه مطلب

پیراهن فلامینکو اغلب تا اواسط ران، قالب تن است و از آن قسمت به شکل لایه‌لایه‌ای چین‌دار می‌شود. این لباس دو نوع اصلی دارد که کاربرد یکی از آن‌ها برای رقص و دیگری برای استفاده روزمره است. زنان اسپانیایی یک شال به نام Manila shawl نیز با فلامنکوی خود می پوشند که برای حرکات رقص هم مورد استفاده قرار می گیرد.

پیراهن فلامنیکو
تصویری از پیراهن فلامنکو

جنس انواع پیراهن زنانه

در مواقعی برای دسته بندی پیراهن به سراغ جنس و الیاف آن می‌رویم. از منظر این آیتم پیراهن‌های دنیم، بافتنی و بانداژ پر طرفدارترین پیراهن‌ها هستند.

پیراهن جین زنانه

Denim Dress؛ یا همان پیراهن‌های جین با شیپ و سیلوئت‌های مختلف می‌تواند برای شما هم ظاهری کژوال هم استایلی شیک را به ارمغان آورد. این پیراهن مدل و طرح‌های مختلفی دارد و یکی از آیتم‌های جذاب روزهای گرم سال است.

Sweater Dress

ژاکت‌هایی بلند که با طرح و مدل‌های مختلف شما را در فصول سرد سال همراهی ‌می‌کنند. این پیراهن‌های بافتنی اغلب گشاد هستند و استایل راحتی را برای شما فراهم می‌کنند.

Bandage Dress

این پیراهن شباهت زیادی با سیلوئت Bodycon Dress دارد که در دهه 90 میلادی توسط طراح فرانسوی Hervé Légerمورد پسند عامه مردم قرار گرفت. نام گذاری این پیراهن بر این اساس است که نوار‌های بافتنی و کشی به دور اندام لایه لایه می‌چرخد و تمام برجستگی و فرورفتگی بدن را نمایان می‌کند.

پیراهن دنیم- انواع پیراهن زنانه
تصویری از پیراهن دنیم با سیلوئت A

در این مطلب شما را با اسم و برخی از انواع مدل پیراهن‌ها آشنا کردیم. با دانستن اسم و مشخصات مدل‌های متنوع آن شما به راحتی می‌توانید با توجه با فرم بدنی‌خودتان پیراهنی که متناسب با فرم بدنتان است را انتخاب کنیم. در مطلبی مجزا و در ادامه‌ی همین مقاله شما را با برخی نکات دیگر در مورد نحوه‌ی ست کردن‌ آن آشنا می‌کنیم.


اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه‌ی حقوق مادی و معنوی مالکیت مطالب منتشر شده بر عهده‌ی مجله‌ی کمد سارک می‌باشد، هرگونه بازنشر بدون ذکر منبع و یا ارجاع در هر شبکه‌ی اجتماعی بدون کسب اجازه، مورد پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

لینک‌های مفید
کمد سارک در شبکه‌های اجتماعی

Completing this form is to improve the content of the magazine.