|
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

کالکشن‌های جذاب 2021

رومینا معینی
1 فوریه 2021
موضوعاتی که به آن می‌پردازیم

دنیای مد امسال تحت تاثیر شیوع ویروس کرونا تغییرات زیادی داشت. یکی از این تغییرات، تغییر در خط فکری طراحان و خلق کالکشن‌هایی با فضا و مفاهیمی متفاوت‌تر از گذشته بود.

در این مطلب به چندتا از مجموعه‌های جالب و خلاقانه‌ی یک سال اخیر می‌پردازیم و درباره‌ی منبع الهام و تکنیک‌های استفاده شده برای دوخت و طراحی لباس‌های این کالکشن‌ها به طور مختصر برای شما توضیح می‌دهیم. اگر به دانستن داستان پشت کالکشن‌های جالب علاقه دارید با ما همراه شوید.

Iris Van Herpen, Spring 2021 Couture

Roots of Rebirth

Iris van herpen طراح مُد 36 ساله هلندی که به دلیل استفاده از تکنولوژی برای خلق لباس‌های اوت‌کوتور شهرت دارد. او بار دیگر با تلفیق مُد، طبیعت، تکنولوژی و علم مجموعه‌ای بینظیر برای بهار 2021 خلق کرد.

تکنیک اجرای این کالکشن

پیراهن‌های این مجموعه Iris Van Herpen با استفاده از هنر دست و چاپ سه بعدی خلق شده‌اند. این طراح خلاق با همکاری Parley For the Oceans (مجموعه‌ای از طراحان و سازندگان که برای جلوگیری از تخریب اقیانوس‌ها باهم هم‌فکری و همکاری می‌کنند.) مواد و پارچه‌های موردنیاز برای طراحی این کالکشن را از پلاستیک‌های بازیافتی اقیانوس‌ها تهیه کرد.

Iris Van Herpen درباره‌ی استفاده از مواد بازیافتی می‌گوید: مشتریان کوتور به دنبال بالاترین کیفیت هستند. اگر به بهانه استفاده از مواد بازیافتی کیفیت را پایین بیاورید کار شما را نمی‌خرند. در حال حاضر دیگر تفاوتی بین ابریشم طبیعی و پلی‌استر بازیافتی نیست. به همین دلیل دیگر دلیلی برای استفاده نکردن از مواد دوباره بازیابی شده وجود ندارد به غیر تغییر ذهنیت شما.

منبع الهام

منبع الهام این کالکشن کتاب Entangled life نوشته Merlin Sheldrake است. این کتاب تاثیر قارچ‌ها بر حفظ زندگی روی زمین را بررسی می‌کند. قسمت پلیسه لباس‌ها در این مجموعه از Gills یا همان تیغه‌های زیر کلاهک قارچ و نیز نقش و نگارهای روی پیراهن‌ها از قسمت Mycelium قارچ الهام گرفته شده‌است.

Iris Van Herpen  درباره‌ی الهام از طبیعت و قارچ‌ها برای این کالکشن می‌گوید: من فکر می‌کنم سالی که گذشت همه‌ی ما تنها و جدا از یکدیگر بودیم. این زیباست که نگاهی به طبیعت بیاندازیم و ببینیم چگونه هر آنچه که در طبیعت است مشابه ما انسان‌ها با یکدیگر در ارتباطند. سودا عیلزاده خواننده ایرانی-هلندی به عنوان مدل در این مجموعه حضور داشت و کت‌واک کرد.

How Tech Is Changing The Fashion Industry In 2021

Loewe capsule collection

Loewe x  My Neighbor Totoro

برند Loewe  در آخرین کپسول کالکشنش با همکاری Studio Ghibili  انیمیشن ژاپنی My Neighbor Totoro که متعلق به سال 1988 است را به کالکشن آورد. Jonathan Anderson طراح مُد بریتانیایی و مدیر خلاقیت برند Loewe با استفاده از این فرصت که این انیمیشن هنوز هم طرفداران زیادی دارد یک کپسول کالکشن زیبا خلق کرد. این طراح خلاق درباره‌ی این انتخاب می‌گوید: دلایل زیادی برای این انتخاب داشتیم. اما مهم‌ترین آن‌ها دنیای‌ست که از چشم کودکان دیده می‌شود و دیگری مفهوم ماجراجویی که در این انیمیشن قابل توجه است!

ترند مد محجوب در تابستان
ادامه مطلب

تکنیک اجرا

در این مجموعه با استفاده از پارچه‌های ژاکارد و پارچه‌های چاپی تصاویری ازاین انیمیشن زیبا بر روی تی‌شرت‌، هودی، سوئیشرت و اکسسوری‌های متنوع ایجاد شده‌است.

منبع الهام

همسایه من توتورو درباره‌ی دوران پس از جنگ در ژاپن است. این انیمیشن داستان دو خواهر که به همراه پدرشان به حومه شهر می‌روند تا از مادرشان که در بیمارستان بستری است را بیان می‌کند. این دو خواهر در میان بازیگوشی‌هایشان در جنگل با موجودات عجیب‌ غریبی آشنا می‌شوند که یکی از آن‌ها توتورو است.

توتورو یک موجود غول‌پیکر مشابه خرگوش است. در این انیمیشن ماجراجویی کودکانه و اهمیت حفاظت از طبیعت کاملا مشهود است که Jonathan Anderson این دو مفهوم را به خوبی در کالکشن منعکس کرده. Gray Sorrenti عکاس این مجموعه برای عکاسی شات‌های تبلیغاتی این کپسول کالکشن لوکیشن جنگل را در نظر گرفت تا بتواند حال و هوای انیمیشن همسایه من توتورو را به خوبی ایجاد کند.

Prada

Fall 2021 menswear

مجموعه‌ی مردانه پاییز 2021 برند Prada  اولین همکاری خلاقانه Miuccia Prada و Raf Simons برای طراحی یک مجموعه مردانه بود.

منبع الهام

در شوهای قبلی این برند اغلب سرنخ‌هایی وجود دارد که مخاطب را به روایت اصلی مجموعه می‎‌رساند. اما در این مجموعه هریک از لباس‌ها مستقل و جداگانه بازگو‌کننده داستان خود و احساسات هستند. Simon درباره‌ی این مجموعه می‌گوید: ما به دنبال لباس‌هایی بودیم که به بدن نزدیک باشند و بتوانند آیتمی نمادین برای احساساتی باشند که اکنون داریم.

هر دو طراح این مجموعه به این موضوع تاکید می‌کنند که هدف این کالکشن بیش از آنکه در پی داستان خاصی باشد به دنبال برانگیختن احساسات است. این مجموعه با لباس‌های کاملا چسب بدن و با سیلوئت طبیعی بدن به دنبال بیان آزادی است.

تکنیک اجرا

در این مجموعه از پارچه‌های بافتنی، ژاکارد، نایلون و پشمی با پترن‌های آرت‌ دکو و چهارخانه استفاده‌ شده‌است که تمام این پارچه‌ها از مواد بازیافتی تهیه شده‌اند. بلیزر، اورکت، اورال، پیراهن مردانه، شلوار، دستکش‌های کیف‌دارو ژاکت‌های بامبر در این مجموعه دیده می‌شوند.

ترند مدل مو در سال 2021 چه خواهد بود؟
ادامه مطلب

پارچه ژاکارد چیست؟

در شو این مجموعه مدل‌ها در اتاق‌هایی که هرکدام یک حس را بازگو می‌کنند با موسیقی Plastikman کت‌واک می‌کنند. اتاق‌ها با مرمر، رزین، گچ و یا خز درست شده‌اند که هرکدام می‌توانند احساس گرمی یا سردی و سختی یا نرمی را بیان کنند؛ که هدف نهایی این لوکیشن تفسیر و بیان آزادی است.

Nor black nor white؛ مانیفست هنر و تاریخ

Alexander McQueen

Spring 2021 ready to wear and pre-fall 2021

Sarah Burton مدیر خلاقیت برند Alexander Mcqueen دو کالکشن بهار 2021 و مردانه قبل از پاییز 2021 را باهم به نمایش گذاشت.

تکنیک اجرا

Sarah Burton برای طراحی و دوخت لباس‌های این دو کالکشن از پارچه‌های قدیمی استفاده کرده‌ و به قول خودش احساسی دوباره به آن‌ها داده‌است. او درباره‌ی استفاده مجدد از پارچه‌ها می‌گوید: مسئولیت ماست که از چیزهایی از گذشته که دوست داریم محافظت کنیم. امضاها و تاریخ خودرا حفظ کنیم، اما نوآوری نیز وظیفه ماست. این طراح خلاق با رنگ‌رزی دوباره، دوخت تکه‌های پارچه‌های متفاوت به یکدیگر، ایجاد چاپ و بافت جدید در آن‌ها خلاقیتش را به خوبی نشان داده‌است.

منبع الهام

Sarah burton  این دو مجموعه را با الهام از احساسات و ارتباطات انسانی و تمرکز بر روی سیلوئت، شکل و حجم لباس‌ها به یکدیگر مرتبط کرد. ویدئوی این دو مجموعه در ساحل رودخانه تایمز Thames به کارگردانی Jonathan Glazer ساخته شده‌است. در این ویدئو که شاید تصوری از دوران پسا آخر الزمانی و یا یک صبح خیلی زود باشد. مردان و زنانی که هر کدام به داستان زندگیشان مشغول هستند را می‌بینید که بعضی از مهمانی برگشته‌اند و برخی نیز در زیر پل یک قرار عاشقانه دارند و عده‌ای نیز در میان گل و لای خوشحالند.

Thom browne

Pre-fall 2021

Thom Browne در طراحی مجموعه قبل از پاییز 2021 برندش از داستان‌ها و مفاهیم مورد علاقه‌اش استفاده کرد. بعد از اینکه عکس‌های هری استایلز با دامن و پیراهن مورد توجه قرار گرفت، فروش دامن‌های مردانه Thom Browne افزایش چشم‌گیری پیدا کرد. به همین دلیل این طراح در این مجموعه بار دیگر برای بیان مقصودش از مدل‌های مختلف دامن‌ استفاده کرده‌است.

او درباره‌ی دامن‌های این مجموعه می‌گویند: من فکر می‌کنم آن‌ها واقعا خوب به نظر می‌رسند و برای کسی که به مجموعه‌ی من می‌آید کاملا واقعی هستند. این کار زنانگی و مردانگی را یکپارچه می‌کند؛ که خیلی جالب است. من به پوشیدن دامن توسط مردان به عنوان یک ترند نگاه نمی‌کنم؛ بلکه آن‌را به صورت یک پیام قوی و پیچیده می‌بینم که فرد را توصیف می‌کند.

پیراهن ساتن یا Slip Dress از گذشته تا امروز
ادامه مطلب

منبع الهام

یکی از منابع الهام این طراح برای خلق این مجموعه داستانی‌ست که تبدیل شدن دشمنی به دوستی را بیان می‌کند. این داستان درباره‌ی یک خانواده خرس شکارچی است؛ که قبل از خواب زمستانی به شکار ماهی می‌روند. اما در انتهای داستان ماهی ها را نمی‌خورند و تصمیم می‌گیرند در کنار خانواده خرگوش از ماهی‌ها مراقبت ‌کنند. این داستان توسط پترن بعضی از کُت، دامن‌ مردانه و کیف‌های چرمی روایت شده‌است.

یکی دیگر از منابع الهام او مفاهیم زنانگی و مردانگی است. که در این راستا شادی را در رقص دامن‎‌های چین‌دار نشان داده و سپس با قرار دادن این دامن‌ها در کنار کُت‌ها در جهت ایجاد تغییر در مفهوم زنانگی و مردانگی کوشیده‌ است. استفاده از کرست‌ها به جای جلیقه برای ست‌های کُت و شلوار از دیگر نکات جالب این مجموعه است.

تکنیک اجرا

 برای دوخت لباس‌های این مجموعه از پارچه‌هایی با پترن چهارخانه، راه راه و 10 پترن که اختصاصا برای داستان خرس و ماهی طراحی شدند، استفاده شده‌ است و این مجموعه شامل کلاه، کیف، دامن مردانه، کرست، شلوار، بلیزر و پیراهن می‌شود.

بررسی کارکردهای لباس در سریال queen’s gambit

Louis Vuitton

Fall 2021 menswear

ویدئوی مجموعه جدید برند لوکس Louis Vuitton در فضایی متفاوت از مجموعه‌های قبلی این برند ساخته شده‌است. از سال 2018 تا کنون که Virgil Abloh مدیر خلاقیت این برند است؛ این بهترین کالکشنی‌ست که ارائه داده، استفاده از مفاهیم و تلفیق فرهنگ‌های مختلف در ساخت یک مجموعه بی‌نظیر به او کمک کرده‌است.

منبع الهام

منبع الهام این کالکشن مقاله James Baldwin به نام غریبه در دهکده است. این مقاله به تجربیات شخصی این نویسنده آفریقایی می‌پردازد که Virgil Abloh از این مقاله به خوبی الهام گرفته‌است. Virgil Abloh با استفاده از این مقاله برای روایت طرز برخورد با یک هنرمند سیاه‌پوست در میان فرهنگ سفید الهام گرفته‌است. او این داستان را با همکاری Josh Johnson کارگردان ویدئوی این مجموعه و Saul Williams موسیقیدان آمریکایی به خوبی روایت می‌کند.

تکنیک اجرا

Virgil Abloh در این کالکشن از پارچه‌هایی با پترن لوگوی LV، تارتان و راه‌راه استفاده کرده‌است.  این کالکشن شامل کلاه، چمدان، کیف، پیراهن، کفش، دامن و کت‌های بلندتر از حد معمول می‌شود.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه‌ی حقوق مادی و معنوی مالکیت مطالب منتشر شده بر عهده‌ی مجله‌ی کمد سارک می‌باشد، هرگونه بازنشر بدون ذکر منبع و یا ارجاع در هر شبکه‌ی اجتماعی بدون کسب اجازه، مورد پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

لینک‌های مفید
کمد سارک در شبکه‌های اجتماعی

Completing this form is to improve the content of the magazine.